Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cam filmi yapan yerlere arka camdaki filmi nasıl söküyorsunuz? diye sorduğumda çoğu arka camdaki rezistansa zarar gelmeyeceğini garanti edemiyor... Zarar görebilir diye yuvarlak cümle kuruyorlar veya kendilerini garantiye alıyorlar.

Bu videoda bir şeyler anlatılıyor, ihtiyacı olanlar için yardımcı olabilir...

Fakat; sıkılan spreyler nedir, ne kadar zaman bekletiliyor anlayamadım.

Araç Arka Cam Filmi Sökülmesi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İngilizce bilen kullanılan sıvıların ne olduğunu anlayabilir.

Sıvılardan biri "amonyak" sanırım.

Rezitanslı cam filmini sökmek için güzel bir video

Teşekkürler Veli abi

Buarada V6 Corolla'yi da film sökme işlemini izler gibi onuda izledim. Kahrolsun içimdeki V6 sevgisi

-Mobil uygulamadan gönderildi-

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu işlemin sıcak havada araç güneş altında epey durduktan sonra yapılması öneriliyor genelde, bu da aklınızda bulunsun ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu işlemin sıcak havada araç güneş altında epey durduktan sonra yapılması öneriliyor genelde, bu da aklınızda bulunsun ;)

Videonun 1.20 saniyesinde zaten onu anlatıyor, otoparka güneş altına çekiyor aracı...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Faydalı bir konu benim filmlerde eski ve deforme olan bölgeler var değişim için resistansın zarar görebilceğini düşündüğümden elimi sürmedim

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Eski aracımın filmlerini güneş altında beklettikten sonra hiç bir ekstra malzeme kullanmadan sökmüştüm.

Lantisteki filmleri de hiç zorlanmadan, ekstra bir şey kullanmadan lekesiz bir şekilde söktüm.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Konuya hemen bi güncelleme çekelim ve tecrübelerimizi aktaralım ki, işine yarayacak arkadaşlara yardımcı olmuş olalım.
Veli abinin koyduğu videodaki adımları takip edelim dedik, öncelikle amonyak tedariğiyle başladım. Amonyak 50 ml lik şişede alınabiliyor. İnternetten aldık, geldi. Evde, dedim açayım şunun kapağını, kötü koktuğunu biliyorum. Kızıma şaka yapacam aklımca. Kapağını zorlayarak açtım, pıss diye bir ses gelmesiyle; benim genzimin yanması ve nefessiz kalmam bir oldu. Nasıl pis bişeymiş bu. Dakikalarca kıvrandım durdum. Biraz daha fazla bu kimyasala maruz kalsam, muhtemelen öldürürdü. O yüzden aman ha aman çok dikkatli olun.
Daha sonra hanımla giriştik işe. Videodaki yolu takip ederek filmi sökmeye çalıştık. Çok zor oluyor, içeriye filmin üzerine serilen siyah plastiği aralayınca, amonyak uçuyor ve hemen cam filmi tekrar sökülmez hale geliyor. Amonyağı uygularken de, sulandırsak da bayağı zor oldu. Çok rahatsız edici bi kimyasal, o yüzden uygularken de çok sıkıntılı oluyor, nefes alamıyorsunuz, sık sık açık havaya çıkıp nefes aldık. Velhasıl, bu işlemi 2 kere yaptık, cam filmi, öyle asılınca çıkmıyor, kopup kopup durdu. Herhalde yarısını falan anca söktük, dip kısımlarda, zor ulaşılan yerlerde kaldı.
Ne yapacaz diye düşünürken, aklıma ısı tabancası geldi. Camın dışından ben tabancayla ısıttım, içerden hanım cam filmini çeke çeke çıkarttı. Meğerse ne kolay oluyormuş. Keşke amonyak işine hiç bulaşmasaydık dedik. Isıtılınca nerdeyse kendi kendine çıkıyor.
Ancak film çıkınca camın üstünde yapışkan bi madde kalıyor, o da ayrı bir sorun. Etiket sökücü bi kimyasal madde var, onu kullandık biz. Fazla uğraştırmadan yapışkanı çıkartıyor.
Benim tavsiyem; amonyakla falan hiç uğraşmayın. Direkt ısı tabancasıyla ısıtarak sökün. Ya da cam filmi takan güvenilir bir yer varsa ona emanet edin.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Konuya hemen bi güncelleme çekelim ve tecrübelerimizi aktaralım ki, işine yarayacak arkadaşlara yardımcı olmuş olalım.
Veli abinin koyduğu videodaki adımları takip edelim dedik, öncelikle amonyak tedariğiyle başladım. Amonyak 50 ml lik şişede alınabiliyor. İnternetten aldık, geldi. Evde, dedim açayım şunun kapağını, kötü koktuğunu biliyorum. Kızıma şaka yapacam aklımca. Kapağını zorlayarak açtım, pıss diye bir ses gelmesiyle; benim genzimin yanması ve nefessiz kalmam bir oldu. Nasıl pis bişeymiş bu. Dakikalarca kıvrandım durdum. Biraz daha fazla bu kimyasala maruz kalsam, muhtemelen öldürürdü. O yüzden aman ha aman çok dikkatli olun.
Daha sonra hanımla giriştik işe. Videodaki yolu takip ederek filmi sökmeye çalıştık. Çok zor oluyor, içeriye filmin üzerine serilen siyah plastiği aralayınca, amonyak uçuyor ve hemen cam filmi tekrar sökülmez hale geliyor. Amonyağı uygularken de, sulandırsak da bayağı zor oldu. Çok rahatsız edici bi kimyasal, o yüzden uygularken de çok sıkıntılı oluyor, nefes alamıyorsunuz, sık sık açık havaya çıkıp nefes aldık. Velhasıl, bu işlemi 2 kere yaptık, cam filmi, öyle asılınca çıkmıyor, kopup kopup durdu. Herhalde yarısını falan anca söktük, dip kısımlarda, zor ulaşılan yerlerde kaldı.
Ne yapacaz diye düşünürken, aklıma ısı tabancası geldi. Camın dışından ben tabancayla ısıttım, içerden hanım cam filmini çeke çeke çıkarttı. Meğerse ne kolay oluyormuş. Keşke amonyak işine hiç bulaşmasaydık dedik. Isıtılınca nerdeyse kendi kendine çıkıyor.
Ancak film çıkınca camın üstünde yapışkan bi madde kalıyor, o da ayrı bir sorun. Etiket sökücü bi kimyasal madde var, onu kullandık biz. Fazla uğraştırmadan yapışkanı çıkartıyor.
Benim tavsiyem; amonyakla falan hiç uğraşmayın. Direkt ısı tabancasıyla ısıtarak sökün. Ya da cam filmi takan güvenilir bir yer varsa ona emanet edin.
Ekleme yapayım ısı tabancası yoksa saç kurutma makinesi ile yapılabilir veya sıcak su uygulayarak yapılabilir. Altında kalan yapışkanı ispirto ile çıkartabilirsiniz.

Üst Alt