Azman

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Aynen abi içtimayı aldık, müteakip herkesi görev yerine dağıttık :)
maşallah hakan hocam bakım sonrası hislerinizi bekliyorum :)
Bakımı bitirip test sürüşüne çıktım bir anormallik yok Süleyman hocam.
Motor yağını 4.200 km önce değişmiştim, yani yeni sayılırdı. Şanzıman yağı ne zaman değişmiş bilmiyordum ama geçişlerde çok iyiydi şuanda bir fark yok. Bir iki defa ani hızlanma yaptım geçişler yumuşak, hissedilmiyor.

Bu bakımın koruyucu bakım, inşaallah motor şanzımanın ömrünü uzatan bir bakım olduğunu düşünüyorum.
Şirin baba olsa ayçiçek yağını dökmüştün dimi :)

İnsan bu araca bakım yaparken en iyisini yapmak istiyor, çünkü karşılığını fazlasıyla veriyor :asik:
Şirin babaya da bakıyorduk ama onda ucuza kaçıyordum, namussuz ne olsa kabul ediyordu :)

Accord'du çok seviyorum, gerçekten parasını sonuna kadar hak eden, hakkını veren bir araç.

Bakımda fotoğraf çekmek yerine uygulmalı video çektik, resmi kayıt altınada aldık.

Bakım Masraflarımız

7 Lt Liqui Moly Atf Yağ
4 Lt Motul 5-30 Yağ
4 Lt Adoil 5-30 Yağ
Liqui Moly Şanzıman Temizleyici
Liqui Moly Motor Temizleyici
Orjinal Şanzımanı Filtresi
Bosch Yağ Filtresi
Bosch Hava Filtresi
Bosch Polen Filtresi
Bosch Benzin Filtresi
İşçilik (150 TL)
------------------------------------------------------------------+
1000 TL

Son düzenleme:
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Sağolasın hocam Allah razı olsun

hayırlı olsun abicm güle güle kullan.
Filtreleri değişirken benzin filtresini epey aradık, bulamadık iyimi!
Depo içinden şamandırayı bile söktük. Orda da süzgeç gibi bişey vardı, onu temizleyip taktık. (Videoda mevcut)
En son usta emin olamayarak bu araçta filtre yok dedi, bende iyi madem inşallah öyledir dedim.

Bugün Honda facebook gruplarından ehil bir ustaya ulaştım. 2002 sonrası Honda'larda benzin filtresi yok dedi.

N11'deki satıcı niye böyle bir filtre seti yapmış ilginç.
Umarım iade edebilirim :)

Son düzenleme:
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Sıvı değişimleri sonrası ustamız şanzıman yağını fazla koymuştu, bugün fazlalığını aldık.
Yaklaşık 600-650 ml fazla koyulmuş. Psikolojikmi bilemedim ama fazla yağı aldıktan sonra vites geçişleri minimum hissedilir oldu. Vites geçişine odaklanmazsam vites geçişi farkedilmiyor diyim.

Yağı yeni koymamıza ve eski yağı büyük oranda tahliye etmemize rağmen atf yağ hemen siyahlaşmış.
Bu normal mi bilemedim.
Ustaya sordum normal dedi ama AT şanzıman konusunda tecrübeli bir usta olmadığını bildiğim için pek itimad etmedim.

Neyse anormal bir durum olmazsa bu yağı 30-35 bin km sonra değişecem eğer Allah aracı sattırmazsa.
Keyifli forumlar, kazasız belasız sürüşler herkese....

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Sıvı değişimleri sonrası ustamız şanzıman yağını fazla koymuştu, bugün fazlalığını aldık.
Yaklaşık 600-650 ml fazla koyulmuş. Psikolojikmi bilemedim ama fazla yağı aldıktan sonra vites geçişleri minimum hissedilir oldu. Vites geçişine odaklanmazsam vites geçişi farkedilmiyor diyim.

Yağı yeni koymamıza ve eski yağı büyük oranda tahliye etmemize rağmen atf yağ hemen siyahlaşmış.
Bu normal mi bilemedim.
Ustaya sordum normal dedi ama AT şanzıman konusunda tecrübeli bir usta olmadığını bildiğim için pek itimad etmedim.

Neyse anormal bir durum olmazsa bu yağı 30-35 bin km sonra değişecem eğer Allah aracı sattırmazsa.
Yağ 100 150 km aralıklarla kırmızı rengi alana kadar değiştirilir. Bu senin temizleyicinin eseri de olabilir. Murat'ın dediği gibi yenilemek lazım.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Peteklerdeki yağı boşaltmadan yeni yağ koyup sonra peteklerdekini boşaltmıştınız belki ondandır bu durum. Bi de bekledikçe içerideki katılaşmış yağlar iyice çözünmüştür, böyle karartmıştır rengini.

Araç Markası
Mazda 6 2010

Bu normal mi bilemedim.

Filtre değişti mi üstad?

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
güzel günlerde kullan @hakan_emre
çok güzel bir bakım ve video olmuş
Sağolasın Abdülkadir Değiştirdim hocam.
@hakan_emre maddi olarak dokunmazsa bir tur daha değiştirsene. Bu kadar çabuk kararmaz benim bildiğim...
Maddi olarak dokunacak ama yapcaz bişeyler abi yada arabaya binmicez :D
Yağ 100 150 km aralıklarla kırmızı rengi alana kadar değiştirilir. Bu senin temizleyicinin eseri de olabilir. Murat'ın dediği gibi yenilemek lazım.
Evet abi sanırım bunu temizleyici sıvı yaptı, çünkü değişimden önce yağı kontrol ederdim o zaman bile pempemsi bir renk olurdu çubuğu peçeteye sildiğimde...
Kırmızı yani pembeyi elde edene kadar devam et
Bir şanzıman revizyon parası gidecek pembe görene kadar :)
Bu siyahlık normal değil, bir tur daha yap maddiyat müsait olunca
Yapcaz bişeyler abi. Bazı yorumlarda her firmanın yağ rengi farklı olabilir diyor ama çoğunluk şüpheli bakıyor.
En ucuz ATF yağ ile turlayıp rengini alınca son kez kaliteli ATF koyabilirsin. Ekonomik olarak da 1 tık daha ucuz olur.
Atf'ninde litresi ucuz değil ama kalıcı çözüm için öyle bi çalkalama yapmak iyi olacak sanırım.
Peteklerdeki yağı boşaltmadan yeni yağ koyup sonra peteklerdekini boşaltmıştınız belki ondandır bu durum. Bi de bekledikçe içerideki katılaşmış yağlar iyice çözünmüştür, böyle karartmıştır rengini.
Süleyman hocam hiç koymadan boşaltmak sorun olabilirdi, şanzıman yağsız kalabilirdi diye düşündük.
Yani dediğin gibi bekledikçe kirler vs çözülmüş olabilir

Beklicez bakalım ne olacak

Son düzenleme:
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Henüz dönüş olmadı yağları aldığım firmadan ama evde kalan yarım litre yağ vardı. Rengini açıkcası bilmiyordum, koyarkende belli olmuyordu. Şimdi baktımda pembe değil ayçiçek yağı gibiymiş :)

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
OTOMATİK ŞANZIMANLA İLGİLİ ALINTI BİR TECRÜBE

yaklaşık 3 sene önce bir akrabamdan 96 model Volvo 850 Glt aldım.aracı aldığım akrabam bana araçta daha önce otomatik şanzıman sorunu yaşadığını ifade etti ve bende bunu bilerek aldım.bilmeyenler için söyleyeyim Volvolardaki otomatik ve manuel tüm vites kutuları alimünyum dan imal edilmiştir.ben aracı sürdüm ve az da olsa 2 ve 3 no lu viteslerde kaçırma olduğunu anladım.ama o zaman vaktim yoktu indirmeye. aldıktan yaklaşık 6 ay sonra yolda kaldım çekici ile aracı Söke'deki sanayide bir dükkana çektik.dükkan sahibinden 2 gün izin alıp vites kutusunu söktüm ve yağın simsiyah hale geldiğini balataların, spragların ve bantların kötü durumda olduğunu gördüm. bunları yeniledim tamir takımı ile ve araç bu şekilde 2 sene çalıştı, bu sene Mart ayında vites kutusunda vuruntu sesleri nedeniyle bu defa daha önce açılmayan tek yer olan Valve Body i açtım ölçümleri yaptım ve bunu da yeniledim ama pek fayda etmedi. daha sonra yaptığım araştırmalarda servisten bu aracın vites kutusunda fabrikasyon hatası olduğunu vakti zamanında aracın garantisi devam ederken 96 senesinde değişimin servis tarafından önerildiğini ama aracın o zamanki sahiplerinin bunu her nedense yaptırmadıklarını öğrendim. gelinen nokta hem o zamanki araç sahiplerinin ilgisizliği hem de aracın 2. sahibi olan amcamın otomatik vites yağının değişmesi gerektiğini bilmemesi ve de servisinde normal de şanzıman yağının değişimine gerek olmadığını söylemesi(hayret ettim) nedeniyle şanzıman sizlere ömür oldu. hem de tüm çabalarıma ve şanzımanı 2 defa sökmeme rağmen. sonuç olarak son çare olarak 2 Nisan günü aracımı İstanbul Anadolu yakasındaki Volcar'a bıraktım onlar da makine ile test yaptılar ve şanzıman iç basıncının çok düşük çıkması( yenilenen valve body'e rağmen) şanzımanın değişmesinin şart olduğu söylendi. elbette aracı çok sevdiğim için bıraktım serviste ve yaklaşık 1 ayda şanzıman geldi(sıfır olarak) monte edildi çünkü İstanbul'da montajı yapabileceğim yer yoktu.. montaj yapıldı şanzıman 7000 ytl işçilik ve şanzıman yağları ile beraber toplamda 8500 ytl ye yakın para ödedim ve geçen ptesi 12 mayıs aracı teslim aldım.

netice olarak şanzımandan o kadar anlamama rağmen ve tüm çabalarıma rağmen şanzıman onarımı mümkün olamayacak kadar tahrip olmuştu.bunun sebebi benden evvelki 2 sahibinin ihmalkarlıkları, hem yağı değişmemeleri hem de servisin değişmesine gerek yok deyişleri.. Almanyada ki Zahnrad Fabrik (ZF) deki tüm eğitim ve tecrübeme rağmen geçmiş bakımların ihmali bu sonu hazırlamıştır.

siz siz olun aracınızın ilk sahibi iseniz eğer aman ha otomatik şanzıman yağını serviste koydurun, ve mutlaka ve mutlaka servisin önerdiği yağı kullanın. katiyen benzinci veya yağ satan yerlerden yağ alıp da koymayın. 3 şey çok önemli sevgili arkadaşlar aracın şanzıman yağı daima doğru seviyede olmalı daha önce bu konuda defalarca yazdım, eksik yağ sorun yaratır. sert geçiş yaptırır ve aşınma artar. yağ 6 senede bir veya 60,000 km de bir değişmelidir. hangisi daha evvel dolarsa. sakın ola bu konuda gecikmeyin. ve 1 dakikayı geçen duraklamalarda şanzımanı muhakkak yükten alın yani N veya P konumunda bekleyin. bu kesinlikle şanzıman ömrü için gereklidir.normalde yağ sıcaklığı 80 derece ama İstanbul gibi sıkışık trafiklerde 140 dereceyi bulur. eğer şanzımanı yükte tutarsanız o zaman 200 ü geçer.şimdi gelelim zurnanın zort dediği yere işte tam bu noktada eğer yağınız eskidi ise diğer bir deyişle eğer yağ kan kırmızısı değil, kahverengi, siyah ise ve koku vars işte şanzımanınız o zaman kızarır patates gibi. özellikle 140 derece üzerindeki sıcaklıklarda yağın iyi durumda olması çok ama çok önemlidir.

Yağ seviyesi kontrolü için yapılması gerekenler.

1-araç çalışma sıcaklığında ve rölantide çalışıyor olmalıdır.

2-vitesler P den başlayarak L ye kadar her konuma tek tek alınmalı her konumda 3 saniye beklenmeli, sonra işlemi L den Pye tersine uygulamalısınız.(burada L konumu araca göre 1 veya 2 de olabilir.)

3-bu işlemlerden sonra 2 dakika beklenir ve seviye ölçülür. sağlıklı olan seviye max seviyesinin hemen altı veya biraz altıdır. ama daha düşükse mutlaka eksik seviye tamamlanmalıdır.gereğinden fazla yağ konulmamalı çünkü konulursa bu defa şanzımandan püskürme ile sonuçlanabilir. max ve min arasındaki seviye farkı ortalama yarım litre bazı araçlarda 1 litredir. ama yarım litre eksilen yağ zaten vuruntulu vites geçişi sebebidir ve aşınma artar.

