Mazda 3 BL (2009-13) Dörtlü Cam Düğme Bakımı

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dörtlü cam düğmesinde bir süredir problem vardı. Sağ ön ve sağ arka camı kah açıyor kah açmıyor, açsa bile daha sıklıkla kapatmıyordu. Arada açtığı zaman da ikinci kademeye bas-çek tam açılsın şeklinde değil, basılı tutarak açılabiliyordu. Bazen de basılı tutarken aynı anda geriye doğru kastırınca açılıyordu. Durum böyle olunca temassızlık olduğunu anladım ama elim değip bir türlü bakamadım. İşin açığı söküp açmaya cesaretim de yoktu. Bugün ne olursa olsun deyip söktüm. Tornavida sökerken iz bırakır diye çocuğun lego çıkarma aparatını kullandım.
Çıkarması, sökmesi, gerekli işlemi yapması ve geri takması çok kolay, korkulacak hiçbir şey yok. Ben sadece lego sökme aparatı ve saatçi tornavidaları kullandım.
cam1.pngcam2.jpeg
Öncelikle kırmızı yuvarlak içindeki 2 tane küçük vida ve mavi yuvarlak içindeki 3 büyük vidayı söküyoruz, sonra sarıyla çizdiğim 3x2 tırnakları kurtarıp beyaz plastiği ve en üstteki geniş siyah paneli çıkarıyoruz. Düğmeler ve devre kartı kalıyor sadece. İkisini ayırmak için de 2. resimdeki ayna kapatma-açmayı elle çekip çıkarıyoruz, diğer kapıların cam düğmelerini kilitleyen düğmeyi en ince tornavida ile alttan çektirip çıkarıyoruz.

cam3.jpegcam4.jpegcam5.jpeg
Cam düğmelerinin altında Ո şeklinde bir çıkıntı, sarı okların arasında gösterdiğim siyah çıkıntıların üstüne oturuyor.(Parçaları geri takarken bu çıkıntılar ortada duracak, tam ortada beyaz bir bölge var onun üstüne getirilecek.) İkinci resimdeki bu çıkıntı parçadaki 3 tel, açma-kapama hareketiyle 3. resimdeki numaralı yerlere temas etmesi lazım ama zamanla kapanarak temas etmez hale geliyor. Şimdi 1. resimdeki kırmızı çarpılı metal parçayı çıkaracağız.

cam6.jpeg
Çıkıntının olduğu taraflarda kırmızıyla işaretli 2 tırnak, diğer taraflarda 3 tırnak var. Önce 2 tırnağı ince tornavida ile kurtarıp sonra diğer tarafı kurtarıp üstteki metal kapağı çıkarıyoruz. Sonra bir üstte bahsettiğimiz 3 telli parçanın tellerinin altına en ince tornavidayı takıp 3 teli aynı anda yukarı çektirip kapanan tellerin biraz açılmasını sağlıyoruz. Sonra yerine koyup metal kapağı geri kapatıyoruz. Çıkıntı daha öncesinde kolaylıkla ileri geri hareket ederken, telleri açtıktan sonra daha sıkı hale geliyor. İşlem bu kadar, geri toplayıp parçayı kapıya takabiliriz artık.

Üst Alt