Birikimlerinizi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
doların reel değeri 4,93 civarlarında
5e kadara yolu var
Yok artık... :oops::oops:
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Herkes kendi içerisinde neye doğru inanıyorsa onu yapar, bu konuda tartışılmaz. Zamanında en fazla 4 kadın mubah diye, şimdi gidip 4 kadın ile evlenecek halimiz yok. Faiz haram diye, faizsiz kira geliri ödeyen bankalardan hesap açtıran sivri zekalılar var. Neymiş banka onun yatırdığı para ile ev alıyormuş, ona da kira ödüyormuş. Hatta ev kredisi çekecek olanlar faizsiz kredi çekiyorum banka evi benim adıma 300bine alıyor. Bana 360bine satıyor aradaki ticaret oluyor ama ben faiz ödemiyorum diyenlerde var. Böyle aptal şeylerle anca kendimizi kandırırız, yukarıdaki herşeyin farkında merak etmeyin, bu tip düşüncelere sahip bankalara da prim vermeyin. Ayrıca geçmişte olmayan Enflasyon denilen birşey de.....

Konuyla alakalı olarak; Mart ayında en çok reel getiri Dolardan elde edilmiş, bilginize (Yatırım tavsiyesi değildir)
Yanlış bilinen bir çok mevzu var Mustafa, 4 kadın konusu gibi, zina cezasının taşla öldürmek olduğu gibi. Benim canım istiyor, Din buna izin veriyor diyerek birden fazla kadınla nikah yapmak diye bir şey yok... Senin benim istemem yetmiyor, karşı taraftakilerin de istemesi ve kaç tane nikahına aldığın kadın varsa hepsinin bir birinden haberi olması gerekiyor ve bu durumu kabul etmiş olması gerekiyor yani bütün herkesin rızasının olması gerekiyor... Bu durumda veya günümüzde diyelim, kaç kişi bu şartları oluşturabilir, kaç tane kadın kendinden başkasıyla eşini paylaşmak isteyebilir? Bu mevzu da her şeyde olduğu gibi şartlara bağlıdır. ;) Şartları oluşturabilenler 4 değil 44 tane hatunu nikahlasın... ;) Zaten sorun oluşmuyor...

Zina suçunun cezasını uygulayabilmen için öncelikle 4 tane şahidin olması gerekiyor... Kaç kişi "bu işi" yaparken yanında şahit tutar?? :D Dolayısı ile böyle bir cezanın şartlarının oluşmasına da imkan yok...

Temel sağlam olursa, gidilen yol sorunsuz insanı ebediyete ulaşır ve orada kendisine vaad edilen mükafatları verilir, ama temelde çürükler varsa, ebedi hayata belki yine sorunsuz ulaşılır ama orada vaad edilenler cezalar Cem Yılmaz'ın "hafif bronzluk iyidir be oğlum" repliği kadar eğlenceli olmayabilir... :D

Unutmayalım ki; Müslümanlar mükemmel değildir, İslam'dır mükemmel olan. ;)

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
takip ettiğim bir ekonomistin bugün izledim yorumlarını abi
hatta birkaç ay önce de onun yorumuna istinaden yazmıştım 3,80 e kadar alınır diye, gelinen bu noktada şimdi bile alsan yine zarar yazmaz
Kendisi bir ülkeyi ele alırken en önemli kriterlerden birinin tahviller olduğunu söylüyor, şu an bizim tahvillerimiz çöp seviyesinde diyor
ayrıca diğer ülkelerde dolar değeri düşerken hatta ABD kendisi doların reel değerini aşağı çekerken bizde yükseliyor.
Son Moody's raporu ekonomik göstergelerden ülkede çok rahat birilerinin mallarına çökülmesi, özel mülkiyet hakkının çok rahat gasp edilmesini gerekçe gösteriyor
Ülkede sağlıklı ekonomik ve istatistiki veri yok, nerlerden ne şartlarlarla döviz girdiği belli değil, varlık fonu gibi ne yaptığı sorgulanamayan bir yapı var.
Kamu bankalarına yüksek faizli dış kredi kullandırılıyor ve bunlar zamansız,plansız şekilde inşaat projelerinde yandaşlara yediriliyor. Bunlara bir de hazine garantisi veriliyor.
Birçok ülke %3-4 seviyelerinde kredi kullanırken, bizim kredi oranlarımız %15 civarı, yani tefeci faizi. Çünkü ülkede hiçbir şey sağlıklı işlemiyor , dış kaynaklar niye düşük faizli kredi versin!?
Öncesinde Yıldız Holding yakın zamanda da Doğuş Holding'in borç yapılandırmasına gitmesini bir de bu gözle okumak lazım. Bu holdingler ayrıca şu mesajı da veriyor: Bana çökmeye kalkma , bana gelme zaten kasa tam takır kuru bakır... Ha zaten akıllı yandaşlar aldıkları paraların çoğunu yurtdışına çıkarmış durumdalar.(bknz: Panama Belgeleri- Mann Adası )

Şu şartlarda 5e kadar da dayanabilir. Ama uzun vadede ama kısa vadede olur bilinmez, Bir şekilde engellenir mi bilinmez.
Sonumuz ne olacak bakalım:(

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Siyasi iradenin ayağı topallaşmaya başladı ama Allah göstermesin olurda bir sendelerse işte o zaman devalüasyon nasıl olurmuş göreceğiz gibime geliyor.

Biraz da doların 2 lira olduğuna tepki gösterdiğimiz günlerden sonra bu limitlere alışmak gerektiğini düşünmeye başladım.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
2018 sonu dolar 4,10 euro 5.30
2019 sonu dolar 4,40 euro 5,95 bekleniyor.

Kimse geç kalmış sayılmaz varsa birikiminiz abanın :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Döviz veya altın ile borçlanmayın mümkünse, varsa böyle bir durum kapatmaya çalışın... Bu sistemin devam etmesini savunan akraba, eş dost vs. kişilerden Türk Parası alarak borçlanabilirsiniz, orada sorun yok. :p:D @Rcm özellikle sen bunu yapabilirsin, sende akraba potansiyeli çok anladığım kadarıyla... :D

Geçen yıl 3.38 seviyelerinde olan dolar bu gün 4.5 liraya ulaşmış durumda. Cari açık değerleri 55 milyar doları bulmuş durumda. Seçimi kim kazanırsa kazansın ülkenin ekonomik durumu iç açıcı olmayacaktır ancak, şu anki sistemin devam etmesi demek, dış politikanın cortlaması ile 24 Ocak-5 Nisan kararları gibi acı reçeteler sunulmaya başlayacak demektir.

Yani; kollayın cüzdanınızı... :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Döviz veya altın ile borçlanmayın mümkünse, varsa böyle bir durum kapatmaya çalışın... Bu sistemin devam etmesini savunan akraba, eş dost vs. kişilerden Türk Parası alarak borçlanabilirsiniz, orada sorun yok. :p:D @Rcm özellikle sen bunu yapabilirsin, sende akraba potansiyeli çok anladığım kadarıyla... :D

Geçen yıl 3.38 seviyelerinde olan dolar bu gün 4.5 liraya ulaşmış durumda. Cari açık değerleri 55 milyar doları bulmuş durumda. Seçimi kim kazanırsa kazansız ülkenin ekonomik durumu iç açıcı olmayacaktır ancak, şu anki sistemin devam etmesi demek, dış politikanın cortlaması ile 24 Ocak-5 Nisan kararları gibi acı reçeteler sunulmaya başlayacak demektir.

Akraba çok abi mesela bülent abi bile akraba :p

Söylediklerine aynen katılıyorum üzerine ekleme de yapmıyorum. Kendinizi mantıklı devşirin adam olun akıllı olun borç yapmayın ülkenin vaziyeti iyi değil :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Geçen yıl 3.38 seviyelerinde olan dolar bu gün 4.5 liraya ulaşmış durumda. Cari açık değerleri 55 milyar doları bulmuş durumda. Seçimi kim kazanırsa kazansın ülkenin ekonomik durumu iç açıcı olmayacaktır ancak, şu anki sistemin devam etmesi demek, dış politikanın cortlaması ile 24 Ocak-5 Nisan kararları gibi acı reçeteler sunulmaya başlayacak demektir.

Döviz veya altın ile borçlanmayın mümkünse, varsa böyle bir durum kapatmaya çalışın... Bu sistemin devam etmesini savunan akraba, eş dost vs. kişilerden Türk Parası alarak borçlanabilirsiniz, orada sorun yok. :p:D Seçimi kim kazanırsa kazansın ülkenin ekonomik durumu iç açıcı olmayacaktır...
Ziyadesiyle katılıyorum abi.

Kaygılandığım bir husus daha var. Es kaza b partisi veya c partisi iktidar oldu diyelim. Ekonomi yine düzelmeyecek ve a partisi de diyecek ki; biz gittik böyle oldu ve saf vatandaşımız inanacak :(

Birikim değerlendirmesi için fiziki altını tercih ediyorum.
Meslek sahibi olduktan sonra (eylül 2009) hep fiziki altın aldım, çeyrek yarım elimde ne kalırsa alıyordum.
O zaman için altın şuan çok yüksek (gramı 51 liraydı) alınır mı diyorlardı. Kimseyi dinlemedim.
Yıl 2013 de bir iş için aralarında 110 liradan da almış olduğum altınları 94 liradan bozdurdum.
Altın şuan 183 lira yine elime geçen ile çeyrek gram ne olursa fizikî olarak almaya devam ediyorum

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bence dolar secime kadar yukselir, secimden sonra sonuc ne olursa olsun duser.
Secime kisa sure kaldigi icin arkadaslar hazirliksiz yakalandilar, bomba patlatma icin yeterli zaman bulamadilar, dolarla bombaliyorlar bence.
Yoksa bu kadar kisa surede bu kadar mantiksiz artisin spekulasyon disinda mantikli aciklamasi yok.
Ayrica Abd, dolari guclendirmek istiyor. Cunku trump, ic siyasette tutunabilmek icin halkin refahini artirmak zorunda. Bunun icin faiz artislari, saga sola savas tehditleri yapiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bence dolar secime kadar yukselir, secimden sonra sonuc ne olursa olsun duser.
Secime kisa sure kaldigi icin arkadaslar hazirliksiz yakalandilar, bomba patlatma icin yeterli zaman bulamadilar, dolarla bombaliyorlar bence.
Yoksa bu kadar kisa surede bu kadar mantiksiz artisin spekulasyon disinda mantikli aciklamasi yok.
Ayrica Abd, dolari guclendirmek istiyor. Cunku trump, ic siyasette tutunabilmek icin halkin refahini artirmak zorunda. Bunun icin faiz artislari, saga sola savas tehditleri yapiyor.
3.5 ₺ iken sade vatandaş için olumlu konuşulmayan dolar 4.5₺ den nereye düşebilir hocam?? Şimdi dolar yükseldi diyerek yükselen fiyatlar dolar düşünce (inanmıyorum düşeceğine) inecek mi?

Dün akaryakıt zamları ile ilgili bir yorum okudum ve tiksinmek geldi içimden. Arkadaş hesap kitap yapmış bir depoda 12 lira zam gelmiş yani bir paket sigara parasıymış neden olumsuz düşünüyorsunuz diyor... :( bu bakış açısıyla bize her şey müstehak...

Dış güçler bizim yanımızda hiç bir zaman olmadı ki şimdi olsun... Bu yüzden attığın adıma dikkat edeceksin. Her yapılan hatadan sonra kabahati atacak birileri bulunuyor ve birileri de bunu kabul ediyor nasıl olsa...

Bu toplumun yönetiminde ben olsam, bende aynı şeyi yapardım...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Döviz veya altın ile borçlanmayın mümkünse, varsa böyle bir durum kapatmaya çalışın... Bu sistemin devam etmesini savunan akraba, eş dost vs. kişilerden Türk Parası alarak borçlanabilirsiniz, orada sorun yok. :p:D Seçimi kim kazanırsa kazansın ülkenin ekonomik durumu iç açıcı olmayacaktır...

...Altın şuan 183 lira...

Bir haftada; altının gramı 20 lira artmış. Şuan 203 lira

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bende Honda'yı alırken hanımın bileziklerden bozdurdum.
O zaman gramı 150 küsurdü galiba şimdi 50 lira fark var gram başında ama Honda yerinde sayıyor kerata :D
Abi ben 20 milyarlık çeyrek bozdum kafadan 10 bın zarardayım :D Sıkıntı yok ya otobuse mı bınelım, arabasız olmuyor Hele kı İzmir gibi tatıl sehr-inde. Her haftasonu denızdeyız
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

2018 sonu dolar 4,10 euro 5.30
2019 sonu dolar 4,40 euro 5,95 bekleniyor.

Kimse geç kalmış sayılmaz varsa birikiminiz abanın :)
2019 sonu demişsin reis aradan 1 ay gecmıs senın bahsetıgın rakımı bıle gecmıs :D hahhaha

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bizim dolarla ne işimiz olur yeaa. Mis gibi altı sıfırı atılmış Türk Liramız var ve kapı gibi duruyor... Bazı zındıklar 1.5 lira yapmış olsa da çoğu yerde tuvaletimizi 1 liraya yapabiliyoruz... :D :D

* * *

Şimdi anlıyoruz ki, gece yarısı bile yerinde durmayan dolara müdahale çekik gözlülerden geliyor. :) Oy kullanacaklar dikkat etsin, 1 liraya tuvaletini yapıyorsun, 1 dolar bozduruyrosun 5 lira eline geçiyor, daha önce bu rakam yarısı bile değildi. ;) Üstelik de; Türk Lirası; Pakistan Rupisi'nden 25 kat değerli durumda...

:p :p

Üst Alt