Mazda 3 BM Skyactiv Dizel- Benzinli Yakıt Farkı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@slymncmgz genel olarak bilemem ama, ülkemizdeki mazda sahipleri çoğunluk olarak o aşk hikayesinin oyuncu kadrosunda olduğu için bu durumdayız... Yani, bizlere hitap eden bi felsefe var ortada, ruh var ve her şeyden ötesi, "alışılmışa meydan okumak" var... Bu olgular çerçevesinde de ufak tefek aksaklıklar (sunroof gibi) tolere edilebiliyor...

Bir adım dahası, mazda sahiplerinin yaşamış olduğu; "bir birimize selam verelim, yardımcı olalım" gibi düşüncelerin paha biçilemez keyfini sürmek için bu marka etrafındayız gibi geliyor bana.

Yoksa; 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde 8 tane beyaz Toyota, 6 tane Civic, 9 tane Fosurgen ve türevlerini görmek bu araçların sahipleri için koskoca bir hiçliği yaşamak değildir zannımca... :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Veli abi geçen gün hocam anlatıyordu. Ankara'ya gittim orada bile Karabük plaka efsane kasa Corolla gördüm adım başı diye söyledi. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi geçen gün hocam anlatıyordu. Ankara'ya gittim orada bile Karabük plaka efsane kasa Corolla gördüm adım başı diye söyledi. :D

Efsane kasalara, Lada'lara lafım sözüm yok hocam. Önlerinde saygı ile eğiliyorum... Onlar, bu ülke insanına, kuş serileri ile fransız tenekelerinden daha iyi daha konforlu ve daha az arıza veren markaların da olduğunu ispatladılar... :) Mazda o dönemde, başındaki distribütörü sayesinde bu misyona katkıda bulunmayı elinin tersiyle itti maalesef. Adam gibi parça fiyatlandırması, adam gibi satış servis politikası yürütmüş olsalardı, bu gün Mazda çok farklı yerlerde olurdu.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynen öyle hocam zaten, aşk evliliği yapıyoruz. :D Tüm eksilerine rağmen, artılarını görerek. Bayideki eleman da az kalsın mazda bayiliği alacakmış. :D

Aynen :) Ben tüm yeni çıkan araçları merakımdan gider denerim. Geçen yıl da opel astra'yı denemeye gittiğimde oradaki temsilci Opel'den çok benim aracımdan bahsetti, her şeyini her ayrıntısını sordu, ben de mazda satmak istiyordum da piyasasından korktum, opel'ci olduk demişti. Kim görse kapılıyor büyüsüne, yapacak bir şey yok :)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Yeterli sermayem olsa bende bayisi olmak isterim.....

