Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Banker

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2005 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Arkadaşlar merhaba.oncelikle geçmiş yazılara baktım ancak bir sonuca ulaşamadım.2005 model mazda 3 aracım var son günlerde araç gazda iken vites geçişlerinde devir 2 bin devir altinda iken gaza basınca tekleme yapıyor araç.Benzinde böyle bir problem yaşamıyorum.Daha önce bu arıza konusunda tecrübesi olanların tavsiyelerini bekliyorum.iyi forumlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle gaz ayarına baktırın, gaz aldığınız yeri değiştirin. Bujileriniz 15-20 bin km olduysa değiştirin. İlk yapılacak şeyler bunlar.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Çekirge'nin titremesi hafifledi ama geçmedi...

Artık sürekli titremeyor, arada sırada gelip gidiyor. Bazen uzun süre yapmıyor, bazen de peşpeşe yapıyor. Soğukken titreme daha şiddetli oluyor. Lpg katkısı deneyeceğim uygun zamanda, motto muhtemel piyasadan çekildi, başka ürün tavsiyesi olan varsa buyursun :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kısaca bişe soracam. Haftasonu mersin-ankara arası gidiş geliş bir yolculuk yaptım. 1150 km ve 250 tl ile gittik geldik 2 kişi. Yol bilgisayarı ortalama 7.2 lt gösteriyor. Ancak ankaradan çıkışta benzin ışığı yandı ve 50 tl lik benzin aldım mersine girerken yani yaklaşık 500 km sonra ışık tekrar yandı... Normal midir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin püskürtme oranını bilmek gerekir. Şu haliyle 40 litre lpg ile 9 litre benzin harcamış oluyor. Dörtte biri olarak düşününce mantıklı gibi ama emin değilim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orası kesin.
Bir ara dolanırken lpg filtresinden sonraki plastik hortumu çıkartıp oraya sıvıyı dökerek bir temizleme yöntemi okumuştum.
Mantıklı gibi geliyor... Enjektör kütüğünü komple gaz yağı gibi sıvılarla temizlik yapmak da işe yarayabilir... Amaç biriken tortuyu temizlemek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba.oncelikle geçmiş yazılara baktım ancak bir sonuca ulaşamadım.2005 model mazda 3 aracım var son günlerde araç gazda iken vites geçişlerinde devir 2 bin devir altinda iken gaza basınca tekleme yapıyor araç.Benzinde böyle bir problem yaşamıyorum.Daha önce bu arıza konusunda tecrübesi olanların tavsiyelerini bekliyorum.iyi forumlar

Çözüm üretilebildi mi? @Baris dogdu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda gelişme var mı?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Kısaca bişe soracam. Haftasonu mersin-ankara arası gidiş geliş bir yolculuk yaptım. 1150 km ve 250 tl ile gittik geldik 2 kişi. Yol bilgisayarı ortalama 7.2 lt gösteriyor. Ancak ankaradan çıkışta benzin ışığı yandı ve 50 tl lik benzin aldım mersine girerken yani yaklaşık 500 km sonra ışık tekrar yandı... Normal midir
AFR ayarı yapılınca benzin sadece gaz açana kadar harcanıyor birdaha takviye girmesine gerek kalmadığından yüksek devirde luzumsuz harcanma olmasın diye gaza takviye benzin kapatılmaktadır.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Banker

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2005 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Bu konuda gelişme var mı?
Öncelikle gaz ayari yapıldı araca aynı zamanda bujilerde kontrol edildi.Bujilerden 1 tanesinde erime meydana gelmiş.Kisa süreli çözüm üretildi.Ngk buji araştırması yapıyorum şuan.Giresunda yaşıyorum en ucuz 320 TL ye bulabildim.yakin bir zamnda değişim yapacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle gaz ayari yapıldı araca aynı zamanda bujilerde kontrol edildi.Bujilerden 1 tanesinde erime meydana gelmiş.Kisa süreli çözüm üretildi.Ngk buji araştırması yapıyorum şuan.Giresunda yaşıyorum en ucuz 320 TL ye bulabildim.yakin bir zamnda değişim yapacağım.
Lpg'li motorlarda iridyum buji istenilen randımanı vermiyor diye ustalar ve yetkili servis ustaları söylüyor, takdir yine de senin. Benim tavsiyem normal bujilerin tırnak aralığını 0.7 'ye ayarlatarak takabilirsin, çok para vermeye ve para vermişken randıman almama riskine değmez bence.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Lpg'li motorlarda iridyum buji istenilen randımanı vermiyor diye ustalar ve yetkili servis ustaları söylüyor, takdir yine de senin. Benim tavsiyem normal bujilerin tırnak aralığını 0.7 'ye ayarlatarak takabilirsin, çok para vermeye ve para vermişken randıman almama riskine değmez bence.
LPG iridyum buji gayet uyumlu uygun kodlu buji takilmalı.lpg bujisi diye birkaç takım buji kullandım hepsinde tekleme sorunu yaşadım bobinlerim arıza yaptı .

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Çekirge'nin ufak bir sıkıntısı var...

Notlar: genel bakım, lpg bakımı ve ayarı yeni yapıldı,

- aracı P konumunda çalıştırdık, her şey stabil
- vitesi N konumuna aldık, her şey stabil
- R veya D konumuna aldığımızda ise 7-8 saniyede bir ağır şekilde titriyor

Bugün bakımlar sonrası 3 arıza kodu silindi; fakir karışım, zengin karışım ve lambda sensörü hataları.

Bunun nedeni ne olabilir? Titreme aralıklı olduğu için motor kulağı da aklıma geldi şimdi :naslyany:

Normal sürüş esnasında hiç bir problem yok. Arıza ışığı tekrar yandı sadece...

@MutluTEKİR sorun bu ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

fakir karışım, zengin karışım ve lambda sensörü hataları. Ayar sorununa işaret eder. Ayarı yapan usta araç dururken mi yaptı? Candan Mühendislik'e git bir yol ayarı yaptır abi, sorunun vs kalmasın.
Aralıklı titreşim subapa da işaret edebilir.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
AFR ayarı yapılınca benzin sadece gaz açana kadar harcanıyor birdaha takviye girmesine gerek kalmadığından yüksek devirde luzumsuz harcanma olmasın diye gaza takviye benzin kapatılmaktadır.

Genelde şehiriçi sakin kullanıyorum ayarı kapatmanın zararı olur mu acaba

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bugün Adem usta uçurtma'yı tedavi etti. Bobinlerden biri ölü, biri de can çekişiyordu. Bobin değişiminden sonra uçurtma kendine geldi ve şahlandı.
Adem usta ne işin var dizelle dedi, işte bak bu yüzden lpg istemiyorum artık dedim. Sende haklısın diyor :)

Tamam ekonomik ama bi arıza bulunana kadar insan sinir sahibi oluyor.
Bu araca başka biri baksaydı o titremeyi gideremezdi. 3 numaralı bobin hata veriyordu, değiştirdik ama titreme bitmedi. Adem usta o ara muhtemelen ölmeye yakın bir bobin daha var diyerek tek tek bobinleri kontrol etti ve 2 numaralı (arıza cihazında sağlam gözüküyor) değiştirince araç kendine geldi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Usta olmak böyle bir şey işte... :) Yoksa piyasada herkes ustayım diye geçiniyor. Allah herkesi iyi insanlarla karşılaştırsın.

Üst Alt