Fırsat Gördüğümüzü Paylaşalım

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Donma noktasını test ettim -32 de donmadı. %50 sulandırdım -9 C derecede hafif pütürlü olmaya başladı. Alınabilir kanımca. Ben almıştım. Rengi yeşil degil bildigin cam suyu mavisi cıkıyor. Glikollü bişeyli klasik antifriz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sırf donma noktası olarak söylemiyorum. Kimyasal sektöründeyim. Bir analiz için aynı kimyasalın iki farklı markası bile analizlerde farklı sonuçlar veriyor. Örneğin basitçe %96’lık teksolün birisi analizlerde kullanılabiliyor, diğeri ise ancak temizlik sektöründe kullanılabiliyor gibi.

Sonuçta bu kimyasalı soğutma sisteminde kullanıyoruz ve sistem içinde donma noktasını düşüreceği gibi yapısal bütünlüğe de zarar vermemesi lazım. Ucuz kalite kimyasalın isteneni vermediğini gözümle görünce direkt olarak artık şüpheyle bakıyorum. Etkilerini anlık görmek zor olsa da ilerleyen süreçte conta ve hortumlara zarar vermeyeceği kesin değil. 2-3 yıl sonra contalarda veya hortumlarda yaşanacak deformeden antifriz sorumlu olabilir ama bu aklımıza gelmeyebilir.

Bir de örnek vereyim;
Kalorifer peteğini temizledikten sonra n11’den aldığım ucuz bir antifrizi kullandım ve daha ilk dakikada hortumlardan birkaçında sızıntı oldu. Halbuki temizlikten önce de sistemde 3 lt kırmızı organik antifriz vardı. Şimdi ne oldu da bu antifriz aşındırma yaptı? İkisi arasındaki fark neydi?

Herkesin kendi fiyat/kalite kıyaslaması tabi ki ama bu antifrizleri hem kışın donma derecesini düşürsün hem de yıl boyunca sistemi aşındırmaya karşı korusun/geciktirsin diye kullanıyoruz. Donma derecesini düşürürken soğutma sistemine zarar veriyor mu vermiyor mu buna da dikkat edelim diye yazdım bunca şeyi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
www.aloparca.com sitesinden Sms ile Yüzde 50'ye varan indirimler olduğu bilgisi gönderildi... İhtiyacı olan veya uygun fiyata stok yapayım :p diyenler için incelemekte fayda var... Aklımda kaldığı kadarıyla 150 liraya aldığım triger (Gates) kayışı 100 lira, 40 lira olan hava filtresi 22 lira olmuş... Yani indirim kampanyası gerçek.

Siteyi ilk defa kullanacaklar için bilgilendireyim; sitenin üst bölümünde bulunan araç tanımlama kısmından aracınızı tanımlarsanız, sadece sizin aracınıza uygun parçaların tümü listeleniyor, istenirse aynı bölümden parça ismi girerek de arama yapabiliyorsunuz.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Mazda'nın serviste polen filtresi ile değişim ücretinin 300 lirayı bulduğunu görünce :krnz:hava filtresi, polen filtresi ile WD 40 çakması zımbırtıyı kargo dahil 90 liraya stokladım hemen... :mzkdnlmk: Beyin bedave... :p
Filtrede hangi markayı tercih ediyorsun abi? Gerçekten indirim var daha hiç balata filan değiştirmedim aslında alıp stoklasam iyi olacak

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Filtrede hangi markayı tercih ediyorsun abi? Gerçekten indirim var daha hiç balata filan değiştirmedim aslında alıp stoklasam iyi olacak
Yan sanayi olunca markaya önem vermiyorum, sen yazınca şimdi baktım; Hava filtresi "Auto" Polen Filtresi "Grat" markaymış... İlk defa duyuyorum... :utan: Geçen yıl değiştirmiş olduğum hava ve polen filtreleri de yan sanayi idi ve hiç bir şekilde sıkıntı vermediler. :)

Sarf malzemelerini stoklamakta fayda var hocam, çünkü bir gün işimiz düşecek bu parçalara... ;) Geçen yıl sanayiden 140 liraya aldığım yan sanayi üst kapak contası 36 lira... Şaka gibi...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Yan sanayi olunca markaya önem vermiyorum, sen yazınca şimdi baktım; Hava filtresi "Auto" Polen Filtresi "Grat" markaymış... İlk defa duyuyorum... :utan: Geçen yıl değiştirmiş olduğum hava ve polen filtreleri de yan sanayi idi ve hiç bir şekilde sıkıntı vermediler. :)

Sarf malzemelerini stoklamakta fayda var hocam, çünkü bir gün işimiz düşecek bu parçalara... ;) Geçen yıl sanayiden 140 liraya aldığım yan sanayi üst kapak contası 36 lira... Şaka gibi...
Ben hep bosch alıyorum balataları da alıyım diyorum da ne alıyım diye araştırıyim bakalım. Daha balata değiştirme şerefine nail olamadım :) her bakımda bu sefer değiştiririm diyorum ustalar daha idare eder diyo ben de haliyle eyvallah diyorum:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Ben hep bosch alıyorum balataları da alıyım diyorum da ne alıyım diye araştırıyim bakalım. Daha balata değiştirme şerefine nail olamadım :) her bakımda bu sefer değiştiririm diyorum ustalar daha idare eder diyo ben de haliyle eyvallah diyorum:)
Geçen Şubat ayında bende senin gibi düşünerek ön ve arka balataları almıştım, yağ değişimine giderken yüklendim gittim, balatalara baktı usta, bunlar seni en az 10 bin km götürür, şimdilik değiştirmeyelim dedi.

Devirdaim, ön arka balata takımım, yağ polen hava filtre takımı ile 3 litre Liki Moli yağım stokta benim... ;)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Filtrelerde üst kalite yan sanayi markalardan bildiklerim;
Denso, Mann, Filtron, Bosch, Purflux, Sakura, Mahle, Herth+Buss, BluePrint, Ufi

Bu markalar zaten OEM üretim de yapıyorlar markalara.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri