Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Motorlarda Triger Değişim Aralığı

ibrasoft

Katılımcı
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
#1
Türkiye şartlarında Mazda'nın önerdiği 100K km veya 5 yıl. Kitapçığa baktığımda ben de 200K olayını görüp Mazda yı ve İstanbul içindekileri, İzmir ve Ankara servisleri aradım. Hepsi 100K/5 yıl olayını söylediler. İş yerimizdeki araçların tamamına yakını Ford. Araç bakımlarını ben yaptırdığım için Ford servisindeki artık kanka olduğum arkadaşlara sordum. Onlar da aynı motoru kullanan Focusta 135K/5Yıl maksimum değişiyoruz dediler.
Bundan önceki 2 Honda aracımda da 100K/5 Yıl takvimini takip ettiğim için daha fazla kurcalamadım Evo nun yolunu tuttum geçtiğimiz aralık kampanyasında.

Araca baktılar, aracınız çok temiz daha 90 K da 5 yılda yeni dolmuş isterseniz ilkbahar kampanyasına gelin o zaman değişelim şimdiden masraf etmeyin dediler. Yok dedim bebek gelecek, şimdi hazır varken çıksın aradan dedim.
(Bu arada ilk baharda kampanya olmadı ;) 1200TL ye değiştiğim set, baharda 2100 TL civarına çıkmıştı)

Konusunu görenler bilir İsmail ustayla birlikte değiştik trigeri uzun uzun sohbet ettik. Öğlen yemeğine beraber çıktık fln.
Neyse sabah ilk iş aracımı lifte aldılar alt muhafaza fln söküldü. Usta direk devir daime baktı. Daha terleme başlamamış, 30-40 K daha gider. O kadar binmeden satarım ben aracı dersen devir daim ve antifriz kalsın değişmeyelim masraf etme dedi. Yok dedim hepsini değişelim. Tüm kayışlar gergiler antifriz vs ne varsa değişti. Kayış söküldü aldım baktım bariz çatlak yoktu; yeniymiş dedim; esneme yapıyor dedi. Sünmesini bakarak anlayamazsın dedi. 150 K gibi km de bir araçta başımıza geldi triger yüzünden komple motor yaptık, sübap vurunca eksantriğin yumrusunu döndürmüş iki kere motor söktük bulana kadar dedi. Araç 2500 devirle 3000 devir arasında aptallaşıyormuş. Hatıra olarak saklıyormuş eksantriği onu dahi gösterdi bana.

Sonra Mazda kitapçıkta niye 200 K yazıyor, Ford da 135K da erken değişiyor dedim. Distribitördeyken biz asya-ortadoğu bölgesindeydik. O bölgeye göreydi her şey dedi. Hava filtreleri çöl tipi, yağlı gelirdi, Mazda devir alınca Avrupa'ya bağlı olduk. Her şey Avrupa pazarındaki gibi dedi. Ama iklimimiz Avrupa değil. Kitapta 200 K yazar ama servis bakımlı araçta 100K da değişim hatırlatıyoruz dedi. Misal sen garanti bitmeden 100K yı geçtin ve değişmedin. 101K da kopmaz da olaki koptu; garanti karşılamıyor, periyodik değişim zamanında servis uyarmış istememişsiniz diye dedi. Ben çok takılmıyorum zaten 100 K/5 yıl hazır kampanyaya da denk getirmişken değiştirdim zaten.

Uyanık bir arkadaşımız vardı, Focusu vardı 130K da triger değişip; devir daimi değişmeyerek kar ettim diyen.. 155k flndı kmsi, devirdaim birden yolda bırakmış çekiciyle sanayiye götürdü aracını. Yılını hatırlamıyorum aracının şuan kaç yılda 155k olmuştu.

116Hp liklerde 8 sübap tek eksantrik var. Sadece triger kayışı var, değişimle bitiyor.
109HP olanlar çift eksantrik, 16 sübap. Triger kayışı tek eksantriğe bağlı. İki eksantrik birbirine küçük bir zincirle bağlı. 109 luklarda zincirin ve zincir gergilerinin de kontrol edilmesi lazım.

Fazla uzatmış olabilirim. Olabildiğince kısa tutmaya çalıştım ama konuyu bilmeyenler için çok da kısaltamadım. Kadir le 2 dkda konuştuğumuz olayı açmam yarım sayfa sürdü kusura bakmayın :)

Tabii ki herkes kendi kararını verir, yanlış düşünüyorsun erken değişiyorsun diyen de olabilir. Saygı duyarım. Ama kendi aracıma böyle yaklaştım, böyle yaklaşmaya da devam edeceğim. Soranlara da bu şekilde tavsiyede bulunabilirim ancak.
Şunu da ekleyelim tabii ki araç kullanımı, gösterdiğiniz özen de etkili bu olaylarda. 180k km devirdaim triger değişmeden giden araçta kullanmışlığı var babamın. Bir sorun olmadan değiştiğinde eski sahibinin değiştim diyip yalan söylediği anlaşılmıştı.
 
K.B.
K.B.
ibrasoft

ibrasoft

Katılımcı
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
#3
Ne demek abi, ayrı bir yere taşıdığın için ben teşekkür ederim.

Kesinlikle triger, devirdaim, antifriz, klima kayışları ve gergileri tek parça olarak set gibi düşünülmeli.
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2013 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
#4
5 yılı doldurduğu için bugün bende aracımın 90 binde triger setini ve devirdaimi değiştirdim. Kayışta en ufak bir deformasyon görünmüyordu ancak bilyalarda ve v kayışında yıpranmalar olmuş. Bana göre en mantıklısı risk almadan 100k yada 5 yılda değiştirmek.
 

muty

Katılımcı
Konum
Denizli
Araç Markası
Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
#5
Bende bu gün araştırdım ford focus formlarını falan karıştırdım. Genel kanı Avrupa da 10 yıl 120000 bin bizim burada 5 yada 6 yıl 100000 diyorlar. Ortalama 7,8 yıl yada 100000 de değiştirmek mantıklı sonucuna VARMIŞ lar. Birde PSA resmi konmuş dizel.
5847c8be9245e_C-ElyseePeriyodikBakm.thumb.JPG.8825619cd37a2e05f120d80490672413.JPG
 
Üst Alt