Birikimlerinizi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
O meşhur dış mihrak minnacık japonlarmış vesselam :D
Piyasaların durumunu bilmeyen, dünyayı Türkiye sınırları içerisinden ibaret gören hacı emmiler de, sağda solda; "sahurda bile boş durmuyollaeeh, doları yükseltiyeah" gibisinden salyalarını akıtıyorlar... Yazık hakikaten yazık...

Dış güçler ülke yönetimine ekonomih tuzah kuruyormuş !! Farz edelim öyle... Sen 16 yıldır ne ortaya koydun da ehonomin tuzah ile bozuluyor?? Çok güçlü bir ülkeydik hani, sağa sola iyi ahkam kesiyorduk, sıcak para geliyordu ülkenin yarısını sattığımız araplardan... Ne oldu?? Dış güçlerin kurduğu basit bir ehonomih tuzah mı bizi yıkacak?

:cool:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ama 24 hazirandan sonra piyasaya 30 milyar dölar süreceklermiş :asik: 25 haziranda dölar tepetaklak :ssrtcbya:
Türkçe Meali;

Ola ki, seçimi kazanamazsak (ki böyle bir korku var demek) boşuna ülkeye hayrımız olmasın, gelenler hakikaten enkaz devralmış olsunlar... :(
Korkuları olmasa bakan olacak potansiyeldeki adamlarını mv adayı yapmazlar.
Bakan olamazsak en azından mv olalım diye düşünüyorlar galiba

2002 öncesini eleştirip, bunları savunanları şuna benzetiyorum; 2002 de bir otobüse binip 16 sene dolaşıp aynı noktaya geldiler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör

2002 öncesini eleştirip, bunları savunanları şuna benzetiyorum; 2002 de bir otobüse binip 16 sene dolaşıp aynı noktaya geldiler
Ama onlar geldikleri yerin İstanbul değil, Münih olduğunu zannediyorlar... :D

Bkz. Banker Bilo Filmi

:p :p

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan

Keşke aynı noktada olsak, çalışmayanlarïn bile kredi ve kredi kartı borçları var. Her taraftan borçla kuşatılmış bir toplumuz. Allah sonumuzu hayır etsin deyip herşeyi O'na bırakma huyumuzu bir kenara koymalıyız bence. Askerden en çok hatırladığım cümledir. Önce emniyet sonra hareket.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Keşke aynı noktada olsak, çalışmayanlarïn bile kredi ve kredi kartı borçları var. Her taraftan borçla kuşatılmış bir toplumuz. Allah sonumuzu hayır etsin deyip herşeyi O'na bırakma huyumuzu bir kenara koymalıyız bence. Askerden en çok hatırladığım cümledir. Önce emniyet sonra hareket.
Aynen öyle abi, bu sefer 99 veya 2001 krizi gibi olmaz, yıkım daha kötü olur. Şimdiki yazar kasalar pos cihazı kadar küçük, atsan da ses getirmez... :p :p :D

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ahmet abi Kyk borcumuz bile var
20 bın kredi
5 bın kart
15 bın Kyk :D Benım borclar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Ahmet abi Kyk borcumuz bile var
20 bın kredi
5 bın kart
15 bın Kyk :D Benım borclar
Evin girişine, arabanın arkasına hemen "bıbıcım sağolsun" yazdır... :) :)

Aselsan 31 Mayıs da halka arz ediliyor..
Az miktarda para ile uzun vade çoluk çocuğum için kenara para mı biriktirsem döviz mi alsam diyenler için iyi bir seçenek olacaktır.
Uzun vadede iyi yatırım olur abi, teşekkürler.

