Mazda 323 BA (1994-98) Fazla Yakma Sorunu

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Hayırlı mesailer diliyorum Mazdagaraj ailesi.Başlıktanda anlaşılacağı üzere 97 model lantis aracım çok aşırı derecede yakıt yakıyor.Daha bir ay olmadı alalı gerçi paylaşmıştım zaten LPG’de çok yaktığını sorun lpg sistemindedir diye, baktırdım lpglik sorun bulamadığını ateşleme sisteminde sorum olabileceğini söyledi usta . İlk kez benzinde kullandım ve 20 lt ile uzun yol kasmadan 3 yolcu ile yaklaşık 130 km kullandım neredeyse aldığım yakıtın % 85-90 ını bitti . Ayrıca hem lpg de hemde benzinde kullandığımda çiğ yakıt kokusu alıyorum. Şimdi siz değerli üstatlardan sırasıyla en basitinden en zoruna kadar nerelere baktırmam lazım . Bu durumu yada benzerini yaşayan çözüm bulan varmı değerli fikirleriniz yol gösterici olacaktır. Morelim sıfır sıfır sıfır .

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Öncelikle saglıklı bir ölçüm ile 100 km'de kaç lt benzin yada gaz yaktığını paylaşırsanız daha iyi olur.
Açıkcası aracın göstergelerine bakarak yakıtın yuzde 85-90'nı gitmiş demek cok saglıklı bilgi degildir.

Benzinde sorun varsa benzin enjektörlerine bakılabilir. Daha önce 94 model 626'da çok yakma problemi ile enjektörlerin işeme diye tabir ettikleri bir durumu duymuştum

Hem lpg hem benzinde sorun varsa ateşleme elamanları, baskı balata bir ihtimal triger sentesi kontrol edilmeli.

İkametgah neresiyse usta tavsiye edelim!

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle saglıklı bir ölçüm ile 100 km'de kaç lt benzin yada gaz yaktığını paylaşırsanız daha iyi olur.
Açıkcası aracın göstergelerine bakarak yakıtın yuzde 85-90'nı gitmiş demek cok saglıklı bilgi degildir.

Benzinde sorun varsa benzin enjektörlerine bakılabilir. Daha önce 94 model 626'da çok yakma problemi ile enjektörlerin işeme diye tabir ettikleri bir durumu duymuştum

Hem lpg hem benzinde sorun varsa ateşleme elamanları, baskı balata bir ihtimal triger sentesi kontrol edilmeli.

İkametgah neresiyse usta tavsiye edelim!
İlametgah Van hocam, hem LPG’de hemde benzinde çok aşırı yakıyor daha önce benzinde kullanmamıştım sorun lpg de diye zannediyordum. Ancak deneme amaçlı benzinle yaklaşık 130 km yapınca 15-16 litre benzin yaktı hesaplarıma göre . Lpg de kullandığımda şehir içi 50 tl ilk yakıtla (lpg litre fiyatı 3.35 ten ) 100 km taş çatlasa 110 km mesafe gidiyor . Subap ayarı yada baskı Balat’a bu kadar etkilermi?Bu arada subap sorunu olduğu nasıl anlaşılır.

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Muhtemel arızalar neler olabilir . Sırasıyla ustaya baktırmak için.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çiğ yakıt kokusu dediğinize göre hava, yakıt, ve ateşleme ile ilgili elemanlar gözden geçirilmeli. Hava yakıt karışımı normal mi? Bujiler buji kabloları bobin görevini yerine getiriyor mu? Hava akış metre, boğaz kelebeği sağlıklı çalışıyor mu? Oksijen sensörü ve konum sensörleri ne alemde? Hakan abinin dediği gibi enjektörler ne durumda?
İşini hakkıyla yapan bir ustaya giderseniz zaten bu bahsettiğimiz aksamları kontrol edecektir. Daha önce oynanıp aracın orijinalliğine müdahalede bulunulduğunu düşündüğünüz yer varsa oradan başlayın. Bu tarz sorunların çözüm yolu her şeyi fabrikadan çıktığı ayara getirmektir.

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Aracımın çok yakma sorununa alakadar olan herkese minnettarım.Bu gün tuttum sanayinin yolunu , ustaya aracımın normalden çok yaktığını ve aracın çakışırkenki lpg-benzin çiğ kokusunun çok fazla olduğunu ifade ettim . İlk işi ateşleme sistemine bakmak oldu ve ona göre sorun buji ve özellikle buji kablosundan olduğunu ifade etti .Gerçektende bujileri banada gösterdi evet hepsi yanıktı. Usta elindeki makasa benzer bir alet le buji aralıklarını kontrol etti ve tekrardan taktı.Distribütörede ayar verdi.Deneme turuna çıktık tabi ki hemen yakıtın azaldığını anlayamadım , fakat gözle görülür rölantide rahatlama ,seste azalma ve lpg deki tutukluluk yok oldu . Ama yakın zamanda buji ve buji kablosunu yenilemen lazım dedi usta .Gelelim çok yakma sorununa 50 tl ilk yakıt aldım (14.9 lt)uzun yolda 100 km gittim daha ne kadar gider bilemem bakıp göreceğiz. Sizce hangi marka buji ve buji kablosu kullanmam lazım. Kalite ve ekonomi bir arada ne öneride bulunursunuz arkadaşlar. Biraz uzun oldu ama artık afoluna :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün tuttum sanayinin yolunu , ustaya aracımın normalden çok yaktığını ve aracın çakışırkenki lpg-benzin çiğ kokusunun olduğunu söyledim . İlk işi ateşleme sistemine bakmak oldu ve ona göre sorun buji ve özellikle buji kablosundan olduğunu ifade etti .Gerçektende bujileri banada gösterdi evet hepsi yanıktı. Usta elindeki makasa benzer bir alet le buji aralıklarını kontrol etti ve tekrardan taktı.Distribütörede ayar verdi.Deneme turuna çıktık tabi ki hemen yakıtın azaldığını anlayamadım , fakat gözle görülür rölantide rahatlama ,seste azalma ve tutukluluk yok oldu . Ama yakın zamanda buji ve buji kablosunu yenilemen lazım dedi usta .Gelelim asıl sorunuma 50 tl ilk yakıt aldım uzun yolda 100 km gittim’ daha ne kadar gider bakıp göreceğiz. Sizce hangi marka buji ve buji kablosu kullanmam lazım. Kalite ve ekonomi bir arada ne öneride bulunursunuz arkadaşlar.

