Çin'den; Dünya Ekonomik Dengeleri Alt Üst Etmeye Aday Proje Geliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Çinli bilim insanları, birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

Çin gözünü göktaşlarına dikti. Ülke basınında yer alan haberlere göre, Çin birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor. Dünya yüzeyine indirerek incelemek ve madencilik çalışmaları yürütmek gerektiğini düşünüyorlar... Çin'in bu adımı dünya ekonomisinde geri dönüşü zor bir etki yaratabilir. Zira bu sayede sağlanacak ekonomik fayda pek çok madenin değerinin düşmesine neden olabilir.

Bu alanda çalışmalar yapan kurumlardan birisi de Amerikan Havacılık ve uzay Dairesi (NASA). Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar. NASA projenin başlangıç tarihini öne çekerek 2022'de uzay aracının fırlatılacağını duyurdu. Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece 73.7 trilyon dolar. Nikel, demir ve altın gibi değerli maddelere ev sahipliği yapan asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA henüz buradaki değerli maddeleri gezegenimize nasıl getireceğini bilmiyor.

Uzay madenciliği bu yüzyılın en büyük iş kolu olarak görülüyor.

Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya sadece bir kez materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 yılında 25143 Itokawa asteoidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti. Bu yöntemle gök taşlarının bir kaya topluluğu olarak yörüngede toplanması ve bir nevi ikinci bir Ay oluşturulması olası planlar arasında. Bir diğer plan ise madeni işlenmesi için Dünya’ya taşımak. Ancak en yüksek platin kaynağa sahip gök taşlarında bile 800 gram platin elde etmek için bir ton cevher elde edilmesi gerekiyor. Bu da, 2,5 ton ağırlığındaki bir robotun, ağırlığının 100 katı cevher taşıması gerektiği anlamına geliyor. Kısaca, çok yüksek bir maliyet gerektiren planın ciddi olarak geliştirilmesi gerekiyor.

Çin'den dünya ekonomisini yerle bir edecek proje
 

dülgeroğlu

Katılımcı
Konum
Çanakkale
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Çan'da da bugünlerde yeni bir termik santral açıldı/açılıyor. Yeni dediğime bakmayın, eski balkan ülkelerinde artık kullanılmayan bir santrali söküp, burada monte ettiler. Yeni termik santralin; mevcut termik santral+çanakkale seramik fabrikası+çan'ın ilçe olarak kullandığı su toplamından daha fazla su ihtiyacı bulunduğu söyleniyor. Doğaya vereceği zarar belli değil.
Çinlileri küçümseriz, ama halimiz de ortada..
 
Üst Alt