Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Vites Geçiş Problemi

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba, aranıza yeni katıldım ve dün aldım aracı. Alırken farketmedim, ancak şöyle bir problemim var. Sakin bir kullanımda 2. vitesten devir 2,5 civarı iken 3. vitese geçtiğimde bir sorun yok. Ancak, seri bir şekilde 4-5 devirde hızlanırken 3. vitese atmaya çalıştığımda, debriyajı içine gömsemde, sanki yarım debriyajla basıyormuşum gibi "gırac" diye bir ses geliyor. Sanki debriyaja yarım basmışım gibi. Çoğu zaman yapıyor bunu. Sorun ne olabilir acaba? Birde alırken, Ekspertizci adam dedi ki, hafif siyah duman atıyor, araç şehir içi çok kullanılmış, yolda 170-180 yapıştır ve enjeksiyonlar açılır sorunsuz devam edersin. Araç sıfır gibi hiçbir sorunu yok dedi. Hatta, yakıt al biraz, öncesinde içine bir mitar enjeksiyon açıcı katkı maddesi koydur düzelir dedi, yine çıkıp 170 - 180 yapıştır dedi. Ama ben tabiki o hızlara çıkacak bir yol bulamadım :) En fazla 140 yapabildim. Zamanım olmadığından otobana da çıkamadım. Değerli yorlumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Hızlı kullanmaya gerek yok, devirli kullanın yeter. Mesela 3. viteste 3000 devirde 20 dakika kadar kullanın :) dpf temizliği bu şekilde hallolur.

Bilindik bir markanın enjektör temizleyicisini alıp kullanın, faydası illa olur. Genelde bir depoya, bir tüp şeklinde oluyor.

Vites geçişi ile alakalı ayrı bir konu vardı, orada gerekli bilgiler mevcut.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracınız kaç binde, bu zor geçmeyi sadece 3. viteste mi yapıyor ve geçiş problemi sadece bahsettiğiniz devir aralığında mı oluyor?

174bin km de. evet sadece 3. viteste. 6 kez denediğinizde 2 sinde muhakkak yapıyor. Ama sadece devir 3bin ve üstünde böyle yapıyor. Yani seri şekilde hızlanmak istediğimde bu şekilde davranıyor. Aslında zor geçme denemez. Geçiyor, rahatlıkla, tek sıkıntı o iğrenç ses.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hızlı kullanmaya gerek yok, devirli kullanın yeter. Mesela 3. viteste 3000 devirde 20 dakika kadar kullanın :) dpf temizliği bu şekilde hallolur.

Bilindik bir markanın enjektör temizleyicisini alıp kullanın, faydası illa olur. Genelde bir depoya, bir tüp şeklinde oluyor.

Vites geçişi ile alakalı ayrı bir konu vardı, orada gerekli bilgiler mevcut.
Teşekkür ederim, 20 dk boyunca 3. viteste 3bin devirle gidebileceğim bir yol bulunduğum bölgede zor ama şansımı denerim.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araç bakımı yapıldı mı, baskı balata ne durumda acaba?
Aracın 170.bin bakımları yetkili servisinde yaptırılmış. Lastiklerine varana kadar değiştirilmiş. Baskı balata sıfır. Ekspertizin söylediğine göre araç sıfırdan farksız olmuş. 1 hafta önce yapılmış tüm bakımları kağıtları da vardı, almayı unuttum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Uzun yola çıkın basacak yol yoksa da 2. Viteste 3000 devirde gidin. Şehiriçi kullanımından bunu yapıyordur.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Uzun yola çıkın basacak yol yoksa da 2. Viteste 3000 devirde gidin. Şehiriçi kullanımından bunu yapıyordur.
Hocam nasıl kullanmalıyım bu aracı genel olarak? Yani %90 şehir içi kullanımım var. Motor ve Şanzımanı korumak için, nasıl sürmeliyim. Düşük devir mi yüksek devir mi?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sabah ilk marştan sonra ve park edip stop etmeden önce yaklaşık bir dk beklemenizi, sürekli şehir içi düşük devir kullanılacağı için oluşan kurumu egzoztan atmak için ara sıra otobana çıkıp 10-15 dk yüksek devir çevirmenizi, vites aralığının müsaade ettiği devir aralığından daha düşük kullanıp aracı titretmemenizi, araçtan ne istiyorsanız size onu vereceğini (yani ekonomik kullanmak istiyorsanız ona uygun şartlarda ya da performans istiyorsanız ona uygun şekilde) unutmamanızı tavsiye ederim.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dün tavsiyelerinizi dinledim ve 2. viteste bir sure 3bin devir ustu kullandim. Hatta bi ara 3. Viteste 130 a kadar çıktım. Sonrasında 3. Vitese geçerken yaptığı sesi yapmadı. Değerli bilgileriniz için, ilginiz için cok teşekkür ediyorum. Sürekli kulağıma küpe olarak kalacak, uygulayacağım.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Aynı sorunu ben 3-4 sene önce 92 model 626'da yaşamıştım. Bir süre sonra o gacırtılı geçiş kaybolmuştu.
Teknik konulara pek vakıf değilim ama benim aklıma debriyaj merkezleri ve baskı balata ile alakalı bir durum gibi geldi.

Yukardaki yorumlarıda dikkate almak lazım. Geçmiş olsun

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Olur da başka arkadaşların başına gelirse diye, uzun zaman oldu ama aklıma gelmişken yazayım dedim. Sornasında bu arıza sürekli hale gelince, 3. Vites Senkromeç i ile 3-4 vites arası göbek değiştirildi ve sorun bu şekilde ortadan kalkmıştı.

Üst Alt