Mazda 6 GG (2002-08) Bagaj İzolasyonu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tavan yalıtımı çok etkiliyor mu ki, rüzgar sesi için yapılan çok iyi, yalnız kapı kapanmasını zorlaştırır mı ?

Yok abi zorlaştırmaz, çünkü orada zaten kapı ile kaporta arasında boşluk var, maksat orayı kapatmak fitille.
Tavan yalıtımının amacı yağmur sesidir. Diğer dış kaynaklı sesleri de illaki azaltacaktır.

Abi sen yeni araç mı aldın?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hem konunun güzelliğinden ötürü bir hort çekeyim hem de bir kaç bilgi edineyim. ;)

Biz de geçen haftasonu @aurora ile bitüself aldık benim Kuzuya. Hem bagaja sızan suyu önlemek hem de yol sesini kesmesi açısından fotoğraftaki gibi uygulama yapmayı planlıyoruz. Deneyimli arkadaşlara bir kaç sorum olacak:

- Isı tabancamız yok, tek sefer kullanmak için de o kadar masrafa girmek istenmiyorum açıkçası. Bunun yerine fön makinesi ya da piknik tüpüne takılan pürmüz ile bu işi başarabilir miyiz?
- Isı tabancası ya da ısı kaynağı normalde arkadaki yapışkanlı yere tutulup uygulanıyor yoksa ön tarafındaki reflektörlü yerinden mi ısı veriliyor? Yani önce ısıtıp mı yapıştırıyoruz yoksa kendi yapışkanıyla yapıştırdıktan sonra ısı verip kuvvetlendiriyor muyuz?
- Hiç ısı kaynağı kullanmasak da iş görür mü?
- Bitüself haricinde kullanılan yalıtım süngerinin totaldeki verimi ne kadar? Yani asıl işi sünger mi görüyor yoksa yardımcı eleman mı? :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hem konunun güzelliğinden ötürü bir hort çekeyim hem de bir kaç bilgi edineyim. ;)

Biz de geçen haftasonu @aurora ile bitüself aldık benim Kuzuya. Hem bagaja sızan suyu önlemek hem de yol sesini kesmesi açısından fotoğraftaki gibi uygulama yapmayı planlıyoruz. Deneyimli arkadaşlara bir kaç sorum olacak:

- Isı tabancamız yok, tek sefer kullanmak için de o kadar masrafa girmek istenmiyorum açıkçası. Bunun yerine fön makinesi ya da piknik tüpüne takılan pürmüz ile bu işi başarabilir miyiz?
- Isı tabancası ya da ısı kaynağı normalde arkadaki yapışkanlı yere tutulup uygulanıyor yoksa ön tarafındaki reflektörlü yerinden mi ısı veriliyor? Yani önce ısıtıp mı yapıştırıyoruz yoksa kendi yapışkanıyla yapıştırdıktan sonra ısı verip kuvvetlendiriyor muyuz?
- Bitüself haricinde kullanılan yalıtım süngerinin totaldeki verimi ne kadar? Yani asıl işi sünger mi görüyor yoksa yardımcı eleman mı? :)
Saç kurutma ile yapıştıracağınız yüzeyi (aracın sacını veya bitüselfi) bir miktar ısıtın yeterli olur ;) Bitüself titreşimleri emer sünger farklı frekanslardaki sesleri emer. İkisinin görevi farklı.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@bayraktar

Fön makinesi iş görür, siyah kısmı ısıtacaksınız. Pürmüz fazla gelir eritir. Hava sıcak olursa fön makinesine bile gerek kalmaz. Yapıştırmadan önce ısıtmak lazım, sonrasında tekrar ısıyla şekil verebilirsin. Bitüself titreşim için, süngerde sesi izole etmek içinmiş. Bizim burada Isı tabancası 45 TL isterseniz alıp yollarım ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@bayraktar

Fön makinesi iş görür, siyah kısmı ısıtacaksınız. Pürmüz fazla gelir eritir. Hava sıcak olursa fön makinesine bile gerek kalmaz. Yapıştırmadan önce ısıtmak lazım, sonrasında tekrar ısıyla şekil verebilirsin. Bitüself titreşim için, süngerde sesi izole etmek içinmiş. Bizim burada Isı tabancası 45 TL isterseniz alıp yollarım ;)
Ben isterim :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar

Teşekkür ederim bilgiler için. Fön makinesi işe yarıyorsa işimi onunla görmeye çalışayım.
Olmazsa @Oğuzhan alacakmış, ondan otlanırım, şey pardon ödünç alırım. Ya da Aydın'a gideriz. 100 lira benzin yakar en azından hasret gideririz. :D

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Fön makinası yeterlidir. Yalnız öncesinde yapıştıracağınız yerleri çok iyi temizleyip, tinerle temizlemenizi kesinlikle öneririm. Çok fazla kullanmaktan kaçının sonuçta vibrasyon yapacak yerlere yapıştırın. Boş yere araca ağırlık ilave etmiş olursunuz.
Elle bastırın, yardımsı hafif sert malzemelerden yardım alabilirsiniz.
Hava şartlarına göre çok soğuk hava da önce hafif ısıtın. Sonra azar azar yapıştırırken ısıtmaya devam ediniz. Yapıştırmadan önce ölçü alınız, net mazemeyi gerekli yere yapıştırınız.
Isıtırken yapıştıracağınız yeri ısıtmak daha mantıklı.
Yalıtım süngeri kulanmanızı kesinlikle öneriyorum. Kolay gelsin.

Yok abi zorlaştırmaz, çünkü orada zaten kapı ile kaporta arasında boşluk var, maksat orayı kapatmak fitille.
Tavan yalıtımının amacı yağmur sesidir. Diğer dış kaynaklı sesleri de illaki azaltacaktır.

Abi sen yeni araç mı aldın?
Tavan yalıtımı ayrıca üsten gelen ısıyı büyük ölçüde önler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Murat ses yalıtım süngeri için örnek bir link paylaşabilir misin? Koçtaş'tan baktığımızda pek dişe dokunur bir ürün görememiştim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bagaja 2 tane kullandım ben, ayrıntılı yaparsan 3 tane yeter ama onlar 3 tane yollamazlar. 4 tane var bende istersen yollayayım ;)

Teşekkür ederim. :) Ben kapı içlerine de düşünüyorum. Hamdi de kullanır o nedenle 6'lı işimizi görür gibi. Yetmezse senden takviye alırım. ;)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt