Mazda 3 BL (2009-13) Fren Sorunu ve Çözümü

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Güncelleme. Mazda'nın böyle bir problemi yok. Böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız fren balatanızı değiştirin.
Ferodo aldım rahat ettim.

Organik balatalar kötüymüş sakın kullanmayın. Yeni diye sorunu balatada aramıyordum ama en büyük hatayı yapmışım. Deneyim oldu. :)
Sen bide orjınalı gör :) :)

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
@MutluTEKİR hocam arkadaşın 2004 Mazda 3 aracında da sizin ilk mesajda yazdığınız sorunu yaşadı birkaç kez ve bugün eşi trafik ışıklarındavites ''N''de frene basılı beklerken ''D''ye alıp hareket ettikten sonra düşük hızda frene basınca frenler tutmayıp öndeki araca arkadan çarptı.1 yıldır araba bizde ve bu sorun 3-4 defa oldu.Sizin sorunu çekvalf ile kesin çözüme kavuşturduysanız aynı uygulamayı bizde yapalım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@MutluTEKİR hocam arkadaşın 2004 Mazda 3 aracında da sizin ilk mesajda yazdığınız sorunu yaşadı birkaç kez ve bugün eşi trafik ışıklarındavites ''N''de frene basılı beklerken ''D''ye alıp hareket ettikten sonra düşük hızda frene basınca frenler tutmayıp öndeki araca arkadan çarptı.1 yıldır araba bizde ve bu sorun 3-4 defa oldu.Sizin sorunu çekvalf ile kesin çözüme kavuşturduysanız aynı uygulamayı bizde yapalım.
Kesin sorun çekvalf değil, balatalar ve diskleri vizyon oto aksaraydan Adem ustanın kullandıkları diye belirtip alın, gelsin size ve taktırın. Balata disk çeşidinden de kaynaklı bir durum. Adem ustanın önerdiği balata diskleri taktıktan sonra bu problem çok fazla göze batmadı. Yine çok sıcak havada ve klima çalışırken bu sorun oluyor ama eski balata diskte olduğu gibi değil. Klima güçten çaldığı için bu sorunun olduğunu düşünüyorum çünkü daha geçen gün ışıklarda frene basılı beklerken klima kompresörü devreden çıktığında frenin biraz daha yumuşadığını deneyimledim. Bunun için de kesin çözüm vacuum canister denilen vakum edilen hacmi artıracak aparatı taktırmanız gerekli. Bizim araçların booster kapasitesi sanırım hatalı tasarlanmış.
https://www.amazon.de/Vacuum-Storag...d=1524425323&sr=8-6&keywords=vacuum+reservoir
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/717IWYAY7gL._SY355_.jpg

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Bu fren sorunu özellikle hava sıcaklığı 30 derece üstünde, klima fulde çalışırken aracı ilk çalıştırdıktan sonra ilk 30 sn civarı vites D'de iken düşük hızlarda gerçekleşiyor. Fren tam performans çalışmıyor ve sonuna kadar basarsanız basın sanki el frenini 2-3 tık çekmişsiniz gibi yavaş etki ediyor.

Daha önce hiç bu kadar ciddi sorun çıkarmamıştı, bir yerden çıktıktan sonra önündeki yolun karşı şeridine geçeceğim, ama kör noktada park eden bir araç yüzünden araç geldiğini geç farkedince frene sonuna kadar bastım ama araç durmadı. Geliş şeridini tamamen kapatınca durabildi araç, gelen araç da öteki şeride geçerek geçti gitti. Verilmiş sadakamız varmış diyerekten yola koyuldum.

Bu sorun ayrıca sadece vites D'de iken oluyor. N'ye alınca frenler tutmaya başlıyor. Ve her zaman ortaya çıkmıyor. Özellikle 2-3 dakikalık markete girmelik aralardan sonra aracı tekrar çalıştırdığımda, belirgin oluyor. Geçen sene tüm yaz boyunca sadece 2 defa olmuştu, bu sene çok çoğaldı bu problem. Bunun üstüne araştırmalara başladım.

Toyotaclubtr'den Tem Toyota Ufuk Sönmez usta ile istişareler sonucunda bunun bir tasarım hatası olabileceği ve kullanılan booster (westinghouse/fren servosu) çek valfi (sibobu) kaynaklı olabileceğini düşündük. Gerçekten de araştırınca çek valfin işlevini kaybetmesinin bu tarz sorunlara yol açtığını okudum.

Öncelikle fren servosu/westinghouse/hidrovak nasıl çalışır görelim.

Westinghouse un görevi fren yapıldığında atmosfer basıncının ek olarak frenlemeye kuvvet sağlaması, böylece fren pedalında fazladan kuvvet uygulamak gerekmiyor. Ama bunun için de pedalın öteki tarafında vakumun oluşması gerekli. Bunu da manifolddan bir hortumla sağlıyor. Pedal tarafında atmosfer basıncı ve öteki tarafında vakum oluşunca fren pedalı çok daha konforlu bir şekilde ve sağlıklı bir şekilde çalışmakta. Düşündüğümüz sıkıntı kullanılan çek valfin bu vakumu uzun süre koruyamaması. Çünkü bu tarz bir fren problemi ardarda uzun fren pompalama sonucundaki ilk frenlemede de az da olsa hissedilmekte.
Aynı zamanda otomatik mazda 3 kullanıcıları da belirli koşullarda nadiren olan bu durumu kronik deyip geçiştiriyorlar, ama kronik değil, önemli bir güvenlik problemi. Otomatik mazda 3 sahibi olan arkadaşların bu konuya dikkat etmelerini öneriyorum. Bu durum ek olarak ilk çalıştırmada geri geri giderken de oluyor. Buna da ustalar kronik diyorlar.

Bu nedenle Rem otodan Hüseyin usta ilk olarak fren hidrolik yağını tamamen değiştirdi. Sonra yola çıktık baktık sorun devam ediyor. Problemler de ustayla sürüş esnasında çıkmaz misali uzun süre çıkmadı. Ama bir yerde frenin sonuna kadar basmama rağmen araç hafif şiddette durunca ustam şüphelendi. Başladık problemi araştırmaya. Söyledim bu durumu ve ek olarak bir sibop ekleyelim diye ısrar ettim. 15-20 ye yakın parçacı dolandık ama bulamadık düzgün bir çek valf. En sonunda bir Opel yedek parçacıda bulduk 35 TL'ye bir westinghouse sibobu. Ustam onu vakum hortumunun manifold çıkışından ek aldı ve metal kelepçe ile de bir güzel sağlamlaştırdı.
Ekli dosyayı görüntüle 20625

Mazda'daÇek valf ayrı olarak satılmıyor. Hortumla birlikte geliyor. Hortum orjinali 800 tl miydi neydi, yan sanayisi de 150 tl. 1 tane basit bir valf için de hortum değişmek olmaz, sonuçta hortumda sıkıntı yok. Valfte bir tasarım hatası olma ihtimali varken de yine gidip aynı valfi almak olmazdı.

1 haftadır deniyorum ve problem kalmamış gözüküyor. Özellikle ilk çalıştırmada devir 1800 de sabit iken ve düşmemişken, hemen harekete geçtiğimde frenlerde bir azalma söz konusuydu. Bu son haliyle çalıştırdığım gibi hemen hareket ettiğimde frenlerde bir zayıflık görmedim. Aynı şekilde 3-5 dakikalık mola sonrası aracı çalıştırıp hemen hareket ettiğimde sıkıntı yaşardım, şimdi bu konuda sıkıntı da yaşamadım. Fren sorununun çözülmüş olduğunu düşünüyorum ve ümit ediyorum. Bir sıkıntı yaşarsam tekrardan paylaşacağım. Otomatik vites araçlarında böyle bir problem yaşayan arkadaşlar da bu yöntemi denesinler ve geri dönüş yaparlarsa katkıda bulunmuş olurlar.
Bu sorun bende her zaman yaşanıyor hatta bi arkadaşım aldı aynı arabadan onda da var. İlk 30 sn yi atlattın mı tamamdır :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kesin sorun çekvalf değil, balatalar ve diskleri vizyon oto aksaraydan Adem ustanın kullandıkları diye belirtip alın, gelsin size ve taktırın. Balata disk çeşidinden de kaynaklı bir durum. Adem ustanın önerdiği balata diskleri taktıktan sonra bu problem çok fazla göze batmadı. Yine çok sıcak havada ve klima çalışırken bu sorun oluyor ama eski balata diskte olduğu gibi değil. Klima güçten çaldığı için bu sorunun olduğunu düşünüyorum çünkü daha geçen gün ışıklarda frene basılı beklerken klima kompresörü devreden çıktığında frenin biraz daha yumuşadığını deneyimledim. Bunun için de kesin çözüm vacuum canister denilen vakum edilen hacmi artıracak aparatı taktırmanız gerekli. Bizim araçların booster kapasitesi sanırım hatalı tasarlanmış.
https://www.amazon.de/Vacuum-Storag...d=1524425323&sr=8-6&keywords=vacuum+reservoir
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/717IWYAY7gL._SY355_.jpg
Acaba bu vakum canisterleri şu yakıt tasarrufu yaptırır diye satılmaya çalışan adamlara ilham olan şey mi ki :rolleyes:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yok abi zannetmem. vgt direk emme borusuna takılıyor diye biliyorum. ama bu canister fren vakum hortumuna booster ile arasına takılıyor.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşın bahsi geçen aracında VGT tarzı bir cihaz bu fren hortumuna ''T'' parça atılarak monte edilmişti.Benim teşhisim bu yakıt tasarruf cihazının soruna sebep olduğuydu ve parçayı iki gün önce söküp fren hortumunu orjinalde olduğu gibi direk bağladık.Bu işlemden sonra fren hassasiyetinde fark edilir derecede iyileşme oldu ve testlerde bahsi geçen fren tutmama problemini yaşamadık henüz.Şu yakıt tasarruf cihazı denilen cihazın hortumuna üfleme ve emme yaptığımda havayı tutmadığını gördüm.Buda doğal olarak fren vakumunu zayıflatıyor diye düşündüm.Arkadaş testlere devam edecek bakalım umarım sorun düzelir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yok abi zannetmem. vgt direk emme borusuna takılıyor diye biliyorum. ama bu canister fren vakum hortumuna booster ile arasına takılıyor.
İlham almışlar işte ;) Emme manifoldundan fren vakuma giden tarafa T atıp oraya bağlıyorlardı bi videoda, ama vakum kontrol valfinden önce takıyor onlar, bu kanisterleri bilemiyorum, çok inceleme fırsatım olmadı

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Bende de bi sorun var. Balataları adem usta değişti. Diskler iyi dedi. Düşük hızda trafikte dur kalk yaparken frene sert basınca ğğğğ diye ses geliyor. Ne olabilir?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bende de bi sorun var. Balataları adem usta değişti. Diskler iyi dedi. Düşük hızda trafikte dur kalk yaparken frene sert basınca ğğğğ diye ses geliyor. Ne olabilir?

Fren rodajını sağlıklı yaptıysanız, yüzey alışması sonrasındaki gelen sesler genelde balatanın sertliğinden kaynaklı olur. Sert balatalarda ötme, hatta daha tuhaf sesler çıkarma olabiliyor. Çok enteresan seslere şahit olmuşluğum var. İstanbul trafiğinde dur kalklarda sağlı sollu farklı ritim tutan kampanalarım vardı eski aracımda :koptum: Bir hafta dayanıp,orijinal balataları almıştım sonra.

Bir süre sert fren yapmadan yüzeylerin oturmasını bekleyin. Eğer devam ederse ustanıza tekrar gösterin.
Ses genelde sert fren balatası veya zamanla disk kenarlarında oluşan çıkıntının yeni takılan balataya sürtünmesinden kaynaklı olur. Balatalar takılırken dikkat etmiştir ustanız diye düşünüyorum. Balatanın kenarlarını eğe ile alarak diskte oluşan çıkıntının balataya belli bir süre temas etmemesi sağlanır. Balata yüzeye alıştıktan sonra yavaş yavaş eriyeceği için o çıkıntının şekline oturarak devam eder sorun olmaz. Ama o kısımlar alınmadan takılırsa belli bir süre balatalar önce çıkıntı, sonra disk yüzeyine basacağı için sıkıntı yaratabiliyor.

Son düzenleme:

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Fren rodajını sağlıklı yaptıysanız, yüzey alışması sonrasındaki gelen sesler genelde balatanın sertliğinden kaynaklı olur. Sert balatalarda ötme, hatta daha tuhaf sesler çıkarma olabiliyor. Çok enteresan seslere şahit olmuşluğum var. İstanbul trafiğinde dur kalklarda sağlı sollu farklı ritim tutan kampanalarım vardı eski aracımda :koptum: Bir hafta dayanıp,orijinal balataları almıştım sonra.

Bir süre sert fren yapmadan yüzeylerin oturmasını bekleyin. Eğer devam ederse ustanıza tekrar gösterin.
Ses genelde sert fren balatası veya zamanla disk kenarlarında oluşan çıkıntının yeni takılan balataya sürtünmesinden kaynaklı olur. Balatalar takılırken dikkat etmiştir ustanız diye düşünüyorum. Balatanın kenarlarını eğe ile alarak diskte oluşan çıkıntının balataya belli bir süre temas etmemesi sağlanır. Balata yüzeye alıştıktan sonra yavaş yavaş eriyeceği için o çıkıntının şekline oturarak devam eder sorun olmaz. Ama o kısımlar alınmadan takılırsa belli bir süre balatalar önce çıkıntı, sonra disk yüzeyine basacağı için sıkıntı yaratabiliyor.

valla adem usta yaptı. detayını bilemiyorum

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tansu, balata spreyi sık. Zamanla yüzeyler alıştıkça sesin azalması gerekir. Diskinden kaynaklı da olabilir bu. Adem ustanın taktığı disk ve balata ile ses problemim yok. Şahsen orjinal kullanırken durmaya yakın ve kalkışta çok fazla garç gurç sesi gelirdi bu balatalardan. Ama bir çok ses takılan ben nedense bu balata sesine takılmazdım.

Ses çok önemliyse yumuşak organik balatalar bu konuda en iyisi. Fakat performans konusunda çok kötüler. İkinci sırada seramik balatalar var ses konnusunda. Fakat bunlarda da soğukta performans problemi ortaya çıkabiliyor. Bu nedenlerle güvenlik için en iyisi sese rağmen kullandığımız yarı metalik balatalar.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Tansu, balata spreyi sık. Zamanla yüzeyler alıştıkça sesin azalması gerekir. Diskinden kaynaklı da olabilir bu. Adem ustanın taktığı disk ve balata ile ses problemim yok. Şahsen orjinal kullanırken durmaya yakın ve kalkışta çok fazla garç gurç sesi gelirdi bu balatalardan. Ama bir çok ses takılan ben nedense bu balata sesine takılmazdım.

Ses çok önemliyse yumuşak organik balatalar bu konuda en iyisi. Fakat performans konusunda çok kötüler. İkinci sırada seramik balatalar var ses konnusunda. Fakat bunlarda da soğukta performans problemi ortaya çıkabiliyor. Bu nedenlerle güvenlik için en iyisi sese rağmen kullandığımız yarı metalik balatalar.

aynen, ben de sese çok takılırım ama buna takılmıyorum. size sordum ki, bilmediğimden. eğer bir şeyin işaretiyse gidip göstereyim dedim ama normal galiba. diskler serviste değişmiş. balataları adem usta değişti.

sanırım sorun yok. fren performasından şikayetçi değilim. arkadaşların dediği gibi duramama vs yaşamadım hiç.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mrb corona otomatik aracımda birkaç gündür durduğumda fren pedalı alta doğru kaymaya başlıyor araç gitme eğilimine geçiyor.hidrolik seviyesi normal kaçak yok ustam fren ana merkezde sıkıntı var büyük ihtimal dedi. Ana merkez içindeki lastikleri değiştirsek bile randıman alamayız direk değiştirelim dedi. Daha ustaya götüremedim aracımı. Bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Tşkler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mrb corona otomatik aracımda birkaç gündür durduğumda fren pedalı alta doğru kaymaya başlıyor araç gitme eğilimine geçiyor.hidrolik seviyesi normal kaçak yok ustam fren ana merkezde sıkıntı var büyük ihtimal dedi. Ana merkez içindeki lastikleri değiştirsek bile randıman alamayız direk değiştirelim dedi. Daha ustaya götüremedim aracımı. Bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Tşkler

En taze tecrübemiz... :hhhhhh:

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri

En taze tecrübemiz... :hhhhhh:
Abi görmemişim :)ancak benim frenler tutuyor ama üstte kavramıyor şuan belkide daha sonra bunun gibi olacak bilemiyorum lastiklere baktım yağ kaçağı yoktu bakalım ne çıkacak

Üst Alt