Buji Kablosu Önerileri

50 liralık yakıt ile hesaplama yaptığın sürece net yakıtı bulman zor gibi :) Litre olarak yakıt hesabı yapılmadıktan sonra bu ülkede ne denilse boşlukta kalır. Yazın lpg 2.20 liraydı, kış oldu 3.20 ;) Yani yüzde elli yakıt artmış oldu.

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Veli hocam haklısınızda ben hep parantez içinde özellikle litre belirtirim. Zira değişmeyen tek şey litre yoksa litre fiyatı günden güne değişiyor.kur gibi mübarek :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli hocam haklısınızda ben hep parantez içinde özellikle litre belirtirim. Zira değişmeyen tek şey litre yoksa litre fiyatı günden güne değişiyor.kur gibi mübarek :)

Benim alıntı yaptığım bölümde litre yoktu yoksa neden böyle bir şey yazayım... ;) Ben alıntı yaptıktan sonra mesajını düzenlemişsin, oysa özellikle litre belirttim demek yerine, mesajı sonradan düzenledim desen DAHA DOĞRU olurdu... :)

Özellikle ve öncelikle bujilerini değiştir, çiğ yakıt kokusu gelmeye devam ederse buji kablolarını değiştir, gaz ayarı düzgünse, en son distribütör ve avans ayarını yaptır.

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Ben yazdığım bölümü önizleme yapmadan direk foruma gönderdim ,gönderir göndermez de tekrar bakınca kaç litre olduğunu belirtmediğimi farkettim. Hemen düzenleme ihtiyacı duydum. Ben düzenlerken siz o anda msjın o halini okuyormuşsunuz demek ki farkına varamamışım yoksa (Sezar’ın hakkı Sezar’a ) hakkınızı helal edin bu arada maşallahınız var :) . Buji ve buji kabloları hangi markayı önerirsiniz yada orijinal markası ne bunların bir bilginiz varmı ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben yazdığım bölümü önizleme yapmadan direk foruma gönderdim ,gönderir göndermez de tekrar bakınca kaç litre olduğunu belirtmediğimi farkettim. Hemen düzenleme ihtiyacı duydum. Ben düzenlerken siz o anda msjın o halini okuyormuşsunuz demek ki farkına varamamışım yoksa (Sezar’ın hakkı Sezar’a ) hakkınızı helal edin bu arada maşallahınız var :) . Buji ve buji kabloları hangi markayı önerirsiniz yada orijinal markası ne bunların bir bilginiz varmı ..

Birebir satın alma tecrübem olmadı ama aşağıdaki linkte (yukarıda da vermiştim) piyasada geçerli olan yan sanayi buji kablosu önerileri var.

Buji Kablosu Önerileri

;)

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Teşekkürler sağolun .

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Orjnal marka "yazaki" dir buyuk ihtimalle. 626 ların "yazaki" muhtelen Lantis'de aynıdır.

Piyasada en cok tavsiye edilen
1. Ngk
2.Duduco

Ngk almaya bakın
Teşekkürler hocam. Peki hem lpg de hemde benzinde sorunsuz gerek yakıt tasarrufu gerekse performans için NKG markasının hangi kodlu bujisini önerirsiniz.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Teşekkürler hocam. Peki hem lpg de hemde benzinde sorunsuz gerek yakıt tasarrufu gerekse performans için NKG markasının hangi kodlu bujisini önerirsiniz.
Google'da ; jakopar veya aktifjapon diye arama yapıp bu parçacılara Lantis icin NGK kablo derseniz uygun olanı yollarlar. Ayrıca lpg icin ozel bir buji kablosu yok. Yeni ve standart bir kablo en az 50-60 bin km götürür sizi

Murathan

Sessiz
Araç Markası
1997 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Google'da ; jakopar veya aktifjapon diye arama yapıp bu parçacılara Lantis icin NGK kablo derseniz uygun olanı yollarlar. Ayrıca lpg icin ozel bir buji kablosu yok. Yeni ve standart bir kablo en az 50-60 bin km götürür sizi
Ben kodu buji için kastetmiştim LPG’de Hakan hocam :) siz buji kablosu için anladınız galiba .

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben kodu buji için kastetmiştim LPG’de Hakan hocam :) siz buji kablosu için anladınız galiba .
Buji kodunu bilmiyorum forumda veya googlada arama yaparsanız bulunur. Ama ilgili yerlere marka model soyleyince zaten uygun olanı veriyorlar.
Ayrica iridyum, plantinyum bujiler ile macera aramaya gerek yok. Ngk veya Denso marka standart buji iş görür

Üst Alt