Bir Dodge S100 Hikayesi

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Konum
Ankara
Merhaba Garaj Dostları.
Uzun yıllardır hayalini kurdugum, zaman zaman umut kesip zaman zaman umudumu yeşerttigim bir Dodge (Desoto-Fargo) S100 sahibi olma hayalim var.
Fındık Perkins motoru, heybetli kaba duruşuyla her zaman hoşuma giden bu arabaları, gizli gizli sevdigini gözetleyen genç gibi denk geldikçe süzüyordum. Hele birde 4x4 çift kabinli oldumu ne kadar da güzel olurdu
Meger bu arzu amcamdan mı bulaştı bilmem ama onda da yıllardır içinde büyüttügü bir platonik aşk olmuş.
“Ya kardeş çok mu zor ulaşması, 10-15 bin liraya zibil piyasada bunlar” diyenler olacaktır. Benim istegim, şöyle kıyıda köşede unutulmuş, bir gariban Dodge S100’e hayat vermekti. Onunla oynaya oynaya, sıktıgım somunundan vidasına hatırlayarak toplamaktı.
Bizde sonra 1-1,5 senedir artık saplantı haline gelmişti bu Dodge S100 sevdası. Öyleki artık amcamla Cuma mesajlarında bile S100 arka temalı mesajlar paylaşır olmuştuk.

40612


40610


40611

40613

Durum artık bu seviyeye kadar gelmişti :) köyde kentte amcamla görüştügümüzde muhabbet Dodge şöyle, Desoto böyle, amcamın “bu gavurlardaki perkins motur, ölmez motur” , “bunun 4x4’ü olacak köyde dere depe dolanacan bi” söylemleri halen kulagımda.

40614

40618 40617
40616Bizimde 2003-2004 yılları arasında mobilya taşırken kullandıgımız, nakliyesiydi, köyde yemi samanıydı her işe koşturdugumuz 78 model bir kasalı Dodge kamyonetimiz olmuştu. Maddiyet beli bükünce hurda teşvigide cıkınca emektar elimizin arasından kayıp gitti. Bu durumda içimizde yer etmiş olacakki yeniden almak istedik.

40619


40620 40621 40622


Gel zaman git zaman amam birgün ögle vakti arayıp “Yasin Aydınlıkevlerde bidene Doç buldum yegenim, tam projelik, adam hurdaya ney verecem diyip duruyo. Gelde gidip konuşalım bi” diyince heycanlandım. Mesai bitince Kırmızılı’ya atladıgım gibi amcamıda alıp arabanın yanına gittik....

40626


40624


40634

40633

40623
40630 40632
40625


40629Devam edecek.... :asik::asik::asik:
 

Ekli dosyalar

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Benim gençlik yıllarımda babamın elinden geçmiş bir model, hemi de 4x4. Valla satıldığı gün kutlama yapacaktım neredeyse, abime şuan WhatsApp'tan babamdaki leş neydi öyle (çokça farklı araba geçti eline bu zamana kadar) desem aklına direk bu gelir, bende ismi hâlâ "leş" geçer bunun :D

Uğraşıp emek verip proje yürütme maksatlı tercih güzel olabilir ama, şimdiden hayırlı olsun, konu devamını da merakla bekliyorum.
 

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Konum
Ankara
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #3
Aracı gidip gördük, eksigi coktu ancak bizim gözümüz dönmüş olacakki eksigi gedigi pek umrumuzda degil hatta amcam “şuralarını felan yaparım aganın ben, son kaça bırakacan bize bunu, bi diyivi bakıyın” diye pazarlıga bile başladı. Motoru çalışıyordu S100 ün, çift kabine sonradan çevrilmiş. Araç Rizeden gelmişki Karadenizde bu arabaların hastası öyle böyle degil. Satan arkadaş “Abi bizde bu “Doç”’lardan 6-7 tane vardı, fabrikamız vardı bizim. Babam hasta olup işler kötüye gidince tek tek sattık bu kaldı elimide. Babamın hatırasıdır bize, gönlümde bunu dügün arabam yapmak vardı ama...... Yoksa hurdaya verecegiz, emektarı geri hayata döndürecek birine satsak bizim içinde sevindirici olur” dedi.
Bizde bu arabanın amca-yegen hastası oldugumuzu cuma mesajlarından muhabbetlerimize kadar girdigini anlatınca. Satan arkadaşında gönlü ılıdı cok güzel fiyat verdi. Aracın motoru saglam ve çalışır durumda. Eksoz manifolttan kopuk, akü yok, arka bagaj kapagı yok gibi gibi eksikleri vardı. Amcamda bu arabayı senelerdir bencileyin gizligizli süzmüz gidip gelirken. Hatta satan arkadaşın rahmetlik babasıyla da konuşmuş amcam, motorunu felan yaptırdıklarını biliyormuş amcam “Çok masraf ettiler buna ama saglam da arabaymış” dedi.
Hava kararmıştı biz daha Dodge S100’ün başındaydık.


Biz köşeye çekilip amcam bana “eee ne yapacagız, kapora verelimde parayı ayarlamaya bakalım” diyince başımdan kaynar sular döküldü!!! :(:(o_Oo_O:rolleyes::rolleyes::oops::oops::eek::eek::agla::agla:

Para yoktuki!!!

40635


40636


Biraz soluklanıp yazmaya devam edecegim.
Not: sakıncası varsa mesajlar birleştirilebilir.
 

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
Xedos 9
Zevkle okuyorum. Devamını ve almış olmanızı diliyorum.
Hatta öyle olduğunu düşünüyorum ve "otomobillerimiz" bölmüne taşıyorum konuyu. ;) Mesajları birleştiririz onla sorun değil, siz yazın yeter ki. :asik:
 
Konum
Denizli
Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Yeşil doç ne kadar güzelmiş öyle ya, maşallah . İnşallah almışsınızdır aracı da ortaya böyle güzel bir şey çıkar:asik:
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Eskiyi hayata döndürme temalı projelerden bir baş yapıt daha mi geliyor yoksa? Merakla beklemedeyim.
 

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Konum
Ankara
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #13
Kader ya bu, ne cebimde 50-100 lira para var, ne kartlarda ne de kıyıda köşede. Amcam kapora işini bana yıkmış gözüküyordu. Babamda yanımızda gelmişti, monoton hayatıyla zaten bu işlere pek sıcak bakmayan babamın kulagına egilip “50-100 bişey varsa verelimde baglayalım arab.....” derken daha sözümü bitirmeden babam gözlerini beletip beni tersleyerek “bende para ney yok!” dedi.

40637


40639 40638

Amcamla göz göze geldik bisüre, sonrasında aracı satan arkadaşta anladıki geldi yanımıza, amcam “aceleyle cıktık geldik ya hani, bişey almadık yanımıza, ben sana yarın cuma namazından sonra bırakıyım” dedi, araya ben girdim ve ek hesaptan parayı çekeyimde bu iş olsun diye arkadaşa “ziraat ya da garanti hesabın varsa hemen havale edeyim bi miktar hocam” dedim. Cocukta anlamış olacakki “sorun degil abi araba sizindir, kaporaya gerek yok yeterki hurdaya gitmesin araba” diyip elini kaputa koyup yadigara hayırlı olsun dercesine bir bakış attı.

Hava karardı geç vakit oldu, hayırlı olsun diyip tokalaştık, ikide bi geri dönüp sevinçle arabanın etrafında dolanıyoduk satan arkadaşla hayırlı olsun diyip deli gibi sarılıp tokalaşıyoduk yine :koptum::komik::koptum: cocuk karadeniz uşagıydı tamam belki lazlık vardır ama bize ne oluyo demi :D:koptum::huhuu:

40645


40644


Bindik Kırmızılı’ya bi amcam diyo araba çok iyi çok iyi oldu iyi denk geldi diye bi ben diyom :D cocuk gibi kıvanarak ilerliyoduk, mevzu paraya geldi.
-Amca sende ne kadar para var?
+Yauuu mutfak dolabı yaptık geçen, 1.000 lira ondan gelecek, bide bizim usta var sitede 1.500 kadarda ondan alırız...
-Eeee?
+Kalanını da sen ney çekemen mi bankadan?
-Hıggg?!!!
Eee sevdamız bu, megersem amcamla parayı bölüşmüşüz haberim yok :) :) :komik:o_O:(
+Amca nişan ıvır zıvır için kredi çektim maaş geldigi gibi gidiyo zaten diyince amcamın yüzü düştü kafayıda çevirdi dışarı bakarak “Bu yokluk degil mi zaten bilimizi büken” diyiverdi öfkelice.
Babam amcama dönüp -en büyükleri babam- “la oglum cebinizde paranız pulunuz yok niye bu işe kalkışıyonuz” dedi.
“Borç isteyecek kimsemizde yok, ilin adamları birbirini tutar, ihtiyacı olunca yarasını sarar, bizim adamımız birimiz tökezleyip düşünce gıvanıyo” diye sitem etti amcam.
Alternatif olarak amcama “Telefon operatörleri telefon veriyo faturalı hatlara ek ödemeyle, telefoncuda telefonu sıfır halde nakit paraya alıyo. Bi soralım amca” dedim ve ortalık sus pus oldu.

40650

40652

40649


40641


40642


40643


Aradan 2 gün geçti pazar gün oldu, amcamla paslaşıyorız ancak bir çözüm yolu yok, çaresizlik...
“Napalım nasip degilmiş” diye biten konuşmamızı yaptıktan sonra amcamla telefonu kapattım. Pazartesi oldu, ögleye dogru amcamdan gelen telefonu açtım...
Ve “ben cocuga didim, parayı denkleştiremedik aganın, bu b.ku yiyemeyecegiz, yapacak bişey yok, senide egledik kaç gün, hakkını helal et diye dedi”
Amcamın derinden nefes alıp verişi telefonun ahizesinden yüzüme geliyordu sanki.
Bende çaresizlik ve teselli ile “ amca zaten parayı denkleştirsek yaptırmaya para bulamazdık, kışında bunu yaptırmazsak çürüdü her yanı.” Diyince gönüllü gönülsüz “Dogru diyon” dedi amcam....Bi
40655


Biz aslında böyle eski arabalardan çok çektik, gerek eski sattıgımız “Doç” gerek babamın Kamyonet Anadol, beli kırık “Pejo” ... Babam bu arabalara “Garip Öldüren” der, haklı tepkiside ondan sanırım. Sıcak bakmamıştı bunada. Amcamla ben mazoşistmiyiz bilmem ama babamın eski tecrübelerini tekrar tecrübe etmek istedik sanki. Oysa bir musibet bin nasihatten iyidir! Degil mi :) :D Olmadı alamadık “Doç”’u. Hayalimiz sönmedi, biraz körüklense hemen alev alacak köz halinde duruyor içimizde... takip edip ilgi gösteren MazdaGaraj Dostlarına Selam olsun....


40660


Buda Onun bir resmi. Ona ne mi oldu. Hurdaya gitmiş, parçacı almış “Doç”’u.

“Hani gelin arabası olacaktın......” :agla:
Saygılar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Pc bozuktu. Telefonla yazdım hepsini. Düzenleme eksikleri için kusura bakmayın, sabırşa bekleyenlere teşekkürler.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Eeee mutsuz sonmuş bu, ben de hayırlı olsun dediydim :rolleyes: Kısmet doğru zamanda daha iyilerine diyelim o zaman. Hayırlısı buymuş belki de.
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Aaaaaa valla ben de alındı sanmıştım. Hayırlısı olsun ne yapalım, hayallerimiz aynı yerde duruyor. Gün olur tekrar imkan doğar.
 

Capella

Sessiz
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
üzüldüm be, benimde 5 parasız 2. 3. araba peşine çok koştuğum ama hiç böyle üzüldüğüm olmadı :/
hayırlısı olsun ne diyelim.
 

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Konum
Ankara
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #17
O gün bugündür amcamla ne cuma mesajında “Doç” gönderdik ne de “Doç” muhabbeti açtık birbirimize.
Gizli gizli bakıyoruzdur “Garip Öldürenler”’in resimlerine ilanlarına, biliyorum. Neyse :rolleyes::(

Bu arabalar cok güzel gerçekten. Resmi kurumlarda zamanında çokce tercih edilmiş. Şuan bile kullanan belediyeler var. Yenileri PW250 olarak geçiyor. Onlarda perkins motor. Amcamın deyimiyle “Ölmez Motur”. Bizim aradıgımız S100’lerin şasesi kısa, ben çift kabin kısa kasa olanlarını cok seviyorum. Komple kapalı olanlar var, zamanında ambulans olarak kullanılanlar. Onlarda güzel.

Birkaç foto daha...

40671


40672


40673


40674
4067540676
 
Üst Alt