Mazda 3 BM Skyactiv Dokunmatik Ekran Sorunu

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Herkese merhabalar. Aracım 2014 BM kasa mazda 3 Sedan power donanım benzin otomatik.
1 hafta oldu alalı çok yakışıklı araç eski aracım 2011 bl kasa yine Sedan benzin otomatikti.
Aracım 63000 kmde ve dokunmatik ekranda sorun yaşıyorum.
Araç hareket halinde iken hiçbir sorun yok ancak araç durur vaziyetteyken ekran kendi kendine birşeylere basıyor. Radyoda ise kanal değiştiriyor usb de ise şarkı değiştiriyor.
Standart olarak bildiğim sürüş güvenliğinden dolayı mazda araç harekete geçince dokunmatik kısım kendiliğinden kapanıyor ancak durunca tekrar aktif oluyor. Ekranda herhangi bir çizik bile yokken ekranın kendiliğinden basar duruma geçmesine çözüm bulamadım.

Aklıma gelen çözüm youtubede izlediğim kadarıyla ekranın sökülmesi ve dokunmatik bandın yuvasından çıkarılması. Böylece ekranın dokunmatik özelliğinin kaybolması. Zaten dokunmatik kısmı kullanmıyorum joystick kısım her şekilde yetiyor.

Böyle bir sorun yaşayan, çözüm bulan veya ekranı söken olduysa beni yönlendirmenizi rica ederim.

Farklı fikirlerinize ihtiyacım var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle yeni aracın hayırlı olsun... Literatürde buna "ghost touch" deniliyor galiba ve kesin çözüm olarak ekran değişimi gerekiyor. Fakat, ekranı dokunmatiğinden ayırarak yapışkanı temizleyip tekrar yapıştırarak çözüm üretenler var...

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sorunu sökmeden yazılım ile vs yapma yolu var mıdır.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İlk defa duyduğum bir sorun ama yurtdışında karşılaşan çokmuş. Hatta Kuzey Amerika ve Kanada'da ekranın garantisi 7 yıla çıkarılarak bir bülten yayınlanmış sorun için. Servise kayıt açtırmakta fayda var, araç bakımları kaçırmadıysa Mazda genelde üzmez.

https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2019/MC-10166895-0001.pdf

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
mazda 3 revolution a baktım konu ile ilgili. karşılaşan çokmuş. bir tweaks kurmuşlar yazılım ile ekran dokunmatiğini devre dışı bırakıyorlar. onu indirdim usb ye attım araca bağladım ekran açıkken 2-3 dk bekledim yazılım kendi kendine kuruldu ve ekran dokunmatiği devre dışı bırakıldı sistem kapanıp tekrar açılacak usb yi çıkarın tekrar aktif etmek için aynı işlemi tekrarlayın falan yazdı şu an için araç durur halde sorunsuz gibi bakalım birkaç güne belli olur.

http://nots.mazdatweaks.win/

usbyi fat32 halinde biçimlendirin, indirilen rar dosyasının içindekileri sürükle bırak şeklinde usb ye atın. ilk başta rar halde attım olmadı.

umarım tekrar aynı sorun yaşanmaz. yaşanırsa son çare ekranı söküp dokunmatik kısmı ayıracağım.

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Tweaks sorunu tamamen çözmedi. Sadece dokunmatiği iptal etti bazı karışıklıklar düzeldi ancak araç dururken joyistikte kasma devam ediyor. Araç hala ekrana basma hissettiği için joyistik hareketi geç algılıyor.
Mazdarevodan izlediğim videolar ile konsol sökme kararı aldım ve söküp dokunmatik kablosunu yuvasından çıkardım.
Şuan araç durur halde iken joyistik kasmıyor net akıcı bakalım böyle devam edecek mi.

Ekli dosyalar

• IMG_20200711_160707.jpg
    IMG_20200711_160707.jpg
    264.3 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG_20200711_160941.jpg
    IMG_20200711_160941.jpg
    243.2 KB · Görüntüleme: 100
  • IMG_20200711_163341.jpg
    IMG_20200711_163341.jpg
    334.3 KB · Görüntüleme: 99

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
3 günlük kullanım sonucu net bir şekilde sorun çözüldü. Bu sorunu yaşayanlara tavsiye ediyorum. Dokunmatik bandını soketten çıkardım ve joyistik akıcı çalışıyor.

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Bültenle ilgili bilgim yok açıkçası, yabancı sitelerde kronik sorun gibi belirtilmiş şuan bu şekilde çözüme ulaştım gibi

Üst Alt