Bilgisayar Arızaları-Çözümleri

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Ekleme yapayım mavi ekran verdiğinde bilgisayar yeniden başlarken windows başlatma ekranı gelmeden F8 e basarak güvenli modun olduğu menüye gelin. Sistem hatasında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak diyerek başlatın böylece mavi ekran verdiğinde bilgisayar yeniden başlamaz.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Ekleme yapayım mavi ekran verdiğinde bilgisayar yeniden başlarken windows başlatma ekranı gelmeden F8 e basarak güvenli modun olduğu menüye gelin. Sistem hatasında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak diyerek başlatın böylece mavi ekran verdiğinde bilgisayar yeniden başlamaz.
F8'le sadece sistem onarmayı denemiştim ama onda da hata vermişti. Bu ayar F8 yaptığımızda karşımıza gelen ilk ekranda mı?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bugün sökmüş olduğum ultrabook ile alakalı bilgi vereyim köşede dursun.

Cihaz uzunca süre pilsiz kullanılmış, pili biraz pahalı olduğu için bu şekilde kullanılmış.
Bu esnada bilgisayar fişten çekildiği an bios ayarlarını sıfırlamaya başlamış. Bios ayarlarını sıfırladığı için boot ayarları da değişiyor ve sistem açılışta işletim sistemini bulup açamıyordu. Yani her fişten çektikten sonra tekrar kullanılacağı zaman saat, tarih ve boot ayarlarını yapmak gerekiyordu.

Sıkıntı belliydi bios pili tamamen bitmiş, değiştirince normale dönecekti her şey. Ama cihaz bataryasız kullanılmaya devam ederse bir süre sonra tekrar pil değişimi gerekebilir.

Bios pili için komple anakartı sökmek gerekiyor. Bende bu kadar uğraşıp sökmüşken iç temizliğini, klavye temizliğini de yaptım. Yarın bios pilini alıp takacağım sonrasında toplama işlemi başlayacak.

Böyle bir sorun yaşarsanız bilgisayarcı en az 100 tl alır, ama kendiniz yaparsanız 5-10 tl gibi bir rakama olay çözülür.
Dikkat: işlem yapmadan önce bol bol video izleyin ve cihazı iyi inceleyin. Özellikle flexi kablolara zarar verirseniz çok uğraşırsınız ;)

Anakartın sol tarafında gözüken sarı cisim bios pili, bu cihazda soketli tip kullanılmış.

20171224_124014-2656x1494.jpg

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Paylaşım için teşekkürler Murat, benim netbook un hdd de sorun vardı yeni hdd alıp değiştirdim win 7 yükledim ram yetersiz geliyor onu da 2 gb ram alıp değiştiricem. Bunları elimin altında olduğu için yapabildim ama bios pilini değiştirmek o biraz zor :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Paylaşım için teşekkürler Murat, benim netbook un hdd de sorun vardı yeni hdd alıp değiştirdim win 7 yükledim ram yetersiz geliyor onu da 2 gb ram alıp değiştiricem. Bunları elimin altında olduğu için yapabildim ama bios pilini değiştirmek o biraz zor :)
Abi ram slotu var mı boşta?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Boşta yok üzerinde 1 gb var , zaten 2 gb ye kadar destekliyor DDR 2 , çıkartıp yeni alınanı takıcam, fiyatlar 90 TL civarı..
Abi 2 gb, 4 gb tan daha pahalı :) ama mümkünse xp yükle, win7 boşta iken 1,2 gb ram kullanıyor, yine de yetersiz gelebilir ;)

Bir de bios güncellemesi araştır abi, belki güncelleme ile 4 gb desteği gelmiş olabilir.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Abi 2 gb, 4 gb tan daha pahalı :) ama mümkünse xp yükle, win7 boşta iken 1,2 gb ram kullanıyor, yine de yetersiz gelebilir ;)

Bir de bios güncellemesi araştır abi, belki güncelleme ile 4 gb desteği gelmiş olabilir.
Zaten sadece diğer pc lere bir şey olursa diye kenarda tutuyorum ,sadece nette dolaşmak için. Bios güncellemesi hakkında bir kaç şey okudum ama fazla karışık geldi ellemeyeyim dedim..

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Benim laptopu gecen gun tus takimini islak mendille sildim temizledim simdi tuslar abuk sabuk calisiyor z ye basiom a. Y ye basiom myu, t ye basiom vt yaziyor hepsi bozuldu napcam

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hala kullanmakta inat ettiğim masaüstü pc boştayken chrome da sadece 1 sayfa açık işlemci ve diğer bileşenlerin sıcaklığı aşağıdaki gibi. Basit bir face oyunu oynarken bu sıcaklıklık işlemci için 75-80 lere çıkıyor.
Yarın termal macun alıp macunu yenileyeceğim , aynı zamanda işlemci soğutucu yetersiz kalıyor olabilir mi ?
- Soğutucu fan alsam mı? fiyatlar ortalama 250 civarı.
- Psu 400 wat bunu 600 wat a çıkarmaya gerek var mı ?

Bilgi..jpg

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
@hagakure soğutucuya gerek yok abi. Chrome bilgisayarı sömürüyor. Mozilla veya yandex tarayıcı kullanmanı tavsiye ederim. Chrome son zamanlarda gerçekten çok sapıttı, çok yoruyor bilgisayarları.

Bu pcye eski deme alınır. İşlemcisi bir çok yeni nesil işlemciye kafa tutar ve atar ;)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
75-80 C intel işlemciye göre yüksek. Termal macun değişimi kendine getirir. Soğutucuya gerek kalmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Benimkisi sadece bi öneri... En stabil çalışan sistem, XP ile Win 7 diye okumuştum bir yerlerde. Hadi XP devri kapandı diyelim, Win 7 kurularak sistemin yükü hafifletilebilir.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu havalarda bu değerler normalin üstünde, işlemci için termal macun işe yarayabilir.

Ayrıca yüksek grafik ihtiyacı olmayan bir tarayıcı da bile ekran kartının 60° olması normal değil, ekran kartına macun sürmek pek kolay olmaz, ekran kartları sanki uzay aracı gibi üretiliyorlar üstlerindeki komponentlerden dolayı. Ancak mümkünse üstündeki fanın sökülerek temizlenmesini önerebilirim abi.

Üst Alt