Birikimlerinizi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Yukaridaki analiz gercekten guzel yapilmis.

Benim dusuncem ise su sekilde olurdu. Eger alacaginiz arac, mevcut aracinizdan 3lt/100km de az yakacaksa; mevcut aracinizin bakimini yapip surun 3lt fazla yaksin. Alacaginiz yeni aracla birlikte bas agrisi da alacaksiniz. Bas agrisi derken; garanti yuzunden yetkili servise gitme zorunlulugu ve yetkili servis fiyat listesinden fatura odemek, ariza yaptiginda parca garanti disi birakilip degistirilmemesi ve sonrasinda sinirlerinizin yipranmasi ..vs. bir suru sey. Bu sorunlari meshur markalarda yasayan cok kisi varken, sizin alacaginiz aracta yasamayacaginizin garantisi yok. Eger bunlari goze aliyorum derseniz, benim tercihim hybrid motor secenegini almak olurdu. Tabi ekonomik durumunuz el verdigi surece. En azindan sehirici suruslerde yakit konusunda daha iyi degerler yakalayabilirsiniz. Duydugum kadariyla LPG uygulayanlarda varmis ve inanilmaz rakamlar yakalaniyor.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İnanılmaz mantıklı bir hesap, sırf bu yüzden elimde para olmadan bir daha banka kredisi ile araç almam ki hala pikaçunun kredisini ödüyorum 2 sene elim kolum bağlı. 13 yıllık evliyim balayından beri 1 kere otel tatiline gittim. Bankaya 10K faiz ödüyorum. Kendime kızdım şu an....

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ben aylık gider-gelir hesabımı @aurora ya bırakmak istiyorum....
Özel den yazdım ama benim hesaba Bi el at diye
Ekstra ücret istiyor. Bu işe beyin yoruyorum Bn diyor :huhuu:
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İnanılmaz mantıklı bir hesap, sırf bu yüzden elimde para olmadan bir daha banka kredisi ile araç almam ki hala pikaçunun kredisini ödüyorum 2 sene elim kolum bağlı. 13 yıllık evliyim balayından beri 1 kere otel tatiline gittim. Bankaya 10K faiz ödüyorum. Kendime kızdım şu an....
Yanlız değilsiniz. Üyelerimizi asla Yanlız bırakmıyoruz

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
E ben Küheylan'ı öyle aldım. :D Öncekini de öyle almıştım. :D Bütçe sıfırken toplu para girişi yoksa para birikimi enflasyona yetişemez. Tabi burada birikim tutarı da önemli. :D

Ayrıca hemen moralinizi bozmayın, bakın size çok basit bir hesap yapayım. :p Eğer 3 senelik kredinin toplam tutarı, 3 sene sonra aracınızı sattığınız tutarla aynıysa zararınız yok, fazlaysa kardasınız, düşükse de 3 senelik keyfinize sayın. :D Sonuçta 3 yıl araç kiralama bedeli aynı aracın satış bedelinden daha fazla tutuyor. ;)

Özel den yazdım ama benim hesaba Bi el at diye
Ekstra ücret istiyor. Bu işe beyin yoruyorum Bn diyor :huhuu:
Sana paralı. Sende Nissan var. :p

:):):):) faiz işine karşı olmasam uygulanabilir ama vadeli hesap bana göre degil
Aslında bazı bankalar kar payı da diyolla. :D Hani banka o paradan kar edip bize de kar dağıtıyor ya. Ona eşanlamlı olarak faiz de diyorum ben. Ak-beyaz ilişkisi gibi.

Veya şöyle düşünebilirsiniz. Siz o parayı bankaya kiraya vermişsiniz, banka da aylık kira ödüyor. Ev veya dükkan kiralamaktan hiçbir farkı yok. :) Büyük dükkan/ev için kira miktarı büyüyor, küçük dükkan/ev için kira miktarı küçülüyor haliyle. :) Kredi çekerken biraz farklı tabi, banka borç verirken 3 yıllık (vade kaç yılsa artık) kira ücretini borç verdiği tutara ekleyip sizden alıyor. ;) Aslında hiç öyle sıkıntılı bir durum değil. Gayet de ticaret bu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Kar payı ile faiz arasında Allah katında fark yok... Kar payı olayında Müslüman din kardeşlerimiz yaşadığı gibi inanıyor o kadar... :D

Ticaret olması için, para ile malın takas edilmesi lazım, para ile para takası (faiz) ticaret olmaz ve Allah tarafından haram kılınmıştır...

* * *

Yazdıklarımdan eleştiri anlamı çıkmasın sakın, isteyen istediğini yer içer, alır satar beni bağlamaz. ;)

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Bence de öyle katılıyorum. Faizin adını değiştirip önümüze koyuyorlar ben alın teri olmayan kazanca soğuk bakıyorum. Kendim de alırsam yatırım olarak sade gram altın alırım onuda vadesiz hesaba koyarım altın artarsa artar artmazsa yapacak bişey yok :)

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Bence de öyle katılıyorum. Faizin adını değiştirip önümüze koyuyorlar ben alın teri olmayan kazanca soğuk bakıyorum. Kendim de alırsam yatırım olarak sade gram altın alırım onuda vadesiz hesaba koyarım altın artarsa artar artmazsa yapacak bişey yok :)
gramaltin icin hangi markalari tercih ediyorsunuz?

istanbul altin rafinerisi ile nadir disinda internet uzerinden alinabilen saglam bildiginiz var mi? nadir in fiyati iar a nazaran sanki daha uygun. bir ara deneme amacli aldim ve sorunsuz ertesi gun adrese teslim oldu.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Ben Vakıfbank dan alıyorum altın hesabı olarak islem yapılıyor bir gram altın alıyorum gram olarak duruyor hesapta yükselirse yükselir :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kar payı ile faiz arasında Allah katında fark yok... Kar payı olayında Müslüman din kardeşlerimiz yaşadığı gibi inanıyor o kadar... :D

Ticaret olması için, para ile malın takas edilmesi lazım, para ile para takası (faiz) ticaret olmaz ve Allah tarafından haram kılınmıştır...