IraArel

Sessiz
Araç Markası
2015 - Mazda Cx-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Skyactivlerde dizel mi benzinli mi arkadaşlar?
Ben benzinli kullanıyorum ama yakıtı çok geliyor bana.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
BN kasa dizel aracımda son zamanlarda artan bir yakıt sarfiyatı gözlemliyorumdum. yol bilgisayarında 7-7,5 lt arası bir karma tüketimim gösteriyor..
geçen hafta bir pompa testi yaptım. aynı akaryakıt istasyonunun aynı pompasından taşacak kadar doldurdum ve yaptığım ölçümde 8.3 litre çıktı. Ancak yol bilgisayarı hala 7.1 litreyi gösteriyordu. Genelde LUKOIL den yakıt almakla beraber 2-3 depoda bir SHELL den de aldığım oluyor.
Geçen hafta periyodik bakımını yaptırmıştım. Yağ olarakta 2 bakımdır MOTUL x-clean EFE koydurdum. Yağ katkısı LM Ceratac attırdım ve Engine Flush (lique moly) ile bir temizlik yaptımıştım. Ayrıca antefreze değişimi yapıldı. 2 ay öncede yakıt filtresini değiştirmiştim.
yani aracım aslında oldukça bakımlı sayılır. Ancak bu yakıt işi beni çok şaşırttı ve canımı sıktı açıkçası. 2014 benzinli Mazda3 üm 7 litreyi geçmezdi ona bile çok yakıyor derdim. Şimdi hem litre olarak fazla hem motorin daha pahalı..ben bu işten birşey anlamadım.
Burdan şunu anlıyorum yol bilgisyaraı cacıkmış. Dizel araba alınmazmış..(hayatımda ilk dizel aracım- bir daha tövbe)
Lique Moly nin yakıt ve enjektör temizlik katkılarından aldım..deponun azalmasını bekliyorum.. ilk yakıt alımımda koyduracağım. bakalım bunlar bir işe yarayacak mı..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
BN kasa dizel aracımda son zamanlarda artan bir yakıt sarfiyatı gözlemliyorumdum. yol bilgisayarında 7-7,5 lt arası bir karma tüketimim gösteriyor..
geçen hafta bir pompa testi yaptım. aynı akaryakıt istasyonunun aynı pompasından taşacak kadar doldurdum ve yaptığım ölçümde 8.3 litre çıktı. Ancak yol bilgisayarı hala 7.1 litreyi gösteriyordu. Genelde LUKOIL den yakıt almakla beraber 2-3 depoda bir SHELL den de aldığım oluyor.
Geçen hafta periyodik bakımını yaptırmıştım. Yağ olarakta 2 bakımdır MOTUL x-clean EFE koydurdum. Yağ katkısı LM Ceratac attırdım ve Engine Flush (lique moly) ile bir temizlik yaptımıştım. Ayrıca antefreze değişimi yapıldı. 2 ay öncede yakıt filtresini değiştirmiştim.
yani aracım aslında oldukça bakımlı sayılır. Ancak bu yakıt işi beni çok şaşırttı ve canımı sıktı açıkçası. 2014 benzinli Mazda3 üm 7 litreyi geçmezdi ona bile çok yakıyor derdim. Şimdi hem litre olarak fazla hem motorin daha pahalı..ben bu işten birşey anlamadım.
Burdan şunu anlıyorum yol bilgisyaraı cacıkmış. Dizel araba alınmazmış..(hayatımda ilk dizel aracım- bir daha tövbe)
Lique Moly nin yakıt ve enjektör temizlik katkılarından aldım..deponun azalmasını bekliyorum.. ilk yakıt alımımda koyduracağım. bakalım bunlar bir işe yarayacak mı..
Bu durum eskiden böyle değildi de yeni olduysa demek ki ters giden bir şeyler var. Katkıları kullandıktan sonra mı oldu mesela, sürüş dinamikleriniz ve güzergahınız mı değişti?

Yol bilgisayarında sapma olabilir ama bu sapma sizin yazdığınız gibi 1 lt olmaz, hesapta bir yanlışlık yapılıyor olabilir.

Yıllık km miktarınız çok değilse ve gün içerisinde kullanımınız genelde kısa mesafeyse dizel mantıksız tabi ki, yalnız tork gücü çok fark yaratıyor ve tercih sebebi olabiliyor hâlâ

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Bu durum eskiden böyle değildi de yeni olduysa demek ki ters giden bir şeyler var. Katkıları kullandıktan sonra mı oldu mesela, sürüş dinamikleriniz ve güzergahınız mı değişti?

Yol bilgisayarında sapma olabilir ama bu sapma sizin yazdığınız gibi 1 lt olmaz, hesapta bir yanlışlık yapılıyor olabilir.

Yıllık km miktarınız çok değilse ve gün içerisinde kullanımınız genelde kısa mesafeyse dizel mantıksız tabi ki, yalnız tork gücü çok fark yaratıyor ve tercih sebebi olabiliyor hâlâ

