Bu Konuda Araçlarımızı Eleştiriyoruz

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Benim eleştirilerimi eskiler bilir ama yinede yazayım:
-Arabada yalıtım tofaş seviyesinde yada bir tık üstünde. Sıcak asfaltta gidenler ve kulağı sese alışkın olanlar rahatsız olmayabilir ama kulağı hassas ve soğuk asfaltta gitmek zorunda olan benim gibileri uzun yolda ve 80 km/h üzeri hızlarda rahatsız ediyor.
-Filtre, balata gibi sarf malzemeleri dışında kalan parçaları için servis yada çıkmacıların insafına kalıyorsunuz. Yan sanayi muadil parça konusunda ciddi sıkıntı var. Usta konusuda aynı durumda. Sebebi ülkede az sayıda mazda olması.
-Kısa far açık uyarı ışığı yok göstergede. Kapılar açık kaldı uyarısı yok yine.
-Uzak doğuda kablo ve ampül pahalı sanırım ki adamlar torpidoya basit bir lamba bile koymamış. Bagaja koyduklarıda kendini zor aydınlatıyor. Neyseki ben şerit ledlerden döşedimde aydınlandı bagaj. İç aydınlatmada yine ortadaki basit bir ampülle geçiştirilmiş. Bari öndeki lambalarıda kapıya bağlayaydınız.
-Direksiyonda derinlik ayarı olsa iyi olurdu.
-Hız sabitleme eski araçlarda opsiyonel olduğundan eksi veremem.
-Direksiyon ve debriyajı diğer hidrolik olan araçlara göre sert. Benimkinde sıkıntı mı var diye servisteki elamana gösterdiğimde mazdalar böyle abi dedi
-Ön takımları Türkiye gibi bol çukurlu ve kasisli yollar için uygun değil. Hem kendi aracımda hemde forum ve 626 grubundaki konulardan gördüğüm üzere alt tabla burçları ve rot ayarları sık sık bozuluyor.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Şimdiye kadar sahibi olduğum 3 adet mazda aracımda da direksiyon hep sertti. Özellikle 3 aylık honda maceramda direksiyonun hafifliği harici bir + göremedim gerçi oda yüksek hızlarda sorun teşkil ediyor. En azından araç düşük hızda iken direksiyon hafif olsa manevrayı daha az efor sarfederek yapabiliriz :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Far ve yağmur sensörü olmaması, 4 ileri olması,rüzgar sesi alması...
Düşündüm düşündüm başkada yok...

libido.1905

Sessiz
Merhaba, aracim touring mazda 3, sunlar olsaydi keske dedigim. Park sensoru, hararet gostergesi, film can ve tabiki teypte usb girisi. Olsun boylede mukemmel.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Merhaba, aracim touring mazda 3, sunlar olsaydi keske dedigim. Park sensoru, hararet gostergesi, film can ve tabiki teypte usb girisi. Olsun boylede mukemmel.

Hararet göstergesine ihtiyaç kalmıyor ki, soğuk olduğunda mavi renk yanarak bunu belli ediyor, söndüğünde olay bitmiştir, bas gaza diyor :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teknoloji yeni yeni gelişiyor, haliyle bazı teknolojik gelişmelerin eski modellerde olmasını beklemek abesle iştigaldir.
Far ve yağmur sensörü isteyenler BL kasa touringlerde baz donanım haline getirilmiştir.
4 ileri otomatik vites olması bence dezavantajdan çok avantaj, kırmızı ışıklardan sonra arabalar dikiz aynasında küçücük kalıyor.
Park sensörü takılabilir, gayet de ucuz fiyatlar.
Hararet göstergesi isteyen de telefonuna Torque yükleyerek aracının obd girişine de ELM327 takarak aracın bilgilerini anlık takip edebilir.
Film cam da yaptırılabilir, kişinin kendisine kalmış. Şahsen cam filmlerinin yansıma olayını hiç sevmediğimden güneşlik perde kullanırım.
Teypte usb ise hiç gerek yok. Aux gayet kullanışlı. Arada kablo olmasın isteyenler 10 dolara aux in bluetooth hands-free kit alabilirler.
Vitesin kaçıncı viteste olduğu otomatik modda kullanıldığı sürece gereksiz bence. Hızlanma istendiğinde ve pedala sert basıldığında zaten 1 vites küçültüp araba şaha geçiyor. Yok illaki göreceğim denilirse de sürüş esnasında manuel moda alınırsa ekranda kaçıncı viteste olduğunu gösteriyor.
Kısa mı park mı öğrenmek için de göstergede işaret etmesine gerek yok. Parkta ya da kısa farda olduğunu bilmiyorsanız far düğmesini sonuna kadar çevirin, en sondaysa eğer zaten kısalar açıktır. Yok 1 kademe daha açılıyorsa demek ki parklardaymış. :D

Yol ve rüzgar sesi ortak şikayetimiz, ama maalesef Japonlar böyle. Kendi yalıtım çalışmalarıyla bunlar da azaltılabilir ama.
Direksiyonunun sertliği ise bana da fazla gelmişti, özellikle toyota yaris sonrası fazla sert gelmişti. Fakat uzun yolda aracı yolda tutmak daha kolay oluyor sert direksiyonla, yalnız yine de yoruyor kolları.

libido.1905

Sessiz
Teknoloji yeni yeni gelişiyor, haliyle bazı teknolojik gelişmelerin eski modellerde olmasını beklemek abesle iştigaldir.
Far ve yağmur sensörü isteyenler BL kasa touringlerde baz donanım haline getirilmiştir.
4 ileri otomatik vites olması bence dezavantajdan çok avantaj, kırmızı ışıklardan sonra arabalar dikiz aynasında küçücük kalıyor.
Park sensörü takılabilir, gayet de ucuz fiyatlar.
Hararet göstergesi isteyen de telefonuna Torque yükleyerek aracının obd girişine de ELM327 takarak aracın bilgilerini anlık takip edebilir.
Film cam da yaptırılabilir, kişinin kendisine kalmış. Şahsen cam filmlerinin yansıma olayını hiç sevmediğimden güneşlik perde kullanırım.
Teypte usb ise hiç gerek yok. Aux gayet kullanışlı. Arada kablo olmasın isteyenler 10 dolara aux in bluetooth hands-free kit alabilirler.
Vitesin kaçıncı viteste olduğu otomatik modda kullanıldığı sürece gereksiz bence. Hızlanma istendiğinde ve pedala sert basıldığında zaten 1 vites küçültüp araba şaha geçiyor. Yok illaki göreceğim denilirse de sürüş esnasında manuel moda alınırsa ekranda kaçıncı viteste olduğunu gösteriyor.
Kısa mı park mı öğrenmek için de göstergede işaret etmesine gerek yok. Parkta ya da kısa farda olduğunu bilmiyorsanız far düğmesini sonuna kadar çevirin, en sondaysa eğer zaten kısalar açıktır. Yok 1 kademe daha açılıyorsa demek ki parklardaymış. :D

Yol ve rüzgar sesi ortak şikayetimiz, ama maalesef Japonlar böyle. Kendi yalıtım çalışmalarıyla bunlar da azaltılabilir ama.
Direksiyonunun sertliği ise bana da fazla gelmişti, özellikle toyota yaris sonrası fazla sert gelmişti. Fakat uzun yolda aracı yolda tutmak daha kolay oluyor sert direksiyonla, yalnız yine de yoruyor kolları.
Mutlu kardesim konu basligina uygun olarak herkes eksikleri soylemis, sende eksiklerin nasil giderilcegini anlatmissin. Fakat en buyuk eksige cozum bulamamissin "PARA", bu eksikler tabiki giderilir ama hepsine para lazim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu kardesim konu basligina uygun olarak herkes eksikleri soylemis, sende eksiklerin nasil giderilcegini anlatmissin. Fakat en buyuk eksige cozum bulamamissin "PARA", bu eksikler tabiki giderilir ama hepsine para lazim.

Ne zaman gerek yok ki :) keşke öyle bir dünya olsa.

alper

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Benim derdim arabanın sert karakteri.
Yoldaki her "şeyi" (çukur,tümsek vb) hissetmek.
Hele ilk aldığında fabrika çıkış Toyo'lar vardı.
Yoldaki çukur ve tümsekleri böbreklerimde hissediyordum:))
Şimdi istanbula geldik, yaşadığım çevrede yollar bozuk. Hanımda çok rahatsız. Dedim ya paramızın yettiği kadar mercedes yada mazda 6 bizi kurtarır.:)

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Şimdi istanbula geldik, yaşadığım çevrede yollar bozuk. Hanımda çok rahatsız. Dedim ya paramızın yettiği kadar mercedes yada mazda 6 bizi kurtarır.:)
Bu sertlik icin virajlarda mühendise teşekkür ediyoruz ama [emoji3]

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatchback
Sert direksiyon şehir içinde rahatsız etsede şehir dışı ve virajlı yol performanslarından çok memnunum.Tepki süresi ve hissiyatı çok iyi bence.
Follow me home özelliği olmaması eksikliğini hissettiğim şeylerden biri.çok basit bir uygulamanın neden koyulmadığını anlayamamıştım kasa çıktığında.
Ses sistemi daha iyi olabilirdi.daha iyi olsun istiyorsanız da bose satıyorlar size orası ayrı.
Direksiyon,vites ve el freninde kullanılan malzemenin kötülüğü de eksiklik hissettiğim şeylerden.
Kumandadan cam açıp kapama vs diğer özellikler benim araçta var sonraki kasalarda olmaması hayret uyandırıcı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
626 Aracımdan sonra Mazda 3 direksiyonu tabiri caizse ki, sanırım caiz; eşek ölüsü gibi geldi... Zaman ve bana verdiği güven bu eşek ölüsünü bertaraf etmeye yetti ama... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lastikleriniz ne, ölçüsü ne. Michelin 195-65-15 yeterli konfor sunuyor bana.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Benim mazda 2 nin direksiyonu gayet yumuşak sadece 2 lerde mi böyle acaba :)

Üst Alt