Dört Mevsim Lastikler

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nokian Weatherproof ve Michelin CrossClimate kış koşullarına uygun M+S ve kar sembollerine sahip tek 4 mevsimlik lastikler abi. Weatherproof a zaten lastikçiler kışlık lastik diyor, karıştırıyorlar. İnanamıyorlar da 4 mevsim olduğuna.
Ediz hoca araştırmış baya, kışın karda Uludağa çıkan olmuş bu lastiklerle. Yazın da güzel performans sergilerse daha ne?

4 mevsimlere karşıydım ben de, ama Ediz hocanın önerisiyle denemek istedim.
Bakalım zaman ne gösterecek. Forumda hiç yok mu Weatherproof kullanan?
Cross Climate vardı kullanan.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Detaylı açıklama için teşekkür ederim. İşin aslı yaz-kış lastik değiştirmektense ,kış şartları burada çokta ağır olmadığı için 4 mevsim alıp kullanmak mantıklı geliyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Detaylı açıklama için teşekkür ederim. İşin aslı yaz-kış lastik değiştirmektense ,kış şartları burada çokta ağır olmadığı için 4 mevsim alıp kullanmak mantıklı geliyor.
Valla abi, Uludağ a bu lastikle çıkılıyorsa nokian yapmıştır derim. O nedenle bu kış sadece arkalara kışlık lastiğimi takacağım. Önlerde deneyeceğim bu 4 mevsimleri. Benim evin ora baya tepede kışın en az 2 kere 1 karıştan fazla kar yağar. O zamanlarda sıkıntı çıkarmazsa eğer tamamen 4 mevsime geçerim. Yorumlarda kış lastiği performansının %95 ini karşılıyor deniyor. Zamanla deneyimlerimi paylaşırım.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Valla abi, Uludağ a bu lastikle çıkılıyorsa nokian yapmıştır derim. O nedenle bu kış sadece arkalara kışlık lastiğimi takacağım. Önlerde deneyeceğim bu 4 mevsimleri. Benim evin ora baya tepede kışın en az 2 kere 1 karıştan fazla kar yağar. O zamanlarda sıkıntı çıkarmazsa eğer tamamen 4 mevsime geçerim. Yorumlarda kış lastiği performansının %95 ini karşılıyor deniyor. Zamanla deneyimlerimi paylaşırım.
Takipteyiz o zaman. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Resimler de gelsin. Viraj performansı ortalama, frenleme iyi diyebilirim. Ediz hocanın arabasıyla kabak lastikleriyle 70 km hızla dönebildiğim yeri benim bl ve bu güzel lastikle ancak 75 gibi dönebildim. Ama en iyisini ereğliye giderkenki virajlı yollarda anlayabileceğim.

Lastiklerin bittiğini abs devreye girdiğinde frenleme mesafesinin uzamasından anlayabilirsiniz. Abs devreye girmeden hemen önceki an eski yazlıklarda iyi gibiydi. Öne yığılıyordum. Ama abs devreye girdiği gibi fren mesafesi uzuyordu. Bu lastiklerle araba kendine geldi.

Ekli dosyalar

• P_20170824_183930_vHDR_On.jpg
    P_20170824_183930_vHDR_On.jpg
    541.5 KB · Görüntüleme: 51
  • P_20170824_183940_vHDR_On.jpg
    P_20170824_183940_vHDR_On.jpg
    475.2 KB · Görüntüleme: 52
  • P_20170824_183936_vHDR_On.jpg
    P_20170824_183936_vHDR_On.jpg
    493.6 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Resimler de gelsin. Viraj performansı ortalama, frenleme iyi diyebilirim. Ediz hocanın arabasıyla kabak lastikleriyle 70 km hızla dönebildiğim yeri benim bl ve bu güzel lastikle ancak 75 gibi dönebildim. Ama en iyisini ereğliye giderkenki virajlı yollarda anlayabileceğim.

Lastiklerin bittiğini abs devreye girdiğinde frenleme mesafesinin uzamasından anlayabilirsiniz. Abs devreye girmeden hemen önceki an eski yazlıklarda iyi gibiydi. Öne yığılıyordum. Ama abs devreye girdiği gibi fren mesafesi uzuyordu. Bu lastiklerle araba kendine geldi.
Güle güle güzel günlerde kullan mutlu.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Daha öncede yazmıştım ama eski arabama nokian waterprof kullandım 1 sene kadar bacanakta michaelen crossclimate şunu diyebilirim nokian kış ağırlıklı 4 mevsim michaelen yaz ağırlıklı 4 mevsim. Ankara gibi çok kar görünen bir yerse nokian ama bizim denizli gibi yılda 1, 2 kar yağışı 1 haftalık görüyorsanız michaelen mantıklı olabilir

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Daha öncede yazmıştım ama eski arabama nokian waterprof kullandım 1 sene kadar bacanakta michaelen crossclimate şunu diyebilirim nokian kış ağırlıklı 4 mevsim michaelen yaz ağırlıklı 4 mevsim. Ankara gibi çok kar görünen bir yerse nokian ama bizim denizli gibi yılda 1, 2 kar yağışı 1 haftalık görüyorsanız michaelen mantıklı olabilir

Yaz performansı nasıl oldu 1. senenin sonuna doğru hocam?

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Kışa girerken almıştım bende weatherproff serisi kullanıyorum. Yazlık lastiğe göre bi tık yumuşak kışlık lastiğe göre de bi tık sert. Tek olumsuz izlenimim sıcakta çabuk yıpranma yapıyor sanki. Bi yazlık lastik kadar uzun ömürlü olmayacağı kanaatindeyim. İki lastiğin görevini yapmasının dezavantajı bu olsa gerek.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kışa girerken almıştım bende weatherproff serisi kullanıyorum. Yazlık lastiğe göre bi tık yumuşak kışlık lastiğe göre de bi tık sert. Tek olumsuz izlenimim sıcakta çabuk yıpranma yapıyor sanki. Bi yazlık lastik kadar uzun ömürlü olmayacağı kanaatindeyim. İki lastiğin görevini yapmasının dezavantajı bu olsa gerek.

Kayseri sıcaklarında performansı nasıl? Yaz lastiği ile yarışacak fren mesafesi sunuyor mu? Kışın Kayseri ayazında buzda nasıl peki?

İzlenimlerinizi paylaşın da benim gibi almadan evvel alacaklar için çok güzel rol model olursunuz. :) Biraz da deneyim diyerek almıştım, fazla yorum yok malum.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Kayseri sıcaklarında performansı nasıl? Yaz lastiği ile yarışacak fren mesafesi sunuyor mu? Kışın Kayseri ayazında buzda nasıl peki?

İzlenimlerinizi paylaşın da benim gibi almadan evvel alacaklar için çok güzel rol model olursunuz. :) Biraz da deneyim diyerek almıştım, fazla yorum yok malum.
Kışın kar lastiğine yakın kullanımı var. Ani şeyler yapmazsanız sorunsuz kalkar gidersiniz. Erciyes kayak merkezine gözüm kapalı çıktım. Özellikle ezilmemiş karlı yollarda da denedim. Devrini yakalarsanız sıkıntı yok.
Yaz aylarında benim yorumum yazlık lastiğe göre daha yumuşak olmasından dolayı ve sıcak havanın da etkisiyle abs ye biraz erken girme eğilimi oluyor. Virajlarda ses yapma vs. yok ama esneme biraz fazla gibi.
Ama konforu gayet güzel.
600dff5df8acff2242357d29f083ac2f.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kışın kar lastiğine yakın kullanımı var. Ani şeyler yapmazsanız sorunsuz kalkar gidersiniz. Erciyes kayak merkezine gözüm kapalı çıktım. Özellikle ezilmemiş karlı yollarda da denedim. Devrini yakalarsanız sıkıntı yok.
Yaz aylarında benim yorumum yazlık lastiğe göre daha yumuşak olmasından dolayı ve sıcak havanın da etkisiyle abs ye biraz erken girme eğilimi oluyor. Virajlarda ses yapma vs. yok ama esneme biraz fazla gibi.
Ama konforu gayet güzel.
600dff5df8acff2242357d29f083ac2f.jpg

Bu lastik Erciyes'e çıkmışsa tamamdır. Biraz erken yıpransın nolacak 2 sene götürse kâr, lastik tak çıkar yapmaktan iyidir.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu lastik Erciyes'e çıkmışsa tamamdır. Biraz erken yıpransın nolacak 2 sene götürse kâr, lastik tak çıkar yapmaktan iyidir.
Tek sorun çabuk yıpranma zaten diğer türlü çok memnunum. Dediğin gibi ancak 2 yıl ömrü var. Değer mi? bence değer.

