Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Selamlar.. Bende 1993 Model Mazda 323 Sedan var. Geçen hafta muayeneden geçti hiç bir sorunu yok ancak ben arabadan çok anlamam bugün baktım 14 litre lpg şehir içi 85 km yapınca bitti. 5,88 krş yakıyor kilometrede (lpg 3,44 shell den alıyorum) sizce nedir yapmamız gereken
Aracın karbüratörlü ise ve elinden iş geliyorsa aşağıdaki konulardaki ayarı kendin yapabilirsin, anlamam bu işlerden diyorsan da öncelikle düzgün bir lpg ayarı yaptırmanı tavsiye ederim. Düzgün lpg ayarından sonra avans ayarı yaptırmak da şart.

Mazda 323 BG (1989-94) - Lpg Ayarı Nasıl Yapılır

Karbüratörlü Araçlarda Lpg Ayarı Nasıl Yapılır?

katre

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
2-3 farklı yerde lpg ayarı yaptırdım,bir miktar azaldı sonra tekrar yükseldir bir de aracın rolantisi yükseliyor bi süre çalıştıktan sonra 12-13 e geliyor. buji bobin gibi şeyleri değiştirmek gerekiyormu,sadece gaz ayarında mı sorun,bunu gösterebileceğin usta öneriniz varsa arabayı götürcem çünkü ben cidden anlamıyorum arabadan,bilişim uzmanıyım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2-3 farklı yerde lpg ayarı yaptırdım,bir miktar azaldı sonra tekrar yükseldir bir de aracın rolantisi yükseliyor bi süre çalıştıktan sonra 12-13 e geliyor. buji bobin gibi şeyleri değiştirmek gerekiyormu,sadece gaz ayarında mı sorun,bunu gösterebileceğin usta öneriniz varsa arabayı götürcem çünkü ben cidden anlamıyorum arabadan,bilişim uzmanıyım
Sistem hava alıyor olabilir, rölanti bu yüzden sapıtır...

Ankara için;
Rem Otomotiv Yedek Parça 7 / 24 Araç Servisi | Şaşmaz - ANKARA | ANA SAYFA tavsiye ederim. Rahatlıkla götürebilirsin.

katre

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Bujileri değiştirdim yakıt tüketimi çok az değişti. 100 km de 15 lt gaz tüketti,bu sorun nerde anlamadım,tüp beyni eski model atiker Rolanti 10 Atiker servisinde gaz ayarı yaptırdım ama benim araç hala 15 lt ile 100 km gidiyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bujileri değiştirdim yakıt tüketimi çok az değişti. 100 km de 15 lt gaz tüketti,bu sorun nerde anlamadım,tüp beyni eski model atiker Rolanti 10 Atiker servisinde gaz ayarı yaptırdım ama benim araç hala 15 lt ile 100 km gidiyor
Bujiler ömrünü yitirmiş ve ateşlemeyi düzgün yapmıyorsa, buji değişimi ile hissedilir şekilde yakıt tüketimi düşebilir. Fakat, normal şartlarda buji değişimi ile yakıt tüketimine pozitif katkı sağlamak zor.

Verdiğin değerler, yoğun şehiriçi kullanıma aitse, normal denilebilir... Sonuçta karbüratörlü bir motor var anladığım kadarıyla...
Ateşleme elemanları düzgünse, lpg ayarı ve sistemi düzgünse, avans ayarı yerindeyse başka yapılacak bir şey yok gibi.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Bujiler ömrünü yitirmiş ve ateşlemeyi düzgün yapmıyorsa, buji değişimi ile hissedilir şekilde yakıt tüketimi düşebilir. Fakat, normal şartlarda buji değişimi ile yakıt tüketimine pozitif katkı sağlamak zor.

Verdiğin değerler, yoğun şehiriçi kullanıma aitse, normal denilebilir... Sonuçta karbüratörlü bir motor var anladığım kadarıyla...
Ateşleme elemanları düzgünse, lpg ayarı ve sistemi düzgünse, avans ayarı yerindeyse başka yapılacak bir şey yok gibi.

