Bu Konuda Araçlarımızı Eleştiriyoruz

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet ilk eleştiri gelsin; direksiyon çok yumuşak... Keşke biraz daha spor tarzda olsaymış...

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda elestri degil ama belkide kimsenin fark etmedigi bisey gunduzleri uzunlar yanmiyor ama sellektor yapiliyor

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aslinda elestri degil ama belkide kimsenin fark etmedigi bisey gunduzleri uzunlar yanmiyor ama sellektor yapiliyor

Anlamadım? Selektörde hem kısa hem uzun anlık yakılıyor işte. Tüm arabalarda böyle

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi arkadas bas etmisti hatta araci servise goturdu kolda sorun var diye denemedim ama auto modunda kolu ileri itince uzunlar yanmiyor gunduz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bi arkadas bas etmisti hatta araci servise goturdu kolda sorun var diye denemedim ama auto modunda kolu ileri itince uzunlar yanmiyor gunduz

E normal olarak autoda olduğundan karanlık değilse ve uzunlara alıyorsan yanmaması normal. Parkta da uzunlara aldığında yanmaması lazım, sadece kısalar açıkken yanıyor ya da selektör yaparsan kısalarla birlikte.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bana ilginc gelmisti ama auto kismindami emin degilim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Mutlu hocam ben selektör yaptığımda sadece uzunlar yanıyor. Ya sende ya bende bi gariplik var. Daha önce de yazmıştım bu durumu. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu hocam ben selektör yaptığımda sadece uzunlar yanıyor. Ya sende ya bende bi gariplik var. Daha önce de yazmıştım bu durumu. :)
Ben de Avrupa standartları gereği belirli bir yıldan sonra tüm araçların selektörde hem uzun hem kısa yanmaya ayarlandığını söylemiştim Veli abi. Abd ve Japonya'da sadece uzunlar yanıyor.
Tabi kısalar açıkken sadece uzunlar yanıyor, kısalar kapalıyken selektörle birlikte ikisi de yanıyor.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Mazda'nın direksiyonları hep sert mi oluyor? Gerek önceki aracım M6, gerekse şimdi ki aracım Astina 1.8 in direksiyonu diğer marka araçların hidrolik direksiyonlarına göre gerçekten sert. Özellikle Astinalar sanki hidrolik direksiyon değil. Daha önce sahibi olduğum Astina ve şimdi ki de BMC direksiyonu gibi sert :)

Bu konu daha önce de konuşulmuştu gibi hatırlıyorum ama son günlerde kafama takıldı. Aracı süren arkadaş bu nasıl direksiyon, hidrolik mi dedi? Benim şimdiye kadar ki gözlemlememde direksiyonların hep sert olduğuydu.

Mazda mühendislerinin bir bildiği var diyecem ama hareketsiz araçta direksiyon neden sert olur ki?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
626 dan sonra 3 ün direksiyonu da bana sert gelmişti. Bunun sebebini 14 ile 16 jant farkına bağlamıştım... Ne zaman lastiklerle beraber direksiyon yağını değiştirdim o zaman yarı yarıya yumuşadı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda'nın direksiyonları hep sert mi oluyor? Gerek önceki aracım M6, gerekse şimdi ki aracım Astina 1.8 in direksiyonu diğer marka araçların hidrolik direksiyonlarına göre gerçekten sert. Özellikle Astinalar sanki hidrolik direksiyon değil. Daha önce sahibi olduğum Astina ve şimdi ki de BMC direksiyonu gibi sert :)

Bu konu daha önce de konuşulmuştu gibi hatırlıyorum ama son günlerde kafama takıldı. Aracı süren arkadaş bu nasıl direksiyon, hidrolik mi dedi? Benim şimdiye kadar ki gözlemlememde direksiyonların hep sert olduğuydu.

Mazda mühendislerinin bir bildiği var diyecem ama hareketsiz araçta direksiyon neden sert olur ki?
Aynen Veli abinin dediği gibi Yakup abi. Ustalar gerek yok dese de sen hidrolik direksiyon yağını da tamamen değiştirt, farkını göreceksin. hidrolik yağların ömrü 40bin km. ya da 2 senedir, değişmesi gerekir ama kim uğraşıyor ki?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ben de değiştireyim diyorum direksiyon hidroliğini, fren hidroliği de değişiyorsa onu da değiştirecem
faceteki gruptan brembo ön fren diskleri almıştım, onla beraber balatalar , denge kolları vs. değişecek, bu işe girişince hidrolikleri de halletmek lazım
seri manevra yaparken direksiyon ister istemez küt küt vuruyor, tam sağ tam solda, bu da aks körüklerine zarar, mümkün mertebe dikkat etmeye çalışıyorum ama yine oluyor arada, belki değişim sonra etkisi görülür

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
İyi bir yağın 3 litresi 50-60 liraya bulunur. Geri kalanı el emeği ve maharet işi.

Aynı şey için sanayide 100-150 arası fiyat istenebilir gibi geliyor ki; hakkıdır... :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatchback
Benim kafama da yattı.Bir daha ki bakımda değiştirteyim bari.

Üst Alt