Far Restorasyonu (Parlatma) Zımpara ve Vernik İşlemleri

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Far parlatma herkesin bildiği bir işlem ama biz olaya biraz daha ayrıntılı bakacağız. Bu işlemi aracın üzerinde de yapabilirsiniz bendeki farlar sökülmüş vaziyetteydi.
Yeni nesil cam olmayan farlar ısıya ve darbelere karşı dayanıklı polikarbon malzemeden yapılıyor tabi ki tek başına bu değil üzerinde Uv filtreli koruyu verniği var. Bu farlar maalesef eski nesil cam farlar gibi değil. Zamanla çevresel etkenlerden dolayı sararıp deformasyona uğruyorlar. Güneş, sıcak-soğuk, aşındırıcı oto şampuanları vs. farlarımıza zarar veriyor.
Piyasadaki yaygın olan işleme göre önce fara zımpara yapılıyor sonra plastx tarzı bir cila ile parlatılıyor gayet güzel oluyor ama kısa süreliğine güze oluyor. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra farlar daha kötü bir hal alıyor. Çünkü zımpara işleminde farın yüzeyindeki koruyucu uv filtreli far verniği ortadan kaldırılıyor ve direk polikarbon far yüzeyine cila uygulanıyor.
Olması gereken zımpara işlemi sonrası fara aslına uygun far verniğini atmak ve daha sonra cila uygulamak. Gelin başlayalım.

Malzemeler:
-400,800,2000 numara zımpara
-Farın için üretilmiş sprey vernik
-Kağıt bant
-Gazete
-G3 pasta, Plastx cila

1- Farın ne durumda olduğunu belirleyelim ona göre tedavi uygulayalım. Farınızın sadece verniğinde problem olmayabilir. Polikarbon malzeme çok minik minik kılcal şekilde çatlayabiliyor. Gündüz bunu fark edemezsiniz akşam farları yakınca ortaya çıkacaktır. Bu durumda işlem biraz daha uzun sürecek. Kılcal çatlaklara örnek bir fotoğraf:

WP_20170513_00_01_18_Pro.jpg

2- Farı kağıt bant ile maskeleyip zımpara işlemine başlıyoruz. Eğer farınızda kılcal çatlak yoksa farınızın üzerindeki vernik tabakası tamamen yok olana kadar 400 numara zımpara ile zımparalayın. Zımparayı sağ-sol şeklinde yapın daireler ve yukarı aşağı karışık hareketler yapmayın. Eğer kılcal çatlak varsa vernik tabakasını aldıktan sonra polikarbon malzemeyi biraz aşındırmanız gerekiyor. Her zımpara sonrası farlarınızı yakarak kılcal çatlakların ve kusurların gidip gitmediğini kontrol edin bu işlem far camızın biraz incelmesine sebep olacak. Sabırla zımpara yapmanız gerekiyor tabiki farı yok edene kadar değil bunun dengesini çok iyi sağlamalısınız :) Unutmayın fardaki kusurları bu aşamada temizliyoruz 400 numara ile aşındırma yapacağız 800 ve 2000 zımpara ile 400 numara zımparanın izlerini yok edeceğiz.
400 zımpara sonrası farlarımız bu şekilde olacak:

WP_20170510_12_13_17_Pro.jpg

Farı yakarak kılcal çatlamaların durumunu kontrol ediyoruz ve işaretli bölgede biraz olduğunu görüyoruz 400 numara zımpara ile bir süre daha çalışıyoruz bu durumda.

WP_20170510_12_31_19_Pro.jpg

3- 800 numara zımpara ile 400 numara zımparanın çiziklerini gideriyoruz. Ben bu aşamada sulu zımpara yaptım. Zımparayı ve farı ıslatıp zımparalıyoruz. Bu işlem sonrası farımızın için biraz görünecek hale geliyor.

