Ford Grand C-Max 1.5 Ecoboost Powershift

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Henüz Mazda3'den ayrılamadan Grand C-Max'e kavuştum. İstanbul'dan Marmarise intikal esnasında yaklaşık 800 km'lik bir test imkanım oldu. En çok endişe (endişe değil de esasen merak diyelim) duyduğum konu yakıttı. Neden derseniz araç araştırma sürecinde ilk ele aldığım araç 1.5 ecoboost motorlu mondeo idi, daha sonra eleştirilere kulak verip elemiştim bu motoru ama daha sonra tekrar dönüş yaptım başladığım noktaya...

Motorla başlayalım o zaman. 1.5 Ecoboost güzel bir motor, mazda3(120 hp)'e göre 182 hp ile fazladan sahip olduğu 250 kg'a rağmen epey dişe dokunur bir performans farkı koyuyor ortaya. Açıkçası dışardan bakınca verdiği imaja göre hiç beklenmeyecek bir çeviklik var araçta. Tabii ki yol tutuşu mazda3 kadar iyi değil yüksekliği sebebiyle, virajlarda daha temkinli olmaya itiyor insanı ister istemez. Yakıt olarak söylenenler sanırım (ne yazık ki) doğru. 130'a sabitleyerek büyük bölümünü otoban üzerinden geldiğim yoldaki ortalama 8.4 oldu, hem de araç boşken. Gerçi 1.5 motor için 130 da bir tık yüksek bir sürat oluyor ama yine de mazda3'e göre net 1.5 lt fazlası var.
Motordaki esas güzel nokta turbo beslemeli olması. Taaa 2012 senesinde tsi motorları incelemiştim epey, nedir bu turbonun olayı diye... Turbonun olayı maksimum tork değerini bize daha kullanılabilir bir devir aralığında sunmasında; yani maksimum gücünü (240 Nm) 1600-5000 devir arasında herhangi bir anda sunuyor. Örneğin mazda3'de bu torka ulaşmak için 3000 deviri görmek gerekiyordu...
44041

Gelelim şanzımana... Powershift için geç tepki veriyor deniyordu, bunu da tecrübe ettim, tam otomatik kadar seri değil ilk vites düsürmelerde. Yani tam sollayacağınız anda dip gaz yaptığınızda 1 sn.lik bir gecikme oluyor. Çok da büyük bir mesele değil bence çünkü normal vites geçişleri oldukça konforlu, sarsıntısız ve pürüzsüz.

Donanım olarak oyuncakları bol. Daha önce de belirttiğim üzere bu araçta opsiyon olarak satılan X Paketi (Cam tavan, ısıtmalı ön cam, 17 inç jant, Akıllı bagaj kapağı), Tekno Paket (Şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, Sürücü dikkat takip sistemi, Kör nokta uyarı sistemi, aktif ş.içi güvenlik sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi) Navigasyon Paketi (Navigasyon ve geri görüş kamerası) ve ayrıca otomatik park sistemi ile anahtarsız giriş-çıkış ve çalıştırma standart olarak mevcut. Bunların haricinde bir de yolda gelirken hava karardıktan sonra farkettiğim bir diğer özellik daha oldu, dinamik led far sistemi :D Bu sistem otomatik uzun-kısa far ayarının haricinde, dönüşlerde, zifir karanlıkta vs en optimum aydınlatma şeklini bularak size sunuyor(muş). Araçta bu özelliğin olacağını ihtimale katmadığımdan sisteme çok hakim değildim, bu sebeple değişik durumlarda test edemedim, bir da hava karadıktan sonra 45 dk kadar yola devam ettim, yeterli sürem olmadı. Bu aşamada sadece otomatik uzun-kısa yaptığını ve dönüşlerde ekstra aydınlatma sağladığını farkedebildim sadece... Diğer saydığım özeliklerden ayakla bagaj kapağı açmak çok zevkli :D Bir de anahtarsız giriş çıkış sistemi ne yazık ki mazda3'ün düğmeli sistemine göre daha güzel, düğmeye basmaya gerek olmadan elinizi attığınız anda açılıyor. Kitlerken de kapı kolunu üzerine dokunmanız yeterli oluyor. Otomatik park özelliğini henüz kullanma fırsatım olmadı. Bir diğer özellik de şeritte tutma yardımcısı (adı neyse artık...), şeridin dışına sinyal vermeden çıkmaya çalışırsanız direksiyonu titreterek sizi uyarıyor. Eğer hafifçe şerit dışına kayıyorsanız direksiyon otomatik olarak dönerek sizi şeritte tutuyor.

Sürüş pozisyonun yüksek olması konforu arttırıyor ancak yol tutuşunu ve/veya bu anlamdaki psikolojiyi olumsuz etkiliyor, araba savrulacakmış gibi geliyor ama savrulmuyor :D Zamanla alışılır muhtemelen.

İç hacim yayla gibi, kolumu nereye koysam diye aranmıyorsunuz, müdür tipi ofis koltuğu gibi yayıldıkça yaılıyor insan :) Dikiz aynasının önünde bir de çocuk aynası var, arkadaki minikleri gözlemek için ince düşünülmüş bir ayrıntı...

