Mazda 626 GE (1991-97) Direksiyon Değişimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adam haklı hadi ona sormadınız forumdan da bilgi almadınız bana sorsanız ben söylerdim airbagli direksiyonun spring clock olmazsa sıkıntı çıkaracağını :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Vallahi bu olayda Tosun Usta olmasaydı biz o direksiyonla kafamıza huni takıp sokakta gezerdik. :p Hiç bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim açıkçası.
Dün internetten bir kaç çeşit klips almıştım. Tabi sadece görsel olarak sanal ortamda gördüğümden yarısına yakını yanlış seçim olmuş. o_O Usta'ya da gösterdim "ya bana sormadan neden bir şeyler alıyorsunuz, yanlış bunlar" diye ayar kaydı inceden. :p "Biri yanlış direksiyon alır, biri yanlış parça alır" diye serzenişte bulundu. :komik: Tabi ben koptum öyle diyince. :koptum::koptum::koptum: Söyleyemedim "ben dedim havayastıklısını almasını" diye de...

Bir de o dörtlü flaşör tuşunu da siyah ile değiştirelim. Kırmızı çok sırıtıyor. Ama Usta'ya bir soralım bence. Belki kıyıda köşede buluruz. :cool:
İşin en güzel tarafı kafa dengi bi usta olması ve nazınızn geçmesi..öyle olunca çok güzel işler ortaya çıkıyor ..bizim burda maşallah ustalara iş getirdiğimz zaman niye iş getirdn diye küfür edecek nerdeyse.
@bayraktar eğer dörtlü tuşunu değiştirsen senin ki ni ben ala bilirim benim ki kırık:p

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

@bayraktar Hamdi sağ olsun Almanya'dan gelen direksiyonumuz için ancak bugün değiştirme fırsatı bulduk. İlk başta uyacağını planlıyorduk ama bizim guzudaki direksiyonla farklar mevcutmuş meğerse. :D

Baştan söylemiş olayım, ellerimiz aşırı yağ ve kir oldu, zaten direksiyon uymayınca da uydurmak için çözümler geliştirmeye çalışırken o ellerle fotoğraf çekemedik. :( Bu nedenle çoğunlukla temsili fotoğraflar kullandım.

Direksiyonlar şunlar;

1 nolu direksiyon, hava yastıksız; (Temsili)

Ekli dosyayı görüntüle 12857

2 nolu direksiyon, hava yastıklı; (Bu gerçek :D )

Ekli dosyayı görüntüle 12856

Söküm aşaması;

Direksiyonu sökmek gayet basit. Fotoğrafta görünen 4 adet 10'luk vidayı direksiyonun arkasından sökünce orta göbek çıkıyor. 1 nolu direksiyonda göbekten direksiyona kablo uzandığı için sökerken kabloyu koparmamak için dikkatli olunmasında fayda var. Ufak soket benzeri bir bölümden kablo çıkarılabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 12869

Göbek çıktıktan sonra mile bağlı somun sökülünce direksiyon çıkmak için hazır oluyor. Fakat çıkarmak için de epey sağa sola oynatmak ve efor sarfetmek gerekli. Fotoğraf 2. direksiyona ait olsa da somunlar aynı.

Ekli dosyayı görüntüle 12866

Aradaki farklar;

- Hava yastıksız (1 nolu) direksiyonun korna sistemi ile hava yastıklı (2 nolu) direksiyonun korna sistemi farklı. 1 nolu direksiyonda direksiyon göbeğinin arka kısmında yer alan ve göbeği 360 derece çevreleyen bir metal plakanın direksiyonun takıldığı bölümdeki yaylı bir mekanizmaya (buna korna bakırı deniyormuş) sürekli dokunması gerekiyor. Bu metal plakadan da direksiyon göbeğine kablo uzanıyor. Diğer tarafta ise direksiyon milinden direksiyon simidine şase aktarımı var. İşte metal plakadan çıkan kablo ile direksiyon göbeğine aktarılan akım, direksiyon göbeği korna çalınacak pozisyona getirildiğinde (kornaya basıldığında) bu devreyi tamamlayıp korna çalınmasını sağlıyor. Ayrıca bu metal plaka direksiyon miline giren kısımdan yalıtılmış durumda.
2 nolu direksiyonda işi kabloyla halletmişler.

- 2 nolu direksiyonun derinliği 1 nolu direksiyona göre daha fazla. Bu nedenle 2 nolu direksiyon, direksiyon miline 1 nolu direksiyon kadar oturmuyor, daha az otursa da üst somun sıkıştırdığı için bu durum problem yaratmıyor. Fakat derinliğin biraz fazla olması sinyal kolunu parmaklarınızın altından biraz uzaklaştırıyor.

1 nolu direksiyonun arkasındaki metal plaka;

Ekli dosyayı görüntüle 12862

2 nolu direksiyonda bu plaka yok. (Fotoğraf temsili)

Ekli dosyayı görüntüle 12863

Kırmızı soket korna için, mavi olan da hava yastığı soketi.