Günlük toplamda gidiş geliş 25 km lik okul sürüşü var.. Bu da akıcı bir otobanda oluyor. Bunu eşim yapıyor..ben genelde haftasonları kullanmakla beraber biraz performanslı sürüyorum (DPF sorunu çıkmasın diye)
yakıt katkılarını henüz kullanmadım. Kullandıktan sonra da sonuçları paylaşırım.
Aracımda ekstradan kış lastiği var ancak yaz lastiklerinde de yüksek tüketimi fark ediyordum.
İlk yıllarımda- araç 45bin km deyken- ne kadar performanslı kullanırsam kullanayım karma tüketimde 7,5 litreyi geçmezdi. (O zamanlarda günlük 10 km kısa mesafe kullanırdık) Çünkü hatırlıyorum depoya fullediğimde menzil 750-800 km yi gösterirdi.. şimdi ise menzil 650 km yi geçmez oldu.. Aracımın km'si şu anda 95binde.
acaba yakıt ve hava filtrelerini orjinal mazda mı almak lazımdı?? bendekiler MANN..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Günlük toplamda gidiş geliş 25 km lik okul sürüşü var.. Bu da akıcı bir otobanda oluyor. Bunu eşim yapıyor..ben genelde haftasonları kullanmakla beraber biraz performanslı sürüyorum (DPF sorunu çıkmasın diye)
yakıt katkılarını henüz kullanmadım. Kullandıktan sonra da sonuçları paylaşırım.
Aracımda ekstradan kış lastiği var ancak yaz lastiklerinde de yüksek tüketimi fark ediyordum.
İlk yıllarımda- araç 45bin km deyken- ne kadar performanslı kullanırsam kullanayım karma tüketimde 7,5 litreyi geçmezdi. (O zamanlarda günlük 10 km kısa mesafe kullanırdık) Çünkü hatırlıyorum depoya fullediğimde menzil 750-800 km yi gösterirdi.. şimdi ise menzil 650 km yi geçmez oldu.. Aracımın km'si şu anda 95binde.
acaba yakıt ve hava filtrelerini orjinal mazda mı almak lazımdı?? bendekiler MANN..
Yakıtı özellikle ben olsam orjinal alırdım, zaten ortalama 40-50 binde değişen bir parça. Kış ayları olması kaynaklı soğuk havanın etkisi çoktur yakıt sarfiyatı konusunda, onu da hesaba katmak lazım. Agresif kullanım söylemeye gerek yok net arttırır.

Yol bilgisayarı yanılmıyorsam son 100 kmdeki tüketimi hesaplayarak menzili atıyor. O bakımdan örneğin siz 1800-2000 devirle yeterli süre sabit sürüş yapıp sonra yakıtı fulleseniz menzil yüksek yazar, aksi durumda ise düşük gösterir. Ama bu yazan menzili asla net menzilim bu diye değerlendirme. Sürüş dinamikleriniz ve güzergahınıza göre kullandıkça o menzil artacağı gibi aksi durumda düşebilir de.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Montimpex Enjektörler kirlenmiş olabilir, ilk aklıma gelen bu oldu. Kış ayının etkisi İzmir gibi iklimde 1 litre olmaz.

* * *

Traktör sesli, mazutlu araba mı olur :huhuu: diyerek hep ön yargılıydım dizel araçlara... Kullandıktan sonra yakıtının düşük olması ve haram beygirlerin (turbo) şahlanışı sebebiyle %51 olarak gönlüm dizele kaydı.

Ülkemizde yakıt, insanların alabileceği fiyatlarda olsa da, atmosferik 3.0 litre benzinli araçtan aşağısına dönüp bakmasak keşke...

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
@Montimpex Enjektörler kirlenmiş olabilir, ilk aklıma gelen bu oldu. Kış ayının etkisi İzmir gibi iklimde 1 litre olmaz.

* * *

Traktör sesli, mazutlu araba mı olur :huhuu: diyerek hep ön yargılıydım dizel araçlara... Kullandıktan sonra yakıtının düşük olması ve haram beygirlerin (turbo) şahlanışı sebebiyle %51 olarak gönlüm dizele kaydı.

Ülkemizde yakıt, insanların alabileceği fiyatlarda olsa da, atmosferik 3.0 litre benzinli araçtan aşağısına dönüp bakmasak keşke...
Çok haklısınız..1 litre fark biraz fazla.. umarım bu yakıt sistemi temizleyicilerinden sonra iyileşme olur..

Üst Alt