Mazda 3 BK (2003-09) Değişken Hava Girişli Emme Manifold Problemi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm arkadaşlar.
2006 Mazda 3 aracımla ilgili orta devirlerde subap veya itici sesine benzer bir şakırtı sesi geliyordu.
Bununla ilgili bugün Gaziantep Mazda servise gittim.Usta sesi steteskop benzeri bir cihazla dinledi ve sesin emme manifoldu alt kısmında bulunan hava yönlendirme motorunun oradan geldiğini tespit etti.
Motoru söktüğünde ona bağlı bir plastik dişli ve içeri doğru uzanan birşeyler vardı.
Muhtemeldir ki oradan bir mil vasıtasıyla 4 manifolda gidiyor ve mil üzerinde manifold içerisinde hava yönlendirme kanatçıkları var.
Onun giriş kısmı veya ya da kanatçık boşluk yapmış ve o sesi yapıyor.Girışteki dişliye elimizle bastırdığımızda ses kesiliyor.Ya da dişliyi(sabit konumunda kanatçıklar kapalı, yüksek devirlerde açık oluyormuş) açık konuma getirdiğimizde yine ses kesiliyor.
Usta ilk önce manifoldu söküp mildeki boşluğu alabilir miyiz diye baktı ama mil ve kanatçıklar ulaşılabilir yerde değil yani derinde.
Son çare olarak sesi kesebilmek için girişteki dişliyi açık (yani yüksek devirdeki konumu)konuma getirip bir şekilde oraya sabitledi ve motoru da soketini çıkararak devre dışı bıraktı.
Yaptığı test sürüşünde hiçbir sorun olmadığını söyledi.
Fakat ben sistemi biraz araştırdığımda özetle; düşük devirlerde o kanatçıklar kapalı konumda olup havayı daha uzun yoldan motora gönderiyormuş,yüksek devirlerde de kapakları açarak daha kısa yoldan hava motora ulaşıyormuş.Bu şekilde motor hem düşük devirlerde hem de yüksek devirlerde daha verimli çalışıyor,tork ve performansı daha iyi oluyormuş.

Bu durumda ben tabi ki kullandıkça yakıt, performans v.s test edeceğim ama siz değerli arkadaşlarımdan da bu konuda bilgilerinizden faydalanmak isterim.
Resim 1:Resmin ortasındaki parlak siyah yer yönlendirme giriş dişlisi
Resim 2: Yönlendirme motoru (dişlinin üzerine takılıyor)
Resim 3: Sistem hakkında bilgi
VARIABLE INTAKE-AIR SYSTEM OPERATION [Z6] - Mazda 3 Workshop Manual

Ekli dosyalar

• IMG_20200806_155307.jpg
    IMG_20200806_155307.jpg
    221.9 KB · Görüntüleme: 118
  • IMG_20200806_155329.jpg
    IMG_20200806_155329.jpg
    182.2 KB · Görüntüleme: 122
  • Screenshot_2020-08-07-00-43-43-289_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2020-08-07-00-43-43-289_com.google.android.apps.docs.jpg
    221.9 KB · Görüntüleme: 125
Moderatörün son düzenlenenleri:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Genelde Lpg montajı yapılırken zarar veriliyor bu sisteme. Motor için oldukça önemli, sorunsuz çalışması gerekir. Sürekli açık konumda düşük devirler cansız kalacaktır.
Lpg montajı ile ilgili olmayan altta kalan kısımda bu parça.Zamanla boşluk yapmış gibi gördüm ben çünkü parça giriş kısmında elle hissedilen bir boşluk var ve o kısma elimizle bastırdığımızda ses kesiliyor.

Bu arada linkini vereceğim dosyayı ilk mesaja ekleyebilir misiniz?
Mazda servis kitabında konu ile ilgili bölüm

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bu BJ kasalarda 1.8 motorlarda olan VICS sistemi. Yeni kasalarda olduğunu bilmiyordum, öğrendim.
Yolu kısaltmanın alt devirlere kötü bir etkisi olmasa zaten bu sistem olmazdı. Motor hep kısa yoldan havayı alırdı.
Motora giren havanın gideceği yol motordaki en karmaşık mühendisliklerden biridir. Port polish denen manifold içini pürüzsüzleştirme veya değiştirme için çalışan modifiye firmaları var.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dün ve bugün kullandım.Şu ana kadar çekişte falan pek bir değişiklik farketmedim ama biraz daha test etmem lazım,zira böyle şeyleri hemen farkedemiyorum.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı geceler arkadaşlar.
Başlıktaki ses probleminin sebebi;
Linkteki sistemin zamanla manifold girişi ya da içinde (sökülmediği için net bilemiyorum) boşluk yapıp özellikle orta devirlerde ses yapmasından kaynaklanıyor.
Kesin çözüm;sistem kapalı bir sistem olduğu için ancak manifold değişme ile oluyor.
Alternatif çözüm olarak ise; üzerindeki motoru çıkarınca, manifold girişindeki ilk mesajda resmi olan plastik dişli var.Onu ses yaptığı konumdan az bir oynatınca sesi kesiyor.
Ses yapmadığı konumda bırakıp motoru takıyoruz ve soketini takmayınca motor devre dışı kalıyor ve dişli ses yapmıyor.

Peki bu şekilde ne zararı olabilir?
Sistem 4100 devirden sonra motor vasıtasıyla valfi açıp havanın daha kısa yoldan motora ulaşmasını sağlıyor.Bu şekilde motor daha verimli çalışıp, yüksek devirde daha yüksek tork üretiyormuş.
Biz motoru devre dışı bıraktığımız için 4100 devirden sonra bir miktar tork düşüşü olacaktır.Ama ben çok çok nadir olarak o devirlere çıktığım için benim kullanımımda bir fark olmaz diye düşündüm.
Ayrıca benim araçta motoru devre dışı bırakınca arıza lambası falan da yanmadı.

Üst Alt