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3

Mutlu hocam daha önceki lastiğim bridgeston b330 du bu lastiğe göre yumşak ve sessiz tabiki yaz lastiğine göre yazın yuşak kalıp bir 10bin km az kullanım sağlar diye düşünüyorum fren mesafesi ıslak ce soğuk havalarda karda iyi yazın biraz uzuyor. Ama bir yerde okumuştum yazlık ve kışlık lastik alıp 4 sezonda 7-8 kez değiştirmek maliyeti 4 mevsimliğe göre oldukça yükseltiyor yani 1 sene az bile kullansanız taz +kışlastiğine göre avantajlı hale geliyor vence kayseriye uygun bir lastik.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Uzun yolda deneme imkanım oldu. Kaymak gibi yüzeyi parlayan asfaltta nedense ses yapıyor. Sanki Yanal rüzgar çok esiyormuş da onun sesi gibi. Yeni atılmış veya pütürlü asfaltta sıkıntı yok. Pütürlü asfaltta bir miktar az, güzel asfaltta ise sanki bir miktar fazla gibi sesi. Anlayamadım neden böyle.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uzun yolda deneme imkanım oldu. Kaymak gibi yüzeyi parlayan asfaltta nedense ses yapıyor. Sanki Yanal rüzgar çok esiyormuş da onun sesi gibi. Yeni atılmış veya pütürlü asfaltta sıkıntı yok. Pütürlü asfaltta bir miktar az, güzel asfaltta ise sanki bir miktar fazla gibi sesi. Anlayamadım neden böyle.
Olması gereken olağan durum bu hocam. Lastiğin yapısı bunu gerektiriyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
5 gündür garaja birşey yazacaktım, ne yazacaktım diye düşün düşün dur bulamıyordum. Yeni dank etti. :D :D

Nokian Weatherproof lastikleri önlerde kullanıyorum. 2600 km yaptım artık izlenimlerimi yazabilirim diye düşündüm.
4 senelik Michelin Energysaver lastiklerimden çok daha iyi performans gösteriyorlar normal olarak.
Ani frenlemede nadiren abs devreye giriyor. Yazlık performans lastikleri kadar iyi olmayacaktır tabiki weatherproofun performansı.
Viraj performansı memnun etti. Eski yazlıkların kaymaya başladığı hızdan 20 km yüksek hızda weatherproof kaymaya, sınırlarını zorlamaya başladı.
Yumuşak bir lastik. Mazda'nın tavsiye ettiği ön lastik basıncı 35 basmama rağmen ani direksiyon hareketlerinde azıcık da olsa salınım yapıyor. Kasislerden geçerken daha konforlu araç. Direksiyon yumuşadı ve yoldaki bozuklukları daha fazla hissettirir, yol bozukluğuna daha çabuk yönlenir oldu bir miktar.
Ses olayına gelirsek, pütürlü soğuk asfaltta ses açısından çok bir fark hissetmedim, sanki çok çok az bir azalma var gibi. Ama malum klasik Japon araç olduğundan pütürlü soğuk asfalt yine rahatsız edici seviyede. Yeni atılmış güzel asfaltta ise çok çok az daha sesli gibi hissettim. Yine dediğim gibi bu farkedilebilecek birşey değil. Ama enteresan gelen bir durum ise yüzeyi parlayan asfaltta lastik rüzgar sesi gibi ses yapıyor. Ama 2600 km sonrasında bu duruma alıştım, nedense kulağıma takılmıyor fazla bu ses. Belki de araçta 90 dan itibaren başlayan rüzgar sesinin etkisi olabilir.

Bakalım kış performansı nasıl olacak, çok merak ediyorum. Yazın ihtiyaçlarımı karşılıyor, Yeni bir yazlık lastiğin performansını %85-90 oranında yakalıyor diyebilirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kış performansı daha tatminkar olacaktır, lastik basıncı araç boşken 35 değil daha düşük (en azından makyajlıda öyle,33). Bir miktar ses olması kaçınılmaz yapısı gereği, yumuşak olması çok hoşuma gidiyor dört mevsim lastikleri sevmesem de, güle güle kullan.

Üst Alt