WP_20170510_15_27_54_Pro.jpg

4- 2000 numara ile 800 numara zımparanın çiziklerini gideriyoruz. Bu aşamada farımızda hiç zımpara çiziği kalmadığından emin olmalıyız. İşlem sonrası farın içini daha net görebiliyoruz ve vernik işlemi için maskeliyoruz.

WP_20170510_15_42_08_Pro.jpg

5- Vernik atma işlemi. Türkiye'de çok araştırmama rağmen sprey far verniği maalesef bulamadım. Ebay'da İtalya'da bir satıcının sattığını gördüm satın aldım 10 günde geldi. Macota PLC 200 200ml.
Verniği atmadan önce yüzeyin temiz kuru olduğundan, el izi toz gibi şeylerin olmadığından emin olmalıyız.
Vernik atma işlemi sprey boya ile boya yapmaktan biraz farklı. Kutuyu kesintisiz 2 dk çalkalıyoruz.
Farın bir köşesinden başlıyoruz. 10-15 cm mesafeden 10 cm. uzunluğu geçmeyecek şekilde sağ sol yaparak tetiğe sürekli değilde her geliş gidişte basarak atıyoruz. Aynı yere 2-3 kez attığınızda parladığını göreceksiniz bu şekilde lokal olarak parlata parlata 1 kat atıyoruz. 5 dk sonra aynı şekilde 2. katı atıyoruz ve 5 dk sonra 3. son katı atıyoruz. 1 gün kurumaya bırakıyoruz.

WP_20170506_18_10_37_Pro.jpg

WP_20170505_13_52_01_Pro.jpg WP_20170506_18_10_43_Pro.jpg WP_20170506_18_37_35_Pro.jpg

6- Vernik sonrası farımız ışıl ışıl parlıyor. Fakat vernikte hafif bir portakal görüntüsü kalıyor bunun için vernik tamamen kurduktan sonra (1 gün sonra) tekrar 2000 numara zımpara ile çok bastırmadan hafifçe 1 kat üstünden geçiyoruz. Şöyle bir görüntü oluşacak:

WP_20170512_11_47_36_Pro.jpg

7- G3 pasta ve ardından Plastx cila ile çalışmamızı sonlandırıyoruz.
Sonuç:

WP_20170512_11_59_16_Pro.jpg

WP_20170511_15_11_01_Pro.jpg WP_20170511_15_11_07_Pro.jpg WP_20170511_15_11_16_Pro.jpg WP_20170511_15_11_23_Pro.jpg WP_20170512_11_59_26_Pro.jpg WP_20170512_11_59_31_Pro.jpg WP_20170512_11_59_41_Pro.jpg WP_20170512_11_59_51_Pro.jpg
WP_20170513_21_17_31_Pro.jpg

Farların yeni sahibi Süleyman'a hayırlı olsun :)

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Harika bir konu daha eline sağlık Oğuzhan. G3 pastayı ilk vernikten sonra 1 gün bekletip 2000 zımpara yaptın ya, ondan sonra tekrar vernik sonra G3 pasta ve en son cila şeklinde mi yoksa son mini zımparadan sonra vernik yok mu?

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Harika bir konu daha eline sağlık Oğuzhan. G3 pastayı ilk vernikten sonra 1 gün bekletip 2000 zımpara yaptın ya, ondan sonra tekrar vernik sonra G3 pasta ve en son cila şeklinde mi yoksa son mini zımparadan sonra vernik yok mu?
Verniği attık 1 gün kurumaya bıraktık. Ertesi gün 1 kat hafifçe 2000 zımpara geçtik sonra G3 pasta yaptık sonra Plastx cila ile parlattık :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Sen bizi fena alıştırdın Oğuzhan kardeşim eline sağlık. Düğünden sonra aynı performans devam eder mi bilmiyorum :)

Benim farın biri değişmiş, diğerir sararıyor, kılcak çatlaklar da var. Merak ettiğim:
1- Farın etrafındaki kalın çerçevedeki sararma da gidiyor mu?
2- En son yaptığın 2000'lik zımpara olmadan G3 ve plastix yapsak yine o portakalımsı görüntü gitmez miydi?

