Mazda 3 BK (2003-09) Cam Kaldırma Dişlisi/Motoru

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar merhaba,

2004 model Mazda 3 Bk aracım var bildiğiniz gibi. Sağ ön cami aşağı yukarı kaldırdığımda motorun güçsüz bir sesi geliyordu ve birkaç hafta sonra hiç çalışmamaya başladı. Bundan dolayı dişli sorunu değil de motorda sorun olduğunu düşünüyorum. Bu motoru nereden temin edebiliriz. Birkaç yere sordum bizde olmaz dediler. Bir de radyoya gelen sinyal bence zayıf. Radyolar genelde cizirtili bazıları ise güzel bir kalite ile sesi veriyor. Bu durum için de bir öneriniz var mı? Teşekkürler cevaplar için şimdiden.
Konunuzu var olan başlığa taşıdım, konu içerisinde epey tecrübe var, geçmiş olsun.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Elimde bir adet sıfır dişli var. Ankara’da olup dişliye ihtiyacı olan varsa gelip benden alsın, eski aracıma yedekli almıştım kalmış. Tamir konusunda yardıma ihtiyaç varsa onu da yaparız zaman müsaitse. İnsanlık ölmedi :)

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba arkadaşlar. 2004 model Mazda 3 HB kullanmaktayim. Sag ön camin motoru bozuldu. Bundan dolayı motor arayışlarım sürüyor. Bir çıkmaci ile konuştum ve bana 2 farklı dişli motoru olanlar var Mazda'da dedi. Bu kasada sağ ön camında 2 dislili motor mu kullanılıyor 8 dişlili mi? Bilen varsa yardımcı olabilir mi, teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar. 2004 model Mazda 3 HB kullanmaktayim. Sag ön camin motoru bozuldu. Bundan dolayı motor arayışlarım sürüyor. Bir çıkmaci ile konuştum ve bana 2 farklı dişli motoru olanlar var Mazda'da dedi. Bu kasada sağ ön camında 2 dislili motor mu kullanılıyor 8 dişlili mi? Bilen varsa yardımcı olabilir mi, teşekkürler.

Konuyu en başından itibaren dikkatli okuyup, verilen linkleri incelemekte fayda var.
Şöyle bir link paylaşılmış ve farklı dişliler görünüyor motor üzerinde.

Ayrıca; üzerindeki motoru sökmeden, arızayı tespit etmeden bir şey söyleyebilmek zor gibi.

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
  • arkadaşlar konu ile ilgili acı bir tecrübe yaşadım. sağ ön camın dişlisi gitmişti kaynım ustaya götürmüş ben şehir dışındayken usta da sökmüş motor sağlam dişli bulamazsın demiş gidip 300 tl ye orjinal çıkma bulmuş kaynım yıldız oto sanayiden. sonra araştırdım dişli çok makul bi fiyata malum sitede var. ben müsait olsam garajda bakardım fakat kaynım bilmiyor tabi ...
  • demem o ki garaja bakmadan bu konularda acele etmeyin hem paranızdan olursunuz hemde canınızın sıkıntısıyla kalırsınız.
  • ayrıca motora ihtiyacı olan olursa burdan ulaşabilir makul bi ücret karşılığı veririm işiniz görülür.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
İyi forumlar herkese.

Aracımı aldığımdan beri arka iki cam da arızalıydı, tahmin edebileceğiniz üzere yarım açılıyordu. Yaygın ve çözümü basit bir durum olduğunu öğrenince kolları sıvayıp işe koyuldum. Bu süreçte benim için yaptığım işlemin bütçe/öğrenci dostu olması önemliydi. Malum, tek bir motor şu an sadece bin lira :/

Neyse motorları söküp içlerini açtım ve beklediğim gibi büyük dişlinin bazı dişleri kırılmış. 2 tane dişli sipariş ettim, şu an onların gelmesini bekliyorum.

İlk motorun içini açarken biraz acemilikten olsa gerek, malesef fire verdim. Gördüğünüz gibi dişlileri içerisinde barındıran kapağın desteklerinden bir tanesi kırıldı.