4- sürüş yapılır ve geçişler kontrol edilir. geçişler yumuşak olmalı herhangi bir katırtı kuturtu olmamalıdır. bu katırtı ve kuturtular duyulursa 2 ihtimal söz konusudur. ya valve body içerisinde yer alan solenoidlerden biri veya daha fazlası açık veya kapalı kalmıştır zaten şanzıman arıza lambası uyarır sizi bu durumda eğer söz konusu durumda arıza lambası yanmaz ise bu defa anlaşılmalıdır ki arıza mekaniktir.

5-Lag(gecikme testi) konumlar arası geçişte mesela N den D ye veya başka bir konumda geçişler arası süre en çok 1 saniye olmalıdır. eğer süre daha uzunsa şanzıman kutusu ömürünü doldurmuş demektir ve tamamen yenilenmesi gerekir.

6-Şanzımanın prematüre arızalanmasını engellemek için mümkün olduğunca sert kalkışlardan kaçınılmalı, özellikle D den R ye ve R den D ye veyahut N den deya geçileceği zaman araç TAMAMEN hareketsiz OLMALIDIR. yoksa şanzımanda erken aşınma olur.

otomatik kullanan özellikle geleneksel otomatik şanzımanlı araç kullananlara saygı ile duyurulur.

otomatik şanzıman yağları genelde 3 nesildir.

1-Atf 1 veya Dexron

2-Atf2 veya Dexron II E *

3-Atf3 veya Dexron IIIG *

şimdi örnek vermek gerekirse 1 numaralı seçenek 1970 ler ile 85 arası üretilen ve içinde herhangi bir elektronik kontrol birimi bulunmayan araçlar için uygundur. Örnek olarak Mercedes W115 W123 gibi

2 Numara 86 dan 98 e kadar olan tüm araçlar ve içinde elektronik kontrol ünitesi bulunan araçlar için uygundur. örnek olarak kendi aracın Volvo 850

3.bu yağ 98 yılından sonra üretilen tamamen elektronik olan şanzımanlar için uygundur.

şimdi gelelim en önemli konuya tahmin edileceği üzere

1 numaralı yağı Volvo da

3 numarayı da Mercedeste

2 numarayı da 99 sonrası araçlarda kullanamazsınız. eğer içinizde yağ aynı yağ diye düşünen varsa bu çok büyük bir hatadır. her araç yukarıda yaptığım sınıflandırmaya uygun yağı kullanmalıdır.

ALINTININ ALINTISINA CEVAP

...şimdi gelelim zurnanın zort dediği yere işte tam bu noktada eğer yağınız eskidi ise diğer bir deyişle eğer yağ kan kırmızısı değil, kahverengi, siyah ise ve koku vars işte şanzımanınız o zaman kızarır patates gibi. özellikle 140 derece üzerindeki sıcaklıklarda yağın iyi durumda olması çok ama çok önemlidir

CEVAP

Yağın durumu analiz diye ifade ettiğimiz ciddi kimyasal incelemeyi gerektirir. Yağ üretimi konusunda uluslararası pek çok markanın pek çok farklı isimde yağı mevcuttur ve hemen her firma kendi ürünlerine kendince bir renk verir. Yani, yağın rengi üreticisinin tercihine göre değişen bir parametre olup bize işlevselliği hakkında veri sağlamaz. Örnekleyecek olursak; "Kırmızı renkte yağ iyi yağdır." ya da "Yağ kırmızıysa iyidir." gibi bir önermeler doğru değildir.

" Sıradan bir kullanıcının -aracın her neresine kullanırsa kullansın- renk bazında yağı ile ilgili takip edebileceği veri şudur: Aracın yağ değişimi esnasında yağın rengini görüp belli çalışma periyotlarında (Her 500 ya da 1000 km'de mesela) yağ çubuğunu çekmek suretiyle yağ seviyesi kontrolü yaparken yağın karakteristik rengindeki değişimleri gözlemek. Çalışma şartları gereği yağın renginde (sıcaklık ve aşınmalar vb. gibi sebeplerle) bir miktar koyulaşma/kararma olacağı da hesaba katılmalıdır..."

@ezmocesteri Bülent abi arkadaş farklı renklerde olabiliyor demiş

Üst Alt