Birikimlerinizi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Ben burada Veli abiye katılıyorum.

TL - USD kuru sabit kaldığında TL faiz daha avantajlı gibi ama tarafsız bir çok kurum yılbaşı için 7,5 ve üzeri bir tahmin yapıyor.
Buda 3-4 gibi bir sürede TL de yaklaşık %20 kayıp eder, yani faizsiz USD yatırımı bile çok daha karlı olur.

TCMB elinden geleni yapmaya çalışıyor ama önümüzdebir şeçim ekonomisi varken çokta etkili olabileceğini sanmıyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
100.000 TL (15.873 USD) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 1952TL (310 USD) getiri sağlarken
15.873 USD (100.000 TL) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 52 USD (328 TL ) getiri sağlamaktadır.
Kur hareketli görünüyor atıyorum 1 ay içerisinde dolar 7 TL bile olsa 364 TL getiri sağlar bize o yüzden dolarda kalmak mantıklı değil bence.

Küçük bi hesap yaptım tercih sizlerin :)
100.000 lira ayda düz hesap 2000 lira faiz getiriyor diyelim.
15000 doları (100.000 liralık) ayda iki sefer 0,10 kuruştan al-sat yakalasan zaten 3000 lira getiri verir.
Ana para da hala dolar olarak kalır ve değer kaybetmez hem. ;)

Doların 7 lira olmasındaki hesabı da görmezden geliyorum. ;)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
100.000 lira ayda düz hesap 2000 lira faiz getiriyor diyelim.
15000 doları (100.000 liralık) ayda iki sefer 0,10 kuruştan al-sat yakalasan zaten 3000 lira getiri verir.
Ana para da hala dolar olarak kalır ve değer kaybetmez hem. ;)

Doların 7 lira olmasındaki hesabı da görmezden geliyorum. ;)
Onu görmezden gel üstadım :):)

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Zor günlerden geçiyoruz, güzel günler şimdilik çok uzaklarda gözüküyor bu sebep ile bu döneme, daha zor günlere hazılıklı olmakta fayda var.
Ben dolar daha 4.7TL civarındayken ilk iş olarak cx-5'i mi satıp daha ufak bir araca geçip bir miktar nakite döndüm. Kredi kartlarımın dökümlerine bakıp iptal edebildiğim abonelikleri iptal ettim. Bayram tatiline gitmedim. Dışarda yemekleri azalttım. Bu sürede elime ne geçerse döviz olarak kenara atıyorum. Birikimler bölünebilecek seviyeye geldikten sonra bir miktarı faize kalanı dövizde değerlendirilebilir. Bölünecek seviyede değilse dövizde kalması daha doğru. Artma ihtimali düşme ihtimalinden çok daha fazla. Sonuçta sorunlar aynen duruyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Bizlerin vatandaş olarak TL 'ye güveni kalmadı herkes dolara dönüyor. Dış yatırımcı niye TL de kalsın e haliyle doların düşmesini beklemek doğru olmaz.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Aslında eğri oturup doğru konuşalım gençler. Gerçekte bizim birikimlerimizi biz değerlendirmiyoruz. Daha bizim elimize geçip çarçur etme fırsatı vermeden devlet el koyarak bizim yerimize değerlendiriyor.

Ha nasıl değerlendiriyor?

Uçak olarak değerlendiriyor. Altın varaklı makam odası olarak değerlendiriyor. Vip dizayn makam araçları ile değerlendiriyor. Düşük faizli ev kredileri ile mütahitlere ve onların eşlerine dostlarına coluğuna çocuğuna range rover sağlayarak değerlendiriyor. Ülkemizi kalkındıran, çağ atlatan, dış güçleri kıskandıran fikirler bulan danışmanların okkalı maaşları ile değerlendiriyor. Hiçbir icraatı olmayan 600 milletvekilini besleyerek değerlendiriyor. Yeri geliyor ejder şeyli saray yemekleri ile değerlendiriyor yeri geliyor bir kodomanın vergi borcunu silerek değerlendiriyor.

Velhasıl öyle böyle değil, çoh güzel, çoh eyi değerlendiriyor. :cool:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Aslında eğri oturup doğru konuşalım gençler. Gerçekte bizim birikimlerimizi biz değerlendirmiyoruz. Daha bizim elimize geçip çarçur etme fırsatı vermeden devlet el koyarak bizim yerimize değerlendiriyor.

Ha nasıl değerlendiriyor?

Uçak olarak değerlendiriyor. Altın varaklı makam odası olarak değerlendiriyor. Vip dizayn makam araçları ile değerlendiriyor. Düşük faizli ev kredileri ile mütahitlere ve onların eşlerine dostlarına coluğuna çocuğuna range rover sağlayarak değerlendiriyor. Ülkemizi kalkındıran, çağ atlatan, dış güçleri kıskandıran fikirler bulan danışmanların okkalı maaşları ile değerlendiriyor. Hiçbir icraatı olmayan 600 milletvekilini besleyerek değerlendiriyor. Yeri geliyor ejder şeyli saray yemekleri ile değerlendiriyor yeri geliyor bir kodomanın vergi borcunu silerek değerlendiriyor.

Velhasıl öyle böyle değil, çoh güzel, çoh eyi değerlendiriyor. :cool:
Beni bir sen değerlendirdin, sen de yanlış değerlendirdin.

mazdatayfun

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Crossover
Geleceğe dönük bir yatırım arıyorsanız altın en iyilerinden birisi sayılabilir.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Birikimde risk almak beni ürküttüğü için faiz en mantıklı seçenek geliyor bana devamlı. %24 - %26 oranları bence oldukça tatminkar.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Birikimde risk almak beni ürküttüğü için faiz en mantıklı seçenek geliyor bana devamlı. %24 - %26 oranları bence oldukça tatminkar.
Altın ve doların düşme sebeplerinden biri de faizlerin yüksek olması. Dövizi olanlar bozup vadeliye atıyor. MB bankası bozulan dövizleri topladıkça altın dolar düşüyor. Vadeliden çıkışlar başlayıncaya altın dolar yine artacaktır...

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Altın ve doların düşme sebeplerinden biri de faizlerin yüksek olması. Dövizi olanlar bozup vadeliye atıyor. MB bankası bozulan dövizleri topladıkça altın dolar düşüyor. Vadeliden çıkışlar başlayıncaya altın dolar yine artacaktır...
Haklısın üstadım. Dolar artınca faize yükleniyorlar zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Daha önce bu konuda olması lazım, ispatlandı ki; enflasyonist bir sistemde faize yatırım yapmak demek, eldeki değerin reel olarak erimesi demek, hele ki, gelen faizi de bonus gibi algılayıp tüketime dönüştürüldüğünde hepten değer kaybı demek...

Ama, başta belirtilen risk olayı tolere edilemediği için bir çok kişi bu yatırım seçeneğine yöneliyor. Kendilerince haklılar...

Bir yerde okumuştum; 1 milyon lira faize yatırıldığında, 10 yıl sonra reel değeri 100 bin lirayı bulmuyor diye... Doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Daha önce bu konuda olması lazım, ispatlandı ki; enflasyonist bir sistemde faize yatırım yapmak demek, eldeki değerin reel olarak erimesi demek, hele ki, gelen faizi de bonus gibi algılayıp tüketime dönüştürüldüğünde hepten değer kaybı demek...

Ama, başta belirtilen risk olayı tolere edilemediği için bir çok kişi bu yatırım seçeneğine yöneliyor. Kendilerince haklılar...

Bir yerde okumuştum; 1 milyon lira faize yatırıldığında, 10 yıl sonra reel değeri 100 bin lirayı bulmuyor diye... Doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır.
Veli abi haklısın fakat bendeki durum bilgi yetersizliği sanırım. Hal böyle olunca da risk almaktan korkuyorum. Döviz işini iyi görmek, önceden okumak ve güzel analiz etmek gerekiyor. Ayrıca tecrübe de gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca birikim yaptığın meblağ tek atımlık kurşunun olunca iyice ürkütüyor insanı. Bu sefer faizi de güvenli liman olarak görüyorsun.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Veli abi haklısın fakat bendeki durum bilgi yetersizliği sanırım. Hal böyle olunca da risk almaktan korkuyorum. Döviz işini iyi görmek, önceden okumak ve güzel analiz etmek gerekiyor. Ayrıca tecrübe de gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca birikim yaptığın meblağ tek atımlık kurşunun olunca iyice ürkütüyor insanı. Bu sefer faizi de güvenli liman olarak görüyorsun.
Faiz = Güvenli Liman :)

Herkesin düşüncesine saygım var ama oradan gelecek paranın daha fazlası bir şekilde çıkar (ır (O) ) diye düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
100 puanlık uzman sorusu... Damat Ferit'in yarın açıklayacağı ekonomik reform paketine, ülke ekonomisinin vereceği tepki ne olur?

Üst Alt