* * *

Yazdıklarımdan eleştiri anlamı çıkmasın sakın, isteyen istediğini yer içer, alır satar beni bağlamaz. ;)
Ben din ilişkisine girmeyeyim dedim pek. :) O tarafta genelde pek fikir birliği olmuyor. :D 1 tane kitap var milyon tane görüş çıkıyor. :p

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Daha evvel bir yatırım konusu geçmişti forumda altın alanlara hayırlı olsun 300 lirayı geçti muhtelen de artış devam edecek arkadaşlar

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben Vakıfbank dan alıyorum altın hesabı olarak islem yapılıyor bir gram altın alıyorum gram olarak duruyor hesapta yükselirse yükselir :)
Bir uzman olarak değil de, inançlı bir insan olarak anladığımı yazmak isterim bu konuda. Asla ben doğruyum da diyemeden düşünüyorum bunları...

İnsanın emek harcamadan, alın teri veya günümüz gerçeği olarak, beyin teri akıtmadan elde ettiği kazançlar helal değildir diye düşünüyorum. Faiz'in haram olduğu konusunda bir tartışma yok. Sanırım artık İslami bankaların sundukları sistemin de faiz olduğu konusunda bir tartışma yok.

Ancak kasıt edilen faiz nedir? Buna odaklanmak önemli geliyor bana. Yani faiz geliri elde etmek. Resmi enflasyonun %12 ve gerçek enflasyonun ise bunun çok üzerinde olduğu bir ülkedeyiz. Kısıtlı ve çok zor elde edilmiş birikimlerinizi bankaya koyuyorsunuz. Bu birikimler helal. Buradaki derdinizse faiz geliri elde etmek değil, sadece paranızın değerini korumak ve hatta tam ifade ile helal paranızın değer kaybını sınırlamak. Yani sizin paranız üzerinden haram faiz geliri elde edenlerin kazanımını sınırlamak.

Nasıl mı? Hadi resmi enflasyon doğru dedik. Helal paranızın her yıl %12'si başkasının cebine girecek. Çünkü para vardan yok olmaz, yoktan var olmaz, sadece yer değiştirir. Tam olarak cep değiştirir. Bugün size en iyi oran veren bankanın net %10 verdiğini düşünün. Şimdi soru şu; Siz %10 faiz geliri mi elde ettiniz? Yoksa sizin üzerinizden birileri %2 faiz geliri mi elde etti? Aslında siz bırakın faiz gelirini, %2 para mı kaybettiniz?

Peki Bankalar üzerinden paranın cep değiştirmesini sağlayan faizi yaratan ne? Tabi ki hükümetler ve hükümet politikaları. Bütçeden fazla para harcama hırsı, borçlanma ihtiyacını da doğuruyor. Bu borçlanmayı da hükümetler merkez bankaları üzerinden özel bankalardan borç alarak yapıyor. Özel banka bunu bedavaya yapacak değil. Verdiği parayı enflasyonun üzerinde (ki, enflasyonu yaratan da bu faiz düzeni) faiz ile geri istiyor. Daha sonra bu borç verdiği parayı da sizlerden toplayıp, size enflasyonun altında bir faiz veriyor. Yani siz faiz geliri falan elde etmiyorsunuz, sadece bundan gelir elde edene araç oluyorsunuz. Bu düzeni yaratan hükümet, kazanan büyük sermayedar! Daha sonra hükümet ödediği faizi de vergi artışı ve enflasyon artışı olarak size yüklüyor...

Dinimizce haram olarak ifade edilen faiz kazancının, tefecilikle elde edilen olduğunu düşünüyorum. Yani eskiden bireylerin yaptığı tefecilik, bugün de büyük kurumların. Yani özetle, zorda olandan zor durumundan yararlanarak alınan insafsız faizin. Yoksa sıradan vatandaşın büyük sermayedarlar ve hükümetler tarafından yaratılan haram düzende en az zararı görmek adına bankadan aldığı ve sadece adı faiz olan bir sistemin değil...

Üstelik mevduat, hisse senedi, dolar, altın...hiçbiri de birbirinden farklı değil. Çünkü hepsinin lobisi ve borsası var. Bir yatırımcı kaybederken, diğeri onun kaybını kazanıyor. Bunu da siyasetçiler ve onlara yakın lobiciler belirliyor. Burada bir emek ve alın teri yok...

Bunu da yazmasam olmaz! Siz bütçenizin müsait olmadığı projeler yaptırmak için deli gibi borçlanır, sonra da bunu kapamak için çılgın vergi artışları yaparsanız, önce enflasyon patlar, sonra da borçlanma ihtiyacınız ve faiz!.....

Tüm vergiler için yeniden değerleme! Türkçesi zammı %23 belirleyip, enflasyon %12 dediğinizde, bu da haram'dır!

Yazmasam daha iyiydi, yazarken sinirlendim vallahi! :mad:

Son düzenleme:
Üst Alt