Mazda 323 BG (1989-94) Genleşme Kabı Ne İşe Yarar

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Hayırlı günler;
Arkadaşlar, radyatörün fazla suyu genleşme kabına verdiğini biliyorum, fakat tam tersi de olabiliyor mu? yani radyatördeki su eksilince genleşme kabından su takviyesi yapıyor mu?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tabi ki. Öyle olmasaydı sadece bir tahliye hortumu koyarlar ve direk dışarı dökülecek şekilde kullanılırdı.

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Peki bu su alma işlemini tam olarak nasıl nereden yapıyo, yani kabın başka bir yerinde ikinci bir hortum mu var radyatöre bağlanan

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Soğutma sistemindeki basınç artınca radyatör kapağının altındaki yay açılıyor ve kapağın takıldığı yerin kenarından bir hortumla genleşme kabına basıncı boşaltıyor, basınç boşaltırken su da geçiş yapıyor. Araç fan açınca ve basınç düşünce kapaktan vakumla genleşme kabından tekrar suyu çekiyor. Genleşme kabındaki hortumun sağlıklı olması ve su seviyesinin yeterli olması lazım. Yoksa hava da çeker.

Radyatöre tek yerden bağlantı var. Bağlantıdaki su geçişini radyatör kapağı yapıyor. (626 için konuşuyorum sizinkinde de böyle olabilir.)

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
peki kabın üst kısmındaki girişten kabın altına kadar uzanan bir hortum vs. olması gerekiyor mu suyu tekrar nasıl çekecek

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
peki kabın üst kısmındaki girişten kabın altına kadar uzanan bir hortum vs. olması gerekiyor mu suyu tekrar nasıl çekecek
Mantıken giriş/çıkış kabın altında zemine yakındır, sizin araçta durumu bilmiyorum.

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Galiba bende aşağı doğru uzanan öyle bir hortum yok

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konu ile azıcık alakalı ama araçlar farklı.

Bi motor topladı usta , genleşme kapını iptal etti.

Motor sahibi motor aldı gitti geri geldi bu hararet yapıyor dedi.

Acemiler herzaman hararet yaptırır.

Usta bana al şuna bak dedi.

Altım trafiğin göbeğine girdim hararet yaptırmamak için cidden caba sarfettim ama yaptırmadım.

Ustaya dedim böyle böyle usta tınlamadı motorun sahibi zaten fazla binmiyorum dedi.

Gel zaman git zaman motor sahibi ile denk geldim beraber gezelim dedi atladık gittik Bağdat cad. Fenerbahçe gazlıyoruz , motorun sahibi 2 redline verdi her taraf su ve buhar oldu.

Grenajları açtım blok çatlamış su atıyor...

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Çok şükür bugüne kadar hararet yapmadı bu, genleşme kabından su çekiyor anlamına gelirmi

Üst Alt