Mazda 323 BG (1989-94) Direksiyon Yağı Değişimi

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
S.a herkese hayirli günler arkadaslar benim aracin direksiyon yagini bi elden gecireyim diyorum ama tam olarak neyi koymam gerektigini bilmiyorum arac 93 model hb acaba tam olarak hangi direksiyon yagini koymam gerekiyor parca satanlarada guvenmiyom satmak icin lambur lumbur veriyorlar uyar uyar diyorlar emin olmak icin bide size sormak istedim

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Emin olmamakla birlikte Dexron II özelliğinde bir ATF iş görür sanırım. Üreticinin o yıllarda önerdiği hidrolik özelliği buydu çünkü.
Marka konusu size kalmış tabi.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Aracımın direksiyon yağı hiç değişmemiş değiştireyim kafam rahat olsun dedim hafta sonu işe koyuldum.
Benim aracın direksiyon yağı "Mazda ATF D-III and ATF M-3" değerini karşılaması gerekiyor bu özellikleri karşılayan atf yi bulmak kolay olmadı internette tek bir yerde buldum ve aldım.

Ekli dosyayı görüntüle 5214

• Şeffaf boru gerekiyor iç çapı 12mm olacak. Hidrolik pnömatik satan yerlerde bulabilirsiniz 1 metre yeterli.
  • Hortumları birbirine eklemek için metal rekor
  • Boş bir kap
  • Karga burun
  • 50cc şırınga ucuna 20 cm uzunluğunda ince hortum takmalısınız.

Aracınıza gelebilecek zararlardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz

-İlk olarak kaptaki eski yağı şırınga yardımı ile tamamen boşaltıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 5213

- Direksiyon yağımızın kabına dönüş hortumunu söküyoruz ve almış olduğumuz boruyu ona ekleyerek yağ dönüşünü aracın dışına veriyoruz böylece eski yağı dışarıya akıtacağız. Borunun ucuna eski yağın akması için bir kap koyuyoruz. Kaptan dönüş hortumunu söktüğümüz için söktüğümüz yere kısa bir boru takarak seviyesini yükseltiyoruzki yağ eklediğimizde akmasın.

Ekli dosyayı görüntüle 5216Ekli dosyayı görüntüle 5217Ekli dosyayı görüntüle 5215

Daha sonra kabımıza yeni yağı koyuyoruz. Ardından ister arabayı çalıştırarak isterseniz kontağı açıp direksiyonu sağ sol yaparak yağın gelmesini sağlamalısınız. Ben arkadaşımla beraber yaptım o aracı çalıştırdı ben kabı gözlemledim zaten araç çalışınca kaptaki yağı 5 sn içinde çekiyor direksiyonu sağ sol yapamıyorsunuz. Yağı çekince hemen stop etmelisiniz sistem zarar görebilir. Benim tavsiyem kontağı açıp sağ sol yapmanız.
Ben kabı iki kez doldurdum sonra zaten temiz yağ gelmişti. Toplamda 3 hazne yağı değiştirmiş olduk zaten sistemde bu kadar yağ alıyor. Boruları takıp kaptaki yağı tamamladım işlem tamam. Eski yağ ile yeni yağı son fotoğrafta ayırt edebilirsiniz birisi simsiyah diğeri kıpkırmızı. Direksiyonda çok hafif yumuşama oldu tepkileri eskiye göre daha iyi.

Ekli dosyayı görüntüle 5218
Oğuzhanın daha önce açtığı konuyu inceleyebilirsiniz. Piyasada genelde dot2 var, ne olacak aynısı diyor satıcılar, sakın inanmayın. Ben inandım, bir süre sonra sanki direksiyonda kum taneleri varmış gibi oluyor. Sonra yağı olması gerekenle değiştirinice oh diyorsunuz. Olan iki kere masraf yaptığınıza oluyor

touch the sky

Katılımcı
kitapçıkta yazanlar

Ekli dosyalar

• 7-45.jpg
    7-45.jpg
    307.4 KB · Görüntüleme: 258

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sanayidekiler ne satan nede ustasi biseyden anlamiyor valla her kafadan bi ses cikiyor kafam yandi kimi dextron 2 olmaz diyo kimi dexton diye bisey yok diyor kimi hepsi ayni diyor kimi dexron2 ile hepsi ayni diyor corba oldu kafam bende bunu aldim bakalim nasil bi sonuc alicaz

Ekli dosyalar

• P_20190313_130031_p.jpg
    P_20190313_130031_p.jpg
    218.3 KB · Görüntüleme: 84

