Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Kızdırma Bujisi Kırıldı

dombayci67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar.Bir süre önce arada arıza ışığı yanıyordu. Sonra yandı ve sönmedi. Baktık kızdırma bujisi arızası. 4 tanesi de kesmiş. Usta kırılma riskinden bahsetti. Tamam dedim devam. 3 tanesi çıktı ama sonuncunun ucu kırıldı içerde kaldı. Usta diyor motor indircez çıkarcaz. Araç 175 binde. Zonguldaktayım. Ankarada ustası var diyorlar. Sökmeden çıkarıyor. Aradım Mazda pek gelmedi bakmam lazım diyor. Bilgi sahibi olan var mı? Bu şekilde sıkıntı yaşayan arkadaşımız oldu mu? Nasıl çözdünüz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce hiç duymadım, Motor PSA yapımı ve Ford ile ortak kullanım olduğu için araştırma seçeneklerine bu markaları da eklersen, anlayan usta veya servis bulma ihtimalin artar. Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz. :(

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracınızın motoru PSA grubu Ford Citroen motoruyla aynı olduğunu o ustaya söyleyin. Diğer türlü fikrim yok maalesef

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İşi bilen bir usta olsaydı söken kişi, bujileri tork anahtarı ile sökerdi. Kataloğ değerindeki torkla sökülmüyor ise diplerine yağ damlatıp 4-5 gün kullan tekrar gel demesi gerekirdi. Bir anlamda tamirci kurbanı olmuşsunuz geçmiş olsun. Usta diyemeyeceğim kusura bakmasın.
Söküm için yollar var. Yazdığım doğru sökme şeklini de bi kızdırma bujisi üreticisinin sitesinde görmüştüm. Ona bakarken kırılan bujileri çıkartan ustaların videolarına denk gelmiştim. Motoru sökmeden çıkarmanın yolları var. Siz motoru sökmemiz lazım diyen tamirciyi bırakın, hatta bir daha yağ değişimine bile gitmeyin.
Biraz araştırırsanız söken ustalar bulursunuz. Mazda demeyin, dizel focus diye arayın ustayı.
Geçmiş olsun tekrardan.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Direk yanma odasına mı düştü parça, öyleyse çubuk mıknatısla gelmez mi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Direk yanma odasına mı düştü parça, öyleyse çubuk mıknatısla gelmez mi

Yanma odasına düşmez, normal buji gibi düşünün malzemeyi. Serçe parmaktan daha ince ve uzun. Bloğa kaynadığı için gövdeden lokma ile sökerken dışta kalan kısım kırılıyor. Geride kalan kısım motor içine düşecek gibi bir şekilde değil.

Yanlış sökme yöntemi ve doğrusu ile ilgili video:
35. saniyede tamirci usulü sökmenin sonucunu gösteriyor.
Videonun gerisini izlerken; bu prosedürde yapacak yetkili servis dahil bir yer var mı acaba diye düşünmüştüm...

Buda focus ta kırılan kızdırma bujisini çıkarma ile ilgili bir video;
Tabii ki işlemin yapılışı ile ilgili püf noktasını göstermeden bir paylaşım yapmış, yine de çıkarılabildiğini gösterme açısından faydalı.

Video altında söken kişinin Ankara da olduğu ve telefon bilgisi paylaşılmış. Hatta fren hidrolik yağı koyup bir kaç gün gezdikten sonra çıkarıldığını da belirtmişler.
Siz oraya gitmeden 4-5 gün önce yağ koydurun, tekrar git gel olmasın.

dombayci67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşi bilen bir usta olsaydı söken kişi, bujileri tork anahtarı ile sökerdi. Kataloğ değerindeki torkla sökülmüyor ise diplerine yağ damlatıp 4-5 gün kullan tekrar gel demesi gerekirdi. Bir anlamda tamirci kurbanı olmuşsunuz geçmiş olsun. Usta diyemeyeceğim kusura bakmasın.
Söküm için yollar var. Yazdığım doğru sökme şeklini de bi kızdırma bujisi üreticisinin sitesinde görmüştüm. Ona bakarken kırılan bujileri çıkartan ustaların videolarına denk gelmiştim. Motoru sökmeden çıkarmanın yolları var. Siz motoru sökmemiz lazım diyen tamirciyi bırakın, hatta bir daha yağ değişimine bile gitmeyin.
Biraz araştırırsanız söken ustalar bulursunuz. Mazda demeyin, dizel focus diye arayın ustayı.
Geçmiş olsun tekrardan.
Evet ne yazıkki o yöntemleri ben daha sonra öğrendim. Resmen usta kurbanı olmuşum fark ettim ama iş işten geçti tabi. Usta bulmak da zor. Buralarda iyi usta dye biliniyor buraya göre belki de öle ama işte. Ustayı aradığımda Ford motoru olduğunu söyledim de gene de bakmak lazım bazen çalışacak kadar mesafe olmuyor dediler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim korkum aslında çok zor ihtimal olsa da yanma odasına düşer mi dye. Yoksa 3 kızdırma çalışıyor bir tanesi çalışmıyor çok önemli değil. Zaten baya bi zamandır belki sadece bir tanesi çalışarak kullanmışım. Araç performansında anında fark etti ama. Ben araçtaki biraz hantallaşmayı dizel araç tabi zamanla olur dye düşünüyodum. Araç nerdeyse zıplıyo şuanda. Bizim araçlar süper de bu servis usta işleri araçlarımızı mahvediyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yanma odasına düşmez, normal buji gibi düşünün malzemeyi. Serçe parmaktan daha ince ve uzun. Bloğa kaynadığı için gövdeden lokma ile sökerken dışta kalan kısım kırılıyor. Geride kalan kısım motor içine düşecek gibi bir şekilde değil.

Videonun gerisini izlerken; bu prosedürde yapacak yetkili servis dahil bir yer var mı acaba diye düşünmüştüm...

Tabii ki işlemin yapılışı ile ilgili püf noktasını göstermeden bir paylaşım yapmış, yine de çıkarılabildiğini gösterme açısından faydalı.

Video altında söken kişinin Ankara da olduğu ve telefon bilgisi paylaşılmış. Hatta fren hidrolik yağı koyup bir kaç gün gezdikten sonra çıkarıldığını da belirtmişler.
Teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim. Benim konuştuğum usta da Ankara’da idi. Büyük ihtimalle aynı ustadır. Meşhur çünkü bu konuda.

Son düzenleme:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb

Sağolun açıklama için, sökme videosunda ki ustanın prensibi gevşek vidanın kendi kendine çıkmasına benziyor çektirmeli ve hızlandırılmış hali. Sanırım sökmek için çok alternatif yok belki içine diş gibi birşey açabilirse olur yabancı videolarada bakılabilir

Üst Alt