Tosun Usta bu durumu 2 nolu direksiyona, orjinal çalışma mantığına uyacak şekilde reyland (metal plaka) monte ederek çözdü. Fakat korna bakırına temas etmediği için arasına yaklaşık yarım cm'lik conta uydurdu. Köşedeki boyacıdan aracın ruhuna uygun olacak şekilde japon yapıştırıcısı (bizde herşey Japon :D ) alıp parçaları yapıştırdım. Dıştaki metal plakayı da tinerli bez ile iyice temizledik. Elim yağlı ve yapışkanlı olduğu için fotoğraf çekemedik maalesef. Sonra bir baktık, önümüzde şişe kapağı içinde bir şey var. Meğerse Tosun Usta, metal plaka korna bakırına sürekli temas edeceğinden dolayı ses yapmasın ve sürtünme kuvveti azasın diye önümüze gres yağ getirip bırakmış. :D Adama helal olsun ya. :D

Montaj tamamlanıp deneme aşamasına geçtik. Tabi ki çalışıyor. :D

Hamdi'nin çektiği fotoğraflar;

Ekli dosyayı görüntüle 12868
Ekli dosyayı görüntüle 12865
Ekli dosyayı görüntüle 12866

Bu da son hali; :)

Ekli dosyayı görüntüle 12867
abi bu gibi işlemlerde muayene eldiveni kullansanız daha iyi olurdu kanımca elinizde yağ olmazdı elinize saglık güzel olmuş güle güle kullan :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İşin en güzel tarafı kafa dengi bi usta olması ve nazınızn geçmesi..öyle olunca çok güzel işler ortaya çıkıyor ..bizim burda maşallah ustalara iş getirdiğimz zaman niye iş getirdn diye küfür edecek nerdeyse.
@bayraktar eğer dörtlü tuşunu değiştirsen senin ki ni ben ala bilirim benim ki kırık:p

Benimki zaten siyah ki @aurora nınkini değiştirelim dedim ben. :)
Tuş nasıl kırılabilir ya? İlk defa duydum vallahi. :)

abi bu gibi işlemlerde muayene eldiveni kullansanız daha iyi olurdu kanımca elinizde yağ olmazdı elinize saglık güzel olmuş güle güle kullan :)

Bizimki doğaçlama oldu biraz. Biz göbekteki 4 tane vidayı bir de mile bağlı somunu söküp yenisini takacağız diye ümit etmiştik. Oysa ki yaklaşık 4 saat uğraştık. :D

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
geçende benim araç tosun ustadaydı daha önce kendini bilmez mazdayıda hayatında eline almamış kişilerce hunharca motora yüklenmişler Sagolsun Tosun Usta ve Ozan abi elinden geleni yaptı kendine getirdi aracı :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tecrübe oluyor işte. :)
Bir de o dörtlü flaşör tuşunu da siyah ile değiştirelim. Kırmızı çok sırıtıyor. Ama Usta'ya bir soralım bence. Belki kıyıda köşede buluruz. :cool:
Yoo bence kırmızı çok güzel. Benimki farklı diye kıskanıyorsun dimi. :D Seninkini de kırmızı yapalım. :D

Aynen kafa dengi ama yapıncaya kadar biz ne çekiyoruz bir bilsen. :) Bildiğin 30 yıl öncesinin usta-çırak ilişkisi içinde kalayı yiyoruz arada. :D

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
İyi akşamlar arkadaşlar. Bizim guzunun direksiyonunu değiştirmek istiyorum. Üstündeki direksiyonu @Domestos Abimin tavsiyesi ve @Bayraktar Hocamdan aldığım dersle boyamayı düşünüyordum ama saat 7-8-9-10 bölgesini haşat etmişler. Kendimce bir araştırma yapıp şunlara ulaştım:
Site bilgileri doğruysa bunlardan birini veya başka bir kanaldan almam hususunda tavsiyelerinizi istirham ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi akşamlar arkadaşlar. Bizim guzunun direksiyonunu değiştirmek istiyorum. Üstündeki direksiyonu @Domestos Abimin tavsiyesi ve @Bayraktar Hocamdan aldığım dersle boyamayı düşünüyordum ama saat 7-8-9-10 bölgesini haşat etmişler. Kendimce bir araştırma yapıp şunlara ulaştım:
Site bilgileri doğruysa bunlardan birini veya başka bir kanaldan almam hususunda tavsiyelerinizi istirham ediyorum.
Yurt dışından parça almanın bana göre püf noktaları; Türkiye'ye gönderimin olup olmadığı ve kargo ile damat vergisinin ne kadar tutacağı... Gerisi kolay.

Verdiğin linklerdeki ürünler için olumsuz bir şey görmedim. Neticede, çıkma ve bilmem kaç yıllık direksiyonlar.

Üst Alt