Abi Bence değerler çok yüksek. Hemde öyle böyle değil. 15 litre şehir içi kullanımda normalse eğer benzinde kullanmak daha mantıklı. Mutlaka sistemde başka bi problem var. Konuyu takip ediyorum bende yardımcı olmak adına en ufak birşey yakalasam söylicem ama şuanlık yok. Bende de 93 bg kasa var 100 km ye 11 lt yakıyor şehiriçi birde ben çok fazla spor kullanıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Lpg sisteminin verimli çalışmasıyla ilgili çok şükür bir sorun yaşamadım şu ana kadar.Fakat lpg montajından sonra en ufak ses gelmeyen aracımdan sesler gelmeye başladı.İlk gelen ses direksiyonu sağa tam kırınca geliyordu, ustaya sesin montajdan sonra geldiğine ikna ettikten sonra kısa sürede sesin kaynağı bulundu ve halledildi.Bir vida uzun olduğundan amartisör helezonlarının üstüne değiyormuş.İkinci sesin kaynağını uzun süre bulamadık.Göhsün içinden geliyor izlenimi veriyordu.Fanlardan olabilir mi dedik Fakat fan çalışmadığı zamanda geldiğini farkettik.En son göhsü söküp bakmaya ramak kalmıştı ki; hafta sonu motor kaputunu açtığımda gözüme çarpan bir nokta üzerine yoğunlaşınca nihayet sesin kaynağını buldum.Resimde görüldüğü gibi sıcak su hortumundan ek alınan yere atılan kelepçenin hemen arkasında bulunan ızgaramsı malzemeye sürttüğünü tespit ettim.Araya kendim bir malzeme uydurdum yaptığım test sürüşü sonrası artık sinir bozucu hal alan o sesin kesildiğini gördüm.Şimdi o bölümü lpg ustasına gösterip daha düzgün bir çözüm bulmasını isteyeceğim.

Ekli dosyalar

• IMG_2134.JPG
    IMG_2134.JPG
    285.6 KB · Görüntüleme: 39

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar konu ile ilgisi olabilir düşüncesiyle fikir almak çn buraya yazıyorum corona aracım az önce motor arıza ışığı yaktı uzun bir süredir lpg aldığım yerden değilde başka bir benzinlikten gaz aldım 220 km falan yaptım bir sıkıntı yoktu ki halen de araba da bir sıkıntı yok lpg bitmek üzere bundan dolayı ışık yanar mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar konu ile ilgisi olabilir düşüncesiyle fikir almak çn buraya yazıyorum corona aracım az önce motor arıza ışığı yaktı uzun bir süredir lpg aldığım yerden değilde başka bir benzinlikten gaz aldım 220 km falan yaptım bir sıkıntı yoktu ki halen de araba da bir sıkıntı yok lpg bitmek üzere bundan dolayı ışık yanar mı?
Karbüratörlü araç bilgisi olan arkadaşlar varsa yazar.
Toyotaclubtr ye de bekleriz. Corona bölümünde iyi bilgiler var.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yanar, tam olarak sebebi ney bilmiyorum ama daha önce bir kaç farklı araçta şahit oldum bu duruma. Muhtemelen başka bir yerden gaz aldığında söner.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Toyota clubta çok önceden üyeliğim var arada giriyorum hatta orayada yazdım ama bu forumumuz kadar kimse aktif ve yardımcı değil malesef en azından bence öyle.bir tek ümit bey var adaşım o yardımcı oluyor

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Toyota clubta çok önceden üyeliğim var arada giriyorum hatta orayada yazdım ama bu forumumuz kadar kimse aktif ve yardımcı değil malesef en azından bence öyle.bir tek ümit bey var adaşım o yardımcı oluyor
Araba eski model kullanıcısı çok olmayabilir. Herkes çok online olmayabiliyor, sık aralıklarla bakamayabiliyor. %99'ın sorusu cevapsız kalmaz ama.
Karbüratörlü değil de enjeksiyonlu olsaydı eğer lpg ayarı hatalı olduğundan saçmalıyor, o nedenle kimi firmanın gazında arıza ışığı yakmazken ötekinde yakıyor derdim. Eğer lpg ayar hatasının motor tarafından tolere değeri sınırlardaysa firmadan firmaya gaz değişiminde hatayı daha fazla tolere edemeyip arıza ışığı yakabilir. Bitmek üzereyken, farklı istasyondan vs yakmaz normalde.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Araç otomatik ve enjeksiyonlu az önce deneme yaptım gazdan benzine benzinden gaza aldım her ikisinde de bir silkeleme var