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Ehh bu Lale devri bir gün bitecekti olmayan para ile bir yaşamın sonu diyelim.ben her zaman yazdım burda yönetici olarak kimseye kızmıyorum nasılsaniz öyle yonetilirsiniz.bakin mesala ulkede Allah'ın kelami ayeti ile dalga gecildi ses yok bayrak indi kışlada ses yok dolar 4.80 oldu millet hop oturup hop kalkti.demek ki oncelikler farklilasti.bizim ekonomiden daha büyük sorunlarımız var ahlak erdem paylaşma gibi.soyle gozlerimizi bir kapatalım 80 kuşağı doğan kesinlikle bilir eskiye özlem samimiyet dostluk yokluk bunlar yok şu an.eğitim sağlık yarı özelleştirildi.devletin görevi fırsat eşitliği yaratmak iken eşitsizlik yaratarak eğitimi daha da kötüleştirdi.bu
cok şey var denecek ama gelecek nesiller için gerçekten çok üzülüyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bunları yanlış yere yazmış olabilirim öyle içim sıkıldı yine geleceği düşünürken...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Şu dönemde bence en iyi yatırım, dolar vadeli mevduatı. Bence iki sebebi var:

1) TL her dönemde çok riskli, örneğin ekonominin en parlak olduğu dönemde bile bankalar yüksek ve uun vadeli kredileri döviz üstünden veriyordu.
Ayrıca çok kısa vadelerde TL dolara karşı değer kazanmışsada geçmişte uzun vadede hep değer kaybetmiş.

2) ABD'de faiz %2 civarında gezerken CEPTETEB ile %5 dolar faizi alınabiliyor. Buda dolar enflasyonu yaklaşık %2 iken %3 net kar demek.
Türkiye'de enflasyon verilerine bakıncada faiz karlı gibi gözüksede maalesef enflasyon verilerinin çokta gerçekçi olmadığını herkes biliyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
100.000 TL (15.873 USD) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 1952TL (310 USD) getiri sağlarken
15.873 USD (100.000 TL) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 52 USD (328 TL ) getiri sağlamaktadır.
Kur hareketli görünüyor atıyorum 1 ay içerisinde dolar 7 TL bile olsa 364 TL getiri sağlar bize o yüzden dolarda kalmak mantıklı değil bence.

Küçük bi hesap yaptım tercih sizlerin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
100.000 TL (15.873 USD) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 1952TL (310 USD) getiri sağlarken
15.873 USD (100.000 TL) 30 gün sonunda vadeli mevduatta bırakıldığında 52 USD (328 TL ) getiri sağlamaktadır.
Kur hareketli görünüyor atıyorum 1 ay içerisinde dolar 7 TL bile olsa 364 TL getiri sağlar bize o yüzden dolarda kalmak mantıklı değil bence.

Küçük bi hesap yaptım tercih sizlerin :)
Peki TL nin değer kaybı ne olacak? Atıyorum bir ay sonra dolar 7 ₺ oldu diyelim... (Olmaması için bir neden yok)

Türk liran bir ay sonra 101.952 ₺ ve 14.564 $ olur.

Dolar mevduatı ise 15.873+52= 15.925*7 =111.475₺ olur...

Hesap ortada... ;)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Peki TL nin değer kaybı ne olacak? Atıyorum bir ay sonra dolar 7 ₺ oldu diyelim... (Olmaması için bir neden yok)

Türk liran bir ay sonra 101.952 ₺ ve 14.564 $ olur.

Dolar mevduatı ise 15.873+52= 15.925*7 =111.475₺ olur...

Hesap ortada... ;)
7 TL olmayacağını umalım çünkü merkez olmaması için politikaları uyguluyor tek tek :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Ahhahaaa... Güzel espri... :koptum:

Sen yazdın 7 lirayı ama... ;) Yaptığın hesap ile dolarda kalan bir aylık süre içinde 1.093 $ veya 9.523 ₺ para kazanıyor...

Şimdi gelelim bir bankacının bu hesabı neden yanlış yaptığına??
şubenin yoğunluğundan ve kafa dalgınlığından hata yaptım affınıza sığınaraktan :D ama 7 olmamasını umalım biz yine de :D:D

Üst Alt