Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Partikül Filtresi (DPF) Bakımı Nasıl Yapılır?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
DPF...

Bir süredir pandemi dolayısıyla çoğunlukla ev iş güzergahında git gel yaptığım için, 130 bin kmyi de devirince dpf için bir şeyler yapayım dedim. Söküp götürüp temizletmeyi düşündüm ama bu işlemi daha çok tıkanmış arıza ışığı verecek boyuttaki doluluktaki dpfler için yaptıklarından o kadar da abartmayalım dedim. Köpükler de hafif geldi. Tunap DPF temizleyiciyi kullanmaya karar verdim.

Ürün iki kompenantlı. 1 litrelik 931 kodlu ürün temizlik sıvısı, yarım litrelik 932 kodlu ürün durulama sıvısı şeklinde.

57004

Ürünün uygulamasında pistole tabancası ve hortumlu aparatı ile anlatılmış. Uygulama videosundaki dpfler yatay konumlu olduğu için basınçlı gönderim olmaz ise dpf kanallarında ilerlemesi pek kolay değil. Bizim araçta dpf dikey konumlandırıldığı için hafif basınç ile partikül filtresine gönderildikten sonra yer çekimi ile kanallar arasından sonuna kadar inecektir. O nedenle genelde ilaçlamada kullanılan basınçlı bidon yardımı ile uygulamaya karar verdim. Bir kaç düşürücü hortum ile ekleme yaptıktan sonra en uca daha önce köpük sıkma spreyinden sıktığım 6 noktaya püskürtme yapan başlığı birleştirdim.

57005

Partikül filtresinin üst ve alt ısı sensörlerini 14 açık ağız anahtar ile sökmek gerekiyor. DPF dediğimiz kutu DPF ve DOC olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. 1. ısı sensörü ile 2. sensörü arasında kalan kısım, egzoz gazının ilk karşılaştığı kısım Dizel oksidasyon katalizörü yani DOC. İkinci ısı sensöründen sonraki kısım DPF kısmı. İlk kısımın basıncı veya sıkışması ile ilgili bir ölçüm yapmıyor araç.
DOF ile DPF arasındaki ısı sensörü hizasında sağ tarafta bir hortum çıkışı, dpf sonrası boru üzerinde ikinci hortum çıkışı akü yanındaki DPF fark sensörüne giriyor. Bu iki hortum arasındaki basınç farkını ölçerek DPF fark basıncı olarak okuyor ve doluluk oranını buradan hesaplıyor.

Normalde uygulama DPF kısmı için tarif ediliyor ama DOC kısmına da bir miktar uygulama yapıp onun üzerindeki kurumun da aşağı doğru akması için ilk önce 1. sensörün yuvasından bir miktar 931 uyguladım, 5 dk bekledikten sonra 2. sensörün yuvasından kalan sıvıyı püskürtme başığını ileri geri hareket ettirerek uyguladım. 10 dk bekleyip durulama sıvısı 932 yi uyguladım. 10 dk daha bekledikten sonra sensörlerin montajını yaparak aracı 15 dk rolantide çalıştırdım. Sonrasında da Forscan ile statik rejenerasyon başlattım. Rejenerasyon başlatabilmek için motor suyu sıcaklığının 75 derece ve üzerinde olması gerekiyor. Rolanti de çalışırken hafif beyaz duman gelmeye başladı. Rejenerasyon ile hafif gelmeye başlayan duman oldukça yoğun ve koyu olarak çıktı, sonrasında seyrelerek bitti.

57006

57007

57008

57009

57010

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino