Ev/Ofis Tipi Klima Tavsiye ve Bilgi Alışverişi

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Merhabalar, Ev ve Ofisler için seçilebilecek klimalar ve neye göre seçilebileceği hakkında bilgilerin arşivimizde bulunabilmesi açısından böyle bir konunun faydalı olacağını düşündüm. Eskiden belli başlı markalar arasında pazarı bulunan bu sektörün günümüzde bir çok marka ile genişlemesi seçmeyi zor hale de getirebiliyor. Net bir bütçe belirlemedim ama bir kaç gündür mağazaları gezerek fikir edinmeye çalıştım. Bir markaya gidiyorum diğerini kötülüyor, ötekine gidiyorum onu kötülüyor. Oradaki çalışanlar gizlice benden klima aldılar diyenler bile oluyor. Soğutma amaçlı kullanacağım dediğimde de, Ülkemizin şuan ki durumu nedeniyle doğalgaz konusunda sıkıntılar olduğu, sınırlamalar olacağını ve bu nedenle ısıtma kriterini de dikkate almam gerektiğini belirten satıcılarda olmuştur. Bu işin böyle çözülemeyeceğini düşünerek bilgilerinizi almak istedim. Kullanmakta olduğunuz cihazlar, edindiğiniz tecrübe bilgi ve önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

22 Metrekare, ara kat, iki yan tarafı ev ve önünden yol geçen, güney yönüne bakan bir oda konumu var. Sadece soğutma maksatlı, Ege Bölgesi Manisa'da kullanılacaktır.

Ayrıca, Mitsubishi Electric ile Mitsubishi Heavy İndustries markaları arasındaki fark nedir? Ben bu iki ürünün aynı firmaya ait olduğunu, birinin alt/orta diğerinin üst seviye olabileceğini kafamda kurmuştum. Ama birbirinden bağımsız olduğu söylendi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Teknik olarak bu alanda çok bilgiye sahip değilim, metrekare ile ilgili klimanın kaç Btu değerinde olmasını bile net olarak bilemem, bu yüzden salona klima alırken büyük olsun da, koridor ile mutfağa da serinlik versin mantığı ile hareket ettim, ancak bu beklentim boşa çıktı... :) 18 bin Btu'luk Vestel Bioplas klima aldım, 26 dereceden aşağı çalıştırdığımda salonu kutup dairesine çeviriyor mübarek, bende 28-30 derece aralığında çalıştırıyorum.

Gelelim, kıt bilgim ile iletmek istediklerime;

Metrekare/Btu oranı iyi tespit edilmeli, bütçe sağlamsa Toshiba, Mitsubishi gibi rüştünü ispat etmiş "inverter" klimalar tercih edilmeli, bütçe benim gibi sallantıda ise; alt segment olarak Vestel ve yan ürünlerini (Seg, Regal, Finlux, Vestfrost) tavsiye ederim...

Bu konuda şöyle bir bilgiye de rastlamıştım; Bazı klima motorları Rotary sistemini kullanmaktadır ki, ilk çağrışım yaptığı şey Mazda olmuştur... :)

Ayrıca; yukarılarda bir yerlerde üzerinde durulan, enerji krizi benzeri durumlar için "tezek yakarız" demek yerine sıcak soğuk klima almak daha akılcı gibi geliyor bana... Gerçi doğal gaz olmayınca, bir süre sonra elektrik de olmayacaktır ama benimkisi almışken tam olsun mantığına dayanıyor galiba sanırsam... :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mitsubishi Electric ile Mitsubishi Heavy birbirinden farklı ve bağımsız markalar. İklimsa Heavy satar, Electric her yerde bulunmaz, genelde sadece Electric satan bayiler olur. Heavy'i Mitsubishi Electric diye satmaya çalışanlar da olur, aman dikkat. İkisi de Mitsubishi falan derler ama yalan. İkisi arasında sadece isim değil, kalite olarak da fark var. Electric'in kalitesi Heavy'nin 2-3 katı üstüdür derler klima işi yapanlar. Esas farkı elektrik faturası gelince gösterir. Arçelik, Beko, Vestel gibi piyasa markalarının tükettiği elektriğin 5'te 1'ini falan tüketir. Teyzemler 2 yıl önce Electric taktırdı, 1 ay boyunca neredeyse hiç kapatmadan çalıştırdılar, faturada 30 TL fark yaptı. Bu yüzden Heavy'i direkt olarak eleyebilirsin. Bütçe yeterse Electric bakabilirsin. Servis hizmetleri yaygındır.

Bunun yanında pek bilinmeyen ama kaliteli markalar da vardır, Panasonic gibi. Her yerde bulunmaz, fiyatı pahalıdır ama iyi cihazlar üretir. Örneğin Midea ve Gree markaları aslında dünyanın en büyük klima üreticilerindendir, piyasadaki birçok marka, bu üreticilere klimasını yaptırır kendi markasını bastırır. Bu markalar split klimadan çok VRF sistemleri yapar, hani şu otel, avm gibi büyük hacimli alanlarda kullanılan sistemler. Gree marka klima denk gelirse bir değerlendir derim, soğutma performansları epey iyidir. Tüketim orta seviyede, Mitsubishi Electric'ten fazla yaktığı söylenir. Servis hizmetleri yaygın değildir.

Fluo markası Türkiye piyasasına gireli 1-2 sene falan olmuştur. GS'nin forma sponsoru aynı zamanda. Kullananlardan şikayet duymadım ama malzeme kalitesi beni pek memnun etmedi. Fakat 5 yıl garantisi var. Kompresörleri küçük, klimacılar bu durumun performansı olumsuz etkilediğini söylüyor. Elektrik tüketimleri orta seviyede. Fiyatları ortalama seviyede, servis hizmeti oturmamış. Şahsen değerlendirmezdim.

LG'yi hepimiz biliyoruz zaten. 10 yıl kompresör garantisi oluyor, tüketimi orta seviyede. Fiyatlar eh işte. Servis hizmeti yaygındır. Kalite açısından iyi olduğu söyleniyor. Klimacılar öneriyor.

Verdiğin ev özelliklerine göre Arçelik, Beko, Vestel de çok rahat iş görür. Piyasadaki bütün klimalar inverter zaten, geçen yıl inverter olmayanlar yasaklandı diye duydum. Bizde Arçelik var 2 farklı odada. Gayet iyi soğutuyor. Isıtmaları yetersiz. Ben alırken Mitsubishi Electric ile 3 kat fiyat farkı vardı, Heavy ile 2 kat fiyat farkı vardı. Bütçe nedeniyle Arçelik almıştım, yaz mevsiminde çalıştırdığımız günler 2 elin parmaklarını geçmez. Kışın 1 tanesi günde ortalama 7-8 saat çalışıyor. Elektrik faturası x2 oluyor.

Son olarak, klimaların teknik karşılaştırmaları var. EER ve COP değerlerine bakabilirsin. Bunun için bu değerlerin ne işe yaradığını, neyi ifade ettiğini araştırman öğrenmen lazım. Tek başına bu değerler herşeydir denemez ama klimanın ısıtma ve soğutma performansının %80'ini ifade eder diyebiliriz.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gree nin ürettiği Sigma var, Manisa da kolayca temin edebiliyorum. Onun üzerinde durdum, Sharp var ama nasıl olabileceği konusunda fikir edinemedim. Şuan Arçelik aldım beyaz eşyaları, Arçelik klima içinde ödeme yaptım ama onu tv ye çevirip (philips yada grundig İmmensia) klimayı farklı tercih etsem mi diye düşünmüştüm. Baymak elegant plus serisini çevremde kullananlar var. Hepsi de hem sessizlik hemde enerji tüketimi açısından memnun, fiyat performans anlamında hakkını verir türden bir ürün gibi görünüyor. Arçelik klima kullanan arkadaşlarım var ama dış üniteleri kısa zaman içerisinde gürültülü bir hal alıyor. Bakım ile ilgili mi yoksa üründe olan bir durum mu onu bilemiyorum. Soğutma ve ekonomi olarak ise beklentileri karşılar gibi duruyor. Isıtma konusunda seninde değindiğin gibi biraz yetersiz olduğu söyleniyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Güzel bilgiler var, kışın klima almayı düşünüyorum. Boş bir vakitte detaylı araştırma yapacağım bende.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Diğer markaların dış ünite sessizliğiyle ilgili çok fikrim yok ama Arçelik'in dış ünite harbiden gürültülü. LG'nin dış ünite çok sessiz diyorlar. Aynı şekilde M. Electric için de sessiz diyorlar. Hatta komşumuz dış ünite sesini hiç duymamış şimdiye kadar. :) Baymak hakkında ben hep olumsuz şeyler duydum. Ama iyi satıyor. Samsung klimasının arızasından bıkan birisi letgoda 100 TL'ye satıyordu, hatta klimadan öyle bıkmış ki Samsung beyaz eşyalarını komple 100'er liradan satıyordu. :D

Ben de düğünden sonra bir ihtimal klima alabilirim, Gree seçeneğini değerlendiriyorum. Gerçi sadece soğutma için kullanacağımdan dolayı ucuz herhangi birini de alabilirim.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Yazlık eve bir ay önce LG Dual. Eco klima aldım. Tercih nedenlerim ; LG markası, invertör oluşu, dış ve iç ünitenin sessiz çalışması ve yeni nesil R32. Gazı kullanılıyor olması.Bu yaz yaklaşık iki ay kullandık soğutma performansı ve yakıt ekonomisi güzel.İzlenimlerim bunlar.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Diğer markaların dış ünite sessizliğiyle ilgili çok fikrim yok ama Arçelik'in dış ünite harbiden gürültülü. LG'nin dış ünite çok sessiz diyorlar. Aynı şekilde M. Electric için de sessiz diyorlar. Hatta komşumuz dış ünite sesini hiç duymamış şimdiye kadar. :) Baymak hakkında ben hep olumsuz şeyler duydum. Ama iyi satıyor. Samsung klimasının arızasından bıkan birisi letgoda 100 TL'ye satıyordu, hatta klimadan öyle bıkmış ki Samsung beyaz eşyalarını komple 100'er liradan satıyordu. :D

Ben de düğünden sonra bir ihtimal klima alabilirim, Gree seçeneğini değerlendiriyorum. Gerçi sadece soğutma için kullanacağımdan dolayı ucuz herhangi birini de alabilirim.
Şu an için Panasonic markasına sarmış durumdayım, Mitsubishi Electric'den 1000-1200 TL kadar daha uygun gibi görünüyor. Mitsubishi Heavy almaktansa Panasonic New Etherea 12000 lik daha cazip duruyor. Ablamda Mitsubishi Heavy var gayet güzel ama ne bileyim, pek görülmeyeni tercih etmek hoşuma gidiyor. :cool: Samsung beyaz eşya ve klimalarda pek çok kişi isyanlarda, özellikle servis anlamında bolca şikayetler var.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şu an için Panasonic markasına sarmış durumdayım, Mitsubishi Electric'den 1000-1200 TL kadar daha uygun gibi görünüyor. Mitsubishi Heavy almaktansa Panasonic New Etherea 12000 lik daha cazip duruyor. Ablamda Mitsubishi Heavy var gayet güzel ama ne bileyim, pek görülmeyeni tercih etmek hoşuma gidiyor. :cool: Samsung beyaz eşya ve klimalarda pek çok kişi isyanlarda, özellikle servis anlamında bolca şikayetler var.
Bahsettiğin Panasonic modelini eski iş yerinde ofiste kullanmıştım, iç ünitesinde üfleme sesi can sıkıcıydı. Kaç BTU bilmiyorum ama serisi aynı. Fiyatlarla ilgili bilgim yok ama Heavy'den ve Electric'ten daha kaliteli diyolla. :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Panasonic Manisa satış/servislerini arıyorum kimse telefonları açmıyor. Çağrı merkezlerini arıyorum onlarda açmıyor. Mail atayım dedim sayfa görüntülenemiyor hatası veriyor. Alma demeye çalışan bir ilahi güç olsa gerek:):)

isolas

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi Sedan
Kesinlikle ve kesinlikle Mitsubishi Electric bu konuda en iyisi. Yaklaşık 4 ay önce evime aldım. Hem çok tasarruflu hem de çalışıp çalışmadığını anlamıyorsunuz bile. Fiyatları biraz yüksek ama alınca pişman olmazsınız emin olun

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Yaklaşık 6yıldır vestelin 12000lik inverter klimasını kullanıyorum vestelin ilk inverterleri mideanın üstüne vestel markası yapıştırılmış hali , midea da inverter klimanın mucidiymiş, çok memnunum hiç ses yok ve gayet başarılı ısıtma soğutma yapıyor. Şimdiki serileri midea mı yoksa kendilerimi üretiyor bilmiyorum eğer midea ise tavsiye ederim en azından servis sıkıntısı yaşamazsınız , panasonicte servis sorunu yaşayabilirsiniz

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yaklaşık 6yıldır vestelin 12000lik inverter klimasını kullanıyorum vestelin ilk inverterleri mideanın üstüne vestel markası yapıştırılmış hali , midea da inverter klimanın mucidiymiş, çok memnunum hiç ses yok ve gayet başarılı ısıtma soğutma yapıyor. Şimdiki serileri midea mı yoksa kendilerimi üretiyor bilmiyorum eğer midea ise tavsiye ederim en azından servis sıkıntısı yaşamazsınız , panasonicte servis sorunu yaşayabilirsiniz
Açıkcası pek araştırmadım ama kötü olabileceğini düşünmüyorum. Hele ki soğutma ağırlıklı kullanıldığında sorun olacağını da sanmıyorum. Araştırmaya, markaları birbiri ile çarpıştırmaya devam ediyorum.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lg smart inverter almıştım geçen sene 18.btu gayet başarılı bizim salon 35 m2
25 e sabitliyorum 2 kademe fan gayet gecemiz güzel geçiyor. Gündüzde 22 de ve sessiz

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Geçenlerde bir Toshiba bayisine uğradım. Marka tam Japon Mirai, Shorai, Daiseikai şeklinde ürün isimleri var:). Satıcı ile baya sohbet ettik, ürün satma çabasında değildi. Bir çok klima markası üzerinden konuştuk. Panasonic konusunu sordum, Ürünleri güzel, kaliteli üst sınıf klima markaları arasında en uygunu denilebilir fakat servis anlamında ciddi sıkıntılar yaşayabileceğimi belirtti ve buradaki yorumları doğrulamış oldu. Toshiba Daiseikai serisine alternatif olarak ise aynı değerlere sahip olan Carrier X-Power Gold serisini yaklaşık 1750 TL civarı daha düşük maliyetle alabileceğimi belirtti. Gördüğüm kadarıyla da bahsettiği iki klima arasında sadece hava temizleme teknolojilerini farkı var. Belkide sistem aynı sadece adları değişik, ona da bir bakmak lazım.

Son düzenleme:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Hayır Veli abi almadım. LG ve Panasonic bakıyordum. Panasonic Res Enerji güvencesi ile geliyor. Servis anlamında sorun olacağını sanmıyorum. Birde Mitsubishi Electric AP ve WN serilerine de bakıyorum. Sevgili patroncuğum destek olursa Mitsubishi Electric almayı düşünüyorum. Orta sınıfta bulunduğum konumda rahatça Gree, Sigma markalarını temin edebiliyorum. Onlara bakabilirim alternatif olarak. Şimdilik durumlar böyle

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben 2 sene önce 18.000'lik Bosch klimayı spotçudan 2650'ye almıştım. Bayilerde ve teknoloji mağazalarında fiyatı 2900-3000 arasıydı. Fiyatın biraz daha uygun olması açısından spotçuları da bir gezmeni tavsiye ederim.

Şimdiki elektronik eşyalar ne marka olursa eski kalitelerin olmadığını düşünüyorum bu sebeple servisi bol ve yedek parçası ucuz bir klima tavsiye ederim. Özel bir seri klima olmadığı sürece soğutma performansı hepsinin hemen hemen aynı...

Üst Alt