Birisi Guzunuzu Emanet İstedi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #2
İlk olarak emanet aldığım araç rahmetli halamların 1973 Model Anadol'u idi ve marş dinamosu kilitlenmişti, nasıl mahçup olmuştum anlatamam...

Yine ilk emanet verdiğim aracımla da arkadaş kaza yapmıştı.

Bu yüzden yıllardır, ne başka birisinden emanet araç isterim, ne de veririm... İhtiyacı olanın ihtiyacını kendi aracımla giderir yine verme taraftarı olmam.

Fakat acil durum olarak araca ihtiyacı olanlara da aracımı teklif ederim o ayrı... İçimden de "hayır" dese diye dua ederim ve hayır derse de ısrar etmem... :D
 
Konum
Afyon
Abi acil durum çok farklı birşey...

Şark illerinde görev yaparken, eşim rahatsızlandı, ambülansla 4 saat ötedeki bir Tıp fakültesine gönderdiler ama ambülans almadı beni, Bakakaldım...
İnanın istediklerimden kapılar çevrildi yüzüme, en son istemeye istemeye birisi verdi gittim, 1 gün sonra taburcu olduk, eşimle geldim sonra..
O abiyi özel günlerde hep arar halini sorarım ve ömrüm oldukçada arayacağım...

Hastalık, sağlık, ölüm gibi durumlarda bulunduğum çevreden insanlara ayrım yapmadan işim yoksa ben götürüyorum, işim varsa anahtarı veriyorum..
Allah'dan gelecek olanı engelleyemeyiz, sadece sebep yada vesile değişecektir..
Teyitli olarak bu bilgiler mevcut, örneğide çokça ver özelliklede kutsal kitabımzda...
 

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
abi tanımam güvenmem lazım benim malımı kendi malı gibi bakıcagından emin olmam lazım yoksa emanet adı üstünde birde insanlar başa bir hal gelmeyince gerçek yüz ortaya çıkmıyor o yüzden çok iyi tanımam lazım yoksa vermem hiç kızmasın dostluk baki kalsın ....
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Veli abi yine güldürdün

Başlık güzel olmuş, eminim herkesin içinde yaşadığı böyle durumlar vardır. Ben normalde parayla satın alınabilecek şeylerin lafını yapmayı sevmem ama durum bazen değişiyor: Şöyle ki, arabam olmadığı zamanlarda mecburiyetten aracını istemek zorunda kaldığım bir akrabam, aracı verirken yakıt koymamı ima ediyor (sanki daha önce de arabasını almış da boş depoyla teslim etmişim gibi) ama devran dönüyor bir kaç yıl sonra kendisi benden aracı istiyor, ikilemeden anahtarı uzatıyorum sonra ne oluyor, boş depoyla aracı bana teslim ediyor. Ben laf etmeyip Allah a havale ediyorum o ayrı ama böyle şeyleri gördükçe, kıymet bilmeyen insanlara hayır demeyi bilmeliyim diyorum. Tüm bunların yanında aracı nasıl kullandığını bilmediğim ve güvenmediğim kişilere araba vermeye de gönlüm hiç razı olmaz.
 

Forlan

Gri Atmaca
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
19 yaşındayken çok acil ihtiyacım olduğu için genciz ya :) amcamın vectrasını istemiştim sağolsun verdi. İşimi hallettim dönerken direksiyonun kitlenmesi ve yapacak hiçbir şeyin olmaması yüzünden araba haşat oldu, çok şükür bende ufak tefek sıyrık dışında birşey olmadı. Amcama sonra babama haber verdim. Amca geldi sende birşey var mı yok tamam problem değil dedi ama sonrasında alttan alttan babama laf söylemeye başladı her araba konusu geçtiğinde. Babamda buna istinaden abime ve bana bundan sonra araba ihtiyacınız olduğu zaman bir tek benden alacaksınız hiçkimseden almayacaksınız dedi o günden beri ne alırım ne de başkasını aracı veririm. Vermeme sebebim bir şey olacağından değil, birisi aracımı alsa çarpsa canın sağolsun der aracı yaptırırız benim korkum olurda başına bir şey gelirse üzülürm canım sıkılır diye vermiyorum. Eşim hariç, o mecburen ihtiyacı olunca alıyor :)
 

hagakure

Aktif
Konum
İstanbul / Kadıköy
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Guzuma benden daha iyi bakacak sadece dayım vardır O'nun haricinde kimseye vermem,kimseden istemem gerekirse araç kiralarım.