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu sanayidekiler ne satan nede ustasi biseyden anlamiyor valla her kafadan bi ses cikiyor kafam yandi kimi dextron 2 olmaz diyo kimi dexton diye bisey yok diyor kimi hepsi ayni diyor kimi dexron2 ile hepsi ayni diyor corba oldu kafam bende bunu aldim bakalim nasil bi sonuc alicaz
Sanayiyi değiştir... ;)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Dexron 2 yazıyor zaten, muhtemelen sıkıntı olmaz

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Kendin mi değiştireceksin bilmiyorum ama bildiklerimi paylaşayım hidrolik kabına 2 hortum bağlı birisi direksiyon kutusundan diğeri de direksiyon pompasından yapman gereken ilk kapda ki eski sıvıyı boşalt ister şırıngayla ister hidolik hortumunu sökerek, daha sonra direksiyon kutusundan gelen hortumu sök ona bir hortum bağla veya ağzına başka bir bidon koy çünkü eski sıvı ordan gelir mümkünse arabayı krikoya kaldırıp direksiyonu sağ sol yap (çünkü baya ağırlaşıcak direksiyonun) eski sıvı dönüşe koyduğun kaba gelir yaklaşık 700ml civarı çıkar bu basit ve risksiz yöntemdir.
2. Yöntem yine dönüş hortumuna kabı koy sonra direksiyon pompasına bağlı olan hortumuda yeni aldığın hidrolik şişesinin dibine batır sonra aracı çalıştır (çok kısa bir süre ) yeni aldığın hidrolik bitmeden kontağı kapat ( yoksa pompa zarar görür 2 kişi olmanız lazım bunu için ) o arada zaten dönüş hortumundan tüm eski sıvı gelmiş olur en son bidonları uzaklaştırıp her tarafı silip bağlantıları tekrar yap kabına hidroliğini doldur ( hidroliği köpürtmeden yavaş doldur ) süzgeçi temizle, çalıştır aracı eksilen hidroliği bir daha tamamla kaçak var mı yok mu kontrol et kapağını sık. Geçmiş olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kendin mi değiştireceksin bilmiyorum ama bildiklerimi paylaşayım hidrolik kabına 2 hortum bağlı birisi direksiyon kutusundan diğeri de direksiyon pompasından yapman gereken ilk kapda ki eski sıvıyı boşalt ister şırıngayla ister hidolik hortumunu sökerek, daha sonra direksiyon kutusundan gelen hortumu sök ona bir hortum bağla veya ağzına başka bir bidon koy çünkü eski sıvı ordan gelir mümkünse arabayı krikoya kaldırıp direksiyonu sağ sol yap (çünkü baya ağırlaşıcak direksiyonun) eski sıvı dönüşe koyduğun kaba gelir yaklaşık 700ml civarı çıkar bu basit ve risksiz yöntemdir.
2. Yöntem yine dönüş hortumuna kabı koy sonra direksiyon pompasına bağlı olan hortumuda yeni aldığın hidrolik şişesinin dibine batır sonra aracı çalıştır (çok kısa bir süre ) yeni aldığın hidrolik bitmeden kontağı kapat ( yoksa pompa zarar görür 2 kişi olmanız lazım bunu için ) o arada zaten dönüş hortumundan tüm eski sıvı gelmiş olur en son bidonları uzaklaştırıp her tarafı silip bağlantıları tekrar yap kabına hidroliğini doldur ( hidroliği köpürtmeden yavaş doldur ) süzgeçi temizle, çalıştır aracı eksilen hidroliği bir daha tamamla kaçak var mı yok mu kontrol et kapağını sık. Geçmiş olsun
Anlatım güzel olmuş, burada da videomuz var... :)

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Ne diyor yani nasıl bir iddiası var ? çok ayrı bir şeyden mi bahsediyor :)
sadece yeni araclarda kullanildigini normal bi hidrolik ile ayni sey oldugundan bahsetti oyle deyince bende he he deyip ciktim zaten :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kendim degistirmeyi dusunuyorum 1.yontemdeki gibi yaparim bende buna benzer bi sekilde yapmayi dusunuyordum ama siz daha net sekilde yazmissiniz daha iyi kafamda yer etmis oldu saolun baska arkadaslarda bu yaziya bakarak rahatlikla yapabilir diye dusunuyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anlatım güzel olmuş, burada da videomuz var... :)

saol abi eve gecince videoyuda bi izleyeyim.

Üst Alt