İşlem zor mudur? Ya da hiç uğraşmadan bir sosyal kalkışmayla kaskoya mı yüklesek ihaleyi ? :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sen bizi fena alıştırdın Oğuzhan kardeşim eline sağlık. Düğünden sonra aynı performans devam eder mi bilmiyorum :)

Edecegini sanmiyor hele cocuklardan sonra komple iptal saat 16,30da ev geldim 2 tane kablolu soket yapicam saat 23,00 oldu hala yapacam biri penseyi alir bi kabloyu ;)

@Oğuzhan guzel olmus

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Benim farın biri değişmiş, diğerir sararıyor, kılcak çatlaklar da var. Merak ettiğim:
1- Farın etrafındaki kalın çerçevedeki sararma da gidiyor mu?
2- En son yaptığın 2000'lik zımpara olmadan G3 ve plastix yapsak yine o portakalımsı görüntü gitmez miydi?

İşlem zor mudur? Ya da hiç uğraşmadan bir sosyal kalkışmayla kaskoya mı yüklesek ihaleyi ? :D
Farın etrafındaki kalın çerçevedeki sararmayı tam anlamadım fotoğraf varsa anlarız. Vernik sorunudur muhtemelen düzelir.
2000 numara zımpara olmadan yüzey tam anlamı ile düzelmez.
İşlem orta zorlukta bir işlem biraz sabır istiyor.
Evlenince öncelikler değişecek tabi :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Evlenince öncelikler değişecek tabi :)
Oğuzhan, sen şifreni yengeyle paylaştın sanırım? :D

Eline sağlık kardeşim. Güzel bir "garaj" çalışması olmuş yine. :harika:
Anlamadığım bir yer var: "Türkiye'de çok araştırmama rağmen sprey far verniği maalesef bulamadım" demişsin. Biz senin ithal ettiğin sprey yerine alternatif olarak ne alabiliriz?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

Anlamadığım bir yer var: "Türkiye'de çok araştırmama rağmen sprey far verniği maalesef bulamadım" demişsin. Biz senin ithal ettiğin sprey yerine alternatif olarak ne alabiliriz?
Gece gece güzel bir soru;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Normal akrilik vernik atıyormuş bazı yerler ama çok tavsiye edilmiyor çatlama sararma vs oluyormuş. Uv özellikli olması gerekiyor. Türkiye'de nerden bulunur bilmiyorum zaten bu yüzden ebaydan aldım ;)
Şifreyi vermedim ama ipleri veriyoruz yavaştan :p
Şaka bir yana hayatın gerçekleri bunlar dönem dönem öncelikler değişecektir. Ama ben içimden bu işleri söküp atamam rahat durmam gene yaparım bir şeyler :)

O kısımlar far camının oturduğu yuvalar. Sanırım yapıştırıcı güneşten sararmış. Ön cam sökülüp yapıştırıcı temizlenip yeniden yapıştırmalı. Vernikte iyi değil yanmış biraz onunda yenilenmesi gerekir :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Oğuzhan eline emeğine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş. İlerde benimde işime yarar bu konu. Azman'da rahatsız etmesede ve görüşe engel olmasada ufak sararmalar var. Eline koluna sağlık kardeşim

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Eline emeğine sağlık @Oğuzhan yazıda polikarbon demişsin dikkatimi çekti benim bildiğim polikarbon başka bir malzeme yalnız bilmediğim polikarbon malzeme varmı başka onu sorayım dedim sana ? Solidpolikarbon olabilirmi ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline emeğine sağlık @Oğuzhan yazıda polikarbon demişsin dikkatimi çekti benim bildiğim polikarbon başka bir malzeme yalnız bilmediğim polikarbon malzeme varmı başka onu sorayım dedim sana ? Solidpolikarbon olabilirmi ?
Olabilir ben bir çok yerde bu şekilde okudum bir kaç yerden teyit ettim ama tabiki farklı olabilir. Yanlışsa düzeltirsen güzel olur.

Üst Alt