DSC ve Limitleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun güzelliği ve önemine istinaden bi güncelleme yapalım. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
bende bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum esp-dsc nin devreye girmesi ne zaman ve nasıl hangi sensör karar veriyor gibi bilgiler topluyorum güncellendiği iyi oldu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bende bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum esp-dsc nin devreye girmesi ne zaman ve nasıl hangi sensör karar veriyor gibi bilgiler topluyorum güncellendiği iyi oldu :)
Sistemin hiç bu tarafı aklıma gelmemişti... Araştırma sonuçlarını bekliyoruz o zaman. :hhhhhh::harika:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Sistemin hiç bu tarafı aklıma gelmemişti... Araştırma sonuçlarını bekliyoruz o zaman. :hhhhhh::harika:
tamamdır veli abi :harika:kendi aracımdaki dsc nin nasıl çalıştığını arar iken (ulen nerden anlıyor bu arabanın yönünün değiştiğini o_O )aslında bu sistemi sadece konuştuğumuzu farkettim tabiki üstad @mtutun'un katkıları çok büyük (konuyu baştan okuyunuz lütfen ) ben sadece esp-dsc'nin devreye girmesine karar veren elemanların nasıl çalıştığına dikkat çekmek istiyorum.

YAW RATE sensörü;
evet arkadaşlar esp'nin çalıma sistemine karar veren bu sensörün ismi yaw rate yani yalpalama sensörü.
anlamı;
yalpalama hızı sensörü, bir aracın dikey ekseni etrafındaki açısal hızını ölçen bir jiroskopik cihazdır. Aracın yönü ile aracın gerçek hareket yönü arasındaki açıya, yalpalama oranıyla ilgili kayma açısı denir. Wikipedia (İngilizce)
şöyle bir şekli var aracın belirlenen ağırlık merkezinde duruyor mazda 6 gg için konuşacak olursak sanırım el freni arka tarafında bir yerde.
46512

yani bu sensör direksiyon açı sensörü ve elektronik kontrol paneli ile direk haberleşmeli olarak çalışıyor.direksiyonda ayrı bir sensör varmı bilmiyorum ama sanırım airbag etrafında bir parça var o ayarlıyor onun resmini bulamadım,
yani sensör araç ilerler iken normalde hep çalışıyor eğer direksiyon açısı ile ters bir duruma gelirse yani direksiyon 10 derece sağa çevrili iken sapma sensörü diğer yöne doğru açı bilgisi veriyor ise işte o zaman ESP ve tüm elemanları oluşturulan algoritmaya göre çalışmaya başlıyor.gazı kesebiliyor tekerleklere fren uygulayabiliyor.ve biz böylece belkide farketmeden virazjdan güvenli bir şekilde çıkabiliyoruz.bazı sitelerde tekerleklerden hız bilgisi alındığını yazıyor ama tabiki her firmanın çalışma sistemi farklı olabilir.hatta mazda 6 gh için çok güzel bir video var.
aşağıdaki şekillerde yaw açısının konumlandırmaları var arabanın düzlemini z-x ekseni gibi düşünür isek dikey olan Y eksenindeki sapmayı hesaplıyor.
46513

46514

46515

işte burada da mazda 6 gh için hazırlanan videoda ağır ağır ve harika şekilde anlatılmış buyrun izleyin :)
konu baştan sona anlatılanlar doğru ben sadece buna karar veren sensörün adını ve mantığını eklemek istedim.açıkcası bu teknolojide ilgimi çekti ve tam paylaşacakken konuya @Domestos veli abide güncelleme getirince güzel bir tevafuk oldu herkese mutlu kazasız günler :)
ve bir ekleme daha bu konudaki kişisel tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim bugüne kadar esp devreye girişini hissettiniz mi korktunuzmu, memnun kaldınız mı vs :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
tamamdır veli abi :harika:kendi aracımdaki dsc nin nasıl çalıştığını arar iken (ulen nerden anlıyor bu arabanın yönünün değiştiğini o_O )aslında bu sistemi sadece konuştuğumuzu farkettim tabiki üstad @mtutun'un katkıları çok büyük (konuyu baştan okuyunuz lütfen ) ben sadece esp-dsc'nin devreye girmesine karar veren elemanların nasıl çalıştığına dikkat çekmek istiyorum.

YAW RATE sensörü;
evet arkadaşlar esp'nin çalıma sistemine karar veren bu sensörün ismi yaw rate yani yalpalama sensörü.
anlamı;
yalpalama hızı sensörü, bir aracın dikey ekseni etrafındaki açısal hızını ölçen bir jiroskopik cihazdır. Aracın yönü ile aracın gerçek hareket yönü arasındaki açıya, yalpalama oranıyla ilgili kayma açısı denir. Wikipedia (İngilizce)
şöyle bir şekli var aracın belirlenen ağırlık merkezinde duruyor mazda 6 gg için konuşacak olursak sanırım el freni arka tarafında bir yerde.
Ekli dosyayı görüntüle 46512

yani bu sensör direksiyon açı sensörü ve elektronik kontrol paneli ile direk haberleşmeli olarak çalışıyor.direksiyonda ayrı bir sensör varmı bilmiyorum ama sanırım airbag etrafında bir parça var o ayarlıyor onun resmini bulamadım,
yani sensör araç ilerler iken normalde hep çalışıyor eğer direksiyon açısı ile ters bir duruma gelirse yani direksiyon 10 derece sağa çevrili iken sapma sensörü diğer yöne doğru açı bilgisi veriyor ise işte o zaman ESP ve tüm elemanları oluşturulan algoritmaya göre çalışmaya başlıyor.gazı kesebiliyor tekerleklere fren uygulayabiliyor.ve biz böylece belkide farketmeden virazjdan güvenli bir şekilde çıkabiliyoruz.bazı sitelerde tekerleklerden hız bilgisi alındığını yazıyor ama tabiki her firmanın çalışma sistemi farklı olabilir.hatta mazda 6 gh için çok güzel bir video var.
Ekli dosyayı görüntüle 46513

Ekli dosyayı görüntüle 46514
Ekli dosyayı görüntüle 46515
işte burada da mazda 6 gh için hazırlanan videoda ağır ağır ve harika şekilde anlatılmış buyrun izleyin :)
Ellerine sağlık Süleyman. :harika:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
güzel anlatılmış bir video daha var hemde türkçe ayrıca sensörlerden de bahsediliyor ;

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

YAW RATE sensörü;
anlamı;
Ekli dosyayı görüntüle 46512

aşağıdaki şekillerde yaw açısının konumlandırmaları var arabanın düzlemini z-x ekseni gibi düşünür isek dikey olan Y eksenindeki sapmayı hesaplıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 46513

Ekli dosyayı görüntüle 46514
Ekli dosyayı görüntüle 46515
konu baştan sona anlatılanlar doğru ben sadece buna karar veren sensörün adını ve mantığını eklemek istedim.açıkcası bu teknolojide ilgimi çekti ve tam paylaşacakken konuya @Domestos veli abide güncelleme getirince güzel bir tevafuk oldu herkese mutlu kazasız günler :)
ve bir ekleme daha bu konudaki kişisel tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim bugüne kadar esp devreye girişini hissettiniz mi korktunuzmu, memnun kaldınız mı vs :)

Ben yine konuya "yaw rate" terimini gördüğüm için Xedos'lardan gireceğim ve senin aklını biraz daha bulandıracağım. :p

Xedos 9'larda üretildiği yıl aralığından mütevellit bildiğiniz üzere ESP veya DSC yerine kısmen benzer iş gören TCS sistemi mevcut. Yalnız bu yaw rate sensörünün araç üstünde bulunmasının amacı aslında 4WS (dört tekerlek direksiyon / dönüş sistemi)'nin tamamlayıcı bir parçası olması.

46567

Kabaca çizilmiş şu görselde 4WS sistemi ile ilgili bilgi aktarım organlarından biri olduğu aşikar. Böylece 4WS sistemine bağlı arka tekerleklere uygun komutu vererek dönüşü sağlayabiliyor diye düşünebiliriz en basit anlamda. TCS konusunda görevi nedir, ya da 4WS olmayan Xedos'larda da var mıdır, bilemiyorum?

Teknik çizimi şu şekildeymiş parçanın.

46568

Tabi teknolojinin zamanla gelişmesi ile daha minimalize edilmiş şekli kullanılmıştır Mazda 6'larda...
Benden bu kadar. Ok, kib, bye... :D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Kafa karışıklığı için sağol kardeşim :D
Esp bence bu sistemin gelişmiş hali değil yani bu tamamen ayrı bir sistem öyle anlaşılıyor. Sizin araçlardaki yaw rate tcs ile de ilgisi yok bence, arka tekerleklere dönüş zamanlaması veriyor veya diyelim arka teker kaldırıma dayandı VS sapmayı hesaplıyor. Honda prelude ler de vardı öyle gir şey arka teker bir yere dayanır da ön tekerler ile açı farkı olur sa ışık yakıp sürücü ye rot ayarı kontolü için ikaz da bulunuyordu.yaw zaten sizinkiler iyi yol tutuyor ne gerek var sensöre:D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Direksiyonda ayrı bir sensör var, Türkçe olarak yazarsak ESP/DSC beyni gövde açı sensörü ile direksiyon açı sensöründen gelen bilgileri birbirleri ile sürekli kıyaslıyor. Eğer aralarında uyumsuzluk varsa, yani araç sürücünün istediği yönlendirme kumandalarına cevap vermiyorsa, aracın kinetik enerjisi ve tekerleklerin sürtünme kuvvetinin izin verdiği miktarla sınırlı olmak üzere, bir veya birkaç tekerleğe fren uygulayarak ve/veya motor gücüne müdehale ederek görev yapıyor. Hatta awd sistemli araçlarda awd beyninin kumandası da esp/dsc beynine geçiyor geçici olarak.

ESP/DSC beyni TCS, yani çekiş kontrol fonksiyonunu ise herbir hekerlekteki ABS sensörlerinden gelen verilerle yönetiyor. Devir farkı oluşmuşsa patinaja düşen tekerleği frenlemek ve/veya (çekiş olan bir tekerlekse) motor gücünü kısmak vb...

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@mtutun hocam yazılarınızı okumayı çok özledik...
dsc testini kendim için tamamlamadım diyebilirim kışın uygun bir yerde tekerlere müdahale edişini hissederek görmek. Gerçi ne yoldan çık nede dsc yi gör diye de bir terim türetebiliriz ama merak tabi :)

Üst Alt