Açıkçası bu parça sadece bir kapak olsa çok da umursamazdım ancak dişlileri taşıdığı için bu hali pek güven vermiyor. Olurda elinde bu kapaktan ya arızalı bir cam motoru olan birisi çıkarsa ve benimle iletişim kurarsa çok sevinirim. Söz konusu parçayı ücreti mukabilinde de satın almaya hazırım.

Ekli dosyalar

• 20230522_190536.jpg
    20230522_190536.jpg
    413.7 KB · Görüntüleme: 12

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi forumlar herkese.

Aracımı aldığımdan beri arka iki cam da arızalıydı, tahmin edebileceğiniz üzere yarım açılıyordu. Yaygın ve çözümü basit bir durum olduğunu öğrenince kolları sıvayıp işe koyuldum. Bu süreçte benim için yaptığım işlemin bütçe/öğrenci dostu olması önemliydi. Malum, tek bir motor şu an sadece bin lira :/

Neyse motorları söküp içlerini açtım ve beklediğim gibi büyük dişlinin bazı dişleri kırılmış. 2 tane dişli sipariş ettim, şu an onların gelmesini bekliyorum.

İlk motorun içini açarken biraz acemilikten olsa gerek, malesef fire verdim. Gördüğünüz gibi dişlileri içerisinde barındıran kapağın desteklerinden bir tanesi kırıldı.

Açıkçası bu parça sadece bir kapak olsa çok da umursamazdım ancak dişlileri taşıdığı için bu hali pek güven vermiyor. Olurda elinde bu kapaktan ya arızalı bir cam motoru olan birisi çıkarsa ve benimle iletişim kurarsa çok sevinirim. Söz konusu parçayı ücreti mukabilinde de satın almaya hazırım.
Öncelikle geçmiş olsun, kolay gelsin. Açmış olduğun konu mevcut konumuz ile birleştirilmiştir.

* * *

Plastik kaynağı yapan yerler bir ihtimal tamir edebilir, spreyli kontak yapıştırıcılar var onlarla da yapıştırmayı deneyebilirsin.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
bugün dayanamadm hemen tekrar camcıya gittim.
Ekli dosyayı görüntüle 33937durumu anlattım.abi sen motor değişmesi gerek dedn ama motorun içinde ki dişliyi değiştirirsek bu işi çözeceğiz dedi ve hemen işleme başladı adam.
Ekli dosyayı görüntüle 33938Ekli dosyayı görüntüle 33939Ekli dosyayı görüntüle 33941
bu arada @Domestos veli abi senin dediğin gibi hem kapıda hem de motor da dişli varmış.ben dün anlayamamştm.
Ekli dosyayı görüntüle 33942
ve motor sökülmeye başlandı.
Ekli dosyayı görüntüle 33943Ekli dosyayı görüntüle 33944
kırılan dişlimiz.
Ekli dosyayı görüntüle 33945Ekli dosyayı görüntüle 33946
ve yenisini takıyorz.
Ekli dosyayı görüntüle 33947Ekli dosyayı görüntüle 33948
bu ufak sorunu da böylelikle halletmiş olduk.
hocam fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla yaşadığım durumun aynısını (1 üst mesajda görebilirsin) sen de yaşamışsın. Kenardaki üçgen parçalardan bir tanesi sende de kırık. Uzun kullanımda bir sorun yaşadın mı? Keza bu işlemi yapalı 5 sene olmuş :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 24470
Hocam eski aracımda dişli sıyırmıştı. Çok araştırmadan sanayiye götürmüştüm ve cizdiğim kısmı zorlayarak açmıştı hatta köşede üçgen gibi parca var orası kırılıyordu. Onu da hızlı yapıştırıcıyla takarken yapıştırmıştı. Kapagı kadırınca dişliyi kolayca değiştirebiliyorsunuz. Usta benden 60 tl almıştı. Bileydim kendim çok kolay yapardım diye. Elinizi korkak alıştırmayın zorlayarak acın:)

Yapmışsınız fotoyu sonra gördüm:)
Sana da sormak istiyorum hocam, kırık olan o üçgen parçayla uzun süre kullandın mı cam motorunu? Atma sekme vs dengesizliğe sebep oldu mu kenarın kırılması?

Üst Alt