Emeklilikte Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Konuyu özelde kendim için, genel olarak da, benim konumuma uyanlar adına açmak istedim... Her düşünce ve tecrübe benim için önemli, şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

* * *

Nasipse; Şubat 2020'de emekliliği hak ediyorum. Daha önce emekli olanların genel tavsiyesi "emekli olmadan vakit geçirmek için bir şeyler bul" olduğu için, önümüzdeki süreçte vakit geçirmek ve maddi açıdan hayat standardımızı korumak adına beni vücut ve kafa olarak yormayacak, hayattan bezdirmeyecek iş araştırıyorum...

;)

Cv doldurmak gibi olmasın ama;
*Tek düzen hesap sistemi bilgim var, ön muhasebe hatta orta ölçekli bir işletme muhasebesine hakimim.
*D sınıf ehliyet ile Src 2 ve 4 belgelerim var
*22 yıllık birikim ile olması gerekenden fazla polislik tecrübem var. Halk arasında buna insan sarrafı da denilmekte... :)
*Arabalar ile ilgili bu güzel aileden edindiğim naçizane tecrübeler var.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
sehir stresinden uzakta, varsa koyunuzde dogal bir yasam surdurebilirsiniz. Biraz tavuk, kucuk bas ve buyuk bas hayvan. Etinden sutunden yararlanirken belki isleri biraz daha buyutup kucuk capli bir mandiraya donusturerek kendi isletmenizi kurabilirsiniz.
Kesinlikle ilk aklıma gelen bu olmuştu.

Ayrıca, sigorta şirketlerinde eski polislerin çalıştığını duydum. Araştırılabilir.

Bir diğer konu olarak, vakit ve nakit müsaitliği çerçevesinde araç alım-satım yapılabilir. Fakat bu konuda yasal zorunluluklar işletme açılmasını şart koşacak gibi görünüyor.

Sosyal medya haşır-neşirlik çerçevesinde "Aydından" konu başlığı ile yöresel ürünlerin internet üzerinden satışı konusunda planlama/argesi yapılıp konu ciddi şekilde değerlendirilebilir. Özellikle e-ticaret boyutunda bizzat yardımcı olabilirim.

El becerileri çerçevesinde yurtdışı işler TR'ye uyarlanıp özellikle instagram üzerinden satış yapılabilir.

Aydın - İzmir ve Muğla bölgesi için özellikle vakti olmayan insanlara yönelik araç bakım hizmetine dair bir girişim kurulabilir. Araç kapıdan alınır, kapıya bırakılır gibi. Polislik mesleği nedeniyle çevre ve referans konusunda pek sıkıntı olmaz sanırım. İş yerleriyle anlaşma da yapılırsa fiyat olarak tercih edilesi olursunuz.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Hayvancılıkta yemini kendin üretmiyorsan para yok :)
bu cevaba cok kiziyorum:)

Tavuk: Hergun sana yumurta verir. Hayvani kumeste buyutmeyip dogaya salarsan, kendi besinini kendisi dogadan temin eder. Topragi eser besinini bulur. Kene sorununuz olmaz, bocek probleminiz olmaz. Size verdigi her yumurtayi tukettikten sonra onu geri donusume verirseniz, urun kalitesini cebinizden para cikartmadan arttirirsiniz. Geri donusum derken, yumurta kabugunun saglam olmasi icin tavugun "kalsiyum" a ihtiyaci vardir. Bunu disardan para alip da vermektense, yediginiz yumurta kabugunu tavuga verirseniz ordan kalsiyum ihtiyacini karsilar. Tavuklarin kisin yem ihtiyaci icin yazin bahceye atacaginiz 1 avuc misir tanesinden karsilarsiniz. Misirlar olunca toplar kurutursunuz. sonra ufalayarak bir cuvalda muhafaza edersiniz. Kisin tavugun disarda besin bulamayacagi zamanda verilerek ihtiyac giderilir.
Bu sekilde daha bircok kaynak yaratabilirsiniz. Soz konusu yer Aydin ise zaten kis sezonu cok agir gecmese gerek. Horoz a ihtiyaciniz sadece tavuk sayisini arttirmak icin vardir. Eger dengeli sekilde tavuk sayisini arttirmak istiyorsaniz, horoz ve birkac tavugu ayri bir kumeste diger tavuklardan uzak tutmak gerekecektir. Cunku horozun oldugu kumeste dollenmis yumurta olma sansi cok yuksektir.

Ordek : Tavuk ile benzerdir. Ordek icin kucuk bir havuz yapmaniz gerekecektir. Suya girmesi gerekir. Yavru alirsiniz, 2-3 ayda kocaman olur.

Kucuk bas ve buyuk basta da durum benzer. hayvan dogaya salinacak ve kendisi otunu yiyecek. Eskiden koyler kalabalikti. kimsenin bahcesine hayvanin giremezdi. kavga cikardi.simdi ise koyler bombos. hayvan baskasinin arazisine girse sorun olmuyor. hatta arazi sahibinin isine yariyor. otlar buyuyup etrafi kapatmiyor. Yaprakli sebzeler ekilip, hayvan icin besin kaynagi olusturulabilir. Hatta en basitinden TV de gordugunuz haber konusu olan bugdayi cimlendirip yedirebilirsiniz.

Balik: Bu secenek en mesakatlisi ve zorudur. Bunun detayina girmeye gerek yok.

Emekli olacak olan abimiz, koy-kasaba gibi kucuk bir yere tasindigini ve kendi arazisi+evi oldugunu dusunursek,
-Stresli bir calisma hayati sonrasinda; sakin, huzurlu ve saglikli bir yasantisi olacak.
-Emeklilikten elde edecegi saglik guvencesi ve bir miktar maasi olacak.
-Sehirde yasiyorsa ve oturdugu ev kendisinin ise, kiraya vermesi durumunda az-cok ekstra geliri olacak.
-koy-kasaba gibi bir yerde yasamasi durumunda masraflari azalacak.
-yukaridaki seceneklerden sadece 1 tanesini bile secse, ona zaman ayiracagi icin zaman gecirecek. belki yeni isinin temelini atmis olacak.

Bunlar tamamen benim dusuncelerim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
bu cevaba cok kiziyorum:)

Tavuk: Hergun sana yumurta verir. Hayvani kumeste buyutmeyip dogaya salarsan, kendi besinini kendisi dogadan temin eder. Topragi eser besinini bulur. Kene sorununuz olmaz, bocek probleminiz olmaz. Size verdigi her yumurtayi tukettikten sonra onu geri donusume verirseniz, urun kalitesini cebinizden para cikartmadan arttirirsiniz. Geri donusum derken, yumurta kabugunun saglam olmasi icin tavugun "kalsiyum" a ihtiyaci vardir. Bunu disardan para alip da vermektense, yediginiz yumurta kabugunu tavuga verirseniz ordan kalsiyum ihtiyacini karsilar. Tavuklarin kisin yem ihtiyaci icin yazin bahceye atacaginiz 1 avuc misir tanesinden karsilarsiniz. Misirlar olunca toplar kurutursunuz. sonra ufalayarak bir cuvalda muhafaza edersiniz. Kisin tavugun disarda besin bulamayacagi zamanda verilerek ihtiyac giderilir.
Bu sekilde daha bircok kaynak yaratabilirsiniz. Soz konusu yer Aydin ise zaten kis sezonu cok agir gecmese gerek. Horoz a ihtiyaciniz sadece tavuk sayisini arttirmak icin vardir. Eger dengeli sekilde tavuk sayisini arttirmak istiyorsaniz, horoz ve birkac tavugu ayri bir kumeste diger tavuklardan uzak tutmak gerekecektir. Cunku horozun oldugu kumeste dollenmis yumurta olma sansi cok yuksektir.

Ordek : Tavuk ile benzerdir. Ordek icin kucuk bir havuz yapmaniz gerekecektir. Suya girmesi gerekir. Yavru alirsiniz, 2-3 ayda kocaman olur.

Kucuk bas ve buyuk basta da durum benzer. hayvan dogaya salinacak ve kendisi otunu yiyecek. Eskiden koyler kalabalikti. kimsenin bahcesine hayvanin giremezdi. kavga cikardi.simdi ise koyler bombos. hayvan baskasinin arazisine girse sorun olmuyor. hatta arazi sahibinin isine yariyor. otlar buyuyup etrafi kapatmiyor. Yaprakli sebzeler ekilip, hayvan icin besin kaynagi olusturulabilir. Hatta en basitinden TV de gordugunuz haber konusu olan bugdayi cimlendirip yedirebilirsiniz.

Balik: Bu secenek en mesakatlisi ve zorudur. Bunun detayina girmeye gerek yok.

Emekli olacak olan abimiz, koy-kasaba gibi kucuk bir yere tasindigini ve kendi arazisi+evi oldugunu dusunursek,
-Stresli bir calisma hayati sonrasinda; sakin, huzurlu ve saglikli bir yasantisi olacak.
-Emeklilikten elde edecegi saglik guvencesi ve bir miktar maasi olacak.
-Sehirde yasiyorsa ve oturdugu ev kendisinin ise, kiraya vermesi durumunda az-cok ekstra geliri olacak.
-koy-kasaba gibi bir yerde yasamasi durumunda masraflari azalacak.
-yukaridaki seceneklerden sadece 1 tanesini bile secse, ona zaman ayiracagi icin zaman gecirecek. belki yeni isinin temelini atmis olacak.

Bunlar tamamen benim dusuncelerim.
Çok güzel düşünceler, yalnız iç işleri bakanının onayı varsa emeklilikte en iyi yapılacak şey bence de :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Çok güzel düşünceler, yalnız iç işleri bakanının onayı varsa emeklilikte en iyi yapılacak şey bence de :)
@sarpworks un -gerçekleştirilebilirliği konusunda şüphelerim olsa da- oldukça faydalı ve hoşuma giden yazısını daha bitirmemiştimki "iç işleri bakanının tutumu" konusu benim de aklıma geldi.

Az çok paylaşımlarımdan hobi bahçemde erken emeklilik hayatı yaşadığım farkedilebilir. Mesai sonrası yapabildiğim kadarıyla tavuk-horoz, köpekler, zeytin ve yeni fidan olan meyve ağaçları, şimdilerde bakamadığım ama bahçenin ilk zamanlarında yetiştirmeye çalıştığım domates-salatalık-biber.. ben uğraşıp tüm zorluklarına rağmen keyif alıyorken hanım benim kadar iyimser değil bağ/bahçe işlerine. Şehirden uzaklaşıp küçük bir yerleşim yerinde yaşamak her şeyden önce ev halkının hepsinin hayatlarına hitap ediyor olmalı.

Profesyonel bir hazırlık süreci ve iyi seviye sermaye yoksa para kazanmak ziraat sektöründe biraz hayalcilik bence. O sebeple bu fikir ile hareket edilecekse asıl maksat hızlı ve yorucu geçen hayatın geri kalanını sakin, huzurlu ve sağlıklı geçirmek olmalı.

touch the sky

Katılımcı
Mandıra lafı geçince yazdım düşüncelerimi,bildiğim duyduğum şeyler (küçük,büyükbaş)
Hayvancılık zordur,yedi yirmidört ilgi alaka ister bırakıp gidemezsinde
Belki köye yerleşmeye hiç niyeti yoktur :) (okuyan çoçuğu çalışan eşi vardır)
Özel sektörde iş bulunur rahat,sonuçta yirmi küsür yıllık tecrübeniz var,sizin ve ailenizin ne istediği önemli (saat,kazanç)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hayvancılık ülkemizde hep yanlış anlaşılmış bir konu.Neyi yanlış anlaşıldığı konusuna gelecek olursam, hemen yüklü sermaye ile balıklama giriş yapılması tabiki. Ordan burdan izlenen haber ya da videolara kanıp bu işe başlanması mesela. Sanki izlenen haber ya da videodaki şahıs şak diye o ortamı oluşturmuş algısı.
Tabi bu demek değildir ki bu işte para yok.Çoğu özelden çok daha iyi geliri olan meslek. Lakin iş için fizibilite çalışması çok doğru yapılmalı.Yapılacak yerde ki ev,ahır,arazi ve işi bilme konularının iyi gözden geçirilmesi gerekir.Tarımdan çok hayvancılığı hep sevmişimdir ve saydığım bu 4 madde gerçekleştiği anda boşuna özel sektörde onun bunun ağız kokusunu çekmeye gerek olmadığı kanısındayım. Hayata bir kere geliyoruz yahu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir çoğumuz ile aynı düşüncelerdeyim. :)

@HakanEMRE piyasa ve insanlar bizlerden o kadar çok negatif yönde uzaklaştılar ki, insanlara güvenerek, ikili diyaloglara girerek, onlarla onların anladığı dilden muhatap olarak bir şeyler yapmayı düşünmüyorum. Fakat, araç kiralama işi bahsettiğin gibi küçük çaplı, dar çerçevede yapılabilir nitelikte. ;)

@touch the sky evet ilk önceliğim "bu saatten sonra" sevebileceğim/sevdiğim işi yapmak. Teşekkürler, ayrıca; hayvancılık konusundaki düşüncelerin ile tamamen aynı yöndeyim. :harika:

@sarpworks tek istediğim şehir ve toplumdan uzak dingin ve sakin bir hayat ama yakın gelecekte en azından 2 yıl daha bu düşünceyi gerçekleştirmem mümkün değil, ayrıca; tavuk üretimi haricinde ülkemizde hayvancılık yapmak @touch the sky açıkladığı sebeplerden dolayı zor, @romulus un yazdıkları sebebiyle de yapılabilir nitelikte. Fakat, hiç köy ortamı görmemiş eşim için bu seçenek, zamanla eziyete dönüşebileceği için şimdilik tarım ve hayvancılık işi mümkün değil gibi. Ancak ve ancak son çare olarak tavuk/yumurta üretimi yapılabilir çerçevede şahsen. :)

@madmax59 @Murat Yılmaz en iyi iş bildiğin iştir düsturuna göre bir firmaya güvenlik şefi/müdürü/sorumlusu olmak çok mantıklı gibi dursa da, alana inildiğinde özellikle çalışanlar ile ast üst ilişkisine girmek bana göre değil, bunu son 8 yıldır yaptığım alt kademe yöneticilikten çok iyi anladım. Fakat, cepteki seçenek olarak güzel fikir sanki... ;)

@aurora yazdıklarının bir kısmını aklımdan geçirmiştim, ancak listeme eklediğim şeyler; sigorta eksperliği/bilirkişiliği oldu, teşekkürler. Ayrıca; yöresel ürünler ticareti her zaman aklımda ama zaman yetersizliğinden yapamıyordum, şimdi vakit bol olunca bunun üzerine yoğunlaşılabilir, e ticaret konusundaki yardım taleplerin için çok teşekkürler, bu konuda yardım isteyebilirim. :) Araç bakım hizmeti güzel fikir ancak, bu yörede nasıl oturtulur, nasıl mücadeleye girilir araştırmak gerek.

* * *

Benim aklımda; oto kurtarma/çekici işi var, arkadaşım 3 yıl önce bu işe başladı ve ikinci aracını aldı ve işleri düzgün gidiyor, bu konuda da bana yardımcı olabileceğini, işi öğreteceğini, gerektiğinde iş paslayabileceğini söylüyor. Günlük ortalama 1 iş hayli hayli sana yeter diyor ki, işini düzgün yapınca talep de kendiliğinden geliyormuş.

Başka bir seçenek, çok fazla yoğun olmadan, 8-10 masalı küçük restorant şeklinde ev yemekleri işini eşimin lezzetli elleri ile sürdürmek. Ama bu sektörde rekabet çok olduğu için yapılacak yerin iyi araştırılması gerekiyor, mantar gibi açılıp, balon gibi sönen bir çok işyerini de üzülerek görüyorum. İlk etapta sosyal medya üzerinden ev yapımı ürünleri pazarlamak da seçecekler arasında.

Kendi çevrem ile başlayarak büyütmek üzere, tanıdık işletmelerden uygun fiyatlı tüketim malzemesi alarak küçük kar majları ile satmak da aklımda olan şeylerden... Misalen 150 dairelik sitede oturuyorum ve yumurta, ekmek, süt gibi ürünleri sistemi oturtarak düşük kar majları ile kapıya hizmet şeklinde satmak da hem zaman geçirmek hem de gelir elde etmek adına mantıklı geliyor ama zamanla bu kadar insanın kaprisini çeker duruma gelmek eksi yönü gibi duruyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir çoğumuz ile aynı düşüncelerdeyim. :)

@HakanEMRE piyasa ve insanlar bizlerden o kadar çok negatif yönde uzaklaştılar ki, insanlara güvenerek, ikili diyaloglara girerek, onlarla onların anladığı dilden muhatap olarak bir şeyler yapmayı düşünmüyorum. Fakat, araç kiralama işi bahsettiğin gibi küçük çaplı, dar çerçevede yapılabilir nitelikte. ;)

@touch the sky evet ilk önceliğim "bu saatten sonra" sevebileceğim/sevdiğim işi yapmak. Teşekkürler, ayrıca; hayvancılık konusundaki düşüncelerin ile tamamen aynı yöndeyim. :harika:

@sarpworks tek istediğim şehir ve toplumdan uzak dingin ve sakin bir hayat ama yakın gelecekte en azından 2 yıl daha bu düşünceyi gerçekleştirmem mümkün değil, ayrıca; tavuk üretimi haricinde ülkemizde hayvancılık yapmak @touch the sky açıkladığı sebeplerden dolayı zor, @romulus un yazdıkları sebebiyle de yapılabilir nitelikte. Fakat, hiç köy ortamı görmemiş eşim için bu seçenek, zamanla eziyete dönüşebileceği için şimdilik tarım ve hayvancılık işi mümkün değil gibi. Ancak ve ancak son çare olarak tavuk/yumurta üretimi yapılabilir çerçevede şahsen. :)

@madmax59 @Murat Yılmaz en iyi iş bildiğin iştir düsturuna göre bir firmaya güvenlik şefi/müdürü/sorumlusu olmak çok mantıklı gibi dursa da, alana inildiğinde özellikle çalışanlar ile ast üst ilişkisine girmek bana göre değil, bunu son 8 yıldır yaptığım alt kademe yöneticilikten çok iyi anladım. Fakat, cepteki seçenek olarak güzel fikir sanki... ;)

@aurora yazdıklarının bir kısmını aklımdan geçirmiştim, ancak listeme eklediğim şeyler; sigorta eksperliği/bilirkişiliği oldu, teşekkürler. Ayrıca; yöresel ürünler ticareti her zaman aklımda ama zaman yetersizliğinden yapamıyordum, şimdi vakit bol olunca bunun üzerine yoğunlaşılabilir, e ticaret konusundaki yardım taleplerin için çok teşekkürler, bu konuda yardım isteyebilirim. :) Araç bakım hizmeti güzel fikir ancak, bu yörede nasıl oturtulur, nasıl mücadeleye girilir araştırmak gerek.

* * *

Benim aklımda; oto kurtarma/çekici işi var, arkadaşım 3 yıl önce bu işe başladı ve ikinci aracını aldı ve işleri düzgün gidiyor, bu konuda da bana yardımcı olabileceğini, işi öğreteceğini, gerektiğinde iş paslayabileceğini söylüyor. Günlük ortalama 1 iş hayli hayli sana yeter diyor ki, işini düzgün yapınca talep de kendiliğinden geliyormuş.

Başka bir seçenek, çok fazla yoğun olmadan, 8-10 masalı küçük restorant şeklinde ev yemekleri işini eşimin lezzetli elleri ile sürdürmek. Ama bu sektörde rekabet çok olduğu için yapılacak yerin iyi araştırılması gerekiyor, mantar gibi açılıp, balon gibi sönen bir çok işyerini de üzülerek görüyorum. İlk etapta sosyal medya üzerinden ev yapımı ürünleri pazarlamak da seçecekler arasında.

Kendi çevrem ile başlayarak büyütmek üzere, tanıdık işletmelerden uygun fiyatlı tüketim malzemesi alarak küçük kar majları ile satmak da aklımda olan şeylerden... Misalen 150 dairelik sitede oturuyorum ve yumurta, ekmek, süt gibi ürünleri sistemi oturtarak düşük kar majları ile kapıya hizmet şeklinde satmak da hem zaman geçirmek hem de gelir elde etmek adına mantıklı geliyor ama zamanla bu kadar insanın kaprisini çeker duruma gelmek eksi yönü gibi duruyor.
Abi siteye hizmet işinde veresiye olacaktır büyük ihtimal. Al gülüm ver gülüm olmayabilir çünkü kredi kartı kullanımı günümüzde çok yüksek. Bu nedenle pos cihazı alman, işletme açman vs gerekecektir. Bana pek sürdürülebilir gelmedi çünkü hareket sahası dar ve büyüme imkansız.

Lokanta işi mantıklı ama sirküle bölge lazım. Çok iyi düşünülmüş bir konsept de gerekebilir. Ayrıca dükkanı kiralayacak olman büyük handikap.

Çekici işi mantıklı geldi. Belki arkadaşınla ortak bile olabilirsiniz. Ama yine de hizmetten çok satış işi daha çekici geliyor bana.

Ayrıca, ileride üretime döndürebileceğin, yani şu anda sattığın ürünlerin üretimini kontrol edebileceğin bir iş hem büyüme potansiyeli hem hareket alanı hem de sürdürülebilirlik açısından daha mantıklı geliyor bana. Bu nedenle yöresel ürün satışını özellikle öneriyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Sadece kendi yörene bağımlı kalmazsın, ben de çay gönderirim mesela, bak bu kez yırtabiliriz :D

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Yöresel ürün olayını datça'da ot festivalinde çözmüşler :D

Toptancıdan en ucuzundan 2 tl'ye reçel al, etiket ve kapak değiştir 20 tl'ye organik diye sat :D bu haber ve başka şeyler birleşince yöresel ürünlere olan ilgi ve güven azalıyor :)

Para kazanma olayında al-sat olayı ele düştü. Herkes akarı yok kokarı yok diye giriyor ama çoğu yılını bitirmeden batıyor.

Bence para hala daha hizmet sektöründe. Çekici olayı çok mantıklı, bende araştırdım bir zamanlar. Bir kaç yetkili servis, sigorta şirketi vs ile anlaşma yapılabilir.

Üst Alt