Mazda 323 BJ (1999-03) Boğaz Kelebeği Üstündeki Hortum Nedir?

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
41112

Selamın Aleyküm hayırlı akşamlar
Boğazın üzerindeki hortuma vida takılmış ne zaman ne amaçlı olduğunu hatırlamıyorum bir fikri olan o hortumun ne işe yaradığını bilen var mı sağolun şimdiden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu motor hakkında bilgim yok ancak kendi aracımdaki o tarz hortumlardan iki üç tane var ve motor üst kapağından çıkarak gaz kelebeğine gidiyor, hangisi ne işe yarıyor bilmiyorum ama hepsi de ayrı ayrı yerden gaz kelebeğine gidiyor, bir anlamda rölanti ve hava yakıt karışımı ile ilgili diyebiliriz.

Bu bağlamda düşünmende fayda var. O hortumun ucu motor üst kapağında bir yere takılıyor olmalı.

* * *

Hortumun ucu deyince de, Kemal Sunal aklıma geldi iyi mi? Rahmetli... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arada bir selenoid valf var onun altından da hava emiş hortumuna bağlanıyor anlaşılan o. Emisyon sistemi ile alakalı sanırım.
41123

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu motor hakkında bilgim yok ancak kendi aracımdaki o tarz hortumlardan iki üç tane var ve motor üst kapağından çıkarak gaz kelebeğine gidiyor, hangisi ne işe yarıyor bilmiyorum ama hepsi de ayrı ayrı yerden gaz kelebeğine gidiyor, bir anlamda rölanti ve hava yakıt karışımı ile ilgili diyebiliriz.

Bu bağlamda düşünmende fayda var. O hortumun ucu motor üst kapağında bir yere takılıyor olmalı.

* * *

Hortumun ucu deyince de, Kemal Sunal aklıma geldi iyi mi? Rahmetli... :)
Motor üst kapağında var bir tane öyle hortum ona vida takmamışlar ama bunu çözemedim değişik bir çalışma olmuş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arada bir selenoid valf var onun altından da hava emiş hortumuna bağlanıyor anlaşılan o. Emisyon sistemi ile alakalı sanırım.
Ekli dosyayı görüntüle 41123
Gördüğüm kadarı ile 13-888B kodlu hortum ama nereye girmesi gerektiğini bide bulsam

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motor üst kapağında var bir tane öyle hortum ona vida takmamışlar ama bunu çözemedim değişik bir çalışma olmuş

Gördüğüm kadarı ile 13-888B kodlu hortum ama nereye girmesi gerektiğini bide bulsam
Noktaları takip edersen selenoid valfe gidiyor :harika:

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benimde aklıma öyle geldi rolanti ile ilgili birşey mi acaba diye tabi baktım takıcak yer göremedim aynı araçtan bulur görürsem artık bakarak tekrar kontrol edicem

Manidar olmuş hortumu boşa çıkarıp ucuna da vida atmaları

Üst Alt