Buji Ömrü Nasıl Ölçülür? Buji Ne Zaman Değiştirilir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Buji seçiminizde her zaman referans fabrikanın kullandığı olmalıdır (en azından benim için öyle). Fabrikanın kullandığı buji kodunu internetten aratıp bujinin spec. Değerlerine ulaşın. Kaç dirençlik bir buji kullanılmış, merkez elektord malzemesi ne seçilmiş, GAP aralığı kaç tutulmuş, heat range yani ısı direnci nedir, merkez elektord boyu nedir? Hangi kesim stili kullanılmış, tırnak malzemesi nedir?

Bunları öğrendikten sonra buna eş değer bir buji ile değişim mümkün, yani uyar mı uymaz mı diye soru işareti kalmaz, nasıl bulurum derseniz, cross referance (spark plug) yazarsak site bize orjinal Buji kodunuza alternatifler sunacaktır.
Peki mevcut bujiniz ömrü konusunda nasıl fikir Sahibi olursunuz?

50318

Ölçeceginiz bujinin direnç değerini internetten ogreninin (spec değerlerini araştırırken öğrenmiştik:) )

Atıyorum yukarıdaki buji 5k ohm değerinde bir buji olsun. Multimetremizi elimize aldık, 5k'dan daha yüksek bir değere ayarladik. Probların bir ucunu merkez elektorda diğer ucunu bujinin başına (buji kablosu veya bobinin girdiği yer) değdirip olcuyoruz. Mavi ile işaretledigim yer. Çıkan sonuç diyelim ki 4k yani bujinin yüzde 20 ömrü gitmiş.

Hemen ikinci teste geçiyoruz ve kırmızı ile işaretledigim yere yine multimetre ile devamlılık testi yapıyoruz, devamlılık var ise bu buji kullanılabilir diyebiliriz. Yoksa zaten çöp olmuştur.

Unutmayın ki direnç ne kadar düşerse Bobine binen yük o kadar artar ve bu istemediğimiz bir durumdur. Bu arada direnç testinde çıkan sonuç fabrika değerinin çok üstünde bir değer çıkarsa direkt değişin bujiyi :)

Burası da tamam şimdi gelelim buji seçerken dikkat edeceğimiz bir diğer notaya; Benzinli motor için tavsiye edilen bir bujiyi LPG'li bir araç için kullanmak mi yoksa modifiye etmek mi dhaa doğru?

Genelde fabrika tavsiyesi bujilerin GAP aralığı 1.1mm ki bu Benzinin standart yanma aralığıdir. Ama LPG benzine göre yanma direnci daha yüksek bir yakıt, yani daha zor alev alan bir yakıt. Bu durumun önüne geçmek için GAP aralığıni sentil ile 0.8, 0.9 mm civarına çekmek Uygun bir davranış olur.

Tabi bu standart bujiler için geçerli bir durum. Eğer kullandığıniz buji iridyum veya platinium bir buji ise bunun gap aralığını düşürmek sağlıklı bir davranış değil, bunun yerine aynı bujinin GAP aralığı düşük olanı satın almak en doğru karar. Örnek vermek gerekirse pfr6g-11 (GAP aralığı 11'den de anlaşıldığı üzere 1.1mm) almak yerine GAP aralığı 0.8 olan pfr6g alabilirsiniz.

Yine LPG kullanıcısınin faydasına olacak bir diğer hususta heat range değerini yüksek seçmek olur. Bir önceki bujiden örnek verelim yine, fabrika tavsiyesi pfr6g-11 bir araca (6 değeri burda heat range temsil ediyor) pfr7g (hem 0.8mm, hem ısı direnci 7) kullanmak daha doğru olur. Lpg'nin açığa çıkardığı isi fazla olduğu için bu değeri yükseltmek, bujinin ömrü için çok yerinde bir karar olacaktır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Erçay'ın bu güzel çalışması, aşağıdaki konu içerisinde kaybolmasın diye müstakil konu yaptım, sabitledim ve kilidi astım... ;)

Tavsiye ve yorumlarımıza genel buji konumuzdan devam edebiliriz.

:kkk:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt