Mazda 3 BL (2009-13) Debriyaj Ayarı İçin Çözüm

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaslar biliyorsunuz bizim m3 lerde debriyaj yukaridan kavriyor buda surus konforunu olumsuz yonde etkiliyor. Buna cozum ararken bazi modellere baktim pedaldan ayar yeri var ve ayarlanabiliyor bizim araclarin pedalina baktigimiz zaman pedalda ayar icin aparat yeri mevcut ama o aparatin olmadigini gorunce kollari sivadim ve tanidik bir tornaci sayesinde oraya bir aparat uydurup taktik sonuc on numara oldu simsi debriyaji ister en dipten ister ortadan ister en usten kavramasini ayarlayabiliyorum

Uğur Debriyaj 1.jpg

Uğur Debriyaj 2.jpg

Uğur Debriyaj 3.jpg

Uğur Debriyaj 4.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgilendirme için teşekkürler, ben kavrama konusunda hiç sorun ve sürüş konforsuzluğu yaşamadım ama ayarlanabilir bir aparat olması herkesin istediği şekle getirmesi için çok güzel olacak.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dizellerde tork fazla oldugu icin benzinliye gore daha rahat kalkar o yuzden uste kavrama sorun olmaz ama benzinlide debriyaj ve gaz ayari onemlidir uste kavradiginda ayar yapmak zorlasiyor...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bizim guzularda da aynı şey söz konusu olabilir, ben de arada titretiyorum, çok ufak tık tık pati yapar gibi de oluyor:)
tam alışamadım henüz debriyaj-gaz dengesine
benden de kaynaklanıyor olabilir tabi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bizim guzularda da aynı şey söz konusu olabilir, ben de arada titretiyorum, çok ufak tık tık pati yapar gibi de oluyor:)
tam alışamadım henüz debriyaj-gaz dengesine
benden de kaynaklanıyor olabilir tabi :)

Senin guzu da böyle ayar yapılamama gibi bir sıkıntı sorun yok çok şükür, çok basit şekilde içeriden ayarlama yapılabiliyor, 626 varken ben ayarlama yaptırmıştım, sağolsun usta para falan da almamıştı...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hakikaten benzinli mazda 3 ler için muhteşem çözüm bu konuda birçok kişi rahatsız alışma süreci zaman alıyor....Alıştıktan sonra problem kalmasada alışamayan yahut birden fazla araç kullananlar için uyum problemi oluşturuyor....Dizellerin kavraması güçlü olduğu için buna gerek yok...Eğer dizel için de bu uygulama yapılırsa araba zaten yerinde durmuyor.... :) Birde dipten kavrayınca her kalkış patinajlı olur....Belki şehir içerisinde yorucu bir kullanımı var diyen dizel sahipleri bunu yaptırabilir...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Enes bu sistem kavrama noktasını değiştirmiyor, onun ayarı yok zaten, dipte kalan boşluğu dolduruyor ve yukarıda kavramanın negatif etkilerini ortadan kaldırıyor... Ayrıca; ilk çalıştırmada yüksek olan rölanti sebebiyle, motor ısınana kadar olan farkın toleransını sağlıyor...

Konu sahibi Uğur'un değerli bilgilendirmesi bu şekilde...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enes bu sistem kavrama noktasını değiştirmiyor, onun ayarı yok zaten, dipte kalan boşluğu dolduruyor ve yukarıda kavramanın negatif etkilerini ortadan kaldırıyor... Ayrıca; ilk çalıştırmada yüksek olan rölanti sebebiyle, motor ısınana kadar olan farkın toleransını sağlıyor...

Pedal seviyesini yukarı yada aşağıya çekmeye yaramıyor mu bu sistem? Ben bu şekilde anladım aşağıda olan pedal kullanım açısından daha pratik....Ayağını çek çek kavrama olmuyor azdaha çek birazdaha derken sol bacak askıda kalıyor....Uğur un yaptığı bu aparat bu bacağın askıda kalmasını önlüyor diye anladım... Yanlış mıyım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pedal seviyesini yukarı yada aşağıya çekmeye yaramıyor mu bu sistem? Ben bu şekilde anladım aşağıda olan pedal kullanım açısından daha pratik....Ayağını çek çek kavrama olmuyor azdaha çek birazdaha derken sol bacak askıda kalıyor....Uğur un yaptığı bu aparat bu bacağın askıda kalmasını önlüyor diye anladım... Yanlış mıyım

Evet doğrudur... :)

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla arkadaslar arabayi birazdaha sevdim bu sekilde vites gecisleri falan sarsintisiz oldu simdi..bu sistemi yapmadan once bi hafta paspasin altina pedalin gelecegi noktaya bir parca koydum onunla gezdim :) deneme suresi basarili olunca boyle bir duzenek uydurduk:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla arkadaslar arabayi birazdaha sevdim bu sekilde vites gecisleri falan sarsintisiz oldu simdi..bu sistemi yapmadan once bi hafta paspasin altina pedalin gelecegi noktaya bir parca koydum onunla gezdim :) deneme suresi basarili olunca boyle bir duzenek uydurduk:)

1 haftalık ArGe çalışması yaptın yani... :D

isler.ramazan

Katılımcı
Nasil yapildigini da biraz anlatabilir misiniz? Valla bu cok kutsal bir bilgi olur.

. tabiki. öncelikle bir lpg montaji yapan bi yere git benim paylastigim o resimdeki o demirden al. ya para almazlar yada 3-5 ₺ bisey alirlar.sonra bi motorcuya git taktir.ucunu az egsin resimleri goster anlar zaten.boslugun ayarini bir iki denemeyle ayarlasin kendinde egilip bakarsan pedalda monte edliecek yer oldugunu gorursun belki kendin bile yaparsin.ben Hepsi 10₺ ye yaptirmistim.selamlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Sistemin mantığı az çok yukarıda anlatılmış. Fotoğraflar çok şey anlatmasa da pratikte bir şeyler ortaya çıkar elbette. :)

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz hocam.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bunun ayarinin olmadigina eminmisiniz.
Astinada hidrolikdi ama ayar yeri vardi.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bugun bu olayi deneyecektim. Fakat o boslugun,bosalan hidrolik vakumu icin gerekli olabilme ihtimali ve uzun vadede surekli debriyaj pedalina basili tutuyormus gibi olacagindan volanti elimize alma ihtimalinden dolayi vazgectim.

Üst Alt