Mazda 3 BK (2003-09) Buji Değişimi Hakkında

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi yakıtta farketmiyorsa hiç maceraya gerek yok . Dediğin gibi 6 paket alırım değiştirip değiştirip kullanırım. :D ...
Buji ile ne kadar yakıt tasarrufu sağlanır?? Bana göre bu mümkün değil... Daha önce de yazmıştım, bujiler @mustafayk ın ayusundan çıkanlar gibi olmuştur ve atıyorum 8 litre yakıyordur, buji değişimi ile 7 litreye düşen yakıt tüketimi de, haliyle buji değişimi ile daha az yaktırıyor olur. ;)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
M6 GG ve GH kasalar da kullandığım orjinal LFJD-18-110 kodlu bujisi M3 BK kasalara uyuyor mu?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lfjd kodunu hiç görmedim bk bl de belki bm > olabilir.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Peki Fomoco 6M8G-12405-BB bunu kullanabilirmiyim?

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Abiler merhabalar kayıtlı faturalarda aracıma merser serviste 2016 yılı 88.000km’de DENSO K16PR-U11 kodlu bujileri takmışlar 5 sene olmuş aracımda hiç bir sorun yok, benzin 120.000km’de. 5 yıl ve 30 küsürat bin olduğu için kendim değişmek istiyorum.Bahse konu ürünleri aldım takmadan bir dirençlerini ölçeyim dedim 6.65/6.90/7.00/7.15 olarak çıktı denso sitesinde referans olarak 5 om olarak belirtiyor. Yüksek ve değişken olması bobinlere zarar verir mi sizce değişip de dertsiz başıma dert açmış olmak istemiyorum.Kararsız kaldım

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Abiler merhabalar kayıtlı faturalarda aracıma merser serviste 2016 yılı 88.000km’de DENSO K16PR-U11 kodlu bujileri takmışlar 5 sene olmuş aracımda hiç bir sorun yok, benzin 120.000km’de. 5 yıl ve 30 küsürat bin olduğu için kendim değişmek istiyorum.Bahse konu ürünleri aldım takmadan bir dirençlerini ölçeyim dedim 6.65/6.90/7.00/7.15 olarak çıktı denso sitesinde referans olarak 5 om olarak belirtiyor. Yüksek ve değişken olması bobinlere zarar verir mi sizce değişip de dertsiz başıma dert açmış olmak istemiyorum.Kararsız kaldım
Sıfır buji takacaksınız anladığım kadarıyla, neden bobine zarar versin ki? Öyle olsa her buji değişiminde takım olarak bobinler de değişir.

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Sıfır buji takacaksınız anladığım kadarıyla, neden bobine zarar versin ki? Öyle olsa her buji değişiminde takım olarak bobinler de değişir.
Emin olamadım ben de evet hangi faktör etkiliyor bu değerleri . Araçtan çıkan 30bin devirmiş 5 yıllık bujilerin dirençlerini ölçtüm referans aralığında çıktılar 5-6 oM arası şaşırtıcı olarak, taktık yenilerini bakalım hayırlısı.Başta boğuldu zor çalıştı sonra kendine geldi her marşta tık alıyor.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhabalar. Bu aralar yakıt tüketiminin de biraz artması ile beraber bujileri değiştirmeyi düşünüyorum. Bir önceki bujilerim denso iridyumdu. Ama şu an denso ve ngk iridyum bulmak zor gözüküyor. 1 2 satan yer buldum onlar da 1000 TL bandında ki bence pahalı. Alternatif Bosch markanin iridyumlari gözüme çarptı. Bu konuda ne önerirsiniz. Yoksa NGK'nin normal bujilerini mi kullanmalıyım. Araçta LPG var. Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhabalar. Bu aralar yakıt tüketiminin de biraz artması ile beraber bujileri değiştirmeyi düşünüyorum. Bir önceki bujilerim denso iridyumdu. Ama şu an denso ve ngk iridyum bulmak zor gözüküyor. 1 2 satan yer buldum onlar da 1000 TL bandında ki bence pahalı. Alternatif Bosch markanin iridyumlari gözüme çarptı. Bu konuda ne önerirsiniz. Yoksa NGK'nin normal bujilerini mi kullanmalıyım. Araçta LPG'de var. Yardımlarınız için teşekkürler.
Kaç km oldu ?
İridyumu hep lpgli kullandınız ? Lpg sonradan mı takıldı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar. Bu aralar yakıt tüketiminin de biraz artması ile beraber bujileri değiştirmeyi düşünüyorum. Bir önceki bujilerim denso iridyumdu. Ama şu an denso ve ngk iridyum bulmak zor gözüküyor. 1 2 satan yer buldum onlar da 1000 TL bandında ki bence pahalı. Alternatif Bosch markanin iridyumlari gözüme çarptı. Bu konuda ne önerirsiniz. Yoksa NGK'nin normal bujilerini mi kullanmalıyım. Araçta LPG'de var. Yardımlarınız için teşekkürler.
İşinin ehli ustalar Lpg'li araçlarda iridyum önermiyor. Zaten, fiyatı da efektif değil normal bujilere göre.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar. Bu aralar yakıt tüketiminin de biraz artması ile beraber bujileri değiştirmeyi düşünüyorum. Bir önceki bujilerim denso iridyumdu. Ama şu an denso ve ngk iridyum bulmak zor gözüküyor. 1 2 satan yer buldum onlar da 1000 TL bandında ki bence pahalı. Alternatif Bosch markanin iridyumlari gözüme çarptı. Bu konuda ne önerirsiniz. Yoksa NGK'nin normal bujilerini mi kullanmalıyım. Araçta LPG var. Yardımlarınız için teşekkürler.
LPG ile kullanıyorsanız Denso K16PR-U11 veya NGK BKR5E-11 veya aracınıza takılan bujiler.

Fiyat performans olarak da bakınca iridyum epey cep düşmanı kalıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Teşekkürler. Bunlar bakır buji, değil mi? 200 daha koyup bosh iridyum daha doğru bir seçim olur mu? Yoksa araç LPG'li olduğu için fark etmeyecek mıdır bu farka
LPG'li olduğu için değmiyor , kendimde lpg varken attığım bujiyi kullandım , şimdi lpg yok iridyum kullanıyorum.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Teşekkürler yardımlar için. Önce kontrol ettirip emin olup ona göre 3u arasında bir seçim yapacağım.

Üst Alt