Mazda 3 BM Skyactiv Fren Hidroliği Hakkında

arslangokalp

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-sedan
Merhaba, dün araç bilgisine çok güvendiğim bir arkadaşım fren hidrolik yağını en çok 2 yılda bir değiştirmek gerektiğini söyledi. Servislerin normal bakımlarda fren hidrolik yağını değiştirmediğini söyledi. Sizler servise gittiğinizde dikkat ettiniz mi? Benim aracım 2014 model ve fren hidrolik yağı hiç değişmedi diye biliyorum. My mazda uygulamasında bakım geçmişine baktım yazmıyor. Servis bakım faturalarını bulamadım ama değiştiğini hatırlamıyorum. İnternetten araştırdım Dot 3 olarak geçen (mazda 3 aracımda kullanılan) 12 ayda bir, Dot 4 olarak geçen 18 ayda bir değiştirilmeli diyor. Sizler servise gittiğiniz zaman dikkat ettiniz mi? Yada sizin servisler değiştiriyor mu? Bunun usulü nedir? Çünkü çok tehlikeli bir durum, frenlerin patlamasına yol açıyormuş.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Türkçe kılavuza bakamadım ama emerigan kılavuzunda sadece mexico kısmında 40bin km'de ya da 24 ayda bir değişmesi gerektiği yazılmış, diğer kısımlarda her bakımda kontrol edilir; gereği halinde değiştirilir yazıyor. Benimki de 2014 Kasım çıkışlı daha 40bin bakıma girmedi, balatalar da henüz değişmedi, Kasım'da girecek, değiştirecekler mi göreceğiz.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Muhtemelen siz talep etmezseniz değişim olmaz. Ama 40-50 bin km. aralığında değişmesi bence sağlıklı olur
Her son kullanıcı nereden bilsin ne zaman değişeceğini, servisin söylemesi ve bilgilendirmesi gerekli ;) Güvenlik problemidir sonuçta, atlanması kabul edilemez

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Her son kullanıcı nereden bilsin ne zaman değişeceğini, servisin söylemesi ve bilgilendirmesi gerekli ;) Güvenlik problemidir sonuçta, atlanması kabul edilemez

Bu zamana kadar bana değiştirelim diyen ustam olmadı hiç :D
honda yetkili servisi accord için 200 bin bakımı teklifi vermişti, onlar bile listeye almamıştı. Normalde kılavuzda değişim gösteriyordu 200 binde :)

bu konuda ben servisleri suçlu bulmuyorum aslında, milletimiz bakımı motor yağı ve filtreden ibaret gördüğü için ekstra her şeye itiraz ediyordur. servislerde boşuna kendilerini yormayıp, teklif bile etmiyorlardır diye düşünüyorum :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu işlerde servislerin standartı yok maalesef, bazen dokunmamakta da haklılar diyebiliyorum zira bir takım kullanıcılar çıkan faturaya mızmızlanıp "gardaş hidroliği değişmeye ne gerek vardı" diyebiliyor.

Aracınızın kitapçığı aslolan kaynaktır, söylenilen sürede değişim yapmak bütün sıvılar için şart. Degismezse fren patlar demekten ziyade yağ da özelliğini kaybediyor neticede.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu zamana kadar bana değiştirelim diyen ustam olmadı hiç :D
honda yetkili servisi accord için 200 bin bakımı teklifi vermişti, onlar bile listeye almamıştı. Normalde kılavuzda değişim gösteriyordu 200 binde :)

bu konuda ben servisleri suçlu bulmuyorum aslında, milletimiz bakımı motor yağı ve filtreden ibaret gördüğü için ekstra her şeye itiraz ediyordur. servislerde boşuna kendilerini yormayıp, teklif bile etmiyorlardır diye düşünüyorum :)
Millete baksan yağı 25binde bir değişsin ister, sorun çıkmadan servise gitmeyim ister :D

arslangokalp

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ama servise güvenip aracı teslim ediyoruz. Müşteriye servis öncesi neler yapılacağını ve yapılması zorunlu olan şeyleri anlatmaları gerekir. O zaman itiraz etmeye hakkı olmaz kimsenin. Bazı insanlar arabayı sadece kullanmak için alıyor, nelerin değişeceğini takip edeceksem servise ne gerek var diyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2 sene ya da 40bin km. Dir.
Motor yağına geldi mi 15bin km ya da 1 senedir ömrü denir. Ama iş otomatik şanzıman yağına ya da fren hidroliğine geldi mi hiç değiştirmezler bile. Bence uğraştırıcı olduğu için. O nedenle siz isteyin değişimi. Ama bazı yetkili servisler eksik kısmı tamamlayıp tamamen değiştik diye yalan da söyleyebiliyormuş. Emin olmak lazım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Fren hidroliği değişmedi diye fren hortumu patlamaz hocam ama kitapçıkta yazılan süre zarfında değişmesinde fayda var her zaman.

Üst Alt