Birikimlerinizi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
100 puanlık uzman sorusu... Damat Ferit'in yarın açıklayacağı ekonomik reform paketine, ülke ekonomisinin vereceği tepki ne olur?
Bunlar açıklama yapınca dolar çıkmasın gene
Güçcük reisimiz açıklama yapmadan önce dolar 5.68'di şuan 5.74-5.75 arası geziyor. Fark 7 kuruş. Yüklüce doları olan yada al sat yapanlar iyi kar etti yani fakirin parası biraz daha eridi, zengin parasına biraz daha para kattı...

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel'inde YEP yorumu
44000

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Son haftalarda dolar düşüş trendinde olmasına rağmen altının ons fiyatı tarihi rekora ulaşarak gram altınıda yükseltiyor.

Dolar şuan 5.80 ₺ civarında altının gramı 260 ₺ civarında. Geçen sene Ağustos ayında dolar 7.20 ₺'yi gördüğünde altının gramı da zirve olarak 272 ₺'yi görmüştü.

Yatırım tavsiyesi değildir ama doların geçen seneki fiyatları gördüğü varsayarsak altının gramı da 400'leri bile görebilir...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Legacy
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Küresel çapta Dolar kuru ile altın arasındaki ilişki aslında tam zıttır. Dolar yükselirken altın düşer, dolar düşerken altın yükselir. Türkiye’de paralel gittiğine bakmayın, şuan dolar küresel çapta değer kaybetmekte altın ons fiyatının yükselmesi çok olağan

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Küresel çapta Dolar kuru ile altın arasındaki ilişki aslında tam zıttır. Dolar yükselirken altın düşer, dolar düşerken altın yükselir. Türkiye’de paralel gittiğine bakmayın, şuan dolar küresel çapta değer kaybetmekte altın ons fiyatının yükselmesi çok olağan
Evet, ons ile dolar arasında ters bir orantı var. Dolar aşağı saldığında ons atak yapıyor ama dolar atak yaptığı zaman ons belli bir salınımdan sonra duruyor. Durmasa altın gram fiyatı hep aynı seyrederdi...2010 yılından bu yana elime para geçtikte altın aldım, o zaman gram 51 ₺'ydi şimdi 261 ₺

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ons altın fiyatı yine rekor kırarak 1500 $'ın üzerine çıktı, çıkmaya da devam ediyor.
Genelde zirve yaptıktan sonra geri çekilme oluyor ama zirve nerde yapacak belli olmuyor. Geri çekilse de eski seviyesine de gelmiyor.

Dolarda son 4-5 ayın dibinde. Daha ne kadar geri çekilecek bilinmez.

Bizde gram altın fiyatı, ons altın fiyatı ile dolar kuru üzerinden hesaplanıyor.

Dolar düşsede altın onsu daha fazla artış gösterdiği için gram fiyatıda artırıyor.
Yay şuan çok gerilmiş durumda bir kaçarsa altın 400 leri bile görebilir. (Yatırım tavsiyesi değildir)

46209

Ben ekran görüntüsü alıp foruma yazana kadar gram altın 2 ₺ artmış :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ons altın fiyatı yine rekor kırarak 1500 $'ın üzerine çıktı, çıkmaya da devam ediyor.
Genelde zirve yaptıktan sonra geri çekilme oluyor ama zirve nerde yapacak belli olmuyor. Geri çekilse de eski seviyesine de gelmiyor.

Dolarda son 4-5 ayın dibinde. Daha ne kadar geri çekilecek bilinmez.

Bizde gram altın fiyatı, ons altın fiyatı ile dolar kuru üzerinden hesaplanıyor.

Dolar düşsede altın onsu daha fazla artış gösterdiği için gram fiyatıda artırıyor.
Yay şuan çok gerilmiş durumda bir kaçarsa altın 400 leri bile görebilir. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Ekli dosyayı görüntüle 46209
Ben ekran görüntüsü alıp foruma yazana kadar gram altın 2 ₺ artmış :)
Altın ons bazında benim de uzun süredir takip ettiğim kadarıyla zirve yapmıştır. buradan uzun vadede 600 dolar seviyelerine gerileyecektir. Ama bizde doların durumu belli olmadığından altın fiyatı biraz daha tırmanabilir. Ons zirvesini görmüştür, 600 dolar bandına çekilip dibi gördükten sonra tekrar yükselişe geçecektir. Bu da 2023 leri bulacak gibi. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte dolara geçip nakitte kalmak daha mantıklı gibi altın sahipleri için

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Altın ons bazında benim de uzun süredir takip ettiğim kadarıyla zirve yapmıştır. buradan uzun vadede 600 dolar seviyelerine gerileyecektir. Ama bizde doların durumu belli olmadığından altın fiyatı biraz daha tırmanabilir. Ons zirvesini görmüştür, 600 dolar bandına çekilip dibi gördükten sonra tekrar yükselişe geçecektir. Bu da 2023 leri bulacak gibi. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte dolara geçip nakitte kalmak daha mantıklı gibi altın sahipleri için
Aşağı yukarı 10 yıldır altının onsunu takip ediyorum büyük geri çekilmeler görmedim. 600 dolar çok ütopik geldi bana.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
600 dolar çok çok ütopik bir rakam değil mi? 1900 doları görmüş, 1500’den 600’e düşmesi imkansız bence. Son 10 yılda 1000 doların altına düşmemiş. 1200 dolar civarında destek oluşturup tekrar yükselişe geçmiş. ABD-Çin arasındaki gerilim devam ederse muhtemelen USD’nin de değer kaybetmesiyle (uluslarası) altının çıkışını sürdürmesi olası görünüyor. 1-2 hafta bu seviyelerde kalması destek oluşturması için yeterli kalabilir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@HakanEMRE @aurora
Hakan, Can
Ben de sizler gibi uzun süredir takip ediyorum. Altın üzerinden uzun soluklu grafik ve yorumlar yapan bir trader ın grafikleri onu gösteriyor. Verilen hedef 2023 gibi görünüyor grafiklere göre. Tabi mutlaka gerçekleşecek diye bir şey yok; ancak ben bu elemanın verdiği grafik ve yorumlarda yanıldığını görmedim desem abartmış olmam. tabi uluslararası konjonktürde sürpriz gelişmeler olursa işler değişebilir mi bilmiyorum
twitter dan takip edebilirsiniz
@akhenaton_9

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Traderler, kurun veya altının durumunu teknik analiz, grafik vb gibi şeylerle tahminde bulunuyorlar ama son 1 yılda bunların hiçbiri işlemedi ne zaman işler bilemeyiz ülke olarak hergün olağanüstü şeyler olabiliyor.

Kurun yükselmesi veya artmasını ben şöyle gözlemledim. Mesala dolar 5.50 ₺ bu seviyedeyken çok yüklü miktarda dolar bozma oluyorsa yani TL'ye geçiş oluyorsa dolar düşüyor, bozmalar durana kadar. Aynı mantıkla 5.50 ₺ iken yüklü miktarda TL'den dolara geçiş varsa geçişler duruna kadar yükseliyor. Bu şekilde fiyatlama olduğu gibi siyasi olaylarında etkisi oluyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Vay arkadaş ne 2023`müş. :huhuu: Benim tahminim şu tekerlemeye dayanır hep: "dolar düşmez, bayrak inmez, ezan susmaz" :p

Dünya, ekonomik savaş içerisinde ve savaşın olduğu yerde altın düşmez... ;) Hele ki, üç basamaklı rakamlara mümkün değil. Uzun vadede altın zarar ettirmez.

Klasik notumuzu da düşelim... Bu bir yatırım tavsiyesi değildir ama siz bilirsiniz. :hhhhhh:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracınızın durumunu ve sizin gelir skalanızı bilmiyorum ama şöyle bir şey yapılabilir;

• Öncelikle aracınızı ortalama 55 bin TL'ye sattığınızı ve kalan kısmı kredi çektiğinizi varsayarsak kesinlikle bu yanlış bir tercih olur. (bence) Çünkü faizler inanılmaz yüksek. Bir araç kendinize alırken ortalama 10-15 yaşında sedan bir aracı da bankaya almış olursunuz.
  • Aradaki farkı nakit olarak ödeme yapma durumunuz varsa ve böyle yapacaksanız Toyota'ya geçmek, aracı yenileme adına mantıklı bir tercih olabilir. Bu durumda kasko, en az 3 yıl yetkili servis bakımı da şart olacak. Bir de LPG taktırma maliyeti var, eğer Toyota yapacaksa bunu muhtemelen 117 bin TL üzerine bir 6-7 bin TL isterler ki bu da aracınızın maliyetini ortalama 125 bin TL'ye çıkarır. Aracınızı ortalama 55 bin TL'ye satsanız aradaki fark için cebinizden 70 bin TL'ye yakın para çıkacak.
Bunun yerine;

70 bin TL mevduat hesabına yatırılır, aylık mevduat getirisi ortalama 900 TL olur. Bu 900 TL ile Mazda 3'e ister benzin alınır, ister 3 bin TL ortalama maliyet ile LPG takılıp binilir. Mevduat gelirinizin ortalama 4 aylık bedeli LPG ilk kurulum maliyetini karşılar. Aracınızın LPG tüketimi 12 lt /100 km LPG olsa ve aylık 100 TL'lik benzin tüketiminiz olduğunu düşünürsek, kalan 800 TL'lik mevduat geliriniz ile aylık ortalama 265 lt LPG alabilirsiniz. Bu da size aylık yaklaşık 2200 km'yi mevduat geliriniz ile yapmanızı sağlar. Bu durumda cebinizden yakıt için hiiiç para çıkmaz. Eğer aylık 1000 km yapıyorsanız, yine 12 lt / 100 km LPG tüketimi ile 120 lt LPG tüketimi yaparsanız. Bu durumda da gideriniz TL cinsinden aylık 360 TL olur. Cebinize ise aylık 800 - 360 = 440 TL kalır. Bunu ister hesapta tutarsınız ister altın alıp birikim yaparsınız isterseniz yıllık tatil planınızı yaparsınız. Veya Mazda 3'ünüzün bakımları için kenara ayırabilirsiniz.

(LPG'yi 3 TL'den baz aldım.)

Şimdiye kadar hazır paranın mevduat gelirinden arabanıza nasıl bedava binilir onun hesabını yaptık. Peki 70 bin TL'nin reel kaybı için elimizden bir şey gelmez mi? Tabi ki o paranın reel değerini de korumak lazım ve burada da hesaba Toyota'yı ekliyoruz. :)

Toyota Corolla Vision modelinin 1.6 Valvematic Multidrive S motorunun şehiriçi benzin tüketimine bakmışsınızdır. 7.3 olarak görünüyor. Güncel olarak LPG takarsanız ortalama 9 lt / 100 km LPG tüketiminiz olur ve aylık ortalama 100 TL'lik benzin alırsınız. Bu durumda da aylık 1000 km için 100 TL + ( 90 lt x 3 TL ) = 370 TL yakıt maliyetiniz olur. (ortalama) Fakat bu maliyet sizin cebinizden çıkmayacak çünkü Toyota almadınız. :) Almış gibi düşünüp bu parayı her ay 70 bin TL'lik mevduat hesabınıza eklerseniz paranızın reel değerinin bir kısmını korumuş olursunuz. Eksik kalan kısmı da yukarıda bahsettiğim 440 TL'lik gelirden ekleyeceksiniz. Toplam olarak mevduat hesabınız aylık 810 TL büyür. Veya mevduat hesabınızın yanına altın hesabı açarak gram cinsinden altın birikimi de yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıda hesabını yaptığımız şekilde bir yol izlenirse;

• Aylık mevduat geliriniz doğrusal olarak artar. (gelirin yakıt maliyeti haricinde kalan kısmı mevduat hesabında tutulursa)
  • Paranızın reel değeri büyük oranda korunur. (gelirin yakıt maliyeti haricinde kalan kısmı mevduat hesabında tutulursa)
  • Mazda 3'ünüzün LPG kurulum maliyeti sıfır olur. (4 aylık mevduat geliri karşılığında)
  • Mazda 3'ünüze LPG'li binerek tasarruf sağlarsınız. (4 ay beklemeden bu tasarrufu başlatabilir)
  • Mazda 3'ünüzde Toyota Corolla motoru varmış ve Corolla'ya LPG takmış gibi binmiş olursunuz. (Aylık Corolla LPG maliyetini mevduat hesabınıza ekleyerek.)
Ya da bunlar yerine aracınızı yenilemek ve daha düşük yakıt maliyeti için ortalama 65-70 bin TL vererek LPG'li Corolla Vision alabilirsiniz. :)

Üst Alt