Emeklilikte Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Öncelikle hakkında hayırlısı olsun abim , tarım -gıda- tekstil işleriyle uğraşan birisi olarak ; tarım ve hayvancılık için para kazanayım hevesin varsa küçük bir yatırımla başlangıç yaparım mantığını düşünme derim(tavuk dahil) , sonuçta hayvancılıkta canlı ile uğraşıyorsun günlük ilgi ve bilgi gerektirir , hobi amaçlı yapacağım diyorsan eyvallah o ayrı . Özel sektörde güvenlik müdürü olma işi, bildiğin iş olsa bile uzun yıllardır yaptığın için monoton gelebilir birde özel firmaların kaprislerini çekemeyebilirsin. Bana göre oto eksperliği- bilirkişilik mizaç ve bilgi olarak yapabileceğin , sermaye bağlamanı gerektirmeyecek zamanının hepsini öldürmeyip kendinede zaman ayırabileceğin en iyi seçenek. Ama yinede nacizane tavsiyem, Mutlu olacağın işi yap , huzur başarı ve para mutlu olduktan sonra gelir , Allah yolunu açık etsin abim :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yöresel ürünlerde güven çok önemli. Veli Babaya güvenmeyende sorunlu insandır. Ama adam Aydından çay satarsa bu güven başlamadan biter :) Gene yırtamadın @ezmocesteri :)
:huhuu::harika:

Evet, güven çok önemli ve asıl olan ürünü satmaktan çok bu güveni kazanabilmekte ve bunun için zaman gerekiyor bence... Bu konuda şöyle bir anım var; 2-3 yıl önce Köyceğiz'den gelen arkadaşım yanında 2 kiloluk 9-10 kavanoz çam balı getirdi, güven konusunda sıkıntı yok çünkü öyle olsa arkadaş bizlere de getirmezdi ve samimiyiz. Neyse; bu arkadaş ile Aydın'ın köyünde başka bir arkadaşa giderek, oradan kuru incir alıp Köyceğiz'de satacak... O köye gidene kadar yolun üzerindeki her köyün kahvesinde oturup birer çay içme bahanesi ile balları masanın üzerine koyduk, fiyat da uygun... Bizim niyet bu ama kısmette tek kavanoz :p bal satmak yokmuş... :D

Her gelen bala bir parmak atıyor, su testi yapıyor ama almaya gelince; "geçen ay aldık" "kayınçom bal işi yapıyor" "dezeoğlu getirdi" gibi bahaneler ile bize olan güvensizliğin altında yatan bahaneleri sıralıyorlardı. Kendince haklılar, hiç tanımadıkları iki kişi gelmiş köy kahvesinde kilosunu 30 liradan bal satmaya çalışıyor... Almak için tek bir sebepleri yok ama almamak için bir çok örnek var ülkemizde maalesef. :(

* * *

Can, siteye satışta illaki veresiye olacaktır ancak, alınmama ihtimali çok zayıf, ayrıca iş rayına oturursa ve istenilen gelir elde edilirse, pos cihazını da eşimin üzerinden devreye sokabilirim, ama bir koli yumurta, iki köy ekmeği, bir iki kilo süt/tereyağı için veresiye/kart işine girmek benim için mantıklı olmaz.

* * *

*Manisa/Salihli'den her gün (300 km) ekşi maya ekmeğini 5 liraya getirip satış noktalarına satan arkadaş var, günlük ortalama 500-600 ekmek satıyor ve ekmek başına brüt 1 lira kalıyor, marketlerde bu ekmek yerine göre 7-8-9 lira fiyat aralığında satılıyor.

*Tavuk çiftliği olan arkadaş var ve çift sarılı (jumbo) yumurtanın 30'lu kolisini 10 liraya veriyor, rahatlıkla 15-20 lira aralığında satılabilir potansiyeli var. ;)

* * *

@infiniteblack tamamen aynı fikirdeyim Serkan, iyi dileklerin için teşekkürler... :harika:

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
@Domestos buldum abi buldum :D

Aydında xiaomi bayisi yok galiba :D

Kiralar nasıldır bilemem ama, başka bir işte çalışırken ek iş olarak bile dükkan işletilebilir :D
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ama bu iş için özellikle sosyal medya üzerinden sağlam araştırma şart.

touch the sky

Katılımcı
Arada ek iş olarak gümrükten araç ihalesine girip eksiğini tamamlayıp satabilirsiniz (forumda lafı geçiyordu ordan aklıma geldi ) satılanakadar da kullanmış olursunuz :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Oto yikama istasyonu arastirilabilir, bazen kucuk bir dukkan bile gayet basarili isler yapabiliyor. Taninmis markalardan bayilik alinirsa ekstra detaylarla ugrasmadan hazir isletme sahibi olunabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
@Domestos buldum abi buldum :D

Aydında xiaomi bayisi yok galiba :D

Kiralar nasıldır bilemem ama, başka bir işte çalışırken ek iş olarak bile dükkan işletilebilir :D

Ama bu iş için özellikle sosyal medya üzerinden sağlam araştırma şart.
Daha önce çok düşündüm ama teknik alt yapı yok bende, malum Xiaomi standart bir telefon sunmuyor bizlere. ;)

Naim abi, Aydın'da yeterince hatta fazlasıyla oto yıkama var maalesef. Aslında temiz iş :harika:

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
@Domestos abi işin teknik kısmı çok kolay. İnan piyasada tamirciyim diye geçinenler senin benim kadar araştırmıyor :) bu işi düşünürsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Biliyorsun aksesuarın merkezi bana 10 dk mesafede.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Oto yıkama görünce aklıma geldi
Almanyada ki akrabalardan biri oto yıkama,lastik oteli,cam filmi üçü bir arada işletme işletiyor..burada nasıl olur bilmem :)
Almanya'daki eşimin akrabaları da benzer işi yapıyor ve durumları çok iyi... Çünkü, insanlar rutin olarak Kasım ve Nisan aylarında lastik değiştiriyor, ortalama bir jant takımı 1000 euro, lastik söküp takma teker başı 35 euro vs.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Veli abi işlerin durumuna göre önce bi oto yıkama il başlansa sonra detaylı iç temizli(detailing dükkanı gib) pasta cila seramik kaplama cam filmi işi ile devam edilip en sonunda da exper işine girilebilir(en son gittiğim experci askeriye emeklisi idi az bi kaporta bilgisi ile başladığını söylemişti işini dürüst yapınca gece de olsa dükkanı açmak zorunda kalıyorum demişti.galerici baskılarını da askeriye kökenli olduğumu söyleyince bertaraf ediyorum diye söylemişti)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bir çoğumuz ile aynı düşüncelerdeyim. :)

@HakanEMRE piyasa ve insanlar bizlerden o kadar çok negatif yönde uzaklaştılar ki, insanlara güvenerek, ikili diyaloglara girerek, onlarla onların anladığı dilden muhatap olarak bir şeyler yapmayı düşünmüyorum. Fakat, araç kiralama işi bahsettiğin gibi küçük çaplı, dar çerçevede yapılabilir nitelikte. ;)
Abi işini düzgün yapanları tenzih ederek galericiler, emlakçılar ve oto kiralamacılar bana hep antipatik gelmiştir toplumda da bir çok kişiye böyle geliyordur diye tahmin ediyorum. Eminim ki sen işini düzgün, adaletli, disiplinli yaparsın. Biraz çevre edinip, sosyal ortamlarda reklam yaparsan zamanla 2 araba bile yetmeyebilir.
Ufak bir ofis kiralarsın, Atılgan'ı satıp kiralamaya uygun Hyundai i20, Clio, Linea vs 2 araç alırsın hem biner hem kiralarsın. Bu iş tutamadı veya sevmedin diyelim araçları satarak sermayeyi geri yerine koyabilirsin diye düşünüyorum. Hakkında hayırlısı olsun diyelim

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hakkinda hayirlisi olsun abi. Doğduğum günden beri tarim-hayvancilikla iç-içe olan biri olarak bu işin sonradan ,emekli olduktan sonra yapilacak isler olmadığını düşünüyorum :( hani maddi beklentin yoktur hobi amaçlıdır eyvallah ama işi kazanç kapısına dönüştürmek çok zor. En kolay hayvancılık tavuk yetiştiriciliği gibi görünür ancak o kadar çok kişi tanıyorum ki lanet edip bu işi bırakan şimdiki tavuklar bugday yemiyor şaka gibi :) yerse yumurta verimi düşüyor, vs .vs . Abim uzman çavuş emeklisi klasik olarak güvenlikçi olarak devam ediyor çalışmaya. Garanti iş ve planlanan standart bir hayat için mantıklı. Maddi imkan varsa araç kiralama veya araç kurtarma çekici hizmeti çok daha mantıklı geliyor. Bu işlerde güven çok önemli "Polis " etiketi ve Veli abi kişiliği birleşince bayağı bir on plana çıkılır bence :)

Üst Alt