El Yapımı Paspas

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Epeydir aklımda olan bir projeydi. Hem aradığım materyali hem de uygulayacak zamanı denk getirmek zor oldu :) Feyz aldığım video:

Aslında videodaki gibi silikonla yapacaktım ama hem çok zor olacak hem de istediğim gibi durmayacağına kanaat geldim. Videodaki gibi küçük bir deneme yaptım ama köşeleri tahmin ettiğim gibi, hoş durmadı.
20170219_120649.jpg

Kullandığım malzeme: eskiden soba altında falan kullanılan, bildiğiniz naylon muşamba :) Sıkı bir pazarlıkla metrekaresi 12,5 :cool: Bagaj havuzu da yapmayı düşünüyordum ama hem aldığım 3 metre yetmedi hem de cırtlı zemini olan birkaç parça olduğundan dolayı bagaja farklı bir malzeme denemeyi düşünüyorum kısmet olursa.

Aslında uygulaması tahminimden basit. Uygulanacak alana göre muşambayı kabaca kesiyoruz. Köşeye gelen yerlere bastırıp, sıkıntı çıkaran yere falçatayla dalıyoruz :D Zor kısmı köşelere, girinti çıkıntılara göre kesmek. Eğilip bükülmek de yoruyor insanı.

20170219_133049.jpg
20170219_133044.jpg

İlk etapta, kestiğim yerleri tel zımbayla tutturmayı denedim ama sonra baktım ki hiç de gerek yok. Evde pürmüzle ısıtıp şekillendirmeyi denemiştim, buna da gerek yok. Muşambayı katlayıp bastırınca bir kağıt kadar olmasa da biraz şekil alıyor zaten. Bir daha alacak olsam, malzemeyi daha uzun alırdım çünkü plastik parçaların altına sokarak daha güzel bir görüntü elde edilebilir.
20170219_151416_HDR.jpg

Muşambayı özellikle gri seçtim çünkü tozu kiri daha az belli etsin istedim. Siyah paralı desen olanı da tercih edilebilir. Hatta ahşap desenli, daha farklı motifli olanları da var. Orası zevk meselesi.
20170219_151912_HDR.jpg

20170219_165143_HDR.jpg
20170219_161335_HDR.jpg
20170219_165143_HDR.jpg
20170219_165850_HDR.jpg

Sonuç olarak, aliexpressteki 400 liralık araca özel paspas gibi olmasını dilerdim ama ona göre çok az farkla birazcık uyduruk durdu :D Şaka bir yana, 37,5 liranın ve birkaç saatlik uğraşının karşılığını aldım bence. En azından 50-60 liraya satılan, ayağımın altında her gün beni farklı bir şekilde karşılayan paspastan iyi oldu :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hepinize teşekkür ederim :) Biliyorum çok şık durmadı fakat ya 400 lirayı verip aliexpresten alırım ya da ucuz yollu bu işi halletmem lazım dedim kendi kendime. Çünkü uyduruk paspaslara 60-70 lira vermek zoruma gidiyor...

İşlevselliği güzel olur ancak görsel olarak o kadar emin değilim. Güle güle kullanın :)
Doğru diyorsun kardeşim ama en azından ayağımın altında günde 3 tur dönen, sürekli kirli gösreten paspaslardan iyi :)

İnsanın aracına emek vermesi gibisi yok, ellerine sağlık hocam. :)
Aracı daha iyi yapmak amaçlı bir uğraşı, daha da önemlisi bu tarz çeyler hobi benim için abi :) Kafa dağıtıyorum. Kafa birşeylerle meşgul olmazsa memleketin hali çekilir değil...

Insanin kendi yapmasi, onda bir fiyatina maletmesi ve hepsinden onemlisi alin teri degmesi bambaska bence de. Takdir ettim, elinize saglik
çok teşekkür ederim, keyif aldığım şeyle uğraşabiliyorum şükür. Baktım hoşuma gitmedi, denedim olmadı beceremedim derim, maliyeti düşük olduğu için zoruma gitmez :)

Eline sağlık Süleyman abi , dilersen bendekinden sipariş ederiz bu işlem deforme olduğu zaman 180 lira 4D kauçuk aklında olsun . Gülerek eskit
6d3fb3dad827bf0755aa5481ebd5119b.jpg
Cengiz kardeşim siyah paspas her daim kirli göstermek zorunda. Benimkiler o yönden daha iyi diyerek kendimi motive eder, senin paspaslara çamur atarım hemen :D Şaka bir yana, sen de güle güle eskit kardeşim, eyvallah ;)

TİMSAH

Sessiz
Hepinize teşekkür ederim :) Biliyorum çok şık durmadı fakat ya 400 lirayı verip aliexpresten alırım ya da ucuz yollu bu işi halletmem lazım dedim kendi kendime. Çünkü uyduruk paspaslara 60-70 lira vermek zoruma gidiyor...

Doğru diyorsun kardeşim ama en azından ayağımın altında günde 3 tur dönen, sürekli kirli gösreten paspaslardan iyi :)

Aracı daha iyi yapmak amaçlı bir uğraşı, daha da önemlisi bu tarz çeyler hobi benim için abi :) Kafa dağıtıyorum. Kafa birşeylerle meşgul olmazsa memleketin hali çekilir değil...

çok teşekkür ederim, keyif aldığım şeyle uğraşabiliyorum şükür. Baktım hoşuma gitmedi, denedim olmadı beceremedim derim, maliyeti düşük olduğu için zoruma gitmez :)

Cengiz kardeşim siyah paspas her daim kirli göstermek zorunda. Benimkiler o yönden daha iyi diyerek kendimi motive eder, senin paspaslara çamur atarım hemen :D Şaka bir yana, sen de güle güle eskit kardeşim, eyvallah ;)

Eyvallah abi :D bende ki çamur da çok fena sırıtıyor ama :D

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Yakında seri uretime gececeksiniz bu gidisle elinize saglik.

Üst Alt