Şimdilik bu kadar olsun, devamı yakında diyelim :)

NOT: Bu arada İstanbul, Ankara ve İzmir'deki nöbetçi noter uygulaması ile artık haftasonları da araç satışı mümkün hale gelmiş. Diğer bir konu da araç alırken ruhsatı ve eğer plaka değiştirecekseniz plaka belgesini direkt olarak noter veriyor artık, ayrıca trafiğe gitmeye gerek kalmıyor.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Hayırlı olsun, kazasız belasız binmek nasip olsun, güle güle kullan inşallah.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız keyifle binmenizi dilerim. Bol fotoğraflı bir inceleme bekliyoruz. :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayırlı uğurlu olsun, beklentilerini karşılar inşallah.
Donanım olarak mükemmel, Powersenseden daha iyi.
Foresteri aldığımda çok tedirgin olmuştum, araç virajı dönemeyecek, yan yatacak gibi hislere kapılıyordum. Bunu yenmem 5-6 ayı almıştı, sonra virajlarda koltuktan çıkıyordum. Arabanın yol tutuşu iyidir, sadece yüksekte olduğundan öyle hissediyorsun.

Holydao

Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız keyifle binmenizi dilerim. Bol fotoğraflı bir inceleme bekliyoruz. :)
Sağolun :) onumuzdeki hafta bir de ş.içi tecrubesini yaptiktan sonra detaylandiracagim :harika:
Hayırlı uğurlu olsun, beklentilerini karşılar inşallah.
Donanım olarak mükemmel, Powersenseden daha iyi.
Foresteri aldığımda çok tedirgin olmuştum, araç virajı dönemeyecek, yan yatacak gibi hislere kapılıyordum. Bunu yenmem 5-6 ayı almıştı, sonra virajlarda koltuktan çıkıyordum. Arabanın yol tutuşu iyidir, sadece yüksekte olduğundan öyle hissediyorsun.
Teşekkür ederim :) Esasen beklentim sadece geniş ic hacimdi ama şisede durduğu gibi durmuyor işte, Ateşoku + 10 bin tl'ye maloldu bu donanimlar, gerçi power seviyesindeydi benim mazda3. Alışırım diye dusunuyorum ben de zamanla yükseklik olayına.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı olsun.

Powershift iyileşmesi ne durumda?
2012 focusumuz varken servis 40bin km ara şanzıman düşüyor ve sorunu çözemiyolar vs demişti.

Holydao

Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Hayırlı olsun.

Powershift iyileşmesi ne durumda?
2012 focusumuz varken servis 40bin km ara şanzıman düşüyor ve sorunu çözemiyolar vs demişti.
Aldığım araç 2015 model, 120 bin km'de detaylı servis kayıtları vardı, şanzıman ya da motora ilişkin bir işlem görmemişti. Hem eksper hem de benim kulanımımda olağan dışı bir şey farketmedik açıkcası. Tabi zaman ne gösterir gorecegiz :)

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aldığım araç 2015 model, 120 bin km'de detaylı servis kayıtları vardı, şanzıman ya da motora ilişkin bir işlem görmemişti. Hem eksper hem de benim kulanımımda olağan dışı bir şey farketmedik açıkcası. Tabi zaman ne gösterir gorecegiz :)
Kronik volan hatası vardı focusda

15binde servisde değişmiş , 57 binde bizde değişti.

Kullanım vs hiç sıkıntı çıkarmıyor bir gün arabaya biniyorsun ve geri iniyorsun çünkü araç gitmiyor ;)

Biz o zaman şansuvar oğlunda yaklaşık 10bin tl harcadık ama servis yaklaşık 40bin km sonra yine olacak dedi ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Güle güle mutlu günlerde kazasız belasız kullanın inşallah. Allah içinize sindirsin. Büyük-geniş araba çoğumuzun hayali aslinda.

Holydao

Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Kronik volan hatası vardı focusda

15binde servisde değişmiş , 57 binde bizde değişti.

Kullanım vs hiç sıkıntı çıkarmıyor bir gün arabaya biniyorsun ve geri iniyorsun çünkü araç gitmiyor ;)

Biz o zaman şansuvar oğlunda yaklaşık 10bin tl harcadık ama servis yaklaşık 40bin km sonra yine olacak dedi ;)
Dediğiniz gibi çok örnek var, benim ilk başta baktığım araçlar V60 ve mondeo idi, bunlarda da aynı motor ve şanzıman var, okuduğum olumsuz yorumlar beni uzaklaştırdı bu iki araçtan. Fakat gerçekten alternatif çok az olunca başladığım noktaya döndüm aylar sonra... Şu an hem öncesinde yaptığım araştırmalar hem de kısa tecrübem sonucu bir sıkıntı yasamadım henüz çok şükür.
İnsanın hayallerini gerçekleştire bilmesi ne güzel.
Güzel günlerde kullan hocam. Rabbim kaza bela göstermesin.
Güle güle mutlu günlerde kazasız belasız kullanın inşallah. Allah içinize sindirsin. Büyük-geniş araba çoğumuzun hayali aslinda.
Sağolun, amin, inş herkese nasip olur gönlünden geçeni gerçekleştirmek :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hayırlı olsun..
Sağolun :)

Üst Alt