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Araç otomatik ve enjeksiyonlu az önce deneme yaptım gazdan benzine benzinden gaza aldım her ikisinde de bir silkeleme var
Bu forumda en az 3 adet lpg ile ilgili yazılarım var. Lpg ayar hatasından kaynaklı yakıt trimi tolerans dışına çıkarsa motor arıza lambası yakıyor. Bu benzin haritasını da etkiliyor. Eski haline gelmesi için ya akü resetleme ya da 500 km den fazla benzinle sürüş gerekir. Akü resetleme yapıp benzinde bir süre sürerseniz zaten aracın eskisinden daha atik olduğunu görürsünüz. İzmirde yol ayarı yapacak usta, bulamıyorsanız da afr yapacak usta bulmaya çalışın. Akü resetlemeyi ve 3-5 gün tamamen benzinde kullanmayı deneyin, çözülmüyorsa bir daha yazın, çözüm bulmaya çalışmaya devam ederiz, ateşlemeye, yakıt sistemine, motora vs bakılır bu durumda.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Öncelikle akü kutup başını sökerek veya arıza ışığının (varsa) sigortasını söküp takarak ışığı söndürün, bazen yakıt kaynaklı yapabiliyor... Işık tekrar yanarsa; iyi bir lpg ustasında cihaza bağlatarak ışığın yanma sebebini öğrenin, ona göre yol çizilir zaten... Muhtemelen oksijen sensörü olabilir...

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mrb bu bölüme yazdığım için devam ediyorum.bugün aracımın diognastic bölümüne kablo ile kısa devre yaptırıp hata kodunu öğrendim ya vuruntu ya rpm sensörü arızası görünüyor.resetlemek istedim yabancı forumlarda bu işi efi15 a sigortasını sök tak yaparak halledilebileceğini okudum.akü negatif kutbu sökmek istemedim ancak sök tak yapmama rağmen ışık sönmedi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mrb bu bölüme yazdığım için devam ediyorum.bugün aracımın diognastic bölümüne kablo ile kısa devre yaptırıp hata kodunu öğrendim ya vuruntu ya rpm sensörü arızası görünüyor.resetlemek istedim yabancı forumlarda bu işi efi15 a sigortasını sök tak yaparak halledilebileceğini okudum.akü negatif kutbu sökmek istemedim ancak sök tak yapmama rağmen ışık sönmedi.
Sigortayı mı, kutup başını mı söküp taktın da sönmedi? Gerçi, ışık sönmediğine göre bi anlamı da yok şimdilik. :)

Bende; her ikisinden birisini söküp takmak arıza ışığının sönmesine yeterli geliyor.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aküyü ellemedim sigortayı söküp taktım ama ışık sönmedi.yanlış mı yaptım acaba marş kapalı mı olacak kapalı mı gibi gerçi her ikisini de yaptım ama:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aküyü ellemedim sigortayı söküp taktım ama ışık sönmedi.yanlış mı yaptım acaba marş kapalı mı olacak kapalı mı gibi gerçi her ikisini de yaptım ama:)
Kontak takılı olmasa bile sigortayı söküp takınca ışığın sönmesi gerekir, ya farklı sigortayı söktün taktın ya da bu yöntem o sistemde işe yaramıyor. :)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Olabilir abi peki vuruntu veya rpm sensörü ile ilgili bir yorumun olur mu ne yapmalıyım sence şimdi sanayiye gidip anlatsam adamlar hemen değiştirelim diyecekler bunları eleme yapamamazmıyım

Üst Alt