Buğu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
İyi forumlar abiler. Bu akşam eve dönüşte tam sokağa girdim park edicem ön cam buğulanmaya başladı. Havayı içe almıştım buğu yapınca hemen dışarı aldım 4. Seviyeye getirdim bekledim çözülsün diye çözülmüyor. Bir kaç dk en sıcakta dışarıdan gelen hava konumuna getirdim yarıya kadar çözüldü park ettim ama üst taraflarda dikiz aynası tarafında olan buğu çözülmedi. Forumda böyle başlık göremedim taktikleriniz, bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim :)

-Klima olmadığı için, kalorifer ile buğu çözme taktiği nedir?
-Uzun yolda dışarıdan hava almayı sıcakta mı, ılıkta mı bırakmak gerekir?
-Cama limon, elma sürün diyenler var :) En temizi sprey almak ama her defasında koca camı sil filan uzun iş.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Araç camlarının buharlaşması durumunda yapılabilecek en basit yollardan biri arabanızı hareket ettirirken sağ ve sol araç camlarını açmaktır. Böylece ısı dengesi yakalanacaktır. Bu yöntemi uzun süre uygulamamakta fayda var, aksi takdirde hasta olma ihtimaliniz yüksek olacaktır.
  • Aracınızı çalıştırdıktan sonra klimayı açın. Klima sayesinde aracın içindeki buhar filtrelenebilir. Buharlanan araç camlarının çözüme kavuşturulmasında en etkili yöntem klimalardan destek almaktır.
  • Sanki güneş varmışçasına güneşliklerinizi kullanın. Böylece cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Araç buğulanmalarını uzun süre engellemesinde araç temizliğinin önemi büyük. Bunun için şu yöntemleri izlemeniz gerekiyor: iz bırakmayacak bir bezi sabunlayın, bezi nemi üzerinde kalacak şekilde sıkın. Araca binmeden önce bu bezle araç camlarını silerseniz, camlarda uzun süre buğunlanma olmayacaktır.
  • Buğulanma çözümleri için ek destek de alabilirsiniz. Buğulanmaları önlemek için en iyi yol buğu önleyici sprey kullanmak. Buğu önleyici sprey kullanacakların aşağıdaki adımları izlemesi gerekiyor: Öncelikle aracın içinin sıcak yani kuru olduğundan emin olun, araç camında buğu kalmadığından emin olduktan sonra spreyi püskürtün ve silmeye devam edin. Bu şekilde kullanılan spreyin etkisi 3-4 gün sürecektir.
  • Buğuyu giderdikten sonra araç iç mekanının havalandırılmasını korumak faydalı olacaktır. Araç içini, oda sıcaklığı dengesinde ayarlayarak araca sürekli temiz hava girmesini sağlarsanız, buğu sıkıntısının önüne geçmiş olursunuz.
(Sigortamnet'ten alıntı)

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
Traș köpüğü bu konuda en iyisi bence.
Temiz cama sürün. Çok az bir köpük büyük bi alana yettiği için önce çok az sıkıp ne kadar yeterli olacağını hesaplayın. Sürünce biraz kurumasını bekleyin. Biraz kuruduktan sonra temiz bir bezle çok bastırmadan silin.
Tecrübe kazanıpta arabaya başlayım derseniz önce banyodaki aynalara deneyin. Farkı görünce hemen aracada uygularsınız zaten. :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bi düzelteme yapayım, Videoda; Tıraş Köpüğü değil, Tıraş Jeli var... İkisi aynı şey değil... ;)

Paylaşım ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

İyi akşamlar abiler. Bu akşam eve dönüşte tam sokağa girdim park edicem ön cam buğulanmaya başladı. Havayı içe almıştım buğu yapınca hemen dışarı aldım 4. Seviyeye getirdim bekledim çözülsün diye çözülmüyor. Bir kaç dk en sıcakta dışarıdan gelen hava konumuna getirdim yarıya kadar çözüldü park ettim ama üst taraflarda dikiz aynası tarafında olan buğu çözülmedi. Forumda böyle başlık göremedim taktikleriniz, bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim :)
-Klima olmadığı için, kalorifer ile buğu çözme taktiği nedir?
-Uzun yolda dışarıdan hava almayı sıcakta mı, ılıkta mı bırakmak gerekir?
-Cama limon, elma sürün diyenler var :) En temizi sprey almak ama her defasında koca camı sil filan uzun iş.

Daha önce forumda bir çok yerde yazılıp çizildi bu durum, fakat başlı başına konu olması güzel olmuş, teşekkürler... Araca binildiğinde hacminin dar olmasından dolayı ağzımızdan çıkan nefes ile birlikte anında buğu yapıyor gerçeği hepimizin genel sıkıntısı. :)

Hiç yabancı madde kullanmadım, ya iki camı hava alacak kadar açarak iç dış hava dengesi oluşturmaya çalıştım, ya klimayı ön cama vererek çalıştırdım, ya da elime aldığım pamuklu bez ile oluşan buğuyu sildim...

@fung_hu nun bahsettiği, @ÖnderKar başkanın videosunu verdiği Tıraş jeli denenebilir ama etki süresi ne kadar olur? Tecrübe etmek en güzeli...

Son düzenleme:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bi düzelteme yapayım, Tıraş Köpüğü değil, Tıraş Jeli olacak... İkisi aynı şey değil... ;)

Paylaşım ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

Daha önce forumda bir çok yerde yazılıp çizildi bu durum, fakat başlı başına konu olması güzel olmuş, teşekkürler... Araca binildiğinde hacminin dar olmasından dolayı ağzımızdan çıkan nefes ile birlikte anında buğu yapıyor gerçeği hepimizin genel sıkıntısı. :)

Hiç yabancı madde kullanmadım, ya iki camı hava alacak kadar açarak iç dış hava dengesi oluşturmaya çalıştım, ya klimayı ön cama vererek çalıştırdım, ya da elime aldığım pamuklu bez ile oluşan buğuyu sildim...

@fung_hu nun bahsettiği, @ÖnderKar başkanın videosunu verdiği Tıraş jeli denenebilir ama etki süresi ne kadar olur? Tecrübe etmek en güzeli...
Evet abi. Klima olsa sorun yok buğulu hemen götürüyor ama klima olmayınca malum kalorifer ile gitmiyor. Yabancı maddeler bir kaç gün idare ediyor, bir taktiği olmalı. ilk başta camları açıp içerisini kalorifer ile havalandırarak dengelenir mi veya dışarıdan gelen havayı ılıkta mı yoksa sıcakta mı çalıştırmak lazım? Dijital klima kendini ayarlıyor buğu yaptırmıyor bizim teknoloji eski olunca dengeleyemiyoruz :) Çözüm arayışlarım devam ediyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buğuyu kalorifer ile önleyebilmek mümkün ama araçların yaşı gereği kaloriferler gerektiği kadar üfleme yapamadığı veya sıcak hava veremediğinden dolayı da buğuyu önlemekte zorlanıyor ya da önleyemiyor... Yıllar öncesinde Ford Taunus aracımda, Kocaeli gibi nemli ve yağmurlu bir iklimde pamuklu havlu ile sorunu ancak çözebiliyordum... :D

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Buğuyu kalorifer ile önleyebilmek mümkün ama araçların yaşı gereği kaloriferler gerektiği kadar üfleme yapamadığı veya sıcak hava veremediğinden dolayı da buğuyu önlemekte zorlanıyor ya da önleyemiyor... Yıllar öncesinde Ford Taunus aracımda, Kocaeli gibi nemli ve yağmurlu bir iklimde pamuklu havlu ile sorunu ancak çözebiliyordum... :D
Evet abi yarıya kadar çözebiliyor işte :komik: Arka cam da buğu yapmıştı ama rezis. Açınca 2dk da düzeltti kendini. Ön camın torpidodan çıkan havayı camın üstüne doğru gidicek şekilde müdahale edebilirsem çok güzel olur

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
images (3).jpeg

Ben bununla yapmıştım. 2 ay kadar önce uyguladım. Halen ihtiyaç duymadım yeni bir uygulamaya.

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Buğu bazen camın herhangi bir sebeple yağlı kalmasından da kaynaklanabiliyor. Öncelikle camı, bir fıskiye ile püskürttüğünüz sirkeli su ile ya da sabunlu su ile güzelce temizlemenizi tavsiye ederim.
Not: Sirkeli su ilk etapta biraz koku bırakabiliyor ama merak etmeyin döşeme kısmına dökülmediği sürece kısa sürede kokudan eser kalmıyor. Tecrübe ile sabittir.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Ekli dosyayı görüntüle 39252
Ben bununla yapmıştım. 2 ay kadar önce uyguladım. Halen ihtiyaç duymadım yeni bir uygulamaya.
Bunu denicem abi aklımda
Buğu bazen camın herhangi bir sebeple yağlı kalmasından da kaynaklanabiliyor. Öncelikle camı, bir fıskiye ile püskürttüğünüz sirkeli su ile ya da sabunlu su ile güzelce temizlemenizi tavsiye ederim.
Not: Sirkeli su ilk etapta biraz koku bırakabiliyor ama merak etmeyin döşeme kısmına dökülmediği sürece kısa sürede kokudan eser kalmıyor. Tecrübe ile sabittir.
Sirke oranı ne kadar olmalı? 300ml su için?

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Bunu denicem abi aklımda

Sirke oranı ne kadar olmalı? 300ml su için?
Ben %50 %50 olarak kullanıyorum. Ayrıca silecek suyuna da her bir kap için 1 su bardağı kadar sirke koyuyorum oluşabilecek kireci önlemesi için

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Ben %50 %50 olarak kullanıyorum. Ayrıca silecek suyuna da her bir kap için 1 su bardağı kadar sirke koyuyorum oluşabilecek kireci önlemesi için

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Silecek suyunda içeri kötü koku vermiyor mu?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ön cama UV korumalı renksiz film çektirdim. Amacım konsolun üst tarafından gelen bunaltıcı sıcağı engellemekti. Sonra farkettim ki cam buğu da yapmıyor :) silecek yetişmeyecek şiddette yağmur yağdığında hafiften buğu oldu, o da havalandırmanın en düşük kademesinde çok rahat kayboldu.

Bunun dışında Wax veya sealant belki çözüm olur. Çünkü cama dıştan uyguluyorum ve su itici özelliği olan ürünler bunlar. Dışarıda suyu iterse içeride de buğuya aynı kindar tavrı takınacağını tahmin ediyorum. Bence denenmeli :harika:

Üst Alt