Mazda 626 GF (1997-02) Buji ve Lpg Filtre Bakımı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güvercini aldıktan bir süre sonra, kırmızı ışıkta durduğumda, harekete geçmek istediğimde ilk kalkışta gaz yememe, tekleme hatta hanım kullanırken (dilinden anlamadığı için) stop etme gibi olay yaşamaya başladım. İki ayrı gaz ayarı yapan yere bu durumu anlattığımda, pc ile bağlanılıp kontrol edildiğinde ayarların düzgün olduğunu, buji, buji kablosu ve distribütör de sorun olabileceğini söylediler. Sağolsun Adem Ustam'a danıştığımda bujileri temizleyip tekrar takmamı, olmazsa buji kablosunu değiştirebileceğimizi söyledi ben en ucuz olan dan başladım.

3-4 gün önce bujileri söktüm ve temizledim, temizlikten önceki durum;

Buji.JPG

Bu temizlikten sonra, tekleme ve ilk kalkıştaki yığılma gitti çok şükür, fakat ben lpg filtrelerinin ne zaman değiştiğini bilmediğim için onları da değiştirmek için www.lpgyedekparca.com üzerinden filtre siparişi geçtim ve filtreler bu gün geldi, iş çıkışı işe giriştim. :) Lpg tankının oradan gelen gazı keserek, aşağıdaki fotoğrafta işaretli yerde bulunan iki adet filtreyi değiştirdim.

1.jpg

Çıkan filtreler;

2.jpg

Sağdaki hadi neyse de, soldaki filtre tamamen leş olmuş. :( Değişimden sonra yaptığım testte olumsuz bir şeye rastlamadım, hatta ilk yüklenmede pati çekme durumu bile oluştu.

Önemli not; lpg li araçlarda alt devirlerde tekleme başladıysa, araç durmaya yakın rölanti düşüp toparlamıyorsa, hatta stop ediyorsa, sorunun çözümü için en maliyetsiz işlemden başlayın. Yukarıda olduğu gibi.

Yoksa; bujiler değişir, kablosu değişir hatta distribütör bile değişir ama teklemeniz baki kalır Allah korusun. :) :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
ben hic 2 filtre gormedim ?
hep boruya takilanlardan gordum digeri nedir?
ne ise yarar adi nedir nerde bulunur?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende hiç ikinci filtreyi arayıp bulup değişim yapmamıştım bu güne kadarki araçlarımda. Fakat; ayar için gittiğim usta, işaretli olan fotoğrataki sol taraftaki yeri göstererek buradaki filtre değişti mi dedikten sonra kafamda soru işareti oluştu. Sağolsun filtreyi sipariş geçtiğim işyeri irili ufaklı ikişer tane filtre gönderince değiştireyim dedim, fakat deponun oradan gazı kesmek şart üzerime hep lpg fışkırdı... :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
gaz hortumunda
lpg kesicide
ve regulator icindede filtreler varmis lavota icin

ben bakima gidiyorum 50 tl veriyorum 1 tane filtre degisiyor!

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Güvercini aldıktan bir süre sonra, kırmızı ışıkta durduğumda, harekete geçmek istediğimde ilk kalkışta gaz yememe, tekleme hatta hanım kullanırken (dilinden anlamadığı için) stop etme gibi olay yaşamaya başladım. İki ayrı gaz ayarı yapan yere bu durumu anlattığımda, pc ile bağlanılıp kontrol edildiğinde ayarların düzgün olduğunu, buji, buji kablosu ve distribütör de sorun olabileceğini söylediler. Sağolsun Adem Ustam'a danıştığımda bujileri temizleyip tekrar takmamı, olmazsa buji kablosunu değiştirebileceğimizi söyledi ben en ucuz olan dan başladım.

Ekli dosyayı görüntüle 13268

Bu temizlikten sonra, tekleme ve ilk kalkıştaki yığılma gitti çok şükür, fakat ben lpg filtrelerinin ne zaman değiştiğini bilmediğim için onları da değiştirmek için www.lpgyedekparca.com üzerinden filtre siparişi geçtim ve filtreler bu gün geldi, iş çıkışı işe giriştim. :) Lpg tankının oradan gelen gazı keserek, aşağıdaki fotoğrafta işaretli yerde bulunan iki adet filtreyi değiştirdim.

Ekli dosyayı görüntüle 13269

Çıkan filtreler;

Ekli dosyayı görüntüle 13270
Sağdaki hadi neyse de, soldaki filtre tamamen leş olmuş. :( Değişimden sonra yaptığım testte olumsuz bir şeye rastlamadım, hatta ilk yüklenmede pati çekme durumu bile oluştu.

Önemli not; lpg li araçlarda alt devirlerde tekleme başladıysa, araç durmaya yakın rölanti düşüp toparlamıyorsa, hatta stop ediyorsa, sorunun çözümü için en maliyetsiz işlemden başlayın. Yukarıda olduğu gibi.

Yoksa; bujiler değişir, kablosu değişir hatta distribütör bile değişir ama teklemeniz baki kalır Allah korusun. :) :)
Abi bilgiler için teşekkür ederiz eline sağlık;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
gaz hortumunda
lpg kesicide
ve regulator icindede filtreler varmis lavota icin

ben bakima gidiyorum 50 tl veriyorum 1 tane filtre degisiyor!

Bu gün yaptığım bakım için 70-80 lira talep edilirdi büyük ihtimalle... İrili ufaklı 4 tane filtre çeşidi çıktı paketten ben ikisini kullandım, muhtemelen başka yerlerde de filtre olabilir veya sistemin farklı filtreleri var. Hatta benim pis olarak çıkan filtreden biraz daha kısa olanı vardı mecburen onu taktım. Sanayide uygun fiyata üzerinden çıkanı bulursam değişim yaparım, nasıl olsa öğrendim... :) Değilse şimdilik sorun yok gibi, durmak yok yola devam. :p

Ben de haftasonu değiştireyim :) güle güle eskit abi, lpg kiti hangi marka?

Sağolasın Murat. :) Eski sistem Tartarini dedi her iki usta...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yok öyle bir şeye rastlamadım. Contası var ve iyi montaj yapmak gerekiyor ve sökmeden önce, depodan gazı kesmek gerekiyor o kadar. :)
senin filtre aldigin yerden kendime filtre baktim degisim videosunda icinde miklatis var tortuyu tutmasi icin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi set alayımda izmirde hallederik :D şimdi servise sorsam tek filtre var diyecekler yine :koptum::koptum::koptum:
Sendeki lpg kitinin markası nedir? BRC veya Atiker olanların değişimini hiç görmedim, yapabilir miyiz bilmiyorum ama başına geçtikten sonra yaparız evelallah... :)

senin filtre aldigin yerden kendime filtre baktim degisim videosunda icinde miklatis var tortuyu tutmasi icin

Bende öyle mıknatıs vs. çıkmadı, sadece contası var dikkat edilmesi gereken. Mantık hemen hemen aynı zaten. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yolun duserse kesicinin icindeki filtreden haberi olmayan lpgciden miklatis iste bi dahaki sefere koyarsin icine ;)
Kesicinin içindeki filtre olduğunu bana lpgci söyledi, yanlış olmasın. Ayrıca; sanayide uygun fiyata bulursam bolca alır, 3 ay olmadan değişim yaparım, sorun değil. :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159

Ekli dosyayı görüntüle 13268

Ekli dosyayı görüntüle 13269

Çıkan filtreler;

Ekli dosyayı görüntüle 13270

Veli abi faydalı bilgiler vermişsin, ellerin dert görmesin :) Beyaz güvercinin, standart bakımının dışına çıkmadan normale dönerek seni üzmemesi iyi olmuş. good boooooyyyyy :D

İki filtreyi ben de ilk defa görüyorum. Ayrıca bujiyi temizlerken özel bir ürün kullandın mı abi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanayide yumuşak dokusu olan, bıçak bileyleme tarzında olan zımbırtı ile temizledim. Adını bilemedim şimdi. :) Çapaklarını, kurumları alması yeterli zaten.

Üst Alt