Dizel Mazda 3 Chip Tuning

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhabalar , bende yaptırmak istiyorum yazılım , acaba önerir misiniz , en korktuğum şey motora turbo ya zarar gelmesi sandık motor attırmayalım arabaya fazla bilgim yok 160 bin km araca yaptırmak mantıklı mı?
Zaten kurumsal firmalar işlem yapmadan önce mekanik kontrol yapıyor. Mekanik açıdan aracınızda bir sorun yoksa yazılımdan sonra da olacağını düşünmüyorum çünkü 'soft' diye tabir edilen yazılımda aracın sınırları zorlanmıyor.
Ben bu işlemi yaptırmaya karar verince direk debriyaj setini sordu usta. Ben de yakın zamanda değiştim deyince kendisi de yüzeysel olarak kontrol etti. Enjektör, turbo ve conta kaçak kontrolleri de yapıldı işlemden önce. Ben egr iptali de yaptırdım. Aracım 85 bin km civarındaydı o zaman. 10 bin km oldu sorun çıkmadı ama bunu söylemek için erken.

emresengul55

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araca yazılım attırdım , egr partükül iptal ettirdim , ama sabahları ilk marşa bastığımda , sanki cihaz bağladım partikül temizliği yapıyorum gibi duman atıyor , motor soğuk (mavi ışık) söndüğü zaman normale dönüyor , bu normal midir ? Yazılım hatası olabilir mi ? Ya da yazılım yerine oturması için bir kaç gün geçmesi gerekmiş sanırım bu yüzden olabilir mi ?

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araca yazılım attırdım , egr partükül iptal ettirdim , ama sabahları ilk marşa bastığımda , sanki cihaz bağladım partikül temizliği yapıyorum gibi duman atıyor , motor soğuk (mavi ışık) söndüğü zaman normale dönüyor , bu normal midir ? Yazılım hatası olabilir mi ? Ya da yazılım yerine oturması için bir kaç gün geçmesi gerekmiş sanırım bu yüzden olabilir mi ?
Yazılımın yerine oturması gibi bir durum yok maalesef. Telefonun veya bilgisayarın yazılımı güncellenince bir iki gün bekliyor muyuz sağlıklı kullanabilmek için?

O duman yazılım atılmayan araçlarda da görünebiliyor.

Partikül iptali sırasında katalizöre zarar verilmemiştir umarım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yazılımın yerine oturması gibi bir durum yok maalesef. Telefonun veya bilgisayarın yazılımı güncellenince bir iki gün bekliyor muyuz sağlıklı kullanabilmek için?

O duman yazılım atılmayan araçlarda da görünebiliyor.

Partikül iptali sırasında katalizöre zarar verilmemiştir umarım.

Uzunca süre aynı sigarayı içtikten sonra marka değiştirmiş gibi düşün :) sigara kullananlar daha iyi anlar bunu :D boğazın açılması, temizlenmesi vs. yeni aromaya ve duman oranına alışmak gibin...

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bunu yazılımdan yapmışlardır.
Çok daha tehlikeli bir durum o zaman.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Enjektör süresi gibi birşeylerden ötürü süre değilde km veriliyor diye hatırlıyorum muhabbet arasında kulak misafiri olmuştum
Enjektörlerin açık kalma süresi, püskürtülen yakıt miktarı, bir çevrimde gerçekleşen enjeksiyonlar arasındaki süre, post enjeksiyon iptali gibi şeylerden bahsediyorsun muhtemelen ama cidden alışma, oturma, rodaj gibi bir durum yok. Enjektörler değişince mazot pompasının alışması için bir süre var mı? Adaptasyon yapıyoruz ECU gerekli kodlama ve öğrenme işlemlerini yapıyor. LPG ve AFR ayarlarıyla oynandığında aynı durum geçerli mi?

Uzunca süre aynı sigarayı içtikten sonra marka değiştirmiş gibi düşün :) sigara kullananlar daha iyi anlar bunu :D boğazın açılması, temizlenmesi vs. yeni aromaya ve duman oranına alışmak gibin...
Evet abi bu verdiğin örnek gerçekten güzel ama motor tamamen mekanik. Enjektörden püskürtülen yakıt miktarı 47 mg'dan 52 mg'a kademeli olarak 100 km sürüş sonrasında mı ulaşacak? Ya da turbo basıncı pik değerleri kademeli olarak mı artacak? İntercooler bataklığa dönmüş motora giden hava soğuyamıyor, turbonun artan basıncıyla birlikte intercooler kendi kendine temizlenip olması gereken hacime mi ulaşacak?

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Çok daha tehlikeli bir durum o zaman.

Enjektörlerin açık kalma süresi, püskürtülen yakıt miktarı, bir çevrimde gerçekleşen enjeksiyonlar arasındaki süre, post enjeksiyon iptali gibi şeylerden bahsediyorsun muhtemelen ama cidden alışma, oturma, rodaj gibi bir durum yok. Enjektörler değişince mazot pompasının alışması için bir süre var mı? Adaptasyon yapıyoruz ECU gerekli kodlama ve öğrenme işlemlerini yapıyor. LPG ve AFR ayarlarıyla oynandığında aynı durum geçerli mi?

Evet abi bu verdiğin örnek gerçekten güzel ama motor tamamen mekanik. Enjektörden püskürtülen yakıt miktarı 47 mg'dan 52 mg'a kademeli olarak 100 km sürüş sonrasında mı ulaşacak? Ya da turbo basıncı pik değerleri kademeli olarak mı artacak? İntercooler bataklığa dönmüş motora giden hava soğuyamıyor, turbonun artan basıncıyla birlikte intercooler kendi kendine temizlenip olması gereken hacime mi ulaşacak?

Enjektörlerin alışma süresiyle alakalı bir video vardı onu bulup ekleyeyim buraya ;)

emresengul55

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Güzel örnek yarın Kadir beyin arkadaşı egzozcuya gidicem , sanırım başka yerden okuduğum kadarıyla hard yazılım yapıldı , ya da Partikülü yazılımdan iptal etmediler gibi

Üst Alt