Aracı kötü kullanması ,benzin koymaması ya da Allah korusun bir kazaya karışması değil asıl önemli olan aracı kullandığında olası bir kazada sakatlanması ya da ölmesi..bunun hakkını ödeyemem.

Acil bir durum olsa ben götürürüm ama yine de taşıdığım kişilere benim hatalarım yüzünden olabilecek zararlardan korkarım.
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Araç verildikten sonra kişinin başına kaza gelmesini elbette kimse istemez ama Allah'ın takdiridir o yapacak bir şey yok ki, önüne geçemezsin, aracı bu niyetle vermiyorum dediğinde karşı tarafa 'hımm doğru haklısın ya bana bur şey olursa, ben en iyisi almayım' kaç kişi der ki.
 

st4lk3r

Katılımcı
Emanet araç işi gerçekten sakat, hele hele parçası az bulunan araçlar için daha da vahim. Hatır gönül yapayım derken kendini zor duruma sokmam.
Emanet atın canı kuyruğundadır derler.

Zorda kalırsam bir araç kiralatır aracın kirasınıda cebimden öderim. Aracımı sadece babama veririm, O da parçalasa sesim çıkmaz. :)
 

mtutun

Üstad
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben çok uzun yıllardır tavrı çok belli olan birisi olduğum için, hiç kimse benden otomobil emanet istemez. Böylece ben de herhangi bir tavır almak durumunda kalmıyorum. Benim huyumdur, ne otomobil emanet isterim, ne de veririm...

Evet soru çok basit; aracınızı yakın veya iş çevrenizden birileri emanet olarak istedi... Tavrınız ne oluyor??
 

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Konum
Antalya
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda 3 ü ilk aldığım zamanlarda herkes nerden buldun bu pıyasası olmayan arabayı dıyordu...Hiç binecek başka araç yokmuydu pıyasada dıyordu...Herkes hundayi gets ve fiat paliyo nıye almadın dıyordu...Neyse efendım ben genelde arabamı okulun bahacesıne park edıyorum,hal böyle oluncada milli egıtım mudurlugune yolu dusen butun ogretmen arkadaşlar anahtarı verebılırmısın demeye başladı....Bende o günden bu güne kadar her ısteyene; bu araba sıze yakışmaz,sızın bınecegınız araba degıl dıyorum,pıyasası yok dıyorum,bozulup gerı donuyorlar..sırf bu yüzden selam sabahı kesen arkadaşlarım oldu..olsun ....önce laf at arabama, sonra mazda 3 un anahtarını ıste..yok oyleee....bak muhabbetını ettım yıne sınırlerım zıpladı >:(
 

HakanEMRE

Aktif
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben ödünç araç almayıda vermeyide sevmiyorum. Ama ihtiyacı olana aracımı isteyene de hayır DİYEMİYORUM

Birde şu var; bizim buralarda "emanetin canı g... olur" derler. Gerçekten de öyle oluyor

Bende 2005 yılında ilk defa birinden emanet bir araç aldım. Aracı o kadar hassas kullanmama rağmen şanzıman elimde kaldı. Araç sadece 3 ile 5'inci vitese geçiyordu. 2005 yılında Fiat Bravo'nun şanzıman onarımına 150 TL ödemiştim
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
Yakın çevremdekilere verebilirim. Diğer türlü paylaşamam kimseyle kusura bakmasınlar :)
Vermiycem vermiycem benim değil mi vermiycem :p
 
Üst Alt