Mazda 323 BG (1989-94) Gösterge Aydınlatması Sorunu

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
İyi günler 94 hb 323 bg aracmızın gösterge ışıkları ilk satın aldığımızda tek tük çalışıyordu daha sonra gitti bir daha geri gelmedi gösterge söküldü fişleri sağlam soketlerde birşey yok ampüller çalışıyor sigortalarda yanık yok sağlam gösterge ışık ayarlama yerinden ışığıda ayarlıyorum yinede ışık gelmedi sinyal ışığı ve ikaz ışıkları çalışıyor fakat ibrenin ışıkları bir türlü yanmıyor elektrikçi göğüs komple sökülcek dedi bende ne alakası var diyorum var mıdır bu konu hakkında bilgisi olanlar teşekkür ediyorum

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İlk aklıma gelen dimmer tuşu oldu. Bu tuş iptal edildiğinde ya da buradan elektrik geçmediğinde göstergeye de elektrik gelmez diye biliyorum. Siz ışığı buradan ayarlıyorum demişsiniz de zaten ışığı ayarlayabildiğiniz zaman göstergede de aydınlatma olduğu zamandır. Demek ki dimmer bu sırada çalışıyordur. Çalışmadığında da zaten ışıklar da kapalı olduğundan siz hala dimmerde sorun olmadığını düşünüyorsunuzdur. Büyük ihtimal bu tuşa giden yerde bir problem var ve kesinti yapıyor yapınca da göstergedeki aydınlatma gelip/gidiyor diye tahmin ediyorum. ;)

Gösterge sökülebiliyorsa komple göğüslüğün sökülmesi de garip geldi. Eğer ki göstergeye gelen parklara bağlı aydınlatma kablosu (tek bir +12'dir zaten) sağlam ise ve elektrik geliyorsa geri kalan yerde sorun yoktur gibi. Gelmiyorsa da dimmer ile gösterge arasındaki hat takip edilebilir. Bunun için de sadece tuş çıkarılıp arkasındaki soket bağlantıları kontrolü gereklidir.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dimmeri söktüm fişi falan sağlam tak çıkar yaptım eski sahibi orası çalışıyor dedi yoksa ben hiç oynamamıştım orayla ama hattıda bir kontrol ederim. Sağolun

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dimmeri söktüm fişi falan sağlam tak çıkar yaptım eski sahibi orası çalışıyor dedi yoksa ben hiç oynamamıştım orayla ama hattıda bir kontrol ederim. Sağolun
İç kısmında bişey olabilir , yapısını bilmiyorum ama bi ölçü aleti ile girişde 12v görüp çıkış kısmındada dimmer ile oynadıgınızda 12v düşüp yükseldiğini görün bence.
Dimmer geçirmiyorda olabilir

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bende ondan şüphelendim şimdi sayenizde direk kısa devre yapamaz mıyız 3 kablo var arkasında hangisini birbirini bağlıcaz acaba

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Gösterge lambalarınız hiç yanmıyor ise sadece elektrik değil şasede almıyor olabilir.
ölçü aleti ile hem elektriğin hemde şasenin gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.
ayrıca gösterge panelindeki devre plastik film olduğu için devre yollarında kırılma veya soket bağlantılarında akım geçirmeme gibi durumda olabilir. soketler takılı değil iken panel soketlerinin uçlarına parklar açıkken voltaj kontrolü yapabilirsiniz. eğer akım geliyor ise şase desteği ile sorunu aşmayı deneyebilirsiniz.
resimler olsa belki biraz daha yardımcı olabilirdim.

Sağlıcakla.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Gösterge lambalarınız hiç yanmıyor ise sadece elektrik değil şasede almıyor olabilir.
ölçü aleti ile hem elektriğin hemde şasenin gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.
ayrıca gösterge panelindeki devre plastik film olduğu için devre yollarında kırılma veya soket bağlantılarında akım geçirmeme gibi durumda olabilir. soketler takılı değil iken panel soketlerinin uçlarına parklar açıkken voltaj kontrolü yapabilirsiniz. eğer akım geliyor ise şase desteği ile sorunu aşmayı deneyebilirsiniz.
resimler olsa belki biraz daha yardımcı olabilirdim.

Sağlıcakla.
pazartesi günü arkadaşla beraber giricez hocam ilk dimmere (potansiyometre) elektrik geliyormu diye bakıcaz sonra dimmer çalışıyor mu diye daha sonra kabloyu takip edip nerde kesinti var ona bakcaz ordan da birşey çıkaramazsak yeni bir elektrik hattı çekicez. Multimetrede var kısa devre modunda kontrol etcez bağlantıları, bakalım sorun ne merak içerisindeyim. Burda da paylaşıcam inşallah çözümü

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bugün multimetre dimmere baktık elektrik geliyo şase var daha sonrasında km göstergesini söktük arkadaki filmde lehimleri kontrol ettik ve birinin elektrik geçirmediğini fark ettik ve ordaki lehimi tazeledik kontrol edip fişini taktık dimmerdende ışık ayarıyla oynarken farkettik ki ışıklar yanıyor daha sonra ışık geçirgenliği azdı göstergenin içi biraz tozluydu vs. açmışken elimizden geldiğincede temizleyip geri taktık sorun küçük bir lehim imiş. Görüş ve önerileriniz için sağolun. Resimleri atayım belki birinin bir işine yarar.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (1).jpeg
    155.2 KB · Görüntüleme: 231
  • WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (2).jpeg
    121.5 KB · Görüntüleme: 249
  • WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (3).jpeg
    175.6 KB · Görüntüleme: 267
  • WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (4).jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37 (4).jpeg
    147.8 KB · Görüntüleme: 262
  • WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-31 at 20.47.37.jpeg
    115.4 KB · Görüntüleme: 248

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Problemi çözmenize sevindim. Ben kendi aracımı aldığımda ilk göstergelerin ışık yetersizliğinden dolayı tüm ampülleri iptal edip şerit led ile aydınlatmayı değiştirdim. Şimdi çok daha iyi durumda hatta dimmeri tam açamıyorum

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Komple göğüsü sökelim diyeni sıkıştırmak lazım tenhada...

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Problemi çözmenize sevindim. Ben kendi aracımı aldığımda ilk göstergelerin ışık yetersizliğinden dolayı tüm ampülleri iptal edip şerit led ile aydınlatmayı değiştirdim. Şimdi çok daha iyi durumda hatta dimmeri tam açamıyorum
böyle yetiyor aslında ama aklımızda led ampül takmakda var orjinalide bozulmaz hem
Mesaj otomatik birleştirildi:

Komple göğüsü sökelim diyeni sıkıştırmak lazım tenhada...
Valla sırf o ustaya inat kendim yaptım üstüne gidersenix yapamıcanız şey yok, herkes dükkan açmış eski ustalar nerdee sorunu direk bulurlardı valla

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Gösterge ışıkları için led kullanmanızı tavsiye ederim. Normal ampüller ısı yaydığı için bulunduğu bölgenin etrafını sarartıp ışığın yayılmasını azaltıyor. Bu nedenle yeni ampül taksanız bile eski aydınlatmayı alamıyorsunuz. Led ampüllerin hem ısı problemi yok hemde yaydığı ışık ampüle göre daha fazla.
Önceki aracımın arka lambalarını komple led yapmıştım. Gece gündüz fark edilirliği bariz bir şekilde ortaya çıktı.
Şimdiki araca da benzer bir uygulama yapacağım fırsat oldukça paylaşırım.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba internetten gösterge paneli için kilometre saatinin içi vs..ampül almak istiyorum ama isim olarak ne söylemem gerek.?birde içinden çıkanlar yeşilmi orjinal olsun istiyorum yeşilse ona göre bakacam.lütfen acil yardım bekliyorum.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Arkadaşlar merhaba internetten gösterge paneli için kilometre saatinin içi vs..ampül almak istiyorum ama isim olarak ne söylemem gerek.?birde içinden çıkanlar yeşilmi orjinal olsun istiyorum yeşilse ona göre bakacam.lütfen acil yardım bekliyorum.
Yeşil, dipsiz ampül

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
IMG_20180831_131818.jpg
Orijinal ampülleri yeşil dipsiz cam olanlardır. Farklı renk taksanızda istediğiniz rengi alamazsınız. Gösterge pleksilerinin arkasıda yeşil ve biraz işçilikle temizlenebilir.
Ben ikinci resimdeki dipsiz ledlerden almanızı tavsiye ederim hem fazla ısınmaz hemde daha canlı ışık alırsınız. Ayrıca uzun ömürler.
IMG_20180831_131800.jpg

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaslar gostergeyi soktum gosterge cercevesini yikadim ama şu plastik kisim da cok leke gibi cizik gibi izler var bunlari en iyi sekilde nasil giderebilirim.
(sokmeden once bu kadar leke cizik yoktu yikadiktan sonra iyice berbat oldu)
ggggg (1).jpg
ggggg (2).jpg

forbis genel temizleyici ürünü ve cam sil denedim olmuyor illa plastix cila mı almak lazım gerçi oda geçirirmi bilmiyorum.

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Bunun bu plastik kısmı tek degişiyormu acaba abi bu çizikler geçmezse napıcaz komple mi alıcaz?

Üst Alt