Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Gazda daha iyi gidiyor diyor ya :) hangi araçta olursa olsun lpg de performans düşer. Hiç bir şekilde aksine inanmam ben :)
enjektor hızı yuksek heralde gel ıstanbul yapak gezzmıs oluruz :D Sistemı kontrol ettırelım hem de garaj uyelerıyle bulusalım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@kadir afr ayarı konusunda. Benim düşündüğüm şeyleri yazmış Mehmet Özenç.

facebook astra j team e üye olanlar için tartışmanın linki.

Log in to Facebook | Facebook
Tamam iyi hoş güzel söylemiş. Peki AFR ayarı yaptıran kullanıcıların olumlu yorumları ne olacak? Öyle yorumlar var ki, adamlar resmen arabaya ilk defa biniyormuşçasına keyif aldıklarını ve tüm problemlerin bittiğini söylüyorlar. Bu problemi çözülen ve keyif alan arkadaşların tümünün ayarı bozuk değildir herhalde? Üstelik içlerinde birçok LPG firmasına/servisine gidip tekrar tekrar ayar yaptırdıklarını söyleyenler de var. AFR ayarı yapan adamlar açık açık diyor ki; kardeş senin lpg fakirdeymiş, bu yüzden yüksek ısı ve düşük performans çalışıyor, yüksek ısıyla da sübaplara erken elveda diyorsun. vs vs.

Yani şöyle bir şey var;

Senaryo 1: Arabayı LPG'ciye götürüyorsun, kabloyu takıyor, otomatik kalibrasyon yapıyor. 1-2 gaz veriyor. Ayar bitti diyor. Bu doğru. (!)
Senaryo 2: Arabayı AFR ayarlatmaya götürüyorsun. Adam önce LPG montajını, kullanılan enjektörleri, nozul çaplarını, regülatör basıncını vs komple kontrol ediyor. Tesisat tümüyle doğruysa cihazı egzoz ucuna bağlıyor. Kabloyu beyne takıyor. Varsa ODB verilerini alıyor. 1 saat yol testine çıkıyor, yükte, boşta, düşük gazda, yüksek gazda, düşük devirde yüksek devirde vs mümkün olan tüm kullanım türlerine göre benzinde ve LPG'de karşılaştırma yaparak ayar çekiyor. Bu yanlış. :confused:

Yani bana mantıklı gelmiyor bu arkadaşın AFR ayarıyla ilgili yorumları. Adam açık açık diyor ki; LPG'cinin yaptığı ayar doğru, gerisi yalan. E ama öbür tarafta LPG'cilerin yaptığı ayarla bir türlü arabası stabil çalışmayan ama AFR ayarıyla çok memnun olan kullanıcılar var. Bunun mantığı nedir?

(Senaryo 1'i mantıklı bulana saygı duyarım.)

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Tamam iyi hoş güzel söylemiş. Peki AFR ayarı yaptıran kullanıcıların olumlu yorumları ne olacak? Öyle yorumlar var ki, adamlar resmen arabaya ilk defa biniyormuşçasına keyif aldıklarını ve tüm problemlerin bittiğini söylüyorlar. Bu problemi çözülen ve keyif alan arkadaşların tümünün ayarı bozuk değildir herhalde? Üstelik içlerinde birçok LPG firmasına/servisine gidip tekrar tekrar ayar yaptırdıklarını söyleyenler de var. AFR ayarı yapan adamlar açık açık diyor ki; kardeş senin lpg fakirdeymiş, bu yüzden yüksek ısı ve düşük performans çalışıyor, yüksek ısıyla da sübaplara erken elveda diyorsun. vs vs.

Yani şöyle bir şey var;

Senaryo 1: Arabayı LPG'ciye götürüyorsun, kabloyu takıyor, otomatik kalibrasyon yapıyor. 1-2 gaz veriyor. Ayar bitti diyor. Bu doğru. (!)
Senaryo 2: Arabayı AFR ayarlatmaya götürüyorsun. Adam önce LPG montajını, kullanılan enjektörleri, nozul çaplarını, regülatör basıncını vs komple kontrol ediyor. Tesisat tümüyle doğruysa cihazı egzoz ucuna bağlıyor. Kabloyu beyne takıyor. Varsa ODB verilerini alıyor. 1 saat yol testine çıkıyor, yükte, boşta, düşük gazda, yüksek gazda, düşük devirde yüksek devirde vs mümkün olan tüm kullanım türlerine göre benzinde ve LPG'de karşılaştırma yaparak ayar çekiyor. Bu yanlış. :confused:

Yani bana mantıklı gelmiyor bu arkadaşın AFR ayarıyla ilgili yorumları. Adam açık açık diyor ki; LPG'cinin yaptığı ayar doğru, gerisi yalan. E ama öbür tarafta LPG'cilerin yaptığı ayarla bir türlü arabası stabil çalışmayan ama AFR ayarıyla çok memnun olan kullanıcılar var. Bunun mantığı nedir?

Altına imzamı atıyorum bende :harika::)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Okudum bi daha okudum ama yorum yapabilecek düşüncelere ulaşamadım. :)

Afr ayarı ile motora uzun vadede daha fazla zarar verip vermeyeceğini anlamak günümüz şartlarında mümkün görünmüyor.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Benim şahsi düşüncem, ister afr ayarı, ister en iyi lpg ayarı, isterse afr kablosunun her ne ise işte egzozun başlangıcına takılsın fark etmez lpg li her araç bir gün mutlaka zarar görecektir. Bu yapılanlar sadece süreyi uzatmaya yarar. Belkide kısa vadede zarar görmesine :) Yaşayıp göreceğiz.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Sadece Benzinde her ay 150 100 tl Kullanin motor temizlensin. Lpgyi kapatin rutin her ay yapin bence imkani olan 3 haftada bir yapsin :D yada 3-1 3-1 yapin 3 depo lpg 1 depo benzin. Motor islansin temizlensin cekisi dusmesin canavar gibi kalsin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sadece Benzinde her ay 150 100 tl Kullanin motor temizlensin. Lpgyi kapatin rutin her ay yapin bence imkani olan 3 haftada bir yapsin :D yada 3-1 3-1 yapin 3 depo lpg 1 depo benzin. Motor islansin temizlensin cekisi dusmesin canavar gibi kalsin
Bu tarz kullanım imkanı olan zaten lpg ye bulaşmıyor. :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ne anladım o LPG'nin ekonomisinden o zaman.
Senin lpg benzin kullanımın da abes geldi bana. Uzun yolda lpg kullanıyosun bi tek, uzun yolda da benzini az yakıyor zaten, sök at LPG'yi...

Abi senin yazını sonradan okudum en kısa yoldan demişsin diyeceğini, Özgür'e uzun lafa gerek Yok zaten leb demeden bira diyor adam :) :) :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ne anladım o LPG'nin ekonomisinden o zaman.
Senin lpg benzin kullanımın da abes geldi bana. Uzun yolda lpg kullanıyosun bi tek, uzun yolda da benzini az yakıyor zaten, sök at LPG'yi...

Abi senin yazını sonradan okudum en kısa yoldan demişsin diyeceğini, Özgür'e uzun lafa gerek Yok zaten leb demeden bira diyor adam :) :) :)
:D uzun yolda lpg ile yakit ekonomisi yapiyorum iste ne guzel. İste her haftasonu foca kusadasi urlaya gidiyiruz. Uzun yol oluyor bi nevi lpgde de az yakiyir kardesim simdi :D aliyoruz lpg ye Kafa nereye Biz oraya

Bence 3-1 3-1 yapmak en mantik sey. Gene siz bilirsiniz. En basitinden bujileriniz ömru bile artar yani

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben hep 50 liralık alıyorum. :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Uzun yolda uzun ve dik yokuşlarda benzinde 6bin devirde bir süre çıkmak da aynı işi görür. Şehiriçinde birşey farketmez.
Ayrıca benzin kullanılması kurum oluşturur, eğer motor yağ eksiltiyorsa bir süre benzinde kullanılarak segmanların arasının kurum tutması sağlanarak yağ eksiltmesi azaltılabilir.

Yani şöyle bir şey var;

Zaten Mehmet Özenç de daha doğru dürüst ayar yapabilen usta yok diyor ve bu tartışmada da eklemişti. Otomatik yapılan ayar yetersizdir, böyle ayarsız halden afr ile ayarlanmış hale gelince zaten adamlarda psikolojik olarak hissettiklerini abartıyorlar.
Benim aracıma da normal ayar yapıldı ve üst noktalar zenginde bırakıldı. Basınca gidiyor. 1.2 tsi, 1.3 dizeller yakalayamıyor. Hatta bugün ford un ticarisi dizeldi o da yakalayamadı. sanırım 1.6 o da. Sıkıntı ayarın yapılmamasında, düzgün bir şekilde ayarı yapılmış bir araca afr yapıldığında bir fark olmayacağını düşünüyorum. Yapılan tüm ayarlar da zaten senaryo 2 deki gibi yapılıyor. Afr de tek fark wideband sensör ile yapılıyor, fakat bunun da konumuyla ilgili sıkıntı var. egzosun ucuna takılarak ne kadar sağlıklı veri alınıyor? Madem sağlıklı veri alınıyor, firmalar niye egzos sisteminde katalizör başlamadan önce ve hemen soonrasnda oksijen sensörlerini konumlandırıyorlar???

Benim şahsi düşüncem, ister afr ayarı, ister en iyi lpg ayarı, isterse afr kablosunun her ne ise işte egzozun başlangıcına takılsın fark etmez lpg li her araç bir gün mutlaka zarar görecektir. Bu yapılanlar sadece süreyi uzatmaya yarar. Belkide kısa vadede zarar görmesine :) Yaşayıp göreceğiz.

Aynen öyle. Zaten hep bunu söylüyorum. O subaplar illaki gidecek. O subaplar da soğutma sistemiyle soğutulmadan bu farklarla ancak 30-40 bin km fazla gider. Mehmet Özenç in dediği de zaten afr ile ayar yaptığınızı sanırken tüm haritayı fakirleştirebilirsiniz diyor, ki bu zararlı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi ucundan başlamak lazım...
IMG_20180102_194300.jpg

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Afr ye bı el atalım dedik.Oksijen sensörü bozuldu hata verdi yenisi gelene kadar yakıt iyice yüseldi ve 14.7 lt/100 km ye kadar çıktı.Kullanım tarzım hiç değişmemişti.Sensör gelince bir hafta kadar yeni ayar yapmadan kullandık.Yakıt sarfı 12.8 e kadar düştü.Afr ayar sonra birincisi arabanın çekişi arttı ikincisi yakıt tüketimi karışık 300 km gitmede 11.1 e kadar düştü. İşe yaramıyor diyenler bilmeden sallıyor.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt