Mazda 3 BK (2003-09) Düşük Devirde Gelen Gıcırdama Sesi

levent3587

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı HB
arkadaşlar iyi günler. benim şöyle bi sorunum var. aracımda devir düştüğünde geri toparlarken yani gaz verdiğimde düşük devri toplayana kadar alttan gacır gucur bir ses geliyor. devir düzelince geçiyor. bazen yavaşlarız yolda vites 2 dedir bire düşürmeden devam etmek isteriz ya işte tam o anlarda yapıyor. her viteste oluyor bu. bir de debriyaja bastığımda viteste de olsa boşta da olsa araç giderken de dururkenken de gacırdıyor debriyaj. biraz da yukarda kavrıyor sorun nedir debriyaj setini mi değiştirmem gerekir. bir iki yere gösterdim anlamadılar egzos falan dediler hatta ama alakası yok. izmir de iyi bi mazdacı öneriniz var mıdır teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar iyi günler. benim şöyle bi sorunum var. aracımda devir düştüğünde geri toparlarken yani gaz verdiğimde düşük devri toplayana kadar alttan gacır gucur bir ses geliyor. devir düzelince geçiyor. bazen yavaşlarız yolda vites 2 dedir bire düşürmeden devam etmek isteriz ya işte tam o anlarda yapıyor. her viteste oluyor bu. bir de debriyaja bastığımda viteste de olsa boşta da olsa araç giderken de dururkenken de gacırdıyor debriyaj. biraz da yukarda kavrıyor sorun nedir debriyaj setini mi değiştirmem gerekir. bir iki yere gösterdim anlamadılar egzos falan dediler hatta ama alakası yok. izmir de iyi bi mazdacı öneriniz var mıdır teşekkürler

Usta tavsiyesi olarak forumda Dündar usta ile Tosun Usta tavsiye ediliyor.

Sorun baskı balata ile ilgili olabilir, göstermekte fayda var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı problem bende var, V kayışı kötü durumda , değiştirecem, ondan mı belli olacak.
Tam 1200 devirde gaza yüklenince yapıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anladığım kadarıyla titreşimin fazla olduğu devirlerde geliyor ses. Bahsettiğiniz devirlere getirip alttan incelemek lazım bir şey sürtüyordur/gevşemiştir muhtemelen.

levent3587

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorunu çözdüler sıkıntı otomatik gergideymiş. gergideki küçük silindir kitlemiş kendisini hiç dönmüyordu usta çalışırken gösterdi.hatta duyduğun sesi de göstereyim dedi liftte kaldırdı alttan bi anahtar soktu silindirin başındaki somuna ve asıldı garç garç ses geldi duyduğun ses bu kayış bunu zorla çevirmeye çalışıyor kitlenmiş bu dedi. v kayışıyla beraber otomatik gergi değişti sıkıntı çözüldü.devirdaimi de çeviren bu dedi usta conta yakmaya kadar gider bu yaptırman lazım dedi.dediği gibi yaptırmadan önce hararet 90 ı geçmeye başlamıştı ince ince. 95-98 leri görüyordu şuan bu sıcaklarda dur kalk trafikte dahi 91 i geçtiğini görmedim daha.
Mesaj otomatik birleştirildi:

debriyajla ilgili sorunu da usta şöyle gösterdi. debriyajın bitip bitmediğini şöyle anlarsın dedi çalıştırıp direkt 4. vitese aldı arabayı debriyajdan ayağını çekmeye başladı neredeyse tamamına yakın çekti arabada hiç gitme isteği olmadı son çeyrekte artık bi hareket oldu bu bitik dedi şimdiye kadar kalkmaya çalışması lazım dedi yarıdan fazla debriyaj çekiyorum hiç hareket yok dedi.baskı balata ve debriyaj setini de değiştirdik şuan kavrama da kendine geldi.

Son düzenleme:

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Sorunu çözdüler sıkıntı otomatik gergideymiş. gergideki küçük silindir kitlemiş kendisini hiç dönmüyordu usta çalışırken gösterdi.hatta duyduğun sesi de göstereyim dedi liftte kaldırdı alttan bi anahtar soktu silindirin başındaki somuna ve asıldı garç garç ses geldi duyduğun ses bu kayış bunu zorla çevirmeye çalışıyor kitlenmiş bu dedi. v kayışıyla beraber otomatik gergi değişti sıkıntı çözüldü.devirdaimi de çeviren bu dedi usta conta yakmaya kadar gider bu yaptırman lazım dedi.dediği gibi yaptırmadan önce hararet 90 ı geçmeye başlamıştı ince ince. 95-98 leri görüyordu şuan bu sıcaklarda dur kalk trafikte dahi 91 i geçtiğini görmedim daha.
Mesaj otomatik birleştirildi:

debriyajla ilgili sorunu da usta şöyle gösterdi. debriyajın bitip bitmediğini şöyle anlarsın dedi çalıştırıp direkt 4. vitese aldı arabayı debriyajdan ayağını çekmeye başladı neredeyse tamamına yakın çekti arabada hiç gitme isteği olmadı son çeyrekte artık bi hareket oldu bu bitik dedi şimdiye kadar kalkmaya çalışması lazım dedi yarıdan fazla debriyaj çekiyorum hiç hareket yok dedi.baskı balata ve debriyaj setini de değiştirdik şuan kavrama da kendine geldi.
Sorununuzu çözmenize sevindim ben de aynı işlemi yaptıracağım size maliyeti ne kadar oldu öğrenebilir miyim?

levent3587

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı HB
hocam bendeki değişenlerin parça listesi ve işçilik ücreti şu şekilde:
1 debriyaj seti : 1.180tl
2 Şanzuman yağı : 90tl
3 Arka balatalar : 90tl
4 Yağ Keçesi : 50tl
5 V kayışı + otomatik gergi : 1030tl
6 hidrolik : 2x30=60tl
7 İşçilik : 300tl
toplam 2800

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
hocam bendeki değişenlerin parça listesi ve işçilik ücreti şu şekilde:
1 debriyaj seti : 1.180tl
2 Şanzuman yağı : 90tl
3 Arka balatalar : 90tl
4 Yağ Keçesi : 50tl
5 V kayışı + otomatik gergi : 1030tl
6 hidrolik : 2x30=60tl
7 İşçilik : 300tl
toplam 2800
İşçilik Fiyatı güzel ...

levent3587

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı HB
İşçilik Fiyatı güzel ...
hocam tanıdıksız olmuyor bu işler malesef. tanıdık olsa bile iyi bi ustaya denk gelmeniz gerekiyor.misal kuzenim izmirde renault yetkili servis müdürü onların ustalarına götürdüm adamlar gacırdama için egsozdan geliyor egsozcuya git demişlerdi şaka gibi.sonra sıkıntılar artınca yakıtta falan artış olmaya başladı başka tanıdığa danıştık sağolsun nokta atış buldu sıkıntıyı.sesi ilk duyduğunda ilk şanzuman kulağına bakıcam değilse otomatik gergi olabilir dedi dediği gibi de çıktı. sağlık sektöründe çalıştığım için birkaç konuda yardımımız dokunmuştu ustaya.normalde 1000 lira gibi tutabilecek işçilik için 300 lira yazdığını öğrendim.

Üst Alt